Рішення від 19.02.2026 по справі 917/1982/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2026 Справа № 917/1982/25

Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНД-МОЛПРОДУКТ», вул. Заводська, буд. 9А, с-ще Чутове, Полтавський р-н, Полтавська обл., ЄДРПОУ 36564953

до Акціонерного товариства «ПОЛАВАОБЛЕНЕРГО», вул. Старий Поділ 5, м. Полтава, Полтавська обл., 36022, ЄДРПОУ 00131819

про визнання незаконним та скасування рішення

За участю представників сторін: згідно з протоколом.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю “ГРАНД-МОЛПРОДУКТ» звернулося з позовом до Акціонерного товариства “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» про визнання недійсним рішення засідання комісії останнього від 11.09.2025, оформленого протоколом № 016931 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ незаконним та скасувати його.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на порушення прав Споживача, що були допущені 11.09.2025 під час розгляду акта № 016931 від 11.09.2025, а саме:

- розгляд справи про правопорушення неправомочним складом комісії враховуючи безпідставну відмову в наданні документації, що регламентує діяльність комісії (клопотання заявлялося представником Споживача беручи до уваги те, що комісія як структура, яка приймає рішення, що безпосередньо стосується прав та обов'язків Споживача, повинна бути легітимною та відповідно наділеною обсягом прав щодо прийняття того чи іншого рішення);

- безпідставна відмова в наданні документації, що підтверджує повноваження осіб, які склали акт № 016931 від 25.06.2025 (клопотання заявлялося представником Споживача у зв'язку з необхідністю встановлення факту правомочності дій представників АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» щодо складання Акту про порушення № 016931 від 25.06.2025);

- неправомірне визначення (донарахування) обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення - 307 565,16 грн за період з 31.05.2025 по 24.06.2025 включно, враховуючи що представниками АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», якими складався Акт про порушення №016931 від 11.09.2025, а також комісією АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», якою такий Акт про порушення споживачем ПРРЕЕ розглянуто 11.09.2025 не встановлено фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки тощо. Явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки не виявлено;

- відсутність причинно-наслідкового зв'язку між виявленим, на думку АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» правопорушенням та визначеним обсягом та вартістю електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення - 307565,16 грн та похідних витрат в розмірі 4278,72 грн;

- заявлені АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» на компенсацію обсяг та вартість необлікованої електричної енергії на суму 307565,16 грн є необґрунтованими;

- ці дії безпосередньо завдали ТОВ “ГРАНД-МОЛПРОДУКТ» прямої дійсної шкоди в розмірі 311 843,88 грн, які за рішенням комісії мають бути сплачені на користь АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО».

Зазначеним незаконним рішенням АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» від 11.09.2025 ТОВ “ГРАНД-МОЛПРОДУКТ» завдано прямої дійсної шкоди в розмірі що дорівнює 311 843,88 (триста одинадцять тисяч вісімсот сорок три гривні 88 коп.) грн. У випадку несплати ТОВ “ГРАНД-МОЛПРОДУКТ» розміру донарахувань на користь АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» є загроза повного відключення підприємства-споживача від електромережі Оператора ринку.

Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом з метою захисту порушених прав та інтересів з вимогою визнати рішення засідання комісії АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» від 11.09.2025, оформленого протоколом № 016931 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ незаконним та скасувати його.

Відповідач у відзиві на позов (вх. № 14878 від 18.11.2025) заперечує проти позову, посилаючись на те, Акт про порушення № 016931 від 25.06.2025 складений у відповідності до вимог ПРРЕЕ, а саме:

1. Форма Акта про порушення №016931 від 25.06.2025 відповідає додатку № 9 до ПРРЕЕ та корелюється із пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ;

2. Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 складений уповноваженими представниками Оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень;

3. В Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на п.п.2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ;

4. В Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 зазначені всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення Акта про порушення №016931 від 25.06.2025.

5. В Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 заповнені всі графи та рядки без пропусків. Текст Акту про порушення №016931 від 25.06.2025 однозначний, без можливості подвійного тлумачення.

6. Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 складений у двох примірниках, один з яких отримав представник позивача.

7. Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 підписаний усіма представниками оператора системи та уповноваженим представником Споживача (Позивача).

8. Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 у пункті 10 містить перелік вилучених засобів вимірювальної електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів, а саме: пломби ОСР - С73264396, С73264397 з пломбувальним матеріалом (Сейф-пакет №0220746).

Уповноваженому представнику Споживача (особі, яка допустила представників Оператора системи розподілу до електроустановок Споживача, відповідальній особі за електрогосподарство) головному енергетику Щербаку Володимиру Сергійовичу, паспорт № НОМЕР_1 роз'яснені пункти Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025 та право Споживача з'явитися 08 липня 2025 року о 09 год. 00 хв на розгляд комісії Оператора системи з розгляду складеного Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025 за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5.

25.11.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 15136), в якій заперечує проти доводів відповідача, зокрема, вважає неправомірним визначення (донарахування) обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення - 307 565,16 грн за період з 31.05.2025 по 24.06.2025, враховуючи що представниками АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», якими складався Акт про порушення № 016931 від 11.09.2025, а також комісією АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», якою такий Акт про порушення споживачем ПРРЕЕ розглянуто 11.09.2025 не встановлено фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки. Явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки не виявлено. Оператор системи розподілу не надав доказів щодо факту безоблікового споживання електричної енергії, що слугувало б підставою для проведення будь - яких донарахувань.

25.11.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 15181), в яких вважає доводи позивача про безпідставне нарахування відповідачем вартості необлікованої електричної енергії на підставі максимального розміру дозволеної потужності для відповідної точки комерційного обліку, яка встановлена у договорі про постачання електроенергії, такими, що не заслуговують на увагу, адже як зафіксовано в пункті 5 Акту про порушення № 016931 від 25.06.2025, споживач не надав можливості скласти перелік встановлених струмоприймачів та перевірити інформацію щодо їх потужності, не надав технічної можливості виміряти струм навантаження при підключенні всього наявного електрообладнання.

Водночас, стверджуючи, що позивач надав доступ до власних приміщень, а представники відповідача відмовилися проводити будь-які виміри потужності точки обліку (відмовились від перевірки максимальної споживчої потужності струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних), позивач не надав жодних доказів на підтвердження своїх доводів та навіть після здійснення фіксації правопорушення представниками Оператора системи розподілу, не надав ні на розгляд комісії, ні суду паспортних даних всіх наявних у нього струмоприймачів, а також доказів того, що потужність обчислена, виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання Акту про порушення № 016931 від 25.06.2025 струмоприймачів на максимальну потужність, була меншою за дозволену потужність цієї точки комерційного обліку, визначену в договорі з оператором системи, що в свою чергу свідчить про неможливість застосувати встановлені підпунктами 1-2 пункту 8.4.10 ПРРЕЕ перші два випадки визначення потужності. Будь-яких контррозрахунків недоврахованої електричної енергії із урахуванням правильної, на думку позивача, величини потужності останнім надано не було.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 03.11.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 917/1982/25; постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання у справі на 15:10 26.11.2025.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 26.11.2025 суд закрив підготовче засідання у справі № 917/1952/25 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 11:00 19.02.2026.

16.02.2026 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача (вх. № 2010).

Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні, відповідно до частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд розглянув матеріали справи та

УСТАНОВИВ:

20.06.2014 Публічне акціонерне товариство “Полтаваобленерго» (відповідач, Постачальник) та Товариство з обмеженою відповідальністю “Гранд-молпродукт» (позивач, Споживач) уклали Договір про постачання електричної енергії № 462 (далі - Договір № 462).

Відповідно до умов Договору Постачальник продавав електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з дозволеною потужністю 200,0 кВт, а Споживач оплачував Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснював інші платежі згідно з умовами цього Договору.

З 01.01.2019 відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії», послуги з розподілу електричної енергії споживачам на території Полтавської області надає АТ “Полтаваобленерго» (відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1442 від 16.11.2018 “Про видачу ПАТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», яка оприлюднена у відповідності до чинного законодавства на офіційному вебсайті Регулятора за відповідним посиланням (https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-vidachu-patpoltavaoblenergo-litsenzii-z-rozpodilu-elektrichnoi-energii-ta-anulyuvannya-litsenziy-zperedachi-elektrichnoi-energii-mistsevimi-lokalnimi-elektrichnimi-merezha-616da79a6c485?id=36039).

Пункт 2.1.6 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ в редакції, чинній станом на 01.01.2019, передбачав, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Фактичне споживання електричної енергії за об'єктом позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Гранд-молпродукт» за адресою: вул. Полтавський Шлях (Жовтнева), буд. 197, с. Чутове, Полтавський р-н, Полтавська обл. та сплата рахунків Оператора системи розподілу за розподіл електричної енергії, свідчить про укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в редакції затвердженої наказом Оператора системи розподілу № 543 від 10.12.2018 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та оприлюдненої на офіційному сайті відповідача на вимогу Регулятора згідно з ПРРЕЕ.

З моменту акцептування вказаного договору в установленому ПРРЕЕ порядку, а саме фактичного споживання електричної енергії з 01.01.2019 та сплати рахунків Оператора системи розподілу за розподіл електричної енергії, відповідач та позивач набули всіх прав та обов'язків за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії і відповідно несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинним законодавством України.

У зв'язку із прийняттям та набранням чинності постанови НКРЕКП №1219 від 26.06.2020 “Про затвердження змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії», яка стосувалася зокрема і змін до умов типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, Оператор системи розподілу затвердив текст Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії наказом № 383 від 16.09.2020 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та відповідно опубліковано на офіційному сайті Оператора системи розподілу.

Відповідно до постанови НКРЕКП № 1219 від 26.06.2020 “Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії»: “ 5. Пункт 12.2 глави 12 доповнити новими абзацами такого змісту: “Цей Договір може бути змінений у разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини між Оператором системи та Споживачем. У зв'язку з цим сторони погоджуються з тим, що Оператор системи вносить відповідні зміни та доповнення до цього Договору та оприлюднює їх на власному вебсайті. Якщо Споживач не ініціював розірвання цього Договору протягом одного місяця з моменту оприлюднення змін та доповнень до цього Договору, вважається, що Споживач погодився зі змінами до Договору з дати його оприлюднення на вебсайті Оператора системи».

Оператор системи розподілу (відповідач) підтверджує факт укладення із Товариством з обмеженою відповідальністю “Гранд-молпродукт» наступних обов'язкових додатків, які є невід'ємними до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії:

- Додаток № 2 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної “Паспорт точки розподілу електричної енергії»;

- Додаток № 3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»;

- Додаток № 6 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»;

- Додаток № 7 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Однолінійна схема»;

- Додаток № 8.1 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Вихідні дані для розрахунку втрат електричної енергії в елементах електричної мережі споживача»;

- Додаток № 11 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії»;

- Таблиця 11.1 “Перелік об'єктів Споживача залучених до розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Пунктом 12.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії наказом № 383 від 16.09.2020 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (далі мова оригіналу) Усі додатки до цього Договору та продовження до них, які містять інформацію, що не є публічною, оформлюються Оператором системи письмово в паперовій формі, підписуються уповноваженою особою Оператора системи та направляються Споживачу. Узгодження здійснюється шляхом обміну письмовими повідомленнями.

З 01.01.2019 Оператором системи розподілу (відповідачем) вносилися зміни до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що підтверджується наступними наказами:

- 16.09.2020 наказом №383 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії»;

- 12.03.2021 наказом № 153 “Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020№ 383»;

- 14.09.2021 наказом № 541 “Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020 № 383 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії»;

- 03.02.2022 наказом № 86 “Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020 № 383 та Наказу від 12.03.2021 № 153»;

- 10.09.2024 наказом № 565 “Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії».

Всі зміни в частині додатків до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії були опубліковані на офіційному сайті шляхом розміщення їх у відповідних розділах та відповідні дати на виконання вимог ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент існування спірних правовідносин).

З 01.01.2019 позивач отримував послуги з розподілу електричної енергії про що свідчать оплата рахунків та погодження актів виконаних робіт, жодних заперечень з приводу опублікованої нової редакції договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії не виявляв.

Отже, шляхом сплати рахунків Оператора системи розподілу та документального підтвердження споживання електричної енергії в період часу з 01.01.2019, позивач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, а саме вчинив дії, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

25.06.2025 уповноваженими представниками Оператора системи розподілу здійснено перевірку за адресою позивача (Споживача): вул. Полтавський шлях, 197, смт Чутове, Полтавський район, Полтавська область.

Під час у позивача виявлене порушення, яке передбачене п.п.2 пункту 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, про що представниками відповідача складено Акт про порушення №016931 від 25.06.2025.

Суть порушення згідно з Акту про порушення №016931 від 25.06.2025 - п.8.2.4., підпункт 2 п.8.4.2. ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, які встановлені на захисному кожусі шпильок силового трансформатора - Т1, який закривав доступ до струмоведучих частин шпильок силового трансформатора 0,4 кВ. Пошкоджено (розірвано) пломбувальний матеріал на якому встановлена пломба оператора системи С73264396 та С73264397.

Додатками до Акту про порушення №016931 від 25.06.2025 є:

- Схема електроживлення споживача від 25.06.2025;

- Акт пломбування речового доказу від 25.06.2025;

- Фото-відео матеріали виконані на вбудовану камеру телефону.

Акт про порушення № 016931 від 25.06.2025 підписаний уповноваженим представником Споживача, а саме особою яка допустила, відповідальною за електрогосподарство головним енергетиком Щербаком Володимиром Сергійовичем, паспорт № НОМЕР_1 .

Факт порушення Споживачем ПРРЕЕ зафіксований представниками Оператора системи розподілу фото та відеозйомкою.

Уповноважений представник Споживача (особа, яка допустила представників Оператора системи розподілу до електроустановок Споживача, відповідальна особа за електрогосподарство) головний енергетик Щербак Володимир Сергійович, паспорт № НОМЕР_1 особисто ознайомився та підписав Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 з усіма додатками до нього із наступними зауваженнями: "З актом не згоден. В результаті системних щомісячних перевірок контрольних оглядів ЗКО та в т. ч. згідно вимоги ОСР від 13.03.2025. Порушення цілісності пломб та/або пломбувального дроту - не виявлено. Підпис".

08.07.2025 відбувся розгляд комісією Оператора системи розподілу Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025, на яке з'явилися наступні представники Споживача: головний енергетик Щербак Володимир Сергійович та адвокат Козинський Євген Юрійович.

08.07.2025 на засіданні комісії АТ “Полтаваобленерго» по розгляду Акта про порушення №016931 від 25.06.2025 у складі: голови комісії Прокопенко С., членів комісії: Глаголь О., Ярова Т. за участі представника Споживача адвоката Козинського Є. та головного енергетика Щербака В., прийнято рішення, яке оформлено Протоколом № 016931 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 08.07.2025 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ про направлення пломб С73264396 та С73264397 на експертне дослідження.

Уповноважені представники Споживача: головний енергетик Щербак Володимир Сергійович та адвокат Козинський Євген Юрійович особисто ознайомилися без будь-яких зауважень із Протоколом № 016931 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 08.07.2025 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ про що свідчать підписи останніх та отримання ними копій цього протоколу.

Відповідно до вимог ПРРЕЕ на підставі рішення комісії, оформленого Протоколом № 016931 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 08.07.2025 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, Оператором системи розподілу направлено пломби С73264396 та С73264397 на експертне дослідження до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України.

Оператор системи розподілу у встановлений чинним законодавством порядок отримало від Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України Висновок експертного дослідження №ЕД-19/117-25/16561-ТР від 15.08.2025 (вх. №11688/001 від 27.08.2025).

Листом № 04.33/19578 від 26.08.2025 “Щодо направлення документів та запрошення на комісію» позивача було в письмовій формі повідомлено про отримання відповідачем Висновку експертного дослідження № ЕД-19/117-25/16561-ТР від 15.08.2025 та запрошено представника ТОВ “Гранд-молдпродукт» 11.09.2025 о 11 год 40 хв за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, буд. 5 на засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» по розгляду Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025.

Відповідно до вимог пункту 8.4.4. ПРРЕЕ в останньому листі, Оператор системи розподілу направив на адресу позивача копію Висновку експертного дослідження №ЕД-19/117-25/16561-ТР від 15.08.2025.

11.09.2025 на засіданні комісії АТ “Полтаваобленерго» по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ за участі директора позивача Болгова О. Є., адвоката Козинського Є. Ю., головного енергетика Щербака В. С. уповноваженою комісією відповідача прийнято рішення, яке оформлено Протоколом №016931 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 11.09.2025 по розгляду Акта про порушення №016931 від 25.06.2025 про донарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, що становить 41100 кВт*год на суму 307565 грн 16 коп.

Директор Позивача Болгов О. Є., адвокат Козинський Є. Ю., головний енергетик Щербак В. С. особисто під підпис ознайомлені з Протоколом № 016931 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 11.09.2025 по розгляду Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025 та отримали копію відповідного рішення Оператора системи розподілу.

Відповідач на підставі рішення оформленого Протоколом № 016931засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 11.09.2025 по розгляду Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025, надав позивачу Рахунок № 22800462 від 11.09.2025 на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень “Правил роздрібного ринку електричної енергії» згідно з протоколом № 016931 від 25.06.2025 на суму 307565 грн 16 коп., який адвокат Споживача Козинський Є. Ю. особисто отримав про що свідчить підпис останнього.

Згідно з пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом із протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. ПРРЕЕ та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з п.п.2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб).

У разі виявлення у споживача порушення цих Правил, яке представники оператора системи не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку, в акті про порушення зазначаються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення.

Кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи.

Згідно з п.п.1 пункту 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до пункту 8.4.9. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

У пункті 5 спірного акта про порушення зазначено, що споживач не забезпечив можливості виміряти максимальну сумарну потужність всіх його електроустановок.

Разом з цим, у додатку № 2 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Паспорт точки розподілу електричної енергії» визначено, що дозволена потужність об'єкта позивача, а саме КТП-350 (62Z1030905052589) - 128,0 кВт, режим роботи - щоденно/ цілодобово (Додаток № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»).

Дата останнього контрольного огляду - 30.05.2025 (Акт контрольного огляду розрахункових засобів обліку електроенергії від 30.05.2025).

День виявлення порушення - 25.06.2025 (Акт про порушення № 016931 від 25.06.2025).

Згідно з пунктом 8.4.7. ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).

Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, розкладається на складові відповідно до кількості днів (Д i, день) у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил, таким чином, щоб виконувалось рівняння

де, n - кількість календарних місяців (цінових періодів), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням цих Правил.

Вартість необлікованої електричної енергії (В но, грн) розраховується за формулою Де, Ці - середня вартість витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу протягом i-того календарного місяця (цінового періоду) (грн/кВт·год), яка визначається виходячи з суми середньої ціни купівлі електричної енергії оператором системи на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії (для споживача відповідного класу напруги) протягом i-того календарного місяця (цінового періоду), грн/кВт·год.

З 01.01.2022 набула чинності постанова НКРЕКП від 25.08.2021 № 1430, якою внесені зміни до Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1175.

Абзацами другим-четвертим пункту 8.1 глави 8 Порядку визначено, що споживачі, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою 27,5 кВ та вище, а також споживачі, приєднані до шин електростанцій (за винятком суб'єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел, а саме з енергії сонячного випромінювання, біогазу, біомаси, енергії вітру та мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), відносяться до 1 класу напруги.

Споживачі, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою нижче 27,5 кВ, відносяться до 2 класу напруги.

Позивач отримує електричну енергію від Оператора системи розподілу номінальною напругою 0,4 кВ, відносяться до 2 класу напруги.

Постановою НКРЕКП №2215 від 19.12.2024 “Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ “Полтаваобленерго» із застосуванням стимулюючого регулювання» на період з 01.01.2025 були встановлені наступні тарифи на послуги з розподілу електричної енергії для споживачів та операторів установок зберігання енергії для другого класу напруги на рівні 1989,02 грн/МВт*год (без урахування податку на додану вартість).

Постановою НКРЕКП № 2200 від 19.12.2024 “Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК “Укренерго» на 2025 рік було встановлено тариф на послуги з передачі електричної енергії для користувачів системи (крім підприємств “зеленої» електрометалургії) на рівні 686,23 грн/МВт (без урахування податку на додану вартість).

Відповідно до пункту 8.4.10 ПРРЕЕ та з урахуванням п.п. 2 пункту 8.4.2., пункту 8.4.8. та пункту 8.4.9. ПРРЕЕ, комісією з розгляду актів про порушення прийнято рішення провести нарахування за період з 31.05.2025 (з дня останнього контрольного огляду) по 24.06.2025 (до дня виявлення порушення), відповідно до визначеної величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт.год) за формулою (4) ПРРЕЕ

W доб = P · t доб · K в, (4)

де Р - потужність (128 кВт), визначена як: дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (оскільки споживач відмовився від виміру струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність; паспортні дані всіх струмоприймачів ненадані споживачем. Споживач не допустив представників Оператора системи розподілу на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, про що безпосередньо вказано у пункті 5 Акту про порушення № 016931 від 25.06.2025);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (24 год);

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6);

Wдоб - 128*24*0,6 = 1843,2 кВт/год

Розрахунок:

Період з 05.2025 - 06.2025

Дні - 25

Споживання на добу, кВт*год = 1843,2

Нараховано, кВт*год = 46080

Виставлено за період, кВт*год = 4980

Кількість недоврахованої енергії, кВт*год = 41100

Сума, грн = 256304,30

20 % ПДВ, грн = 51260,86

Всього з ПДВ, грн = 307565,16

Отже, обсяг необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ та умов Договору становить 41100 кВт/год на загальну суму 307565,16 грн (з ПДВ).

Відповідно до пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов Договору.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ визначено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Порушуючи пункти 5.5.5 та 8.2.7. ПРРЕЕ, позивач не виконав зобов'язання щодо оплати виставлених Рахунків № 22800462 від 11.09.2025 на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень “Правил роздрібного ринку електричної енергії» згідно з протоколом № 016931 від 25.06.2025 на суму 307565,16 грн.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного

законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5. глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2. глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу й вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до пункту 8.2.4 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності, в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або його представником.

Відповідно до пункту 8.2.6. глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Рішення комісії оформлюється

протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі одночасно з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики їх визначення, затвердженої Регулятором, а також розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.10.2022 у справі № 906/513/18 пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням Правил і в такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії спеціальними нормативними актами в галузі енергетики не передбачено.

У постанові від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18 (провадження №12-66гс21) Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, якими застосування положень Методики у разі вчинення вказаного порушення ПКЕЕ поставлено в залежність від встановлення обставин споживання порушником електроенергії поза обліком.

Так, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що положення підпункту 2 пункту 2.1 Методики слід тлумачити таким чином, що у разі виявлення зазначеного в цьому підпункті порушення - відсутності встановлених пломб з відбитками тавр енергопостачальника на затискній кришці, інших пристроях і місцях, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку - підлягають застосуванню передбачені Методикою способи визначення вартості необлікованої електричної енергії без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії.

Велика Палата, також звертала увагу на те, що норма підпункту 2 пункту 2.1 Методики встановлює для споживача наслідки відсутності пломб саме таким чином (без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії), а не інакше, через те, що можливість несанкціонованого доступу до приладів та місць, де мають встановлюватись пломби енергопостачальника, створює умови, у яких безоблікове споживання або його відсутність складно зафіксувати.

Відповідач зазначає, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі №755/10947/17).

Крім того, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2023 повернуто справу №17-14-01/1494 (925/1157/21) (провадження №12-30гс23) Касаційному господарському суду у складі Верховного Суду та зазначено, що поведінки (норми права), які містились у пунктах ПКЕЕ та Методики та які застосовувала Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 906/513/18 залишились такими самими та зараз містяться у зазначених пунктах ПРРЕЕ.

Отже, висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.10.2022 у справі № 906/513/18, повинні враховуватися під час розгляду цієї справи.

Сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 911/1776/18 та від 13.04.2021 у справі № 925/1267/19.

Цілісність та збереження встановлених пломб не забезпечено саме позивачем, а їх відсутність є окремим порушенням ПРРЕЕ, за яке передбачено здійснення перерахунку обсягу спожитої електричної енергії.

Аналогічна правова полиця викладена в постанові Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду від 19.08.2020 у справі № 923/896/19.

За змістом положень пункту 8.2.5. ПРЕЕ представником споживача є особа, яка знаходиться на території об'єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників оператора системи до перевірки об'єкту.

Відповідно до вимог вказаного пункту, повноваження особи, як представника споживача під час перевірки об'єкта останнього, презумуються і не потребують додаткового встановлення з боку представників постачальника.

Крім того, згідно з частинами 1, 3 статті 2 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження.

Відповідно до частини 1 статті 237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (частина 3 статті 237 Цивільного кодексу України).

Зазначений пункт 8.2.5 ПРРЕЕ визначає як випадки, за наявності яких оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до ПРРЕЕ, а саме, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, так і місце оформлення відповідно акта про порушення, а саме, на місці виявлення порушення.

Також зазначеним пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.

Зокрема, такими особами, згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13 ККОЕЕ, яким передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або ПРРЕЕ, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.

У юридичній практиці посвідченням особи розуміється вчинення дій щодо встановлення особи.

За змістом частини 3 статті 43 Закону України “Про нотаріат» встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи.

Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документом, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є посвідчення водія.

Разом з цим ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулося встановлення особи.

Аналогічні правові висновки, щодо застосування абзаців 1, 2, 8, 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, викладено Верховним Судом у постановах від 19.07.2018 у справі № 923/832/17, від 06.02.2020 у справі № 916/2504/18, від 16.06.2021 у справі № 911/26/20, від 03.08.2021 у справі № 910/5998/20 та від 17.05.2022 у справі № 910/18902/20.

Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин), на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Відповідно до пункту 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства. До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Згідно з підпунктом 14 пункту 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО), вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1.2.1. ККО засіб вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Згідно з пунктами 5.16.1. - 5.16.3. ККО визначено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.

ЗВТ мають бути опломбовані на затискній кришці пломбою оператора системи.

Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають: первинні й вторинні кола живлення ЗВТ; кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах; двері комірок трансформаторів напруги; кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.

Згідно з пунктом 1.5.3. Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476 (далі - ПУЕ), вимірювальний комплекс - це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, з'єднаних між собою за встановленою схемою з метою забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці електричної мережі. Типовий ВК складається із засобів вимірювальної техніки (трансформатори струму, трансформатори напруги, лічильники електроенергії), засобів захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинних кіл струму і напруги та інших допоміжних засобів (збірки затискачів, реле, перетворювачі імпульсів, інформаційно - вимірювальні системи тощо). Характеристики складу ВК мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії та потужності із заданими періодичністю та похибкою.

Згідно з пунктом 1.5.26. ПУЕ на підстанціях споживачів конструкція решіток і дверей камер, у яких встановлено запобіжники на стороні вищої напруги трансформаторів напруги, які використовують для розрахункового обліку, має забезпечувати можливість їх пломбування. Приводи роз'єднувачів трансформаторів напруги, використовуваних для розрахункового обліку, повинні мати пристосування для їх пломбування.

Відповідно пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому ККО, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ККО, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Зі змісту вказаних підпунктів пункту 8.4.2. ПРРЕЕ вбачається, що їх кваліфікація залежить від місця встановлення пломби та факту наявності втручання в роботу лічильника, а саме: підпункт 1) - на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки; підпункт 2) - крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (втручання в роботу засобів вимірювальної техніки не передбачено).

У цьому випадку, на об'єкті позивача згідно з Актом пломбування/розпломбування вузлів обліку електричної енергії від 01.03.2023 були встановлені наступні пломби з тавром Оператора системи розподілу: на захисному кожусі шпильок силового трансформатора Т1 - пломба №С73264396 та пломба №С73264397.

Враховуючи місце встановлення пошкодженої пломби, виявлене представниками відповідача порушення на об'єкті позивача, зафіксоване Актом про порушення №016931 від 25.06.2025, однозначно дозволяє його кваліфікувати виключно за підпунктом 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ.

Наказом № 304 від 16.04.2025 “Про внесення змін до наказу №71 від 18.01.2024 Про затвердження складу комісії та проведення розгляду актів про порушення ПРРЕЕ непобутовими споживачами» відповідачем затверджено комісію з розгляду актів про порушення.

Згідно з пунктом 8.2.6 глави VIII ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Щодо кваліфікації допущеного порушення ТОВ “Гранд-молпродукт» і необхідність/відсутність необхідності проведення експертизи, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 8.4.2 ПРРЕЕ (у редакції, що діяла на дату складання акта про порушення) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта пропломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.

Позивач, зазначає, що підпункти 1 та 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ не є подібними, оскільки пункт 1 застосовується у разі виявлення “порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо)… та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки)».

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України "Про судову експертизу" законодавство України про судову експертизу складається із цього Закону, інших нормативно-правових актів.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про судову експертизу" передбачено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судову експертизу" організація науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності та організаційно-управлінські засади діяльності державних спеціалізованих установ покладаються на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать державні спеціалізовані установи, що здійснюють судово-експертну діяльність.

Відповідно до статей 7, 8 Закону України "Про судову експертизу" та з метою забезпечення єдиного підходу при проведенні судових експертиз і підвищення якості проведення судових експертиз наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.

Саме Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень передбачено вимоги, яким має відповідати висновок експерта, а також порядок призначення експертизи.

Відповідно до пункту 1.2.1 зазначеної Інструкції трасологічна (крім досліджень слідів пошкодження одягу, пов'язаних з одночасним спричиненням тілесних ушкоджень, які проводяться в бюро судово-медичної експертизи), експертиза є підвидом криміналістичної експертизи.

Згідно з пунктом 5.1 Інструкції основними завданнями трасологічної експертизи є ідентифікація або визначення родової (групової) належності індивідуально визначених об'єктів за матеріально фіксованими слідами - відображеннями їх слідоутворювальних поверхонь; діагностика (установлення властивостей, станів) об'єктів; ситуалогічні завдання (установлення механізму слідоутворення тощо).

Трасологічною експертизою можна також установлювати факти, які належать до просторових, функціональних, структурних, динамічних і деяких інших характеристик процесу слідоутворення, а також особливостей слідоутворювальних об'єктів.

Перед трасологічною експертизою можуть ставитись питання про наявність на предметах обстановки місця події слідів взаємодії з іншими предметами, придатність цих слідів для ідентифікації або про наявність у цих слідах ознак, що орієнтують на пошук зазначених об'єктів.

Керуючись пунктом 5.2 Інструкції для вирішення ідентифікаційних завдань експерту необхідно надати: предмети зі слідами, а якщо вилучити їх неможливо, то копії слідів (зліпки, фотознімки); об'єкти, якими, за припущенням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), могли бути залишені ці сліди; дані про час виявлення слідів, умови, у яких були об'єкти зі слідами до їх направлення на експертизу.

Згідно з пунктом 5.3. Інструкції об'єкти дослідження направляються в упаковці, яка забезпечує їх збереження. Речові докази і порівняльні зразки упаковуються окремо.

Питання, які Оператор системи розподілу поставив на вирішення експерту корелюється із зафіксованим в Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 порушенням Правил.

Згідно з пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Разом з цим, відповідно до пп. 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення перелічених в цьому пункті порушень, до яких підпунктом 2 цього пункту віднесено пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку про те, що сам факт відсутності або пошкодження встановленої енергопостачальною компанією пломби на розрахункових засобах комерційного обліку електричної енергії, що установлені на території та/або об'єкті (у приміщенні) споживача, переданих йому по акту про пломбування, вже є окремим порушенням з боку споживача ПРРЕЕ, яке саме по собі є достатньою підставою для здійснення донарахування вартості необлікованої електроенергії на підставі підпункту 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, у зв'язку з чим не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 911/1776/18, від 19.08.2020 у справі № 923/896/19 від 26.05.2022 у справі № 908/1618/21.

Згідно з висновком експертного дослідження №ЕД-19/117-25/16561-ТР від 15.08.2025, складеним головним судовим експертом сектору трасологічних досліджень відділу криміналістичних видів досліджень Полтавського НДЕКЦ МВС України Гризодубом Володимиром Миколайовичем, за результатами проведення трасологічного дослідження пластикових пломб №С73264396 та №С73264397, експерт встановив наступне:

1. Загальна цілісність пломбування, наданої на дослідженні пломби "АТ ПОЕ" з номерним позначенням на корпусі та якорі "С73264396" порушена в результаті пошкодження цілісності пломбувального елементу шляхом комбінованого локального теплового впливу високої температури та механічного впливу - відповідно плавлення матеріалу жил дроту та відламування. Окремі жили дроту мають порушення цілісності, утворені в результаті механічного впливу - відламування та локального теплового впливу високої температури - плавлення. Захисне покриття пломбувального елементу має пошкодження цілісності та відсутність на окремих ділянках, на фрагментах покриття спостерігаються вкраплення речовини світло-сірого (сріблястого) кольору та ділянки зі слідами плавлення матеріалу.

Загальна цілісність пломбування, наданої на дослідженні пломби "АТ ПОЕ" з номерним позначенням на корпусі та якорі "С73264397" порушена в результаті пошкодження цілісності пломбувального елементу шляхом локального теплового впливу високої температури - плавлення матеріалу жил дроту. Окремі жили дроту мають порушення цілісності, утворені в результаті механічного впливу - відламування та локального теплового впливу високої температури - плавлення. Захисне покриття пломбувального елементу має пошкодження цілісності та відсутність на окремих ділянках.

Ключовим елементом принципу правової визначеності є однозначність та передбачуваність правозастосування, а отже, системність та послідовність у діяльності відповідних органів, насамперед судів. Суб'єкти (учасники спору) завжди повинні мати можливість орієнтувати свою поведінку таким чином, щоб вона відповідала вимогам норми на момент вчинення дії.

У рішенні ЄСПЛ у справі "Гарсія Манібардо проти Іспанії" від 15.02.2000 зазначалося, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них (рішення від 02.03.1987 у справі "Monnel and Morris v. the United Kingdom", серія A, №115, с. 22, п.56, рішення від 29.10.1996 у справі "Helmers v. Sweden", серія A, №212-A, с.15, п.31).

У справі ЄСПЛ "Sunday Times v. United Kingdom" суд зазначив, що прописаний у Конвенції термін "передбачено законом" передбачає дотримання такого принципу права як принцип визначеності. Суд стверджує, що термін "передбачено законом" передбачає не лише писане право, як-то норми писаних законів, а й неписане, тобто усталені у суспільстві правила та засади моральності суспільства. До цих правил, які визначають сталість правозастосування, належить і судова практика.

Також, Європейський суд з прав людини зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства (рішення ЄСПЛ від 21.10.2010 у справі "Diya 97 v. Ukraine"). Правові норми та судова практика підлягають застосуванню таким чином, яким вони є найбільш очевидними та передбачуваними для учасників цивільного обороту в Україні.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 20.08.2020 у справі № 914/1680/18).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі №917/1307/18.

За змістом статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.

Відповідно до статті 74 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Водночас належними є доказами, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Як установив суд, Акт про порушення № 016931 від 25.06.2025 складений у відповідності до вимог ПРРЕЕ, а саме:

- форма Акта про порушення №016931 від 25.06.2025 відповідає додатку № 9 до ПРРЕЕ та корелюється із пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ;

- акт про порушення №016931 від 25.06.2025 складений уповноваженими представниками Оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень;

- в Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на п.п.2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ;

- в Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 зазначені всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення Акта про порушення №016931 від 25.06.2025.

- в Акті про порушення №016931 від 25.06.2025 заповнені всі графи та рядки без пропусків. Текст Акту про порушення №016931 від 25.06.2025 однозначний, без можливості подвійного тлумачення.

- Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 складений у двох примірниках, один з яких отримав представник позивача.

- Акт про порушення № 016931 від 25.06.2025 підписаний усіма представниками оператора системи та уповноваженим представником Споживача (Позивача).

- Акт про порушення №016931 від 25.06.2025 у пункті 10 містить перелік вилучених засобів вимірювальної електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів, а саме: пломби ОСР - С73264396, С73264397 з пломбувальним матеріалом (Сейф-пакет № 0220746).

Уповноваженому представнику Споживача (особі, яка допустила представників Оператора системи розподілу до електроустановок Споживача, відповідальній особі за електрогосподарство) головному енергетику Щербаку Володимиру Сергійовичу, паспорт № НОМЕР_1 роз'яснені пункти Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025 та право Споживача з'явитися 08 липня 2025 року о 09 год. 00 хв на розгляд комісії Оператора системи з розгляду складеного Акта про порушення № 016931 від 25.06.2025 за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5.

Факт порушення позивачем ПРРЕЕ підтверджується Висновком експертного дослідження № ЕД-19/117-25/16561-ТР від 15.08.2025, який є належним та допустимим доказом.

Сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду: від 31 липня 2019 року в справі № 911/1776/18, від 13 квітня 2021 року в справі № 925/1267/19.

Доводи позивача про безпідставне нарахування відповідачем вартості необлікованої електричної енергії на підставі максимального розміру дозволеної потужності для відповідної точки комерційного обліку, яка встановлена у договорі про постачання електроенергії, суд відхиляє, оскільки як зафіксовано в пункті 5 Акту про порушення №016931 від 25.06.2025, споживач не надав можливості скласти перелік встановлених струмоприймачів та перевірити інформацію щодо їх потужності, не надав технічної можливості виміряти струм навантаження при підключенні всього наявного електрообладнання. Будь-яких контррозрахунків недоврахованої електричної енергії із урахуванням правильної, на думку позивача, величини потужності останнім не надано.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для визнання недійсним рішення засіданні комісії останнього від 11.09.2025, оформленого протоколом № 016931 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ незаконним та його скасування.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладається на позивача.

Керуючись статтями 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 18.03.2026 у зв'язку з перебуванням судді у відпустці.

Суддя Д. М. Сірош