Ухвала від 16.03.2026 по справі 160/2356/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 березня 2026 року Справа №160/2356/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луговської Г.В., розглянувши у письмовому провадженні звіт Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про виконання рішення суду від 31.05.2021 у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, заявник) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

31.05.2021 року рішенням суду адміністративний позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті недоплаченої суми разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 6'800грн. 00коп. та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену суму разової грошової допомоги за 2020 рік як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 6'800грн. 00коп.

До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі №160/2356/21.

20.10.2025 року ухвалою суду зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради у двох місячний строк з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання судового рішення суду по даній справі.

23.12.2025 ухвалою суду продовжено Управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради строк для виконання вимог ухвали суду від 20.10.2025 року на 30 днів з дня отримання даної ухвали.

05.01.2026 року від Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» надійшов звіт про виконання рішення суду по даній справі, згідно якого на виконання рішення суду від 31.05.2021 у справі №160/2356/21 ОСОБА_1 здійснено розрахунок недоплаченої щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800грн., з урахуванням виплачених сум. Використання бюджетних коштів у 2021 році по КПКВК 2501290 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальної допомоги особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» управлінням здійснювалося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році», відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Рішення суду від 31.05.2021 по справі №160/2356/21 набрало законної сили 30.06.2021. Керуючись пунктами 7, 8 Порядку №902 судове рішення від 31.05.2021 по справі №160/2356/21 включене до списку черговості виконання рішень суду відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної п.5 цього Порядку. Станом на 05.01.2026 позивач перебуває у списку №1 управління щодо черговості виконання рішення суду з дотриманням пріоритетності напрямів під № 35, із загального списку на 203 особи. Крім того, управлінням щомісячно, починаючи з вересня 2021 року, направляється інформація щодо потреби в бюджетних асигнуваннях для забезпечення грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень на користь стягувача за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації. Законодавством встановлений механізм забезпечення виконання рішень суду винесених на користь громадян. Водночас, необхідно зазначити, що виконання рішень суду можливе лише після отримання органом соціального захисту населення фінансування, тобто цільових коштів з Міністерства соціальної політики як головного розпорядника коштів. Грошові кошти, які належать позивачу за рішенням суду, не є власністю управління і не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок коштів Державного бюджету. Протягом 2021 року виплату недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно рішень суду було здійснено 138 особам у межах фінансування. Використання бюджетних коштів у 2022 році по КПКВК 2501290 управлінням повинно було здійснюватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 №902 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду» із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №538 від 07.05.2022, відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Проте, кошти у 2022 році на виконання рішень суду до управління не надходили. У 2023 році управління відновило виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно рішень суду в межах фінансування керуючись Порядком №902 зі змінами. Протягом 2023 року до управління надійшло коштів на виконання 13 рішень суду, у 2024 році - на 66 рішень, з початку 2025 року - на 58 рішень суду. З 2021 року кошти, отримані в межах фінансування на виконання рішень суду, були спрямовані до стягувачів, що йдуть першими в списку черговості, після чого ці особи виключаються зі списку і черговість відповідно рухається. Таким чином, по мірі фінансування, черговість виконання рішень суду поступово зменшується. Станом на теперішній час кошти з Державного бюджету на здійснення виконання рішення суду щодо виплат, до яких відноситься виплата позивачу, у розмірі 6800,00 грн. за 2020 рік до Управління не надходила. Після отримання управлінням відповідного фінансування рішення суду від 31.05.2021 буде виконано в повному обсязі в порядку встановленому п.10 Порядку № 902 зі змінами, відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень (списків). Управлінням здійснено усі залежні від нього дії спрямовані на виконання рішення суду, прийнятого по даній справі, що підтверджує відсутність наміру на ухилення від виконання судового рішення.

16.01.2026 року ухвалою суду прийнято звіт Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про виконання рішення суду по даній справі та встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості, а також зобов'язано надати докази вжиття заходів для виконання рішення суду, а саме: звернення, кошторис, докази черговості виплат ОСОБА_1 , тощо, який становить один місяць, з дати отримання копії цієї ухвали.

04.03.2026 від Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надійшов звіт про виконання рішення суду по даній справі, в якому відповідач зазначає, що ним здійснено усі залежні від нього дії спрямовані на виконання рішення суду та підтверджує відсутність наміру ухилення від виконання судового рішення.

У вказаному звіті додатково до обґрунтувань, вказаних у попередньому звіті, відповідач зазначив, що з метою виконання рішення суду по даній справі у повному обсязі, останній звертався до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації з листами від 08.07.2025 №29-01-14/2053 та від 30.01.2026 №29-01-14/416 щодо сприяння у вирішенні питання збільшення фінансування щодо виплат згідно рішень суду, в тому числі недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та інших соціальних виплат.

Розглянувши поданий відповідачем звіт, суд виходить з наступного.

Головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Згідно із частиною 2 статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Згідно із частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

З урахуванням обставин справи, суд вважає за можливе розглянути звіт відповідача про виконання рішення суду по даній справі в порядку письмового провадження.

За приписами частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що поданий Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звіт не свідчить про повне виконання рішення суду по даній справі, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, а саме: відповідачем здійснено зменшення черговості у списку, однак не проведено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

При цьому, відповідач щодо невиплати суми заборгованості не заперечує та зазначає, що виплата можлива лише за наявності відповідного фінансування за рахунок державного бюджету, у зв'язку з чим, з метою виконання рішення суду по даній справі у повному обсязі, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації з листами від 08.07.2025 №29-01-14/2053 та від 30.01.2026 №29-01-14/416 щодо сприяння у вирішенні питання збільшення фінансування щодо виплат згідно рішень суду, в тому числі недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та інших соціальних виплат.

На підставі вищевикладеного, суд враховує, що докази, надані відповідачем щодо вжиття ним заходів задля виконання рішення суду у цій справі є достатніми і вичерпними, відповідач не ухиляється від обов'язку виплатити утворену заборгованість та її виплата буде здійснена після надходження додаткових коштів, у зв'язку з чим суд вважає наведені відповідачем обставини, які ускладнюють виконання судового рішення обґрунтованими, у зв'язку з чим, звіт підлягає прийняттю.

Разом з тим, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 у справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Згідно частини 11 статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки на теперішній час суду не надано доказів щодо повного відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту та зобов'язати відповідача надати суду письмові пояснення.

При встановленні нового строку для подання звіту судом враховується, що фактичне виконання рішення пов'язано із виділенням коштів Державного бюджету на такі цілі і не залежить від особистого волевиявлення відповідача, а тому суд дійшов висновку про встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості - три місяці, з дати отримання копії даної ухвали.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти та затвердити звіт від 04.03.2026 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про виконання рішення суду по даній справі.

Встановити Управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості, який становить три місяці, з дати отримання копії даної ухвали.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надати докази вжиття заходів для виконання рішення суду, а саме: звернення, кошторис, докази черговості виплат ОСОБА_1 , тощо.

Копію ухвали надіслати сторонам до електронного кабінету.

Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.294-297 КАС України.

Суддя Г. В. Луговська