Рішення від 27.02.2026 по справі 496/2343/25

Справа № 496/2343/25

Провадження № 2/496/685/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

повний текст

27 лютого 2026 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

за участю: секретаря - Агаджанян Д.Х.,

представника відповідача - Сінявської Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільну справу за позовом ПП Агрофірма «ПРОМІНЬ» до ОСОБА_1 , ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» про визнання протиправним та скасування укладеного договору про надання речового права на прокладання та експлуатацію ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій (№512043190 від 03.10.2023 р.),-

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Свої вимоги мотивує тим, що між власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 ОСОБА_1 та ПП Агрофірма «ПРОМІНЬ» зареєстровано довгостроковий договір оренди земельної ділянки № 1124 від 09.04.2002 року.

При здійсненні виплати орендної плати за користування земельною ділянкою у 2024 році та сплати державі податків та зборів, було з'ясовано, що Плахтіївською сільською радою Б-Дністровського р-ну Одеської області всупереч вимогам Конституції України, без будь яких усних та письмових погоджень з землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 на вище вказаній земельній ділянці зареєстровані наступні речові права на користь ПАТ НЕК «Укренерго».

Право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій. В Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст. 14). Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 41). В статті 23 ЗК України передбачено, що землі, придатні для потреб сільського господарства передаються для ведення сільського господарства. Земельна ділянка з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 використовується за цільовим призначенням ПП Агрофірма «ПРОМІНЬ за договором оренди, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля) за призначенням 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва віднесена до категорії - землі сільськогосподарського призначення. Рілля віднесено до основної категорії сільськогосподарського угіддя. Відповідно до ч.3, ч.4 ст. 23 ЗК України, для будівництва ліній електропередачі, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості. Лінії електропередачі та електронних комунікаційних мереж та інші комунікації проводяться головним чином вздовж шляхів, трас тощо. Земельна ділянка з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 не знаходиться вздовж шляхів, трас тощо. Згідно умов договору оренди з приватним підприємством агрофірмою «ПРОМІНЬ» на орендованій земельній ділянці не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб. За використання зазначеної земельної ділянки сплачується орендна плата та відповідно в бюджет перераховуються податки.

Згідно зі ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 265, ст. 269, ст. 270 Податкового кодексу України, плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що сплачується власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) за земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Основними умовами передачі земельної ділянки Орендареві за договором оренди були свідомо підписані обов'язки орендодавця, згідно яких орендодавець зобов'язаний:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою Земельною ділянкою;

- не передавати Земельну ділянку у заставу, довірчу власність, застосовувати інші обтяження або відчужувати Земельну ділянку без нотаріальної згоди Орендаря.

Цільове призначення земельної ділянки - це її використання за тим призначенням, яке визначене на підставі технічної документації або рішень органів державної влади. Воно потрібно для того, щоб земельний фонд використовувався раціонально та згідно із законом. Зміна використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення. Це не потребує розробки проекту землеустрою, його затвердження та інших процедур. Власник або користувач самостійно визначає, як використовувати та що будувати на земельній ділянці. Єдина умова, якої власник ділянки повинен дотримуватися, це необхідність урахування стандартів містобудівної документації та документації із землеустрою.

Крім цільового призначення, у земельних ділянок є ще функціональне. Цільове та функціональне призначення, це два різних поняття. Якщо перше походить із земельного законодавства, то друге з містобудівного. Функціональне призначення земельної ділянки-це вид використання землі згідно з містобудівною документацією: генеральних планів міст, детальних планів територій, планів зонування тощо.

З урахуванням функціонального призначення території поділяються на наступні: громадська; житлова; рекреаційна; курортна; зона транспортної інфраструктури; зона інженерної інфраструктури; комунально-складська; виробнича; спеціальна; зона земель історико-культурного призначення; зона земель природно-заповідного фонду.

Власник або користувач земельної ділянки повинен використовувати її за цільовим призначення. Це його зона відповідальності. Використання ділянки за її функціональним призначенням-зона відповідальності місцевих органів влади. Тобто вони просто не мають права видавати містобудівні умови та обмеження. Це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування та будівництва, та без якого зведення новобудов є незаконним. Змінювати цільове призначення землі в межах категорій є законним. В усіх інших випадках власник або користувач землі може змінити її цільове призначення після погодження з місцевою владою.

Статтею 23 Земельного кодексу України визначена Пріоритетність земель сільськогосподарського призначення

1. Землі, придатні для потреб сільського господарства (крім самозалісених земель), повинні надаватися насамперед для таких цілей:

1) ведення сільського господарства;

2) ведення лісового господарства;

3) створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

2. Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.

3. Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та електронних комунікаційних мереж, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.

4. Лінії електропередачі та електронних комунікаційних мереж та інші комунікації проводяться головним чином вздовж шляхів, трас тощо.

«У загальному розумінні слово "сервітут" означає право користування чужим майном, але не всім. Цивільний кодекс України визначає, що таке право може бути встановлено щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.» Отже, сервітут - це право обмеженого користування чужими речами (майном) з певною метою і у встановлених межах. Призначення сервітуту - дозволити суб'єкту сервітутного права користуватися природними властивостями речі, щодо якої встановлено сервітут.

Суб'єктами сервітутних правовідносин є власник або законний володілець речі та суб'єкт сервітутного права на неї - сервітурія. Володільцем у цьому разі визнається особа, володіння якої виникло на підставі договору з власником або особою, якій майно передано власником, а також на інших підставах, встановлених законом, за наявності відповідних повноважень від власника. Жодного такого договору землекористувач не підписував, повноваження на підписання такого договору іншим особам не надавав.

Об'єктом сервітуту є нерухомість, яка належить на праві власності іншій (не тій, що претендує на сервітут) особі.

Згідно зі ст.397 ЦК України сервітут може бути встановлений щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Наказом від 26.04.2019 № 104 з жовтня 2019 року набули чинності нові будівельні норми - ДБН Б.2.2-12: 2019 "Планування та забудова територій". Цей норматив регулює:

відстані при будівництві між будівлями / спорудами як на власній ділянці для забудови, так і на суміжних ділянках;

інтервали до кордонів суміжних ділянок; довжину протипожежних розривів між різними об'єктами; інтервали до існуючих мереж, джерел водопостачання, ліній електропередач та інше.

Встановлення Сервітуту на земельній ділянці сільськогосподарського призначення з наданням права виконання на такій ділянці робіт не пов'язаних з їх наступним цільовим призначенням а також в супереч нормам «Планування та забудова територій ДБН Б.2.2-12:2019», відповідно до яких:

Землі сільськогосподарського призначення (землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей; землі, надані для діяльності у сфері надання послуг у сільському господарстві, та інше)

01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

01.02 Для ведення фермерського господарства

01.03 Для ведення особистого селянського господарства

01.04 Для ведення підсобного сільського господарства

01.05 Для індивідуального садівництва

01.06 Для колективного садівництва

01.07 Для городництва

01.08 Для сінокосіння і випасання худоби

01.09 Для дослідних і навчальних цілей

01.10 Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства

01.11 Для надання послуг у сільському господарстві

01.12 Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції

01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення

01.14 Для цілей підрозділів

01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду.

7.6 Зона сільськогосподарських виробничих територій.

7.6.1 Виробничі території сільських населених пунктів є їх функціональною частиною.

7.6.2 На цих територіях можуть бути розміщені різні типи агропромислових комплексів, підприємств і цехів галузевих господарських центрів виробничих об'єктів, які належать акціонерним товариствам, кооперативам, особистим селянським та фермерським господарствам тощо, а також підприємств несільськогосподарських галузей (філії підприємств, цехи, в тому числі виробничо-технічного обслуговування і будівництва).

7.6.3 При організації сільськогосподарських виробничих територій, у тому числі фермерських господарств, перевагу доцільно віддавати розвиткові діючих виробничих потужностей, їх розширенню, реконструкції і технічному переобладнанню за умови дотримання організаційно-господарських, санітарно-гігієнічних, зооветеринарних, протипожежних та інших вимог.

Таким чином виникли певні обмеження та обтяження у використанні земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 відповідно до яких на орендаря покладений обов'язок утримуватись від певних дій щодо даної земельної ділянки, та обов'язок сплата відповідних податків та зборів. Право користування земельною ділянкою обтяжено правами інших осіб. У разі виникнення бажання продажу права оренди вказаної земельної ділянки, буде суттєво знижена її ринкова вартість, так як перехід права власності на земельну ділянку, зміна її цільового призначення не припиняє встановлених обмежень, обтяжень.

Не зрозуміло з яких підстав на приватній земельній ділянці були встановлені такі обмеження у використанні землі:

а) умова розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків;

б) заборона на провадження окремих видів діяльності;

в) заборона на зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту;

г) умова здійснити будівництво, ремонт або утримання дороги, ділянки дороги;

ґ) умова додержання природоохоронних вимог або виконання визначених робіт;

д) умови надавати право полювання, вилову риби, збирання дикорослих рослин на своїй земельній ділянці в установлений час і в установленому порядку;

е) обов'язок щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг.

Містобудівною документацією на місцевому рівні також встановлюються мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд, планувальні обмеження використання при аеродромних територій, встановлені відповідно до Повітряного кодексу України (обмеження у використанні земель у сфері забудови).

Обмеження у використанні земель у сфері забудови, що встановлюються певним видом містобудівної документації на місцевому рівні, визначаються Порядком розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, що затверджується Кабінетом Міністрів України, та вносяться до Державного земельного кадастру, містобудівного кадастру.

Пунктом 11.3 Наказу від 26.04.2019 № 104 у розділі «Енергопостачання» визначені обмеження:

11.3.8 Розміщення ліній електропередач, які є складовими загальних енергетичних систем, на територіях промислових і сільськогосподарських підприємств не допускається.

11.3.9 Повітряні лінії електропередачі (ПЛЕ) напругою 35 кВ і вище слід розміщувати за межами селищних територій, а при реконструкції територій населених пунктів передбачати винесення існуючих ПЛЕ за межі селищних територій.

Для повітряних і кабельних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв (далі - елементи електричних мереж) всіх напруг визначаються охоронні і СЗЗ, розміри яких залежать від типу і напруги енергооб'єкта.

Розміри цих зон слід приймати у відповідності з вимогами ДСН 239 96.ДБН Б.2.2-12:2019.

11.3.11 На виробничих територіях населених пунктів найменші відстані від високовольтних проводів повітряних ліній до поверхні землі, будинків і споруд, збудованих з негорючих матеріалів, слід приймати відповідно до таблиці.

11.5.- Мінімальні відстані від високовольтних проводів повітряних ліній до поверхні землі, будинків і споруд. Крім того на даній земельній ділянці знаходиться підземний напірний трубопровід внутрігосподарської зрошувальної системи, який є приватною власністю ППА «ПРОМІНЬ» код ЄДРП0У 05539318.

Сторінка 113 вище вказаних Норм чітко наголошує, що «Магістральні водоводи господарського призначення відкритого та закритого типу повинні мати зону санітарної охорони, що визначається проектом, а за його відсутності орієнтовні розміри можуть складати: від відкритих - 100 м; закритих - 50 м.»

Не зважаючи на це, за відсутності будь яких дозволів та погоджених належним чином проектів, а також усних та письмових погоджень з орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 в порушення норм чинного законодавства ПАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" здійснила складування, перевезення будівельних та інших матеріалів, а також здійснила повний монтаж лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури за об'єктом будівництва ПЛ 330кВ Новоодеська - Арциз.

Дані об'єкти розміщені на протипожежних під'їзних шляхах та перегородили проїзд як до даної земельної ділянки так і до інших орендованих земельних ділянок. Враховуючи те, що сільськогосподарські посіви зернових культур є пожежонебезпечними та легко займаними, лінії електропередачі не повинні перешкоджати протипожежним під'їздам та безпечній роботі пожежних оперативних бригад, а також розміщення та використання автодрабин і колінчастих підйомників. На даній ділянці зареєстрований випадок займання та вигорання 14,5 га посівів озимої пшениці. Уникнути повного знищення урожаю вдалося лише завдяки оперативним діям пожежної команди та вільного протипожежного проїзду. На даний час протипожежний проїзд перекритий побудованою опорою ЛЕП. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру, речові права на користь ПАТ НЕК «Укренерго» Право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій зареєстровані за укладеним між ОСОБА_1 та НЕК Укренерго договором сервітуту, а тому в зв'язку із зазначеним, просить позов задовільнити.

30.05.2025р. на електронну адресу суду надійшов відзив від представника ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» в якому вона зазначає, що 20.07.2023р. НЕК «Укренерго» укладено договір (далі - Договір сервітуту) з власником земельної ділянки з кадастровим номерами 5121010100:01:003:0803 - ОСОБА_1 про встановлення земельного сервітуту на частину земельної ділянки з метою будівництва та експлуатації опори № 41-41 ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз.

Зазначений договір сервітуту укладено між сторонами добровільно та с додержанням умов чинного законодавства. Умовами чинного законодавства не передбачено по відношенню до укладеного договору визнавати його «протиправним» та «скасовувати». Враховуючи вищевикладене, вимоги Позивача визначені позовною заявою щодо визнання протиправним та скасування договору укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ «НЕК «Укренерго» не можуть бути задоволені. Обґрунтовує правову позицію НЕК «Укренерго» наступним.

Відповідно до позовних вимог Позивач вказує, що Укладення Договору сервітуту суперечить вимогам ч.3, ч.4 ст. 23 ЗК України, ст. 206 ЗК України, ст. 265, ст. 269, ст. 270 Податкового кодексу України, ст.397 ЦК України, а також нормам «Планування та забудова територій ДБН Б.2.2- 12:2019».

Зазначає, що встановлення права земельного сервітуту на частину земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803, власником якої є ОСОБА_1 , зумовлене реалізацією НЕК «Укренерго» рішення держави будувати та в подальшому обслуговувати ПЛ 330 кВ Новоодеська Арциз, оскільки вказана земельна ділянка розташована в межах опор ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз.

На сьогодні у південно-західній частині Одеської області розташована одна центральна підстанція 330/110 кВ «Арциз», яка поєднана із Молдовською ДРЕС (відповідно до відкритих джерел власником Молдовської ДРЕС є підконтрольна країни-агресору російській федерації юридична особа - ВАТ «Інтер РАО ЄЕС» https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%9B_330_%D0%BA%D0%92_%D0%9D%D0%BE%D ).

Електропостачання за цією лінією є ненадійним, оскільки її було сконструйовано для отримання електроенергії лише від Молдовської ДРЕС, що не є оптимальним технічним рішенням.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, а також за результатами розгляду ситуації, що може мати місце в енергетичній сфері пов'язаною з потенційною загрозою одностороннього припинення постачання електричної енергії на територію України від Молдавської ДРЕС та з метою попередження надзвичайної ситуації в ОЕС України, що може призвести до знеструмлення більше ніж 25% споживачів Одеської області, припинення експлуатації об'єктів водопостачання, комунальної і соціальної інфраструктури міста Одеси та Одеської області з причини їх відключення від електропостачання, виникнення загрози життю та здоров'ю населення та завдання значних матеріальних збитків, особливого значення набуває реалізація одного з пріоритетних об'єктів в енергетичної галузі - будівництво ПЛ 330 кВ «Новоодеська Арциз».

ПАТ «НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п. 1.1 статуту НЕК «Укренерго» є юридичною особою, що утворена 29.07.2019р. як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «НЕК «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».

За Статутом визначено, що першочерговою метою НЕК «Укренерго» є:

здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи об'єднаної енергетичної системи України відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу системи передачі та інших нормативно-правових актів, які регулюють функціонування ринку електричної енергії;

надання послуг з передачі електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про ринок електричної енергії» та кодексом системи передачі, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг;

забезпечення технічного обслуговування системи передачі (ліній електромереж), підтримання її в експлуатаційній готовності та розвиток з метою забезпечення довгострокового попиту щодо передачі електричної енергії із урахуванням вимог стосовно надійності та ефективності системи передачі та охорони навколишнього природного середовища.

НЕК «Укренерго» є балансоутримувачем та здійснює обслуговування та експлуатацію магістральних та міждержавних ліній електропередач, які є складовими Об'єднаної енергетичної системи України.

Постановою НКРЕКП за № 2624 від 17.12.2021р. НЕК «Укренерго» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії.

Відповідно до ч. 2. ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» приватизації не підлягає майно, що забезпечує цілісність Об'єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі.

НЕК Укренерго входить до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2020 р. № 221 «Про внесення змін до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави».

Постановою НКРЕКП від 20.01.2021 № 57 «Плану розвитку системи передачі на 2021 2030 роки» та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1581 «Про затвердження переліку пріоритетних для держави інвестиційних проектів до 2023 року» (далі - Розпорядження КМУ № 1581-р), визначено ряд пріоритетних об'єктів енергетичної галузі, зокрема Будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська - Арциз із заміною АТ- 2 на ПС 330 кВ “Арциз».

Прем'єр-міністр України доручив забезпечити будівництво нової ЛЕП 330 кВ Новоодеська - Арциз та запустити її в роботу не пізніше 01.07.2024 р. (Доручення від 14.06.2023 р. №17579/1/1-23 до листа керівника Офісу Президента України від 07.-06.2023 р. №02-01/566 ).

На виконання Розпорядження КМУ № 1581-р, Доручення Прем'єр-міністру України від 14.06.2023 р. №17579/1/1-23 та з метою реалізації заходів для забезпечення більш надійної робити Об'єднаної енергетичної системи України, створення умов підвищення надійності енергосистеми її системоутворюючих повітряних ліній (ПЛ), які забезпечують транзит електроенергії НЕК Укренерго здійснюється реалізація проекту «Будівництво повітряної лінії (ПЛ) 330 кВ Новоодеська - Арциз».

Таким чином, будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська - Арциз» здійснюється на виконання завдання уряду та має стратегічне значення для забезпечення надійності енергоживлення споживачів як Південного регіону, м. Одеси так і України в цілому.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про ринок електричної енергії»

«1. До повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у відносинах із суб'єктами електроенергетики належить:

1) погодження питань розміщення на підпорядкованій їм території об'єктів електроенергетики виходячи з інтересів територіальної громади;

2) участь у розробленні планів розвитку систем розподілу електричної енергії на підпорядкованій їм території;

3) участь у розробленні і реалізації системи заходів щодо роботи об'єктів електроенергетики у разі виникнення надзвичайної ситуації в ОЕС України;

4) сприяння розвитку електроенергетики в регіоні.

2. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не мають права втручатися в оперативне регулювання режимів споживання електричної енергії».

Стаття 17 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» чітко визначає, що розташування об'єктів магістральної, міждержавної, місцевої (локальної) електричних мереж погоджується лише з відповідними сільськими, селищними, міськими радами або місцевими державними адміністраціями, Кабінетом Міністрів України, а у випадках, визначених законом України, - з Верховною Радою України.

Розпорядженням Одеської військової адміністрації від 30.06.2022 №375/А-2022 «Про погодження місця розташування об'єкта» погоджено місце розташування об'єкта «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз», яка проходить поблизу земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 .

Дозвіл на виконання будівельних робіт від 28.03.2024 № ІУ 013240320223 «Нове будівництво ЛЕП 330 кВ Новоодеська - Арциз, Одеська область» (інв. № новий) ІІ черга отриманий в установленому порядку.

Реалізуючи право на встановлення права сервітуту на частину земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 , НЕК «Укренерго» дотрималось вимог норм діючого законодавства України, якими врегульовані відносини в даній сфері.

Так, відповідно до ч.1 статті 401 ЦК, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб які не можуть бути задоволені іншим способом.

Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Статтею 402 ЦК України передбачено, що:

1. Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

2. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки або особою, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису, суперфіцію.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Згідно ст.395 ЦК України емфітевзис - право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, суперфіцій - право забудови земельної ділянки.

Згідно ст. 407 п 2. ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 102-1 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 403 ЦК сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном, може бути встановлений на певний строк або без визначення строку, а також не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Частиною 1 ст. 404 ЦК України, передбачена право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі.

Статтею 79-1 частиною 11 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 2 ст. 98 ЗК України земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

Строк дії земельного сервітуту, що встановлюється договором між особою, яка вимагає його встановлення, та землекористувачем, не може бути більшим за строк, на який така земельна ділянка передана у користування землекористувачу.

Згідно з ч. 3 ст. 98 ЗК України встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

Згідно пункту в-4, ст. 99 Земельного кодексу України визначено такий вид права земельного сервітуту: право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

Положеннями ст. ст. 91, 96 ЗК України визначено, що власники земельних ділянок та землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Отже встановлення земельного сервітуту, відповідно до наведених норм законодавства, не позбавило Позивача прав користування земельною ділянкою.

Окрім того на земельній ділянці ОСОБА_1 не розміщено опорні конструкції (опори) ПЛ 330кВ Новоодеська - Арциз.

Також, відповідно до норми чинного законодавства України, встановлення земельного сервітуту не тягне за собою зміну цільового призначення земельної ділянки.

ПАТ «НЕК «Укренерго» звертає увагу, що рішенням у справі № 1-1/2014 від 11 лютого 2014 року Конституційний Суд України зазначає, що згідно з Основним Законом України власність зобов'язує, вона не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству; кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом; використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства (частина третя статті 13, частини перша, друга, сьома статті 41).

Статтею 1 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" встановлені терміни та їх визначення.

Енергетична інфраструктура - це сукупність об'єктів, призначених для виробництва, передачі і розподілу електричної енергії, у тому числі їх технологічна інфраструктура; Лінійний об'єкт енергетичної інфраструктури - комплекс об'єктів енергетичної інфраструктури, включаючи наземні, надземні та підземні об'єкти, пов'язані повітряними та кабельними лініями та призначені для передачі та розподілу електричної енергії, а також будівлі та споруди, площею до 200 квадратних метрів, у тому числі електричні підстанції, трансформаторні підстанції, розподільчі пункти та пристрої, споруди опорних конструкцій, допоміжне обладнання, зв'язані з ними єдиним технологічним процесом, які забезпечують безпечну та надійну експлуатацію, виробництво, передачу і розподіл електричної та теплової енергії; Об'єкти передачі електричної енергії - це повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої.

Відповідно до ч.2 ст. 14 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" лінійні об'єкти енергетичної інфраструктури розміщуються на земельних ділянках усіх категорій земель без зміни їх цільового призначення.

На землях, віднесених до категорії земель, визначених пунктом "ж" частини першої статті 19 Земельного кодексу України, можуть розміщуватися об'єкти альтернативної енергетики, що використовують відновлювані джерела енергії (енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів), незалежно від цільового призначення таких земельних ділянок.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів": Підприємства, які будують чи експлуатують об'єкти енергетики та передачі електричної енергії, мають право використовувати земельні ділянки за договором про встановлення земельного сервітут у з власником чи користувачем земельної ділянки або за рішенням суду для розміщення об'єктів, зазначених у частинах другій та четвертій цієї статті, на праві постійних або строкових земельних сервітутів.

Постійні або строкові земельні сервітути можуть встановлюватися для:

будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення експлуатації лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури;

проходу, проїзду, а також перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку для будівництва і експлуатації лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури.

Земельні сервітути щодо права будівництва, розміщення та експлуатації лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури встановлюються на підставі договору про встановлення земельного сервітуту між експлуатуючим підприємством та власниками чи користувачами земельних ділянок, укладеному в порядку, встановленому Цивільним кодексом України.

Строк дії земельного сервітуту визначається у договорі про встановлення земельного сервітуту.

У договорі про встановлення земельного сервітуту для розміщення об'єктів енергетики передачі електричної енергії зазначаються: зміст земельного сервітуту, кадастровий номер земельної ділянки, щодо якої встановлюється земельний сервітут (за наявності), площа земельної ділянки, на яку поширюється дія земельного сервітуту, місце розташування земельної ділянки, кадастровий номер, розмір плати за встановлення сервітуту, строк дії сервітуту.

Відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі та в порядку, визначеному Законом України "Про Державний земельний кадастр".

Право земельного сервітуту виникає після його державної реєстрації.

Статтею 18 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» передбачено, що для забезпечення надійної експлуатації та охорони енергогенеруючих об'єктів і об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а також безпеки населення і охорони навколишнього природного середовища встановлюються спеціальні зони об'єктів енергетики.

Земельні ділянки в межах спеціальних зон об'єктів енергетики не вилучаються (викупляються) у власників чи користувачів земельних ділянок, а використовуються з обмеженнями.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», розмір охоронних та санітарно-захисних зон уздовж повітряних ліній електропередачі визначається паралельними прямими по обидва боки ліній від крайніх проводів на відстані від 0,2 до 40,0 метра залежно від напруги.

Пунктом 7 Правил охорони електричних мереж затверджених Постановою Кабінету Міністрів України за № 1455 від 27.12.2022 року зазначено, що охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на відстань 30 метрів для повітряних ліній напругою 330 кВ.

Згідно з ст. 30 Закону, власники і користувачі земельних ділянок мають право на відшкодування збитків, завданих внаслідок виконання планових та аварійно відновлювальних робіт. Умовами договору (п.2.3.) укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ «НЕК Укренерго» передбачено відшкодування збитків, фактично заподіяних власнику внаслідок дій пов'язаних з використанням земельної ділянки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 № 284.

Щодо посилання ППА «Промінь» на ст. 206 ЗК, ст. 265, ст. 269, ст. 270 Податкового кодексу України, ПАТ «НЕК Укренерго» зазначає, що посилаючись на укладений між ОСОБА_1 та ППА «Промінь» довгостроковий договір оренди, та на умови договору оренди, ППА «Промінь» жодним чином не вказує та не підтверджує розмір здійсненних ним орендної плати ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою згідно договору оренди, та земельного податку за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України:

269.1. Платниками плати за землю є:

269.1.1. платники земельного податку: 269.1.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

269.1.1.2. землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування;

269.1.2. платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Як вказується у відзиві, встановлення земельного сервітуту не позбавляє ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку а ППА «Промінь» права користування земельною ділянкою на умовах договору оренди, укладеного з ОСОБА_1 , оскільки не припиняє дію такого договору, а отже і здійснення ППА «Промінь» як орендної плати так і плати за землю згідно Податкового кодексу.

З метою забезпечення дотримання прав землевласника, відповідно до вимог ст. 55 -1 Закону України «Про землеустрій», НЕК Укренерго за власний рахунок забезпечило розробку відповідної землевпорядної документації та підготовлено проекти відповідних договорів про встановлення земельного сервітуту.

Так 08 грудня 2021 року між ППА «Промінь» та Приватним підприємством «ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ «УКРСПЕЦЗЕМ» був укладений договір № 01-238505-21, відповідно до якого розроблено Технічну документацію, на яку поширюється право сервітуту на користь НЕК «Укренерго».

Відповідно до розробленої Приватним підприємством «ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ «УКРСПЕЦЗЕМ» Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту встановленого на користь ПАТ «НЕК Укренерго», під встановлення земельного сервітуту для потреб НЕК «Укренерго» на обмежене безоплатне постійне користування, підпадає частина земельної ділянки, в розмірі 0,0085 га земельної ділянки з кадастровим номером и 5121010100:01:003:0803, що належить ОСОБА_1 .

Також важливою обставиною є те, що в пункті 1.16.1. розділу 1.16. Тому 1 Загальної пояснювальної записки Проекту «Реконструкція ПЛ 110 кВ Старокозаче - Канал на ділянці опор №№88-126 для будівництва ПЛ 330 кВ Новоодеська - Арциз, Одеська область, Одеський район (інв. № новий)» (далі - Загальна пояснювальна записка) зазначено, що надійність та безпека ПЛ забезпечується прийнятими проектними рішеннями у відповідності з нормативною документацією з питання системи забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів та застосуванням обладнання, в якому закладені принципи надійності та безпеки при заводському виготовленні.

Основною вимогою, до надійності протягом встановленого терміну експлуатації в проектних рішеннях закладені гарантія безпеки для здоров'я та життя людей, майна, довкілля та збереження цілісності об'єкту під час технологічного процесу, включаючи вимоги до жорсткості будівельних конструкцій.

Згідно пункту 1.17. Загальної пояснювальної записки, охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів на відстань 30 метрів.

Будь - які роботи в охоронних зонах електричних мереж можуть виконуватись тільки за умови одержання письмового дозволу власника електричних мереж.

Згідно п.2.3. Загальної пояснювальної записки:

«2.3. Будівництво і експлуатація об'єктів енергетики не наводять гнітючого впливу на людей. ПЛ 110/330 кВ відносяться до інженерних мереж, які не виробляють кінцевої продукції, тому відходів виробництва не мають.

Природні і штучні водойми для будівництва не використовуються. Розробка кар'єрів по видобутку матеріалів для будівництва ПЛ в безпосередній близькості від траси ПЛ не передбачається, будівництво ведеться з використанням завезених матеріалів».

Відповідно до п.2.4.5: «При будівництві, у нормальних режимах експлуатації і в аварійних ситуаціях об'єкт будівництва має шкідливого впливу на флору фауну. Тривала експлуатація об'єкта і надалі не викличе негативних наслідків і впливів на навколишнє природне середовище.

Також відповідно до пункту 13 частини 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану», оператор системи передачі має право, без попереднього погодження з власниками та користувачами земельних ділянок, безперешкодного та безоплатного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташовані його об'єкти, а також у межах їх охоронних (спеціальних) зон, для забезпечення експлуатації та підтримання в належному стані об'єктів передачі електричної енергії, а також у разі аварії або загрози її виникнення (аварійної ситуації) для ліквідації аварії, її наслідків, проведення ремонту чи здійснення контролю за об'єктами передачі електричної енергії, для забезпечення захисту довкілля та екологічної безпеки, для забезпечення захисту населення та господарських об'єктів від впливу можливих аварій (аварійних ситуацій), а також у разі проведення капітальних та інших планових робіт - за умови повідомлення про це власників та користувачів земельних ділянок за три дні до початку таких робіт (крім випадків, якщо зазначені особи, що проводять такі роботи, не мають інформації про власника, користувача земельної ділянки, у тому числі у зв'язку з призупиненням або обмеженням функціонування Державного земельного кадастру). При цьому всі капітальні та планові роботи здійснюються згідно з технологічними вимогами та правилами, що встановлені для таких робіт.

Отже, а ні умовами законодавства, а ні умовам договору оренди земельної ділянки укладеного між ППА «Промінь» та ОСОБА_1 09 квітня 2002 року терміном на 25 років, не передбачено отримання згоди від орендаря на укладання договору земельного сервітуту власником земельної ділянки.

ППА «Промінь» не надано до позовної заяви доказів, які б свідчили про неможливість використовувати орендовану земельну ділянку з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 за її цільовим призначенням.

Представник ППА «Промінь» зазначаючи у позовній заяві що лише при здійсненні виплати орендної плати за користування земельною ділянкою у 2024 році, ним було з'ясовано про укладання договору сервітуту, фактично підтвердив що договір сервітуту не заважав здійснювати свою господарську діяльність протягом 2023 та 2024 року на орендованій земельної ділянці. При цьому, відповідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку міститься інформація про право оренди земельної ділянки ТОВ «ВІТМАРК АГРО», дата реєстрації 30.12.2024р.

Однак, зазначений орендар не скаржиться на порушення свого права та не вимагає визнання протиправними та скасування укладеного договору сервітуту.

Представник ППА «Промінь» до позовної заяви не надано доказів які б свідчили про порушення його права до якого призвело укладання договору сервітуту між ОСОБА_1 та НЕК «Укренерго».

Укладений між НЕК «Укренерго» та власником земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 ОСОБА_1 про встановлення земельного сервітуту та реєстрація за НЕК «Укренерго» права користування (сервітуту) з обмеженням користування земельною ділянкою - права прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій - не є протиправними, а позовні вимоги є безпідставними. У зв'язку з викладеним просить у задоволенні вимог ППА «Промінь» відмовити у повному обсязі (а.с.24-58).

30.05.2025р. на електронну адресу суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача в якому він пояснив, що від НЕК Укренерго ППА Промінь отримало картографічну схему трубопроводів на якій нанесено лінію Схеми проходження ЛЕП 330 кВ «Новоодеська-Арциз» згідно якої найближча лінія проходження ЛЕП 330 кВ «Новоодеська-Арциз» розташована за кілометр від земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 та згідно договору оренди використовується у господарській діяльності ППА «Промінь».

Таким чином маніпулюючи довірою людей, обманним шляхом можна заключити договір сервітуту навіть далеко за межами Одеської області.

У надісланому до ППА «Промінь» «Роз'яснені водного господарства» зображені розміщення інженерно меліоративних споруд, які знаходяться у власності ДМУВГ, та доставляють зрошувальну воду до земельних ділянок що знаходяться в оренді у ППА «Промінь» та інших землевласників та землекористувачів.

На орендованих земельних ділянках (у тому числі з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 ) розміщені меліоративні трубопроводи що знаходяться у власності ППА «Промінь».

Також на них знаходяться стаціонарні дощові машини, які за розмірами та технічними можливостями не можуть скорочуватись, оминати опори та рухатись без подачі води та обприскування ново побудованої ЛЕП.

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Аналогічні положення містяться у ст. 321 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України).

Статтею 98 Земельного кодексу України визначено, що право земельного сервітуту- це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими. Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

У разі якщо встановлення земельного сервітуту призводить до неможливості використання земельної ділянки (її частини), власник чи користувач земельної ділянки має право вимагати вилучення (викупу) земельної ділянки (її частини) для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а орендар такої ділянки має право вимагати розірвання договору оренди земельної ділянки.

Отже, зазначена норма передбачає підстави виникнення земельних сервітутів для розміщення та обслуговування об'єктів енергетики; види сервітутів (постійний, строковий); його зміст, який має відповідати Типовій формі договору про встановлення земельного сервітуту; наслідки недосягнення згоди та неможливості використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Не зрозумілі посилання НЕК «Укренерго» на зношеність старих ліній електромереж та патріотичні лозунги, адже на весь тяжкий для фізичних та юридичних осіб період, спричинений збройною агресією росії, Українці намагаються протистояти агресору, продовжують утримувати майже не прибутковий а в деяких випадках збитковий бізнес, сплачуючи усі передбачені збори та податки, при цьому допомагаючи Донатами на ЗСУ.

За період воєнного стану, жоден пайовик чи підприємство-орендар земельних ділянок, на території земель чи поблизу яких розташовані лінії ЛЕП не отримав жодного кіловата безкоштовної електроенергії чи навіть будь яку мінімальну знижу на неї, при цьому сплачуючи як за спожиту електроенергію, так попередній аванс за заплановане споживання електроенергії, в тому числі за транспортування електроенергії по земельним ділянкам що належать їм самим на правах землевласників та землекористувачів. При цьому вимушені за власні кошти відновлювати родючість ґрунту, ремонтувати розміщені на приватних земельних ділянках меліоративні мережі, які були пошкоджені варварськими діями представників НЕК Укренерго під час будівництва ЛЕП Новоодеська-Арциз.

Посилаючись на окремі розпорядження та владні накази, в яких жодним чином не зазначено про надання працівникам та представникам Укренерго права порушувати право власності землевласників та землекористувачів при будівництві ЛЕП Новоодеська - Арциз, знищувати родючість ґрунтів чорнозему, ламати та трощити розміщене на приватних земельних ділянках не належне їм майно, знищувати без дозвільних документів багаторічні лісонасадження; - працівники НЕК Укренерго забувають про основний закон держави - Конституцію України, ухваленої від імені українського народу - громадян України.

Жодна з викладених у відзиві НЕК «Укренерго» посилань ніяк не узгоджується з окремими статтями Конституції України:

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (а.с.59-64).

25.06.2025р. на електронну адресу суду надійшло заперечення на відповідь на відзиві від ПАТ «НАК «Укренерго» в якому представник пояснив, що НЕК «Укренерго» укладено договір з власником земельної ділянки з кадастровим номерами 5121010100:01:003:0803 ОСОБА_1 про встановлення земельного сервітуту на частину земельної ділянки з метою будівництва та експлуатації опори № 41-41 ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз добровільно, на взаємовигідних умовах, з додержанням норм статей 626, 627, 638 Цивільного кодексу України.

Договір про встановлення земельного сервітуту укладено між сторонами з метою оформлення права обмеженого користування земельною ділянкою для забезпечення експлуатації лінії ПЛ 330кВ Новоодеська - Арциз ( пункт «в4 « статті 99 Земельного кодексу України, статті 14 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів») п. 1.2. Договору).

Позивачем, а ні до відповіді на відзив, ані до позовної заяви не надано доказів які б свідчили про порушення його права до якого привело укладання договору сервітуту між ОСОБА_1 та ППА «Промінь».

Представником ППА «Промінь» сформульовано позовні вимоги шляхом визнання протиправними та скасування укладених між ОСОБА_1 та ППА «Промінь» Договору про надання речового права на прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій (№512043190 від 03.10.2023 р.).

Однак, сторони Договору не є суб'єктами владних повноважень для можливості визнання їх дій протиправними, а цивільним законодавством не передбачено такого способу захисту як - скасування договору. До того ж, з позовної заяви залишається незрозумілим, яку саме норму права порушено сторонами, укладаючи зазначений правочин.

Щодо меліоративного трубопроводу, зазначають, що схему трубопроводів ППА «Промінь» отримано листом Дністровського міжрайонного управління водного господарства Одеського обласного управління водних ресурсів від 09.08.2017 № 262, на якій підтверджено відсутність інженерних меліоративних споруд поблизу земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803, яка належить ОСОБА_1 на праві власності.

Твердження Позивача про те, що на земельній ділянці знаходяться додаткові меліоративні трубопроводи, які є власністю Позивача не підтверджується жодним наданим доказом. Наданий Позивачем у якості додатку до відповіді на відзив доказ «Додаток 2, 17.08.09 Схема трубопроводи» взагалі не містить інформацію що до предмету спору. Не зрозуміло, яке саме відношення він має до орендованої ПП агрофірма «Промінь» земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803. Більш того, Позивач посилаючись у позовній заяві поданої до суду у квітні 2025 року на те, що йому стало відомо про укладений між ОСОБА_1 та ППА «Промінь» договір сервітуту лише при здійсненні виплати орендної плати у 2024 році, фактично свідчить про те, що встановлений у 2023 році сервітут на земельної ділянці з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803, взагалі не заважає ПП агрофірма «Промінь» здійснювати свою господарську діяльність.

Будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська - Арциз» здійснюється на виконання завдання уряду та має стратегічне значення для забезпечення надійності енергоживлення споживачів як Південного регіону, м. Одеси так і України в цілому.

Встановлення права земельного сервітуту на частину земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803, власником якої є ОСОБА_1 , зумовлене реалізацією НЕК «Укренерго» рішення держави будувати та в подальшому обслуговувати ПЛ 330 кВ Новоодеська - Арциз, оскільки вказана земельна ділянка розташована в межах опор ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз.

Будівництво ПЛ не можливе без використання частини земельної ділянки, оскільки специфіка будівельно-монтажних робіт при будівництві лінії електропередачі передбачає натягування проводів між двома опорами, а для цього їх потрібно розкласти між ними та підняти вверх. Отже, неможливо розкласти між двома опорами проводи так, щоб оминути земельну ділянку яка належить Відповідачу, оскільки ширина смуги вздовж осі траси, яка необхідна для проведення будівельно-монтажних робіт і експлуатації визначена згідно з ДБН В.2.5-16-99 «Визначення розмірів земельних ділянок для об'єктів електричних мереж» та проектною документацією щодо будівництва ПЛ.

Таким чином, згідно з вимогами Земельного кодексу України, Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», ДБН В.2.5-16- 99 «Визначення розмірів земельних ділянок для об'єктів електричних мереж» тощо, НЕК «Укренерго» не може задовольнити свої потреби будь-яким іншим способом, крім встановлення сервітуту на частину земельної ділянки.

Розпорядженням Одеської військової адміністрації від 30.06.2022 №375/А-2022 «Про погодження місця розташування об'єкта» погоджено місце розташування об'єкта «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз», яка проходить поблизу земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 .

З метою забезпечення дотримання прав землевласника, відповідно до вимог ст. 55 -1 Закону України «Про землеустрій», НЕК Укренерго за власний рахунок забезпечило розробку відповідної землевпорядної документації та підготовлено проекти відповідних договорів про встановлення земельного сервітуту.

08 грудня 2021 року між Позивачем та Приватним підприємством «ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ «УКРСПЕЦЗЕМ» був укладений договір № 01 - 238505-21, відповідно до якого розроблено Технічну документацію, на яку поширюється право сервітуту на користь НЕК «Укренерго».

Відповідно до розробленої ПП «ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ «УКРСПЕЦЗЕМ» Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту встановленого на користь ПАТ «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО», під встановлення земельного сервітуту для потреб НЕК «Укренерго» на обмежене безоплатне постійне користування, підпадає частина земельної ділянки, в розмірі 0,0085 га земельної ділянки з кадастровим номером и 5121010100:01:003:0803, загальна площа якої складає 1,4236 га, що належить ППА «Промінь».

Тобто сервітут встановлено на 0,59% загальної площі земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803. Також важливою обставиною є те, що в пункті 1.16.1. розділу 1.16. Тому 1 Загальної пояснювальної записки Проекту «Реконструкція ПЛ 110 кВ Старокозаче - Канал на ділянці опор №№88-126 для будівництва ПЛ 330 кВ Новоодеська -Арциз, Одеська область, Одеський район (інв. № новий)» зазначено, що надійність та безпека ПЛ забезпечується прийнятими проектними рішеннями у відповідності з нормативною документацією з питання системи забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів та застосуванням обладнання, в якому закладені принципи надійності та безпеки при заводському виготовленні.

Основною вимогою, до надійності протягом встановленого терміну експлуатації в проектних рішеннях закладені гарантія безпеки для здоров'я та життя людей, майна, довкілля та збереження цілісності об'єкту під час технологічного процесу, включаючи вимоги до жорсткості будівельних конструкцій.

Згідно пункту 1.17. Загальної пояснювальної записки, охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів на відстань 30 метрів.

Будь - які роботи в охоронних зонах електричних мереж можуть виконуватись тільки за умови одержання письмового дозволу власника електричних мереж.

Згідно п.2.3. Загальної пояснювальної записки: «2.3. Будівництво і експлуатація об'єктів енергетики не наводять гнітючого впливу на людей. ПЛ 110/330 кВ відносяться до інженерних мереж, які не виробляють кінцевої продукції, тому відходів виробництва не мають.

Природні і штучні водойми для будівництва не використовуються. Розробка кар'єрів по видобутку матеріалів для будівництва ПЛ в безпосередній близькості від траси ПЛ не передбачається, будівництво ведеться з використанням завезених матеріалів».

Відповідно до п.2.4.5: «При будівництві, у нормальних режимах експлуатації і в аварійних ситуаціях об'єкт будівництва має шкідливого впливу на флору фауну. Тривала експлуатація об'єкта і надалі не викличе негативних наслідків і впливів на навколишнє природне середовище.

Таким чином, договір про встановлення земельного сервітуту між НЕК «Укренерго» та ОСОБА_1 , укладено відповідно до норм чинного законодавства, та порушення процедури його укладання Позивачем не доведено. Отже укладений між НЕК «Укренерго» та власником земельної ділянки з кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 ОСОБА_1 про встановлення земельного сервітуту та реєстрація за НЕК «Укренерго» права користування (сервітуту) з обмеженням користування земельною ділянкою - права прокладення та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій - не є протиправними, а позовні вимоги є безпідставними (а.с.66-68).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив позов задовільнити повністю (а.с.146-148).

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, викликалась до суду належним чином про, що свідчить у справі розписка про повідомлення про виклик до суду (а.с.123), довідка про доставку повідомлення у додатку «Viber» (а.с.143), телефонограма (а.с.145).

Представник відповідача НЕК «Укренерго» - Сінявська Г.В. в судовому засідання просила в позові відмовити з підстав наведених у відзиві на позов та додаткових пояснень.

Дослідивши докази по справі, заслухавши представника НЕК «Укренерго», суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 20.07.2023 року було укладено договір №40-3 СП про встановлення земельного сервітуту між власником земельної ділянки кадастровим номером 5121010100:01:003:0803 ОСОБА_1 та НЕК «Укренерго» (зворотній а.с.31-33).

Згідно витягу з державного реєстру речових прав: індексний номер витягу: 359695940, підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обстежень, індексний номер: 69653668 від 09.10.2023р.: вид іншого речового права: прав користування (сервітут) (а.с.34).

Розпорядженням Одеської військової адміністрації від 30.06.2022 №375/А-2022 «Про погодження місця розташування об'єкта» погоджено місце розташування об'єкта «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз», яка проходить поблизу земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 (а.с.40)

28.03.2024р. надано дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ013240320223 ПАТ «НЕК «Укренерго» генеральному підряднику (підряднику) ТОВ «Структум», «Нове будівництво ЛЕП 330 кВ Новоодеська - Арциз, Одеська область» (інв. №новий) ІІ черга місце розташування об'єкта будівництва Одеська область, Одеський район, Великодолинська територіальна громада (а.с.35).

Статутом ПАТ «НЕК «Укренерго» від 21.09.2021р. №218 визначено, що першочерговою метою НЕК «Укренерго» є:

2.1.1. здійснення диспетчерського (оперативно-технологічного) управління режимами роботи об'єднаної енергетичної системи України відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу системи передачі та інших нормативно-правових актів, які регулюють функціонування ринку електричної енергії;

2.1.2. надання послуг з передачі електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про ринок електричної енергії» та кодексом системи передачі, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг;

2.1.3. надання послуг з приєднання до системи передачі відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та кодексу системи передач (а.с.42-43).

Відповідно до розробленої ПП «ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ «УКРСПЕЦЗЕМ» Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту встановленого на користь ПАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО», під встановлення земельного сервітуту для потреб НЕК «Укренерго» на обмежене безоплатне постійне користування, підпадає частина земельної ділянки, в розмірі 0,0085 га земельної ділянки з кадастровим номером и 5121010100:01:003:0803, що належить ОСОБА_1 (а.с.46-50).

Відповідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

Згідно ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Відповідно ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно ст.395 ЦК України емфітевзис - право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, суперфіцій - право забудови земельної ділянки.

Згідно ст. 407 п. 2 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 102 - 1 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 403 ЦК сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном, може бути встановлений на певний строк або без визначення строку, а також не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Частиною 1 ст. 404 ЦК України, передбачена право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі.

Статтею 79-1 ч. 11 Земельного Кодексу України, передбачено, що Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч. 2 ст. 98 ЗК України земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

Строк дії земельного сервітуту, що встановлюється договором між особою, яка вимагає його встановлення, та землекористувачем, не може бути більшим за строк, на який така земельна ділянка передана у користування землекористувачу.

Згідно з ч. 3 ст. 98 ЗК України встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

Згідно пункту в-4, ст. 99 Земельного кодексу України визначено такий вид права земельного сервітуту: право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

Положеннями ст. ст. 91, 96 ЗК України визначено, що власники земельних ділянок та землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Статтею 1 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" встановлені терміни та їх визначення.

Енергетична інфраструктура - це сукупність об'єктів, призначених для виробництва, передачі і розподілу електричної енергії, у тому числі їх технологічна інфраструктура.

Лінійний об'єкт енергетичної інфраструктури - комплекс об'єктів енергетичної інфраструктури, включаючи наземні, надземні та підземні об'єкти, пов'язані повітряними та кабельними лініями та призначені для передачі та розподілу електричної енергії, а також будівлі та споруди, площею до 200 квадратних метрів, у тому числі електричні підстанції, трансформаторні підстанції, розподільчі пункти та пристрої, споруди опорних конструкцій, допоміжне обладнання, зв'язані з ними єдиним технологічним процесом, які забезпечують безпечну та надійну експлуатацію, виробництво, передачу і розподіл електричної та теплової енергії.

Об'єкти передачі електричної енергії - це повітряні та кабельні лінії електропередачі, трансформаторні підстанції, розподільні пункти та пристрої.

Відповідно до ч.2 ст. 14 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" лінійні об'єкти енергетичної інфраструктури розміщуються на земельних ділянках усіх категорій земель без зміни їх цільового призначення.

На землях, віднесених до категорії земель, визначених пунктом "ж" частини першої статті 19 Земельного кодексу України, можуть розміщуватися об'єкти альтернативної енергетики, що використовують відновлювані джерела енергії (енергія сонячна, вітрова, аеротермальна, геотермальна, гідротермальна, енергія хвиль та припливів, гідроенергія, енергія біомаси, газу з органічних відходів, газу каналізаційно-очисних станцій, біогазів), незалежно від цільового призначення таких земельних ділянок.

Так, відповідно до ч.1 статті 401 ЦК, право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб які не можуть бути задоволені іншим способом.

Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Статтею 402 ЦК України передбачено, що:

1. Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.

2. Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки або особою, яка використовує земельну ділянку на праві емфітевзису, суперфіцію.

Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Згідно ст.395 ЦК України емфітевзис - право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, суперфіцій - право забудови земельної ділянки.

Згідно ст. 407 п 2. ЦК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 102-1 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 403 ЦК сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном, може бути встановлений на певний строк або без визначення строку, а також не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпоряджання цим майном.

Частиною 1 ст. 404 ЦК України, передбачена право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі.

Статтею 79-1 частиною 11 Земельного Кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 2 ст. 98 ЗК України земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.

Строк дії земельного сервітуту, що встановлюється договором між особою, яка вимагає його встановлення, та землекористувачем, не може бути більшим за строк, на який така земельна ділянка передана у користування землекористувачу.

Згідно з ч. 3 ст. 98 ЗК України встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.

Згідно пункту в-4, ст. 99 Земельного кодексу України визначено такий вид права земельного сервітуту: право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

Положеннями ст. ст. 91, 96 ЗК України визначено, що власники земельних ділянок та землекористувачі зобов'язані не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

Отже укладаючи спірний договір Відповідач 1 та Відповідач 2 дотримались вимог діючого законодавства щодо укладання договору сервітуту. Наведені в позові обставини ні є підставою для визнання договору № 512043190 від 03.10.2023 р. протиправним та скасування.

Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. (Проніна проти України, №63566/00, пр. 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).

З урахуванням вищевикладеного в цілому, аналізуючи зібрані по справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, надавши оцінку наявними в матеріалах справи доказам, суд вважає позовні вимоги ПП Агрофірма «Промінь» не знайшли свого підтвердження, спростовуються наданими НЕК «Укренерго» поясненнями та доказами а тому у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем при поданні позову відшкодуванню не підлягають.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 3, 10, 76-83, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 352, 354 ЦПК України, ст. 395, 403, 404, 407, 627, 628, 629, 638, ст. ст. 91, 96, 98, 99 Земельного кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Позов ПП Агрофірма «ПРОМІНЬ» (адреса: Одеська область, Одеський район, м. Біляївка, вул. Зелена, 2) до ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 ), ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (адреса 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) про визнання протиправним та скасування укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» договору про надання речового права на прокладання та експлуатацію ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій (№512043190 від 03.10.2023 р.) - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 16 березня 2026 року, з урахуванням навантаження на склад суду, яке пов'язано з тим, що від штатної кількості - 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки - 6, недостатня кількість суддів, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ, введенням воєнного стану, обумовлює збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду, оскільки показники навантаження перевищують нормативні у 8 разів, передачі справ 2-х інших суддів, суд першої інстанції позбавлений можливості дотримання строків, передбачених національним законодавством.

З урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників, ДСА України зробила розрахунок необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23. Згідно розрахунків ДСА України, чисельність суддів Біляївського районного суду Одеської області, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб. Зараз штатна кількість - 11 суддів, фактично здійснюють правосуддя тільки - 6 суддів.

Суддя В.М. Буран