Постанова від 17.03.2026 по справі 743/320/26

Справа № 743/320/26

Провадження №3/743/158/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 року селище Ріпки

Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Макаревич Я.М., за участю секретаря Коваль Т.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вчинене:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактично проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовцем,

кваліфіковане за частиною 2 статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення ЧЦП № 326928 від 13.03.2026 вбачається, що 11.03.2026, о 13 годині 30 хвилин, виконуючи обов'язки військової служби в прикордонному наряді "Контрольний пост" (БП № 2 "Планета") на південній околиці АДРЕСА_2 , майстер-сержант ОСОБА_1 здійснила недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме внаслідок порушення вимог абзацу 2 статті 4 Дисциплінарного стату ЗСУ, статті 11, 128 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, абзацу 6 пункту 12 глави 5 розділу ІІ Інструкції про службу п/н ДПСУ, затвердженої наказом МВСУ від 19.10.2015 № 1261, що призвело до безперешкодного потрапляння в контрольований прикордонний район громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був виявлений о 21 годині 30 хвилин 11.03.2026 в районі населеного пункту Присторонь Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, під час пошуку місця для ночівлі з подальшим наміром незаконного перетину ДКУ поза пунктом пропуску.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 2статті 17215 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, пояснила, що сумлінно виконувала покладені на неї службові обов'язки.

Суддею досліджено всі обставини справи у їх сукупності, які підтверджуються зібраними доказами, а саме: фактичними даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення ЧЦП № 326928 від 13.03.2026, писолмовому поясненні ОСОБА_1 від 13.03.2026, копії службового посвідчення НОМЕР_2 ОСОБА_1 , службовій характерисиці ОСОБА_1 , витягу з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_5 (від 01.01..2026 №4.1/13 Гриф (том 1) аркуш №2,4,5,7, витягу з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 (з місцем дислокації АДРЕСА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_5 (від 01.01..2026 №4.1/13 Гриф (том 1) аркуш №251, доівдці за результатами перевірочних захолів від 11.03.2026, копії пояснення ОСОБА_3 від 15.03.2026, копії пояснення ОСОБА_4 від 16.03.2026, поясненнях ОСОБА_1 наданих в суді.

Частинами 1, 2 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

З пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП випливає, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення доведеності вини.

Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи справу №524/5741/16-а, звернув увагу на те, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності необхідно встановити як факт правопорушення, так і вину особи у його вчиненні, що має бути підтверджено належними доказами.

Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.

У відповідності до статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.

Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Стаття 17215 КУпАП не визначає чіткий склад правопорушення, а є бланкетною та має відсильних характер в частині об'єктивної сторони правопорушення. Отже для встановлення наявності в діях особи складу правопорушення, передбаченого зазначеною статтею, потрібно встановити факт невиконання особою приписів інших нормативно-правових актів, що встановлюють службові обов'язки та порядок їх виконання.

В протоколі про адміністративне правопорушення ЧЦП № 326928 від 13.03.2026 вказано, що ОСОБА_1 здійснила недбале ставлення до військової служби. Однак, в яких конкретно діях чи бездіяльності виражалось таке недбале ставлення, в протоколі не зазначено. Відтак протокол не містить таку обов'язкову складову правоопорушення як об'єктивна сторона.

У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Коробов проти України» від 21.10.2011 Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, з точки зору належності, допустимості та взаємозв'язку, застосовуючи критерій доведення «поза розумним сумнівом» суддя приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення та необхідність закриття провадження в справі.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням наведеного провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 17215 КУпАП необхідно закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.

Керуючись статтею 62 Конституції України, статтями 17215, 221, 245-249, 251, 252, 276-279, 280, 283-285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 2 статті 17215 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області.

За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, встановленого на оскарження.

Суддя Я.М. МАКАРЕВИЧ