18 березня 2026 рокуСправа №160/4860/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо витребування доказів за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 02.03.2026 року роз'єднано позовні вимоги у справі №160/3210/26 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Виділено в самостійне провадження позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 29.03.2024 року;
- зобов'язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 6 від 29.03.2024 року, що складена ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРОВСЬКИЙ ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ "ДПВІ» (Код ЄДРПОУ 38669887).
Справі присвоєно єдиний унікальний номер 160/4860/26.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2026 року відкрито провадження по справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
16.03.2026 року до суду через систему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання про залучення до участі в якості співвідповідача по справі Державну податкову службу України.
Надане клопотання обгрунтовано тим, що квитанції не є рішеннями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області ні за суб'єктністю, оскільки квитанція надсилається в автоматичному режимі від імені Державної податкової служби України, ні процесуально, оскільки дії комісії регіонального рівня регламентовані наказом Міністерства Фінансів України 12.12.2019 № 520, та постановою Кабінета міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, якими повноваження комісії регіонального рівня як приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі можливі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Таким чином, законодавчо відсутні підстави для зобов'язання Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення в порядку, визначеному порядком №520. Крім того, враховуючи, що це похідна вимога до вимоги про визнання бездіяльності протиправною, а наведені у відзиві обставини та положення норм права спростовують доводи позивача щодо бездіяльності, то вимога про зобов'язання прийняти рішення про реєстрацію / відмову реєстрації ПН/РК в ЄРПН не підлягає задоволенню. Враховуючи викладене вище, задля виконання завдань адміністративного судочинства та досягнення мети ефективного захисту прав необхідним є залучення ДПС України як співвідповідача по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ч.3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України “Судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України». Серед основних засад судочинства в Україні, згідно з п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є “обов'язковість рішень суду».
Разом з тим, згідно до ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. ч. 7,8 ст. 80 КАСУ особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Отже, суд вважає за необхідне витребувати від Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» пояснення щодо наданого Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області клопотання про залучення співвідповідача.
З метою недопущення порушення строків розгляду адміністративної справи, суд приходить висновку про необхідність зупинення провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.
Керуючись статтями 72-80, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Витребувати від Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровський Проектно-Вишукувальний інститут «ДПВІ» пояснення щодо наданого Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області клопотання про залучення співвідповідача.
Зазначені документи надати протягом 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду нарочно через канцелярію суду або шляхом поштового зв'язку або шляхом завантаження до системи “Електронний суд» з автоматичним накладенням електронного цифрового підпису.
Роз'яснити, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Роз'яснити, що відповідно до 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Зупинити провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.
Суд роз'яснює, що відповідно до частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Неклеса