Справа № 282/295/26
Провадження № 2-о/282/26/26
про залишення заяви без руху
18 березня 2026 року селище Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Вальчук В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті,-
У провадженні Любарського районного суду Житомирської області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті.
Ухвалою суду від 17.03.2026 р. заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження у даній справі.
Під час розгляду даної справи судом не було можливості встановити суперечності які наявні у даній заяві, оскільки заявниця в судове засідання не з'явилася, а іншим шляхом встановити дані обставини не являється можливим, тому дана заява повинна бути залишена без руху виходячи з наступного.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.3 ст.94 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
Заява подана в порядку окремого провадження за формою і змістом повинна відповідати вимогам статті 175 ЦПК України.
Відповідно до п. 8 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява має містити: 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У відповідності до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Встановлення факту смерті особи в певний час провадиться тільки у разі неможливості органом РАЦС зареєструвати факт смерті з підстав відсутності документів, які свідчать про смерть особи.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.
Відповідно до положення частини 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» із змінами, внесеними згідно із Законом № 2217-IX від 21.04.2022, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Відповідно до пункту 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Отже, зверненню до суду із заявою про встановлення факту смерті у певний час, має передувати звернення заявника до органу РАЦС із заявою про реєстрацію смерті особи. Лише після одержання відмови органу РАЦС у реєстрації події смерті, заявник має право звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті особи в певний час.
В описовій частині даної заяви зазначається інформація щодо різних осіб, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що свідчить про суперечливість викладених обставин та не дає можливості однозначно встановити, щодо якої саме особи здійснювалося звернення.
Крім того, заявницею не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження факту її звернення до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема відсутні письмові докази подання заяви чи отримання офіційної відмови у проведенні державної реєстрації смерті. У зв'язку з цим викладені обставини не підтверджені належними доказами.
Суд при цьому враховує, що Європейський суд у своїй практиці широко тлумачить дане питання, основним у якому є доступ до суду в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
У той же час, Європейський суду своїх рішеннях неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у ст. 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання.
Також, зі змісту поданої заяви вбачається, що заявниця просить встановити факт смерті її чоловіка із зазначенням місця смерті як: Україна, Луганська область, Алчевський район, село Верхньокамінське. Водночас із долученої до матеріалів справи копії свідоцтва про смерть встановлено, що місцем смерті зазначено: російська федерація, Донецька Народна Республіка, Артемівський район, село Верхньокамінське.
Таким чином, як описова так і прохальна частини заяви містять розбіжності та неточності щодо істотних обставин, а саме особи, стоосовно якої заявник просить встановити факт смерті та відносно якої вона зверталась до органу РАЦС, так і місця смерті особи, що має юридичне значення для правильного вирішення справи.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність уточнення заявлених вимог та приведення їх у відповідність до наданих доказів.
Згідно ч.11 ст.187 ЦПК України, суддя встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175,177 цього кодексу. постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Керуючись статтями 175, 185, 187, 260 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Романівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті - залишити без руху.
Надати заявнику строк п'ять днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху для усунення недоліків.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Вальчук