Рішення від 18.03.2026 по справі 160/35570/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 рокуСправа №160/35570/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" (53407, Дніпропетровська обл., Нікопольський р-н, м. Марганець, вул. Кленова, буд. 13, прим. 1-4; ЄДРПОУ 45062575) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про скасування рішення,-

УСТАНОВИВ:

15.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності №640 від 02.10.2025 р.

Позовна заява мотивована тим, що посадовими особами відповідача не були вжиті усі належні заходи щодо виявлення факту знаходження суб'єкта господарювання за місцезнаходженням провадження діяльності, яке зазначені у ліцензіях. Також зазначає, що ТОВ «ВЕСТ БРАМА» не отримувало ні Акту про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб, ні Рішення про припинення дії ліцензії №640 від 02.10.2025, а про скасування вказаної ліцензії компанія дізналося виключно шляхом ознайомлення про відомості компанії, які відображені в Електронному кабінеті платника податків, тому позивач не мав можливості надати обгрунтування і заперечення до Акту перевірки.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

26.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №69493/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що на підставі наказу від 09.09.2025 року №5567-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575)» та направлень №9073 та №9074 від 09/09.2025 посадовими (службовими) особами було здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54. В ході виходу встановлено, що за зазначеною адресою знаходиться багатоквартирний будинок. Через домофон на під'їзді з квартири 54 ніхто не відповів. Вивіски та таблички з позначкою найменування СГ відсутні. Враховуючи вищезазначене перевіряючими складено акт від 16.09.2025 №2462/04-36- 09-02/45062575 про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54. Акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) від 16.09.2025 № 2462/04-36-09-02/45062575 направлено поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення (№5193100267854). Повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з відміткою «За закінченням терміну зберігання». В подальшому ГУ ДПС у Дніпропетровській області згідно Рішення від 02.10.2025 №640, ліцензію ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним № 990217202500023 анульовано, у зв'язку з встановленням факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності.

30.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява (вх. №70341/25), в якій останній зазначив, що контролюючий орган, при фактичній перевірці підприємства здійснив вихід за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54, з метою проведення фактичної перевірки. Але, позивач зауважує, що підприємство на момент перевірки знаходилось за іншою адресою, а саме: 49083, м. Дніпро, вулиця Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54, що підтверджується Витягом із ЄДРПОУ станом на дату перевірки. Відповідачем було складено Акт від 16.09.2025 р. №2462/04-36-09-02/45062575 про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575 та направлений на адресу: 49069, м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54. Вказана адреса не була і не є юридичною адресою ТОВ «ВЕСТ БРАМА». На підтвердження вказаного, Відповідач надав копію вказаного вище Акту, додатки до нього та конверт з квитанцією про відправлення на адресу, яка не належить ТОВ «ВЕСТ БРАМА».

30.12.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №70353/25), в якій представник позивача заперечив проти тверджень, викладених відповідачем у відзиві на позовну заяву, підтримав позовні вимоги та просив суд адміністративний позов задовольнити.

Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 18.03.2026.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" (код ЄДРПОУ 45062575) зареєстроване за №10022410828310 як юридична особа 11.01.2023 року та як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Місцезнаходження юридичної особи: 49083, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, прим. 54.

Основним видом діяльності товариства згідно КВЕД є 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

16.07.2025 позивач отримав ліцензію ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним № 990217202500023.

Так, у відповідності до Витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць зберігання пального (щодо ліцензій на право оптової торгівлі пальним) від місцезнаходженням ліцензіата є: Україна, 49083, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, будинок 4, приміщення 54.

Так, на підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.09.2025 року №5567-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575)» та направлень №9073 та №9074 від 09/09.2025 посадовими (службовими) особами відповідача було здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54.

Наказ ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 09.09.2025 року №5567-п винесений на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спорту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) інших нормативних актів, контроль за якими покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Під час виїзду за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, будинок 4, приміщення 54, встановлено відсутність ТОВ "ВЕСТ БРАМА" за вказаною адресою.

У зв'язку з відсутністю ТОВ "ВЕСТ БРАМА" за місцем провадження господарської діяльності, зазначеним у ліцензії контролюючим органом складено акт від 16.09.2025 №2462/04-36-09-02/45062575 про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54.

Акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) від 16.09.2025 № 2462/04-36-09-02/45062575 направлено поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення (№5193100267854). Повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з відміткою «За закінченням терміну зберігання».

На підставі вищевикладеного ГУ ДПС у Дніпропетровській області було винесено рішення від 02.10.2025 №640, ліцензію ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним № 990217202500023 анульовано, у зв'язку з встановленням факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності.

22.10.2025 було направлено ГУ ДПС у Дніпропетровській області адвокатський запит в інтересах позивача про надання копії Акту про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб та Рішення про припинення дії ліцензії №640 від 02.10.2025.

Листом від 28.10.2025 №89391/6/04-36-09-02-06 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області надало Акт Про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, прим.54 №2462/-4-36-09- 02/45062575 від 16.09.2025 та Рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності №640 від 02.10.2025.

07.11.2025 року позивач подав скаргу на рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №640 від 02.10.2025.

Листом від 26.11.2025 №33901/6/99-00-06-03-03-06 повідомило про залишення скарги без розгляду у зв'язку з порушенням 10-денного терміну на оскарження, визначеного п. 56.3 ст. 56 ПК України.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ ліцензія (спеціальний дозвіл) право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.

Місце оптової торгівлі пальним - це об'єкт нерухомості, цілісний майновий комплекс або територія, де розташовані споруди/ємності для приймання, зберігання та реалізації пального.

За приписами ч. ч. 1, 2 та 4 ст.29 Закону № 3817-IX оптова торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право оптової торгівлі пальним на кожне місце оптової торгівлі пальним, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним- одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або місцезнаходженням постійного представництва нерезидента.

Згідно зі ст. 35 ЗУ № 3817-ІХ ( ч.1, ч.3, абз.1, абз.4, абз.9, абз. 10-11 ч.6) адміністратором та держателем Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Внесення відомостей до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального здійснюється за результатами проведення обробки (перевірки) інформації, зазначеної у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, в автоматичному режимі або посадовою особою органу ліцензування:

1) за результатами прийнятого рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

2) за результатами розгляду заяви ліцензіата про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального;

3) за результатами прийнятого рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності;

4) на підставі рішення суду, що набрало законної сили;

5) на підставі заяви ліцензіата про внесення чергового (щорічного) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Заява про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності подається заявником до органу ліцензування у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Заява про отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним подається заявником до органу ліцензування - територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за місцезнаходженням заявника.

Копії документів, подані у паперовій формі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, завіряються підписом посадової особи заявника та скріплюються печаткою (за наявності).

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заявах про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

Відповідно до ч. 6 ст. 41 ЗУ № 3817-ІХ ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Приписами ч. 1 ст. 42 ЗУ № 3817-ІХ визначено, що ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається, за умови реєстрації або взяття на облік суб'єкта господарювання у податкових органах та повідомлення таким суб'єктом господарювання про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, через які здійснюватиметься відповідний вид ліцензійної діяльності, відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, та проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" і здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет відповідно до прийнятої контролюючим органом заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет.

Частина 1, 2 ст. 43 ЗУ № 3817-ІХ визначають, що ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається органом ліцензування шляхом прийняття рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Для отримання ліцензії суб'єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Згідно з ч. 5 ст. 43 ЗУ № 3817-ІХ до заяви про отримання ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії:

1) документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки у зазначених документах надається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку), на якій розташовано об'єкт виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки), чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію (зазначені документи не подаються у разі розміщення об'єкта нерухомого майна на території порту, за умови подання документів, що підтверджують право користування портовою інфраструктурою).

2) сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;

технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об'єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність", - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.

У разі якщо документи, зазначені у пунктах 1 і 2 цієї частини, видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта нерухомого майна;

6) дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки або декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Пунктом 1 ч.7 ст. 43 ЗУ № 3817-ІХ передбачено, що орган ліцензування зобов'язаний прийняти рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у такі строки: не пізніше 20 робочих днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв (крім малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива), тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального.

Відповідно до абз.5 ч.8 ст.43 ЗУ № 3817-ІХ заявник набуває право на провадження виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов'язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до зазначених реєстрів.

Питання припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності регулюються ст.46 Закону № 3817-IX, згідно з ч.1 якої дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Відповідно до п.10 ч.2 ст.46 Закону № 3817-IX факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.

У разі встановлення факту відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, ця норма застосовується, якщо така уповноважена особа не з'явилася на місце зберігання протягом двох годин після встановлення такого факту посадовими особами податкового органу, що зафіксовано у відповідному акті.

До актів, передбачених цим пунктом, обов'язково долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначених фактів технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису.

У разі встановлення факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням дія всіх наявних у ліцензіата ліцензій припиняється.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону N 3817-ІХ рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності приймається: 1) протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання податковим органом відповідних документів (у тому числі рішення суду) та/ або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з частиною другою цієї статті; 2) у разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу - не раніше одинадцятого робочого дня за днем направлення суб'єкту господарювання акта такої перевірки; 3) у разі припинення дії ліцензії за заявою суб'єкта господарювання - не пізніше 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.

Частина 7 ст. 46 Закону № 3817-IX визначає, що рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Податковим кодексом України, або в судовому порядку, а рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.09.2025 року №5567-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575)» та направлень №9073 та №9074 від 09/09.2025 посадовими (службовими) особами відповідача було здійснено вихід за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54 .

Під час виїзду за адресою: Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, будинок 4, приміщення 54, встановлено відсутність ТОВ "ВЕСТ БРАМА" за вказаною адресою.

У зв'язку з відсутністю ТОВ "ВЕСТ БРАМА" за місцем провадження господарської діяльності, зазначеним у ліцензії контролюючим органом складено акт від 16.09.2025 №2462/04-36-09-02/45062575 про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54.

Акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» (код ЄДРПОУ 45062575) від 16.09.2025 № 2462/04-36-09-02/45062575 направлено поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення (№5193100267854). Повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з відміткою «За закінченням терміну зберігання».

Так, у спірних правовідносинах позивач заперечує факт відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням, встановленого контролюючим органом у ході перевірки, оскільки контролюючий орган, при фактичній перевірці підприємства здійснив вихід за адресою: 49061, м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54, з метою проведення фактичної перевірки. Але підприємство на момент перевірки знаходилось за іншою адресою, а саме: 49083, м. Дніпро, вулиця Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54, що підтверджується Витягом із ЄДРПОУ станом на дату перевірки. Вказана адреса не була і не є юридичною адресою ТОВ «ВЕСТ БРАМА».

Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 80.1 ст.80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Згідно з пунктом 80.7 пункту 80 ПК України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 81.2 статті 81 ПК України у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Наказом ДПС України №470 від 04 вересня 2020 року затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації), які розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та рекомендовано для застосування посадовими особами ДПС та її територіальних органів (далі органи ДПС) (з урахуванням визначених статтею 19-1 Кодексу функцій) при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок платників податків з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, фактичних перевірок щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, дотримання вимог законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства стосовно укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), порядку розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги), а також тимчасово, на період до припинення або скасування дії воєнного стану в Україні, під час здійснення контролю за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки).

Положеннями пункту 1.4.5 вищезазначених Методичних рекомендацій визначено організацію роботи у разі неможливості проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням та передбачено, що у разі коли при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування) посадовими (службовими) особами територіального органу ДПС/апарату ДПС, невідкладно складається у двох примірниках у довільній формі та підписується акт про неможливість проведення перевірки, що засвідчує цей факт.

У такому акті рекомендується зазначати інформацію про дату встановлення факту та причини неможливості проведення перевірки (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування, у зв'язку з отриманням інформації оператора поштового зв'язку щодо неможливості вручення платнику податків або повернення без вручення письмового запиту територіальному органу ДПС/апарату ДПС про надання пояснень та їх документальних підтверджень, надісланого такому платнику податків з метою організації перевірки тощо), податкова адреса та/або адреса об'єктів оподаткування платника податків, за якою встановлено відсутність платника, інформацію про підстави для проведення перевірки (реквізити наказу, направлень тощо - зазначаються у випадку, якщо факт неможливості проведення перевірки встановлено після їх оформлення) та інші фактичні обставини, що засвідчують такі факти. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені у такому акті.

Підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою, протягом 2 робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника) відповідного органу ДПС та готує запит на встановлення місцезнаходження платника податків.

До запиту додаються копія акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за податковою адресою, копія наказу про проведення перевірки (у разі його складання) та інші документи (або їх копії), що підтверджують відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДПС, працівники якого здійснюють (очолюють) перевірку, реєструється та направляється у загальновстановленому порядку, визначеному відповідним нормативно-правовим актом до відповідного органу.

При отриманні органом ДПС від відповідного органу інформації щодо встановлення місцезнаходження платника податків, структурним підрозділом, який здійснює (очолює) перевірку (ініціатором запиту), вживаються заходи з організації та проведення перевірки платника податків.

Так, згідно акту про неможливість проведення перевірки №2462/04-36-09-02/45062575 від 16.09.2025, встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання ТОВ «ВЕСТ 4 прим. 54, за місцезнаходженням за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, прим. 54, у зв'язку з чим проведення фактичної перевірки неможливо. До акту додано відеофіксацію.

Проте, матеріали справи не містять відомостей щодо направлення контролюючим органом запиту на встановлення місцезнаходження платника податків із повідомлення керівника цього органу про відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Вищевикладене свідчить, що, посадовими особами відповідача не були вжиті усі належні заходи щодо виявлення факту знаходження суб'єкта господарювання за місцезнаходженням провадження діяльності, яке зазначене у ліцензії.

Також, суд зауважує, що при направленні позивачу Акту про неможливість проведення перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА», ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначило на конверті та рекомендованому повідомленні №5193100267854 адресу ТОВ «ВЕСТ БРАМА»: 49069, м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 4, приміщення 54. Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" (код ЄДРПОУ 45062575) зареєстроване за №10022410828310 як юридична особа 11.01.2023 року та як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області. Місцезнаходження юридичної особи: 49083, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, прим. 54. та у відповідності до Витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць зберігання пального (щодо ліцензій на право оптової торгівлі пальним) від місцезнаходженням ліцензіата є: Україна, 49083, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, будинок 4, приміщення 54.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить до висновку про те, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області при проведенні фактичної перевірки ТОВ «ВЕСТ БРАМА» здійснило вихід не за юридичною адресою місцезнаходження позивача.

За таких обставин, суд вбачає правові підстави для скасування рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності №640 від 02.10.2025.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" (53407, Дніпропетровська обл., Нікопольський р-н, м. Марганець, вул. Кленова, буд. 13, прим. 1-4; ЄДРПОУ 45062575) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) про скасування рішення,- задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області "Про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності" № 640 від 02.10.2025.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А; ЄДРПОУ 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ БРАМА" (53407, Дніпропетровська обл., Нікопольський р-н, м. Марганець, вул. Кленова, буд. 13, прим. 1-4; ЄДРПОУ 45062575) судові витрати з оплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 18.03.2026.

Суддя О.В. Царікова