17 березня 2026 рокуСправа №160/32856/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Приватного сільськогосподарського підприємства «ЖУРАВЛИНКА-М» до 1-Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, 2- Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Приватне сільськогосподарське підприємство «ЖУРАВЛИНКА-М» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до 1- Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, 2- Державної податкової служби України, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: від 13.11.2025 року №13436576/44045119, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 13.10.2025 року;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 13.10.2025 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ним направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) податкову накладну, але її реєстрацію зупинено із посиланням на п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Такі пояснення та документи надано позивачем до контролюючого органу, однак останнім прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Позивач зазначає про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних та, як наслідок, відмову в їх реєстрації.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 року відкрито провадження у справі №160/32856/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області і Державної податкової служби України надійшли відзиви на позовну заяву.
Відповідач-1 заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначає таке.
Чинним законодавством не встановлено обов'язок контролюючого органу зазначати конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена Законом України №996-XIV від 16.07.1999 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», та підп. 1.2 п. 1 та підп. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995.
Зі змісту квитанції вбачається, що платника податку повідомлено про факт зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, а також зазначено причини такого зупинення. Аналізуючи викладене, у платника податку після отримання квитанції виникає право на подання документів, що були складені ним відповідно до Закону №996-XIV, та які можуть вважатись первинними та підтвердити факт наявності чи відсутності господарської операції. Податковий орган не зобов'язаний у квитанції вказувати перелік документів, який необхідно подати для підтвердження реальності господарської операції, оскільки таке прямо не передбачено нормативно-правовими актами.
У платника податків є обов'язок вести бухгалтерський облік господарських операцій шляхом складання первинних документи які повинні відповідати вимогам п. 2 ст. 9 Закону 996, наявність у платника податків яких підтверджує факт здійснення господарської операції. Враховуючи такий обов'язок, платник податку є обізнаним з тим, які первинні документи ним було складено, і які в силу вимог Закону 996 підтверджують факт господарської операції.
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву, зокрема, вказав наступне.
Відповідно до норм чинного законодавства повноваження Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Суд не може зобов'язати податковий орган зареєструвати ПН, оскільки в такому разі фактично візьме на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено вирішення питання реєстрації ПН в ЄРПН.
Ухвалою суду від 29.01.2026 продовжено процесуальний строк розгляду справи №160/32856/25 на 30 днів.
Ухвалою суду від 27.02.2026 продовжено строк розгляду справи на розумний строк, достатній для всебічного та повного розгляду справи.
В період з 02.03.2026 по 16.03.2026 суддя знаходилась на лікарняному, що підтверджується довідкою Відділу управління персоналом Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Справа розглянута в перший день виходу судді з лікарняного.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - Приватне сільськогосподарське підприємство «ЖУРАВЛИНКА-М» (код ЄДРПОУ 44045119) зареєстроване в порядку, передбаченому законодавством, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області та є платником податків.
Видами діяльності підприємства за кодами КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.45 Розведення овець і кіз; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.63 Післяурожайна діяльність; 10.11 Виробництво м'яса; 10.13 Виробництво м'ясних продуктів; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
10 жовтня 2025 між ПСП «Журавлинка-М» (Постачальник) і ТОВ «ІМПЕРІЯ ГРАНДІС» (Покупець) укладено договір поставки №ІГ-76-КБ, за умовами якого Постачальник зобов'язався поставити, а Покупець прийняти та оплатити сільськогосподарську продукцію, українського походження, врожаю 2025 р. (надалі - товар) на умовах, зазначених у цьому договорі.
Відповідно до п. 1.2 договору базисні показники, кількість, асортимент, ціна товару, інші умови, зазначено у Специфікації, що є невід'ємною частиною цього договору.
В Специфікації №1 від 10.10.2025 сторони погодили, що поставці підлягає соняшник врожаю 2025 року (код товару з УКТ ЗЕД - 120600) в кількості - 32700,00 кілограм у заліковій вазі за ціною 23,68421 гривень за 1 кг без ПДВ на загальну суму 882899,98 грн. , в тому числі ПДВ - 108426,31 грн.
Якість товару повинна відповідати наступним базисним нормам: - вологість не вище за 8%
- сміттєва домішка не вище за 3%.
Приймання товару за якістю здійснюється за показниками, визначеними лабораторією Елеватора. Якість товару вказується в Реєстрах накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком Елеватора про приймання товару.
Терміни поставки товару в строк до 15.10.2025 включно. Товар приймається згідно складської квитанції Елеватора. Датою поставки товару та переходу права власності на товар вважається дата оформлення складської квитанції на ім'я покупця.
Поставка товару може здійснюватися як однією, так і декількома партіями. Під «партією товару» сторони розуміють кількість товару, на яку оформлена одна видаткова накладна.
Умови оплати : - 86% - протягом 5-ти банківських днів після поставки товару і надання всіх необхідних документів згідно пункту 2.4. Розділу 2. даного договору. - 14% протягом 5-ти банківських днів після реєстрації податкової накладної.
Поставка товару на виконання умов договору у кількості 32700,00 кг на загальну суму 882899,98 грн., в т.ч. ПДВ 108426,31 грн. підтверджується видатковою накладною №1 від 13.10.2025.
За вказаним фактом позивачем відповідно до приписів п.201.10. ст. 201 Податкового кодексу України складено і подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 13.10.2025 на суму 882899,98 грн. , в тому числі ПДВ 14% - 108426,31 грн.
Згідно квитанції № 9337890261 від 31.10.2025 реєстрацію податкової накладної №2 від 13.10.2025 було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій .
Запропоновано платнику податків надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем були подані до контролюючого органу пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 2 від 13.10.2025.
Проте, 13.11.2025 Комісією регіонального рівня було прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13436576/44045119, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 13.10.2025.
Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних вказано надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Додаткова інформація містить посилання на те, що господарська діяльність проводиться на незадекларованих земельних ділянках (відсутнє нарахування та сплата МПЗ). Формування реєстраційного ліміту за рахунок придбання великої кількості ДП. Наявність ризикових операцій з постачальником ДП ТОВ «АРНІ 2024».
Не погодившись із рішенням Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації податкової накладної, з метою скасування рішень та зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, позивач з відповідним позовом звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (ПК України).
Пунктом 44.1 ПК України на платників податків покладено обов'язок вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством. Крім того, платникам податків забороняється формувати показники податкової звітності, митних декларацій з даних, не підтверджених первинними документами.
Пунктом 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування визначено операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання, яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до ст. 186 цього кодексу.
Згідно п.187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
За п.188.1 ст. 188 ПК України, база оподаткування операції з постачання товарів/послуг визначається виходячи із договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До кладу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Відповідно до п.201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п.201.7 ст. 201 ПК України).
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 р. затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (Порядок № 1246).
За визначенням, наведеним у п. 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
За змістом п. 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до п. 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у п.201.16 ст. 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно п. 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (Порядок №1165).
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (п.4 Порядку №1165).
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За ч.1 п. 10 Порядку у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
За вимогами п. 10., п. 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п. 1 Критеріїв (Додаток №3 до Порядку №1165) підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій вказує на те, що для того, аби встановити наявність в господарській операції ознак ризиковості мають існувати визначені цим пунктом передумови, а тому необхідно навести обґрунтований розрахунок показника за цим критерієм.
За наданими документами позивача Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області вбачається, що з метою виконання зобов'язань за договором поставки сільськогосподарської продукції від 10.10.2025 №ІГ-76-КБ позивачем були надані пояснення і документи відповідно до яких підприємство орендує земельні ділянки на територіях Васильківської ОТГ та Дубовиківської ОТГ загальною площею 365,5435 га. Договори оренди зареєстровані в законодавчо установленому порядку і внесені до повідомлення про об'єкти оподаткування за формою № 20-ОПП. Переліки договорів погоджені з відповідними територіальними громадами.
До органів статистики подані звіти за формами : форма № 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 року», реєстраційний номер 9000930673 від 02.06.2025 року (розділ І, рядок 0520 «Соняшник»); форма № 37-сг (місячна) на 01 жовтня 2025 року «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур», реєстраційний номер 9001965409 від 01.10.2025 року; форма № 37-сг (місячна) на 01 листопада 2025 року «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур», реєстраційний номер 9002408126 від 03.11.2025 року.
Матеріальною відомістю основних засобів підтверджується, що підприємство має у наявності власні основні засоби для проведення комплексу робіт з вирощування сільськогосподарської продукції (машини та виробниче обладнання), а саме : агрегати, борони, бочки, завантажувач сівалок, катки, косарки, культиватори, лущильники дискові, плуги, оприскувачі, розкидувач добрив, сівалки, трактори, фронтальний навантажувач тощо. Всі основні засоби внесені до Повідомлення про об'єкти оподаткування за формою № 20-ОПП.
Для виконання поставки товару підприємством було укладено 21.02.2024 з ПП «Нутрі-Форм Україна (Постачальник) договір поставки № 01ДНПО/24, предметом якого є поставка насіння соняшника «Кобальт 2» в кількості 1200,0 кілограм на суму 200001,60 грн. в тому числі ПДВ = 24561,60 грн.
Поставка товару підтверджена видатковою накладною №6 від 29.02.2024.
Транспортування насіння проводилося транспортом постачальника за ТТН № 000311 від 29.02.2024 року. Оплата за насіння проведена частково згідно рахунку постачальника № 3 від 21.02.2024 року за платіжною інструкцією № 64 від 29,02,2024 року в сумі 60000,00 грн., що підтверджується випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 29.02.2024.
За фактом вказаної поставки в ЄРПН була зареєстрована податкова накладна № 6 від 29.02.2024.
Розрахунки з ПП «Нутрі-Форм Україна» (регістр обліку - 241) проведені частково та відображені в Оборотно-сальдовій (аналітичній) відомості по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за лютий 2024 року та жовтень 2025 року.
Для посіву в 2025 році використані залишки насіння «Кобальт 2» в кількості 890,0 кг. (після посівів в 2024 році - витрата насіння в 2024 році, що відображено в Акті №1 від 30.05.2024 року).
22 .02. 2025 позивачем укладено з ТОВ «Сід Гроу» (Постачальник) договір купівлі-продажу № 2 на поставку насіння соняшника «ААС115» та «ААС555» в кількості 35,0 мішків/посівних одиниць на суму 96499,97 грн. в тому числі ПДВ = 11850,87 грн.
На підтвердження поставки за договором сторонами було підписано видаткову накладну № 2 від 01.03.2025.
За фактом поставки в ЄРПН зареєстрована податкова накладна № 2 від 24.02.2025.
Транспортування насіння проводилося транспортом постачальника за ТТН № 07 від 01,03,2025 року.
Оплата за насіння підтверджується платіжною інструкцією № 97 від 24.02.2025 року в сумі 96499,97 грн. Розрахунки з ТОВ «Сід Гроу» (регістр обліку - 244) проведені в повному обсязі та відображені в Оборотно-сальдовій (аналітичній) відомості по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за лютий і березень 2025 року.
По завершенню посіву соняшника 30 травня 2025 року ПСП «Журавлинка-М» складено спеціалізовану форму сільгоспобліку ВЗСГ-3, а саме : Акт № 4 про витрати насіння і садивного матеріалу за травень 2025 року.
Надходження і витрата насіння соняшника відображено в Оборотно-сальдових (матеріальних) відомостях на відповідному рахунку обліку насіння : рахунок 208 «Матеріали с/г призначення» за лютий-травень 2024 року та травень 2025 року.
Позивачем за договором поставки № 1 з фізичною особою ОСОБА_1 було придбано Регулятор росту рослин «АКМ» за видатковою накладною № 1 від 02.05.2025 в кількості 50,0 л. на суму 26900,00 грн., що підтверджується актом прийому-передачі товару № 1 від 02.05.2025.
Розрахунок з постачальником згідно рахунку № 1 від 02.05.2025 не проведено.
Витрата регулятору росту рослин відображено в спеціалізованій формі сільгоспобліку ВЗСГ-3, а саме в акті № 1 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за травень 2025 року.
Надходження і витрата засобів захисту рослин відображено в Оборотно-сальдовій (матеріальній) відомості на відповідному рахунку обліку: рахунок 201 «Сировина й матеріали» за травень 2025 року - облік добрив та ЗЗР.
Розрахунки ФО ОСОБА_1 (регістр обліку - 2) не проведені та відображені в Оборотно-сальдовій (аналітичній) відомості по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за травень 2025 року.
18.06. 2025 позивачем з ПП «Союз Агро Центр» (Постачальник) було укладено договір поставки № 57-ЗЗР-25 стимулятору росту рослин «Агріфлекс Аміно» в кількості 20,0 кг на загальну суму 7173,60 грн., в тому числі ПДВ = 1195,60 грн.
Поставка товару підтверджується видатковою накладною № 187 від 20.06.2025.
За фактом поставки зареєстровано податкову накладну №183 від 20.06.2025.
Транспортування товару проводилося транспортним перевізником ТОВ «Нова Пошта». Оплата за товар проведена згідно рахунку постачальника № 217 від 18,06,2025 року за платіжною інструкцією № 210 від 20.06.2025 року в сумі 7173,60 грн., що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 20.06.2025.
Витрати стимулятору росту рослин «Агріфлекс Аміно» відображено в спеціалізованій формі сільгоспобліку ВЗСГ-3, а саме в акті № 2 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за червень 2025 року.
Надходження і витрата засобів захисту рослин відображено в Оборотно-сальдовій (матеріальній) відомості на відповідному рахунку обліку: рахунок 201 «Сировина й матеріали» за червень 2025 року - облік добрив та ЗЗР.
Розрахунки з ПП «Союз Агро Центр» (регістр обліку - 240) проведені в повному обсязі та відображені в Оборотно-сальдовій (аналітичній) відомості по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за червень 2025 року.
Для ремонту сільськогосподарської техніки та обладнання позивачем 01.09.2024 укладено з ТОВ «Техноторг-Дон» договір купівлі-продажу запасних частин № ЗП1136.
Відповідно до видаткової накладної № 461956 від 19.09.2025 позивачем було придбано комплект запасних частин на загальну суму 54718,32 грн., в тому числі ПДВ = 9119,72 грн.
Було подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 423880 від 19.09.2025.
Транспортування запчастин проводилося транспортним перевізником ТОВ «Нова Пошта». Оплата проведена згідно рахунку постачальника №584387 від 16,09,2025 року за платіжною інструкцією № 340 від 26.09.2025 року в сумі 54718,32 грн., що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 26.09.2025.
Розрахунки з ТОВ «Техноторг-Дон» (регістр обліку - 23) проведені в повному обсязі та відображені в Оборотно-сальдовій (аналітичній) відомості по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за вересень 2025 року.
Для проведення комплексу сільськогосподарських робіт (передпосівне дискування, посів, прополка, догляд за посівами, збирання врожаю, післяжнивний обробіток) ПСП «Журавлинка-М» було закуповано дизельне пальне за договором на поставку нафтопродуктів № 43/24 ПММ з ТОВ «АРНІ 2024».
Для проведення посівних робіт, прополки та обприскування посівів соняшника 25.04.2025 року за видатковою накладною № 358 отримано дизельне паливо в кількості 4690,0 літрів на суму 210093,24 грн., в тому числі ПДВ = 35015,54 (податкова накладна № 87 від 25.04.2025 року зареєстрована в ЄРПН).
Транспортування палива відбувалося транспортом постачальника за ТТН № 358 від 25.04.2025 року. Оплата за дизельне паливо підтверджується платіжною інструкцією № 187 від 28.05.2025 в сумі 134000,00 грн., що вбачається з виписки по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 28.05.2025 року та платіжною інструкцією № 194 від 09.06.2025 в сумі 76093,24 грн., що вбачається з виписки по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 09.06.2025.
Позивачем для проведення збору урожаю та післяжнивного дискування стерні соняшника 21.08.2025 за видатковою накладною № 809 отримано дизельне паливо в кількості 4905,0 літрів на суму 235440,00 грн., в тому числі ПДВ = 39240,00 грн., про що в ЄРПН була зареєстрована податкова накладна № 35 від 21.08.2025 .
Транспортування палива відбувалося транспортом постачальника за ТТН № 809 від 21.08.2025. Оплата за дизельне паливо проведена згідно рахунку постачальника № 755 від 21.08.2025 за платіжною інструкцією №324 від 17.09.2025 в сумі 235440,00 грн., що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 17.09.2025 .
22.09.2025 за видатковою накладною № 920 отримано дизельне паливо в кількості 4905,0 літрів на суму 243798,12 грн., в тому числі ПДВ = 40633,02 (податкова накладна № 75 від 22.09.2025 року зареєстрована в ЄРПН).
Транспортування палива відбувалося транспортом постачальника за ТТН № 920 від 22.09.2025. Оплата за дизельне паливо проведена згідно рахунку постачальника № 867 від 22.09.2025 за платіжною інструкцією № 367 від 14.10.2025 в сумі 243798,12 грн., що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 14.10.2025 року.
Розрахунки з ТОВ «АРНІ 2024» (регістр обліку - 339) проведені в повному обсязі та відображені в Оборотно-сальдових (аналітичних) відомостях по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за квітень, травень, червень, серпень, вересень та жовтень 2025 року.
Надходження і витрата дизельного палива відображено в Оборотно-сальдових (матеріальних) відомостях на відповідному рахунку обліку : рахунок 203 «Паливо» за квітень, травень, червень, серпень, вересень та жовтень 2025 року - облік ПММ.
Всього використано 12909,03 літра дизельного палива. Вид роботи, норма витрати, площа та кількість відображено в актах списання паливо-мастильних матеріалів № 5 від 30.05.2025, № 6 від 30.06.2025 , № 9 від 30.09.2025 та № 10 від 31.10.2025.
Надходження власновирощеної сільгосппродукції відображено в Оборотно-сальдових (матеріальних) відомостях на відповідному рахунку обліку : рахунок 271 «Продукція рослинництва» (регістр обліку - 12) за вересень і жовтень 2025 року.
Для зберігання, сушки і очистки власновирощеної сільськогосподарської продукції соняшника ПСП «Журавлинка-М» уклало договір послуг № 108 та додаткову угоду № 1 від 02,09,2025 року з ТОВ «Імперія Грандіс» (код ЄДРПОУ 36639159) - Балівський елеватор. Надходження соняшника відображено в спеціалізований формі обліку № ЗХС-3, а саме реєстрах накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком : № 1110 від 16.09.2025 року, № 1124 і 1125 від 17.09.2025 року, № 1145 від 19.09.2025 року, №1152 від 21.09.2025 року, № 1179 і 1180 від 22.09.2025 року, № 1184 від 23.09.2025 року, № 1199 від 24.09.2025 року, № 1218 і 1219 від 25.09.2025 року, № 1235 від 28.09.2025 року, № 1233 від 29.09.2025 року, № 1250 і 1251 від 30.09.2025 року, № 1259 від 01.10.2025 року, які відображені в Реєстрі-зведені (із зазначенням дати відвантаження, №ТТН, № Реєстру, дати вивантаження, розвантаженої ваги, вологості, сміттєвої домішки, залікової ваги та вартості послуг елеватора) за вересень 2025 року від 30.09.2025 року і за жовтень 2025 року від 10.10.2025 року.
Елеватором виконані послуги по очистці прийнятого соняшника, що відображено в актах надання послуг № 2126 від 30.09.2025 року та № 2419 від 31.10.2025 року.
Розрахунки з ТОВ «Імперія Грандіс» (регістр обліку -318) проведені згідно рахунків №1926 від 30.09.2025 в сумі 58717,69 в тому числі ПДВ =9786,28 грн.
В ЄРПН зареєстрована податкова накладна № 113 від 30.09.2025.
За рахунком № 2184 від 31.10.2025 року в сумі 671,93 грн. в тому числі ПДВ = 111,99 грн., податкова накладна станом на 10.11.2025 - не зареєстрована в ЄРПН).
Транспортування соняшника на елеватор проводилося згідно договору про надання транспортних послуг № 22 від 16.09.2025 з ТОВ «СОВА ТРАНС» підприємства за товарно-транспортними накладними : - № 21, № 21/1, № 22, № 22/1 від 17 вересня 2025 року; - № 23л, № 23л/1 від 18 вересня 2025 року; - № 23, № 23/1, № 24, № 24/1 від 21 вересня 2025 року; №25, № 25/1, № 25л, № 25л/1 від 22 вересня 2025 року; № 26 від 23 вересня 2025 року; №27, № 27/1 від 28 вересня 2025 року.
Оплата за отримані транспортні послуги проведена частково згідно рахунку постачальника №263 від 28.09.2025 року за платіжною інструкцією № 352 від 03.10.2025 року в сумі 38016,00 грн., за платіжною інструкцією № 374 від 14.10.2025 року в сумі 50000,00 грн. та за платіжною інструкцією № 389 від 30.10.2025 року в сумі 30000,00 грн. що підтверджується відповідними виписками по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 03.10.2025 року, 14.10.2025 року та 30.10.2025 року.
Розрахунки ТОВ «СОВА ТРАНС» (регістр обліку - 317) проведені частково в сумі 118016,00 грн. (залишок заборгованості складає 55056,74,00 грн.) та відображені в Оборотно-сальдових (аналітичних) відомостях по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за вересень та жовтень 2025 року.
Позивачем також було укладено договір на перевезення товару автомобільним транспортом № 1/09 від 23.09.2025 з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 , яким було здійснено перевезення товару відповідно до товарно-транспортних накладних: № 17 від 23 вересня 2025 року , № 11, № 11/1 від 24 вересня 2025 року .
Про перевезення соняшника складені акти приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) № 1 від 24,09,2025 року на суму 13236,00 грн. без ПДВ та № 2 від 25.09.2025 року на суму 16020,00 грн. без ПДВ. Оплата за отримані транспортні послуги проведена в повному обсязі згідно рахунків постачальника № 1 від 24.09.2025 року за платіжною інструкцією № 372 від 14.10.2025 року в сумі 13236,00 грн. та за платіжною інструкцією № 373 від 14.10.2025 року в сумі 16020,00 гривень що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 14.10.2025 року.
Розрахунки з ФОП ОСОБА_2 (регістр обліку - 188) проведені повністю та відображені в Оборотно-сальдових (аналітичних) відомостях по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за вересень та жовтень 2025 року.
Перевезення товару було також здійснено відповідно до договорів-заявок з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 № 3021 від 15.09.2025 року, № 3022 від 24.09.2025 року, № 3023 від 30.09.2025 року, № 3024 від 01.10.2025 року і підтверджується товарно-транспортними накладними: - № 1, № 1/1 від 15 вересня 2025 року, № 2, № 3 від 24 вересня 2025 року, № 4, № 5, № 9, № 10 від 30 вересня 2025 року, № 8 від 30 вересня 2025 року.
Про перевезення соняшника складені акти приймання- передачі виконаних робіт (наданих послуг) № 1 від 15.09.2025 року на суму 14090,00 грн. без ПДВ, № 1 від 24.09.2025 року на суму 16970,00 грн. без ПДВ, № 1 від 30.09.2025 року на суму 14140,00 грн. без ПДВ та № 2 від 30.09.2025 року на суму 14990,00 грн. без ПДВ, № 1 від 01,10,2025 року на суму 14450,00 грн. без ПДВ.
Оплата за отримані транспортні послуги проведена : згідно рахунку № 1 від 15,09,2025 року за платіжною інструкцією № 342 від 26.09.2025 року в сумі 14090,00 грн.; згідно рахунку № 1 від 24.09.2025 року за платіжною інструкцією № 347 від 30.09.2025 року в сумі 16970,00 грн., що підтверджується відповідними виписками по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 26.09.2025 року та від 30.09.2025 року.
Розрахунки з ФОП ОСОБА_3 (регістр обліку - 187) проведені частково в сумі 31060,00 грн. (залишок заборгованості складає 43580,00 грн.) та відображені в Оборотно-сальдових (аналітичних) відомостях по рахунку обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за вересень та жовтень 2025 року.
Підтвердженням переходу права власності на товар за договором поставки №ІГ-76-КБ є складська квитанція на зерно № 824 та акт приймання-передавання зерна № 415 від 13.10.2025 .
ТОВ «Імперія Грандіс» частково перерахувало грошові кошти згідно рахунку-фактури № 1 від 13.10.2025 за платіжною інструкцією № 51307057 від 14.10.2025 в сумі 759293,98 грн., зарахування яких підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 14.10.2025.
Підтвердженням переходу права власності на товар за договором поставки №АС-96-КБ є складська квитанція на зерно № 958 та акт приймання-передавання зерна № 470 від 27.10.2025 .
ТОВ «ВО «Агросервіс» частково перерахувало грошові кошти згідно рахунку-фактури № 2 від 27.10.2025 за платіжною інструкцією № 1195 від 28.10.2025 в сумі 717239,85 грн., зарахування яких підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку АБ «Укргазбанк» від 28.10.2025.
Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520, визначений механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень п. 2, п. 3 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9).
Як убачається з матеріалів справи позивачем на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, за фактом яких було подано на реєстрацію податкову накладну, надані первинні документи, які необхідні і достатні для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Надані Товариством податковому органу документи повністю розкривають зміст господарських операцій між позивачем і контрагентами, підтверджують реальність їх здійснення.
Згідно ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За висновками Верховного Суду у постанові від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 і від 28.06.2022 у справі №380/9411/21 приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Відповідачем-1 не надано пояснень з приводу неможливості прийняти надані підприємством документи на підтвердження здійснення господарських операцій, не наведені мотиви відхилення таких документів.
Таким чином, відповідачами надані позивачем документи всебічно не досліджені, а доводи платника податків не спростовані.
Пунктом 13 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
У Рішенні ("Lelas v. Croatia"). Європейський суд з прав людини зазначив, що Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
За встановлених обставин, суд вважає, що відповідачем-1, як суб'єктом владних повноважень, не надано суду достатніх та належних доказів на спростування тверджень позивача та не наведено обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
В даному ж випадку, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
За ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення). Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому, вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав у відповідача-2 виник обов'язок зареєструвати податкову накладну позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Враховуючи встановлені факти і наведені правові норми суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в сумі 3028,00 грн., що документально підтверджується платіжним документом №414 від 21.11.2025.
Разом з тим позовна заява подана в електронній формі через систему «Електронний суд».
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, позивач мав сплатити судовий збір за вимоги немайнового характеру у розмірі 2422,40 грн. (3028,00 грн. х 0,8).
Враховуючи, що позовну заяву задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір в сумі 2422,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю (ч. 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Приватного сільськогосподарського підприємства «ЖУРАВЛИНКА-М» (вул. Котеджна, буд. 47а, с. Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 44045119) до 1- Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658), 2- Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: від 13.11.2025 року №13436576/44045119, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 13.10.2025 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 13.10.2025 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «ЖУРАВЛИНКА-М» (вул. Котеджна, буд. 47а, с. Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 44045119) витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) на користь Приватного сільськогосподарського підприємства «ЖУРАВЛИНКА-М» (вул. Котеджна, буд. 47а, с. Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 44045119) витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона