Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкладення розгляду справи
18 березня 2026 року Справа №826/1411/14
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою
Громадянина Республіки Вірменії ОСОБА_1
до Міністерства юстиції України,
Київського слідчого ізолятору,
Державної установи «Бердичівська виправна колонія (№70)»,
Вінницької установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області № 1,
Департамент з питань виконання кримінальних покарань,
Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України,
Державної пенітенціарної служби України,
про визнання бездіяльності протиправною,
21 квітня 2025 року ухвалою суду прийнято до розгляду адміністративну справу № 826/1411/14 громадянин Вірменії ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Київського слідчого ізолятора Управління Державної пенітенціарної служби України в місті Києві та Київської області, Бердичівської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області № 70, Управління Державної пенітенціарної служби в місті Києві та Київській області, Вінницької установи виконання покарань управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області № 1, Управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області, Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України, про визнання бездіяльності протиправною.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, розгляд справи розпочато спочатку.
13 травня 2025 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, в обґрунтування якого представник позивача зазначив про значний обсяг позовних вимог, кількість учасників справи, кількість матеріалів, які необхідно дослідити, значення об'єктивного та повного судового розгляду для позивача, допущені помилки при первісному розгляді справи, необхідність з'ясування всіх обставин справи, перевірки доказів, заслуховування пояснень позивача, дослідження матеріалів справи та надання їм правової оцінки.
20 травня 2025 року ухвалою суду замінено відповідачів у справі № 826/1411/14, а саме Управління Державної пенітенціарної служби у Житомирській області та Управління Державної пенітенціарної служби у м. Києві та Київській області на їх правонаступника Департамент з питань виконання кримінальних покарань (ЄДРПОУ 43501242, Місцезнаходження юридичної особи: 04050, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЮРІЯ ІЛЛЄНКА, будинок 81).
20 травня 2025 року ухвалою суду клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження задоволено, вирішено подальший розгляд справи № 826/1411/14 здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 05 серпня 2025 року суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів з ініціативи суду.
Ухвалою від 22 вересня 2025 року суд витребувано у Міністерства юстиції України належним чином засвідченні копії адміністративно-розпорядчих актів (накази, розпорядження, положення тощо) щодо затвердження персонального складу Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України, визначення її правового статусу та повноважень,
Ухвалою від 20 жовтня 2025 року суд залучив до участі в справі в якості співвідповідача у справі в частині позовних вимог заявлених до Комісії з ліквідації Державної пенітенціарної служби України - Державну пенітенціарну службу України (код ЄДРПОУ 37534799, адреса: 04050, м. Київ, вулиця Юрія Іллєнка, 81).
Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» визначено провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області.
Евакуацію здійснити у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства “Укрзалізниця» організувати та провести обов'язкову евакуацію відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841.
Станом на 18 березня 2026 року на території Донецької області здійснюються активні бойові дії по всім напрямкам, в тому числі і на Слов'янському напрямку, лінія бойового зіткнення з військами російської федероації знаходиться в 13 кілометрах від міста.
Місто Слов'янськ щоденно, протягом всієї доби, знаходиться під атаками дронів різних модіфікацій, FPV дронами (у межах міста та на під'їздах до нього), ФАБ-250, ФАБ-500, УМПБ 30, РЗСО різних типів, тощо. Ворог почав обстріли міст Миколаївка, Краматорськ, які знаходяться поруч із м. Слов'янськ, ствольною артилерією.
Внаслідок таких повітряних атак та обстрілів є суттєва небезпека для життя працівників суду та жителів міст Донецької області, щоденно є вбиті та поранені, зазнає руйнувань житловий та нежитловий фонд міста Слов'янська та всієї області, інфраструктура, в тому числі і енергетична.
Відповідно до сервісу Карта надзвичайних ситуацій Служби 112 (alarmmap.online) повітряна тривога в Донецькій області з 21.04.2025 року по 31.12.2025 року оголошувалась 1086 разів, тривалістю 8 місяців 24 дні 9 годин 3 хвилини, а в Краматорському районі Донецької області (Слов'янська територіальна громада) з 01.01.2026 по 18.03.2026 року тривога оголошувалась 199 разів, тривалістю 1 місяць 9 днів 2 год 43 хв на час ухвалення цієї ухвали (відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 50,8%): із них січень 2026 року 66 раз, тривалістю 13 днів 14 год.45 хв.(відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 49,92%), лютий 2026 року 87 раз, тривалістю 16 днів 14 год. 21 хв.(відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 59,28%), з 1 березня по 18 березня 2026 року 47 разів, тривалістю 11 днів 2 год. 10 хв. (відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 61,61%).
Враховуючи положення статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю суд вважає, що існують чисельні та реальні випадки загрози життю, здоров'ю та безпеці працівників апарату суду та суддів, що не уможливлює проведення відкритих судових засідань, в тому числі у режимі відеоконференції, у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в м. Слов'янськ Донецької області, в тому числі за відсутності безпечних споруд та приміщень (бомбосховищ), за умови що повітряна тривога тривала майже 89 відсотків часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації у Донецькій області та більше ніж 61 відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації у Слов'янській територіальній громаді Краматорського району Донецької області у період з 01.01.2026 по 18.03.2026.
Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 8 КАС України, усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1,2 статті 10 КАС України, яка пойменована « Гласність судового процесу» встановлено, що розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні.
Частинами 1 та 2 ст. 44 КАС України передбачено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки.
Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Враховуючи викладене, у зв'язку із небезпекою яка склалась на території Донецької області та міста Слов'янськ, активізацією бойових дій на Слов'янському та Лиманському напрямках, Краматорському напрямку, щоденних обстрілах міста, наявною небезпекою для життя та здоров'я, суд вважає за необхідне та доцільне відкласти розгляд справи до моменту усунення такої небезпеки та/ або можливості проведення відкритих судових засідань, в тому числі у режимі відеоконференції.
Керуючись ст. ст. 9, 223, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відкласти розгляд справи.
Про дату, час і місце наступного підготовчого судового засідання учасників справи повідомити додатково.
Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі “Електронний суд».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кониченко