Справа № 405/1060/25
провадження № 1-кс/405/787/26
11.03.2026 м. Кропивницький
Слідчий суддя Подільського районного суду м. Кропивницького ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_6 , яке погоджено з прокурором Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оброни Південного регіону ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 17.02.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025120000000112 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою до
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Плебанівка Шаргородського району, Вінницької області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на момент вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді командира взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України, -
встановив:
до Подільського районного суду м. Кропивницького від старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_6 надійшло клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 .
Клопотання про застосування запобіжного заходу слідчим мотивовано тим, що органом досудового розслідування ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України; існування ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України та неможливість їх запобігання в разі не застосування цього запобіжного заходу.
В судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 за обставин, які викладені в клопотанні.
Захисник просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого про застосування до її підзахисного запобіжного заходу у виді тримання під вартою за таких підстав: відсутні, на думку захисника, доказів існування ризиків, які заявлені слідчим та прокурором; її підзахисний являється військовослужбовцем і саме це, на думку захисника, повністю спростовує існування ризиків, які заявлені слідчим та прокурором; просила врахувати, що ОСОБА_4 позитивно характеризується за місцем служби, співпрацює зі слідством; вважає, що слідчим та прокурором не доведено неможливості застосування до її підзахисного менш суворого запобіжного заході ніж тримання під вартою; за наведених обставин захисник просила застосування інший, більш м'який запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.
Підозрюваний підтримав позицію захисника та додав, що одружений, має на утриманні неповнолітню доньку 2009 року народження, проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командиру взводу технічного забезпечення (з 01.08.2025) у званні головний сержант, має середню заробітну плату 24 тис. грн., має статус учасника бойових дій.
Вивчивши клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою до ОСОБА_4 , дослідивши матеріали, якими стороною обвинувачення обґрунтовано клопотання, заслухавши доводи прокурора, думку підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 17.02.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025120000000112 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України.
28.02.2026 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України, відповідно до якої: у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України президентом України постановлено Указ № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та мобілізаційну директиву Головнокомандувача Збройних Сил України від 24.02.2022 № 32/321/501/13Т.
Згідно Витягу з п.9 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №96 від 24.05.2023 ( АДРЕСА_2 ) солдата ОСОБА_7 , призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 10.05.2023 №154-РС на посаду солдату резерву взводу резерву 91 запасної роти в/ч НОМЕР_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_3 , з 24 травня 2023 року зарахувати до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , на всі види забезпечення і вважати таким, що з 24 травня 2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2470 грн. на місяць, шпк «солдат резерву». На котлове забезпечення зарахувати з 25.05.2023. Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 633% від місячного грошового забезпечення, надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового укладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 30.08.2023 №195 (п.1.9): вважати таким, що приступив до виконання службових обов'язків за посадами з 30.08.2023 солдата ОСОБА_7 , водія - електрика відділення збору та обробки інформації взводу безпілотних авіаційних комплексів батареї управління та артилерійського розвідки в/ч НОМЕР_1 на посаду такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_1 , ВОС-713 936А з посадовим окладом 2550 грн. на місяць, шпк «солдат». Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі 603%, надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
Витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_1 (з основної частини) від 30.11.2024 №4038 ( АДРЕСА_2 ) «Про завершення службового розслідування» (п.3): начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру в/ч НОМЕР_1 виплату грошового забезпечення солдату ОСОБА_7 за самовільне залишення місця служби без поважних причин не здійснювати з дня самовільного залишення ним місця служби (з 13.11.2024) та не виплачувати преміювання та додаткову винагороду у повному обсязі за листопад 2024 року.
Згідно Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.11.2024 №334: солдата ОСОБА_7 - такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону в/ч НОМЕР_1 вважати такими, що з 23.11.2024 звільнений з займаної посади і зарахований у розпорядження командира в/ч НОМЕР_1 .
Також, ОСОБА_7 на підставі наказу №96 від 24.05.2023 зараховано на посаду Солдат резерву (01 тр), в подальшому переведено на посаду Водій-електрик (05тр) на підставі наказу №110 від 07.06.2023, потім переведено на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023.
Згідно Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №96 від 24.05.2023 ( АДРЕСА_2 ) (п.7) солдата ОСОБА_8 , призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 10.05.2023 №154-РС на посаду солдату резерву взводу резерву 91 запасної роти в/ч НОМЕР_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_3 , з 24 травня 2023 року зарахувати до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , на всі види забезпечення і вважати таким, що з 24 травня 2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2470 грн. на місяць, шпк «солдат резерву». На котлове забезпечення зарахувати з 25.05.2023. Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 633% від місячного грошового забезпечення, надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового укладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Також, ОСОБА_8 на підставі наказу №96 від 24.05.2023 зараховано на посаду Солдат резерву (01 тр), в подальшому, переведено на посаду Водій (05тр) на підставі наказу №110 від 07.06.2023, потім переведено на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023, З 23.11.2024 - у розпорядженні (02 тр).
Згідно Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №96 від 24.05.2023 ( АДРЕСА_2 ) (п.10) солдата ОСОБА_9 , призначеного наказом командира в/ч НОМЕР_2 (по особовому складу) від 10.05.2023 №154-РС на посаду солдату резерву взводу резерву 91 запасної роти в/ч НОМЕР_1 , який прибув з в/ч НОМЕР_3 , з 24 травня 2023 року зарахувати до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , на всі види забезпечення і вважати таким, що з 24 травня 2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2470 грн. на місяць, шпк «солдат резерву». На котлове забезпечення зарахувати з 25.05.2023. Виплачувати щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 633% від місячного грошового забезпечення, надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% від посадового укладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Також, ОСОБА_9 на підставі наказу №96 від 24.05.2023 зараховано на посаду Солдат резерву (01 тр), в подальшому переведено на посаду Оператор-топогеодезист (04тр) на підставі наказу №110 від 07.06.2023, потім переведено на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023
Також, ОСОБА_4 24.09.2023 призначений на посаду командира взводу забезпечення другого самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 .
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» початком проходження військової служби для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_4 з дати видачі наказу командира ВЧ НОМЕР_1 набули статусу військовослужбовців - осіб, які проходять військову службу, - та приступили до виконання військового обов'язку - проходження військової служби.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» початком проходження військової служби для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При цьому відповідно до ч. 2 ст. 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-ХIV (далі - Статут внутрішньої служби Збройних Сил України), порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 4 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України повсякденне життя і службова діяльність військовослужбовців регулюються Конституцією України, законами України, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 5 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно зі Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.
Вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець.
Відповідно до ст. 7 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України внутрішньою службою у військових частинах та підрозділах керують їх командири.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 6 вищевказаного Закону встановлено:
Військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) і відповідні їм військові звання передбачаються у штатах (штатних розписах) військових частин, кораблів, органів військового управління, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (ч.1).
Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством (ч. 12).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначає Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260).
Згідно п. 2 р. І Порядку №260:
грошове забезпечення включає:
- щомісячні основні види грошового забезпечення;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать:
- підвищення посадового окладу;
- надбавки;
- доплати;
- премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать:
- винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану;
- допомоги.
Пунктом 3 р. І Порядку №260 закріплено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є:
- штат військової частини;
- накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження;
- накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення;
- накази про присвоєння військових звань;
- грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до п.7 р. І Порядку №260 за службу понад установлений службовий час, у дні відпочинку, святкові, вихідні та неробочі дні грошове забезпечення військовослужбовцям додатково не виплачується.
Розмір грошового забезпечення, що належить військовослужбовцю не за повний календарний місяць, визначається шляхом множення середньоденного розміру грошового забезпечення на кількість календарних днів, прослужених військовослужбовцем у цьому місяці.
Військовослужбовцям, які виключаються зі списків особового складу військової частини, грошове забезпечення виплачується до дня виключення включно. В наказах про виключення зі списків особового складу обов'язково зазначається про виплату одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За час прийняття справ і посади військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, в межах строків, визначених чинним законодавством для прийняття та здавання справ і посади, виплачується грошове забезпечення, яке військовослужбовець отримував за останньою займаною посадою, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
За нормами, встановленими пунктами 9, 16 та 17 р. І зазначеного Порядку виплата грошового забезпечення за останніми займаними посадами зберігається за час відряджень, а також надання оплачуваних відповідно до чинного законодавства України відпусток.
Виплата додаткових видів грошового забезпечення, не передбачених цим Порядком, здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
На період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Згідно п.8 р. І Порядку №260 грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців.
Грошове забезпечення виплачується:
щомісячні основні та додаткові види - в поточному місяці за минулий;
одноразові додаткові види - в місяці видання наказу про виплату або в наступному після місяця, в якому наказом оголошено про виплату (з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України).
Грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира.
Пунктом 15 розділу І Порядку №260 встановлений перелік випадків коли грошове забезпечення не виплачується, а саме:
- за час надання військовослужбовцям відпусток відповідно до чинного законодавства України, за якими не передбачено збереження заробітної плати;
- якщо виплачуються академічні стипендії;
- за час відсутності на службі без поважних причин одну добу і більше;
- за час перебування на лікуванні в лікарняних закладах понад встановлені чинним законодавством строки;
- за час тимчасового виконання обов'язків понад два місяці за новими посадами у зв'язку з переведенням військової частини на інший штат (внесення змін до штату);
- за час тримання військовослужбовців під вартою чи перебування під цілодобовим домашнім арештом;
- за час відбування покарання на гауптвахті військовослужбовцями строкової військової служби.
Військовослужбовцям, які самовільно залишили військові частини або місця служби, виплата грошового забезпечення призупиняється з дня самовільного залишення військової частини або місця служби та поновлюється з дня повернення.
Призупинення та поновлення виплати грошового забезпечення оголошується наказом командира військової частини.
Загальні права та обов'язки основних посадових осіб бригади (окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначені Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24.03.1999 №548-ХІV.
Статутом керуються всі військові частини, управління, штаби, установи Збройних Сил України.
За загальними положеннями, закріпленими Статутом:
Внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами (п.5).
Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров'я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань. Вимоги цього Статуту зобов'язаний знати й сумлінно виконувати кожен військовослужбовець (п.6)
Внутрішньою службою у військових частинах та підрозділах керують їх командири. Безпосереднім організатором внутрішньої служби у військовій частині є начальник штабу (п.7).
Відповідальність за стан внутрішньої служби у військових частинах покладається на всіх прямих начальників, які повинні подавати допомогу підпорядкованим військовим частинам і підрозділам в організації та забезпеченні виконання вимог внутрішньої служби і систематично перевіряти її стан (п.8).
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді командира взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 керувався п.119 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, яким передбачено, що: Командир взводу (групи, башти) в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність взводу (групи, башти) та успішне виконання ним бойових завдань, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, за збереження і стан озброєння, боєприпасів, техніки та майна взводу (групи, башти), за підтримання внутрішнього порядку у взводі (групі, башті).
Командир взводу (групи, башти) підпорядковується командирові роти (бойової частини) і є прямим начальником усього особового складу взводу (групи, башти).
Також відповідно п.120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України встановлено, що Командир взводу (групи, башти) зобов'язаний:
підтримувати особовий склад взводу (групи, башти), озброєння і техніку в постійній бойовій готовності;
проводити з особовим складом взводу (групи, башти) заняття з бойової підготовки і керувати навчанням рядового складу, що проводять командири відділень (старшини команд), вести облік бойової підготовки взводу (групи, башти);
знати тактику дій взводу в різних видах бою, управляти взводом (групою, баштою) під час виконання бойових завдань;
досконало знати й володіти всіма видами озброєння і техніки взводу (групи, башти), правильно зберігати, експлуатувати, обслуговувати та особисто перевіряти їх бойову готовність;
постійно вдосконалювати свої фахові й методичні навички, подавати підлеглим приклад зразкового виконання військового обов'язку;
з повагою ставитися до підлеглих, дбати про виховання військовослужбовців рядового, сержантського (старшинського) складу та згуртування військового колективу;
знати військове звання, прізвище, ім'я та по батькові кожного підлеглого, число, місяць і рік народження, віросповідання, ділові та морально-психологічні якості, захоплення, рід занять перед військовою службою, родинний стан, адресу батьків (рідних), успіхи й недоліки на службі, постійно вести індивідуальну роботу з виховання, складати іменний список особового складу взводу (групи, башти);
здійснювати добір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом на посадах військовослужбовців рядового, сержантського (старшинського) складу, подавати командирові роти пропозиції щодо кандидатів для вступу до вищих військових навчальних закладів;
виховувати особовий склад взводу (групи, башти) в дусі поваги до військової служби, набутого фаху, бережливого ставлення до озброєння, бойової техніки й майна взводу (групи, башти);
неухильно стежити за додержанням військовослужбовцями військової дисципліни у взводі (групі, башті), їх зовнішнім виглядом, виконанням правил носіння військової форми одягу, правильним припасуванням спорядження, обмундирування, взуття та за додержанням правил особистої гігієни;
піклуватися про підлеглих, знати їх потреби, порушувати перед старшими начальниками питання про задоволення їх прохань, дбати про їх здоров'я, вживати заходів для його зміцнення; постійно вдосконалювати фізичну тренованість особового складу;
своєчасно доповідати командирові роти (бойової частини) про потреби підлеглих, а також про застосовані заохочення і накладені стягнення на військовослужбовців рядового, сержантського (старшинського) складу взводу (групи, башти);
періодично бути присутнім на ранковому підйомі та вечірній повірці у взводі (групі, башті), за розпорядженням командира роти проводити ранкову фізичну зарядку з ротою;
стежити за наявністю і правильною експлуатацією, обслуговуванням і збереженням озброєння, техніки, спорядження, речового та іншого майна у взводі (групі, башті) і не менше ніж раз на два тижні особисто проводити їх огляд і перевірку наявності;
готувати особовий склад взводу, озброєння й техніку до виходу на кожне навчання чи заняття, а також перевіряти їх наявність і стан після повернення із занять і навчань;
стежити за додержанням заходів безпеки на заняттях, стрільбах, навчаннях і під час роботи з технікою та озброєнням; перевіряти, щоб після занять, стрільб, навчань у підлеглих не залишалося боєприпасів, гранат, запалів, вибухових речовин.
Також, відповідно телеграми №248/1298 від 25.03.2022 Департаменту фінансів Міністерства оборони України п.11 Підготовку проектів наказів для здійснення виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №168 покладено на підрозділи, що відповідають за облік особового складу.
Таким чином відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, примітки 1 до ст.364 КК України ОСОБА_4 перебуваючи на посаді командира взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 мав статус службової особи.
ОСОБА_4 , будучи службовою особою, на яку покладено адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції у ВЧ НОМЕР_1 володіли інформацією про фактичну наявність особового складу у підрозділі, місце їх дислокації, знали про штатну чисельність та володіли інформацією про задіяний до виконання завдань особовий склад в підпорядкованому підрозді ВЧ НОМЕР_1 та інші відомості, які могли використати у власних інтересах з метою прикриття злочинної діяльноті та ухиленні військовослужбовцем від несення обов'язків військової служби.
При цьому ОСОБА_9 будучи обізнаним про адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції безпосереднього командира ОСОБА_4 вирішив організувати схему ухиленні військовослужбовцем від несення обов'язків військової служби та одержання неправомірної вигоди - грошових коштів із залученням командира та раніше знайомих, діючих військовослужбовців ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Також, ОСОБА_9 вирішив залучити до вчинення злочину командира ОСОБА_4 так як останній надавав відомості про військовослужбовців які будуть включені до рапорту командира для нарахування грошового звабезпечення, надбавки за особливосі проходження служби та премії. Так як розумів, що після підписання рапортів, відомості з яких в подальшому відображались у наказах про виплату додаткової винагороди та ін. види грошового забезпечення військовослужбовців ВЧ НОМЕР_1 .
Крім того, ОСОБА_9 будучи обізнаним про функціональні обовязки командира ОСОБА_4 розумів, що останній може вжити дієвих заходів впливу в силу посади на якій перебуває з метою приховання відсутності військовослужбовців у ВЧ НОМЕР_1 та створити умови фіктивного проходження ними військової служби та виконання бойових розпоряджень.
ОСОБА_9 розумів, що використовуючи службове становище командир ОСОБА_4 може створити умови за яких визначені ним військовслужбовці ВЧ НОМЕР_1 будуть отримувати грошове забезпечення, додаткову винагороду проте в дійсності службу проходити не будуть. Військовослужбовці, що фіктивно проходять військову службу після зарахування на особисті карткові рахунки грошового забезпечення матимуть можливість одержати неправомірну вигоду у виглді грошових коштів та розподілити їх між учасниками злочинної групи, використати на влсний розсуд. За дії ОСОБА_4 , у вигляді зловживання службовим становищем, що полягають у наданні недостовіних відомостей для подальшого їх відображення документах, в тому числі рапортах, відомості з яких в подальшому відображатимуться у наказах, що в подальшому стане підставою для нарахування грошового забезпечення, дії спрямовані на приховання справжнього місця перебування військовослужбовців, а саме ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . В подальшому, на картковий рахунок військовослужбовців які проходитимуть військову службу фіктивно буде зарахована неправоміорна вигода у вигляді грошових коштів, які будуть розподіленні для власного збагачення та використані між спільниками.
Таким чином у ОСОБА_9 , у вересні 2023 року (точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено), виник умисел на вчинення діянь одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб співучасників вчинення злочину, які призначені для виплати грошового забезпечення, додаткової винагороди військовослужбовцям ВЧ НОМЕР_1 .
Для реалізації злочинного умислу ОСОБА_9 розробив план вчинення протиправних дій та схему одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб співучасників злочину повязаного із коштами військової частини НОМЕР_1 . Розроблений ОСОБА_9 план, полягав у наступному:
Використовуючи службове становище ОСОБА_4 , як командир взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 у складі організованої злочиної групи виконуватиме функцію виконавця, вчинятиме дії спрямовані на вжиття заходів з приховування фактичної відсутності за місцем проходження служби та розташуваня підрозділу військовослужбовців зі складу організованої злочинної групи, а саме ОСОБА_9 , як організатора та пособника, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як пособнків вчинення злочину. При цьому, виконавець ОСОБА_4 з метою держання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів забезпечить надання відомостей командиру про перелік військовслужбовців, які підлягають включенню до рапорту, для забезпечення подальшого їх внесення до рапортів на нарахування грошового забезпечення, додаткової винагороди, а саме відомостей про військовоглужбовців ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Також, ОСОБА_4 користуючись службовим становищем забезпечить створення умов за яких учасники злочину нібито приймають участь у виконанні бойових завдань та проходять військову службу. Результатом дій ОСОБА_4 стане відображення в рапортах серед інших військовослужбовців і визначенних співучасників злочину, які фактично службу не проходили. Відомості про військовослужбовців із рапортів будуть включені до наказів про нарахування грошового забезпечення та додаткової винагороди. Після зарахування незаконно отриманих грошових коштів на карткові рахунки співучасників ОСОБА_9 , як організатора та пособника, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як пособників вчинення злочину, будуть використані для себе та розподілені між учасниками злочинної групи.
Користуючись повноваженнями та впливом на підлеглих ОСОБА_4 повинен постійно знати про наявність особового складу, знати справжній стан у підрозділах та вживати заходи, що унеможливлять викриття відсутності за місцем несення служби співучасників ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Надані ним завідомо неправдиві відомості про проходження служби співучасниками ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 будуть відображені у документі - рапортах та в подальшому слугуватимуть підставою для складання наказів на нарахування та виплати грошового забезпечення, додаткової винагороди військовслужбовцям ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які фактично у підрозіді були відсутній та службові обов'язки на займаних посадах не виконували, участі при виконанні бойових завдань не брали.
Грошові кошти, які будуть надходити на рахунки військовслужбовців ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 будуть використані ними на власний розсуд та розподілені між співучасниками кримінального правопорушення.
Згідно з розробленим планом та способами вчинення протиправних дій ОСОБА_9 собі як організатору та пособнику відвів роль керувати діями співучасників, залучити в групу співучасників з числа раніше знайомих, діючих військовослужбовців ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , яким відвів роль пособників. Серед знайомих ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , користувався довірою і авторитетом, які могли дати згоду на участь в організованій групі і реалізацію розробленого ним злочинного плану, здатних беззаперечно підкорятися його волі в процесі здійснення протиправної діяльності, а так само виконувати функціональні обов'язки в інтересах виконання раніше обумовленого злочинного плану. Також, ОСОБА_9 вирішив залучити для спільного вчинення злочину в якості виконавця безпосереднього командира підрозділу де вони проходили службу ОСОБА_4 , який користуючись службовим становищем вживатиме заходів для прикриття відсутності за місцем проходження служби та участі у виконанні бойових завдань фігурантів, а також забезпечить включення їх до переліку військовослужбовців яким буде нараховано грошове забезпечення та додаткова винагорода.
ОСОБА_9 також відвів собі роль керівництва учасниками групи, планування процесу здійснення злочинної діяльності, забезпечення відповідного рівня організованості об'єднання, дотримання загальних правил поведінки і дисципліни всередині злочинної групи; організації заходів щодо прикриття злочинної діяльності організованої групи; удосконалення структури об'єднання, визначення цілей і напрямів, конкретних завдань злочинної групи; координації дій учасників об'єднання; маскування слідів злочину; розробки і впровадження методів конспірації; організації процесу по розподілу між учасниками незаконно отриманих грошових коштів, контроль з ведення документації співучасниками, яка мала б відображати перебування на посадах співучасників злочину, включення їх до переліку військовослужбовців для нарахування та виплати грошового забезпечення, додаткової винагороди, організацію розподілу грошових коштів, у т.ч. між співучасниками кримінального правопорушення
В подальшому, слідуючи розробленому плану злочинної групи після подання виконавцем ОСОБА_4 недостовірних відомостей щодо свівучасників злочину їх буде включено до документу - рапорту та із вже внесеними недостовірними відосмостями передавались на погодження старшому командиру, а потім відомості з яких вносились до проектів наказів про нарахування грошового забезпечення. Після погодження проектів наказів із внесеними недостовірними відомостями в частині нарахування грошового забезпечення та додаткової винагороди ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 передаються для підписання командиру військової частини НОМЕР_1 . На підставі зазначених наказів на карткові рахунки ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 нараховуються грошові кошти, які потім використовувались ними особисто та розподіляються між учасниками організованої злочинної групи.
ОСОБА_7 виконуючи відведену організатором ОСОБА_9 свою роль у злочинній групі в якості пособника, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_8 виконуючи відведену організатором ОСОБА_9 свою роль у злочинній групі в якості пособника, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_9 виконуючи свою роль у злочинній групі в якості організатора та пособника, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_4 виконуючи свою роль у злочинній групі в якості виконавця, будучи призначеним на посаду командир взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 вчинив дії що суперечать Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України забезпечив приховування фактичного місця перебуванняи спільників військовослужбовців ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які для виконання службових обов'язків на відповідних посадах не приступили, бойові накази не виконували та до місць виконання бойових завдань не прибували.
Реалізуючи злочинний план та виконавши розподілені ролі ОСОБА_4 для досягнення спільної мети по заволодінню грошовими коштами, забезпечив документальне оформилення проходження служби співучасниками ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та забезпечив внесення їх до рапортів, а в подальшому і до наказів, що стало підставою для нарахування на карткові рахунки ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 грошового забезпечення від військової частини НОМЕР_1 . В свою чергу ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 отримавши у розпорядження неправомірно нараховані грошові кошти за фіктивне проходження військової служби та виконання бойових завдань здійснили їх зняття у готівковій формі/перевдення, а також розподілили між співучасника, тобто отриманою неправомірною вигодою розпорядились на власний розсуд.
Таким чином, створена ОСОБА_9 злочинна група у складі його, як організатора та пособника, що на період вчинення злочину займав посаду Такелажник (02 тр) військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_7 , як співучасника у ролі пособника, що на період вчинення злочину займав посаду Такелажник (02 тр) військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_8 , як співучасника у ролі пособника, що на період вчинення злочину займав посаду Такелажник (02 тр), ОСОБА_4 , як співучасника у ролі виконавця, що на період вчинення злочину займав посаду командир взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , була організованою оскільки:
- у підготовці до вчинення злочинів брали участь 4 особи військової частини НОМЕР_1 , які для досягнення єдиного злочинного результату - заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем у співучасті з іншими учасниками групи, попередньо зорганізувалися у стійке об'єднання на основі розробленого і схваленого ними плану з розподілом функцій кожного всередині групи, виступаючи разом з тим, в реалізації злочинних намірів, як колективний виконавець;
- група була створена для здійснення систематичних цілеспрямованих дій - заволодіння чужим майном протягом тривалого часу;
- група мала організатора, в особі ОСОБА_10 , який керував діями учасників групи, що брали безпосередню участь у вчиненні ними злочинів.
У період з вересня 2023 року по березень 2025 року створеною і керованою ОСОБА_9 організованою групою, за участі ОСОБА_7 , як співучасника у ролі пособника, ОСОБА_8 , як співучасника у ролі пособника та ОСОБА_4 , як співучасника у ролі виконавця, вчинено зловживання службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки інтересам юридичної особи, організованою групою.
У першій декаді вересня 2023 року, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_9 перебуваючи на посаді такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , діючи як організатор та пособник по розробленому ним плану вчинення злочину в складі організованої групи за участі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як співучасників у ролі пособників, що на період вчинення кримінального правопорушення обіймали посади такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , а також за учаті ОСОБА_4 як співучасника у ролі виконавця, що на період вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду командира взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 за пропозицією організатора узгодили вчинення спільно кримінального правопорушення пов'язаного із одержанням неправомірної вигоди, а саме грошових коштів військової частини НОМЕР_1 у виді грошового забезпечення військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 та додаткової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у кожному випадку залучення військової частини НОМЕР_1 до виконання бойових завдань за бойовими розпорядженнями, визначив ролі між учасниками та розпочав керувати їх діями з метою досягнення злочинного результату.
Згідно з розробленим планом та способами вчинення протиправних дій ОСОБА_9 собі як організатору та пособнику відвів роль керувати діями співучасників, залучити в групу співучасників з числа раніше знайомих, діючих військовослужбовців ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , яким відвів роль пособників. Серед знайомих ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , користувався довірою і авторитетом, які могли дати згоду на участь в організованій групі і реалізацію розробленого ним злочинного плану, здатних беззаперечно підкорятися його волі в процесі здійснення протиправної діяльності, а так само виконувати функціональні обов'язки в інтересах виконання раніше обумовленого злочинного плану. Також, ОСОБА_9 вирішив залучити для спільного вчинення злочину в якості виконавця безпосереднього командира підрозділу де вони проходили службу ОСОБА_4 , який користуючись службовим становищем вживатиме заходів для прикриття відсутності за місцем проходження служби та участі у виконанні бойових завдань фігурантів, а також забезпечить включення їх до переліку військовослужбовців яким буде нараховано грошове забезпечення та додаткова винагорода.
ОСОБА_9 також відвів собі роль керівництва учасниками групи, планування процесу здійснення злочинної діяльності, забезпечення відповідного рівня організованості об'єднання, дотримання загальних правил поведінки і дисципліни всередині злочинної групи; організації заходів щодо прикриття злочинної діяльності організованої групи; удосконалення структури об'єднання, визначення цілей і напрямів, конкретних завдань злочинної групи; координації дій учасників об'єднання; маскування слідів злочину; розробки і впровадження методів конспірації; організації процесу по розподілу між учасниками незаконно отриманих грошових коштів, контроль з ведення документації співучасниками, яка мала б відображати перебування на посадах співучасників злочину, включення їх до переліку військовослужбовців для нарахування та виплати грошового забезпечення, додаткової винагороди, організацію розподілу грошових коштів, у т.ч. між співучасниками кримінального правопорушення
При цьому за раніше розробленим планом вчинення злочинів у складі організованої групи за участі організатора та пособника ОСОБА_9 у період з 01.09.2023 по 01.03.2025, пособника ОСОБА_7 у період з 01.09.2023 по 01.01.2025, пособника ОСОБА_8 у період з 01.09.2023 по 01.03.2025 обов'язки військової служби на займаних посадах не виконували та фактично були відсутні за місцем несення служби у військовій частині НОМЕР_4 .
В подальшому, слідуючи розробленому плану злочинної групи після подання виконавцем ОСОБА_4 недостовірних відомостей про співучасників злочину їх було включено до документу - рапорту на виплату грошового забезпечення, який із вже внесеними недостовірними відомостями було підписано командиром 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_11 та погоджено начальником артилерії - заступником командира ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_12 .
Потім відомості з рапортів вносились до проектів наказів про нарахування грошового забезпечення. Після погодження проектів наказів із внесеними недостовірними відомостями в частині нарахування грошового забезпечення та додаткової винагороди ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 передаються для підписання командиру військової частини НОМЕР_1 . На підставі зазначених наказів на карткові рахунки ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 нараховуються грошові кошти, які потім використовувались ними особисто та розподіляються між учасниками організованої злочинної групи.
Отже, використовуючи службове становище ОСОБА_4 , як командир взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 у складі організованої злочиної групи за участі ОСОБА_9 , як організатора та пособника, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як пособників вчинення злочину вчинено умисні дії з метою одержання неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів.
З метою отримання неправомірної вигоди було складено та підписано наступні документи, стали підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовцям організованої злочинної групи, а саме:
Рапорт про виплату грошового забезпечення за вересень 2023 від 30.09.2023, вх. № 1/18168;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за жовтень 2023 від 31.10.2023 вх. № 1/21872;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за листопад 2023 від 30.11.2023 вх. № 1/25586;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за грудень 2023 від 31.12.2023 вх. № 1/83;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за січень 2024 від 01.02.2024 вх. № 1/3872;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за лютий 2024 від 01.03.2024 вх. № 1/7072;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за березень 2024 від 01.04.2024 вх. № 1/11197;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за квітень 2024 від __.05.2024 вх. № 1/14845;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за червень 2024 від __.07.2024 вх. № 1/22482;
Рапорт про виплату грошового забезпечення за липень 2024 від __.08.2024 вх. № 1/25649
Рапорт про виплату грошового забезпечення за липень 2024 від __.08.2024 вх. № 1/25978
Рапорт про виплату грошового забезпечення за серпень 2024 від __.09.2024 вх. № 1/32663
Рапорт про виплату грошового забезпечення за серпень 2024 від __.09.2024 вх. № 1/31421
Рапорт про виплату грошового забезпечення за вересень 2024 від __.10.2024 вх. № 1/35464
Рапорт про виплату грошового забезпечення за вересень 2024 від __.10.2024 вх. № 1/36310
Рапорт про виплату грошового забезпечення за жовтень 2024 від __.11.2024 вх. № 1/39654
Рапорт про виплату грошового забезпечення за жовтень 2024 від 01.11.2024 вх. № 1/39394 відомості з яких стали підставою для складання наказів про нарахування грошового забезпечення.
При цьому, підставою складання рапортів слугували:
БН 164т/ОУВ від 01.07.2023; Бр командира в/ч НОМЕР_1 від 02.07.2023 №34, БР ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 08.08.2023 №3754/ОУВ, БР командира в/ч НОМЕР_1 від 09.08.2023 №500/1, БР ТГр « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 10.08.2023 №1 т/ТГр. БР командира в/ч НОМЕР_1 від 10.08.2023 №504/1
БН ОТУ «Луганськ» від 02.04.2024 №43т, БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.07.2024 №6680, БР ГК ЗСУ від 05.07.2024 №10547, БР командира в/ч НОМЕР_1 №6982 від 15.07.2024; БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 18.07.2024 №БР-386т/оту
БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 18.07.2024 №БР-386т/оту; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.08.2024 №7120
БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 18.07.2024 №БР-386т/оту; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.09.2024 №7504, від 02.09.2024 №7534; БР Головнокомандувача ЗСУ від 02.09.2024 №15863
БР Головнокомандувача ЗСУ від 02.09.2024 №15863, від 03.09.2024 №15878, від 16.09.2024 №17224; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.10.2024 №8015; БР Головнокомандувача ЗСУ від 15.10.2024 №20546, БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 16.10.2024 №БР-374т/ДПУ
В результаті вчинення умисних дій учасників організованої злочинної групи у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 спрямованих на одержання неправомірної вигоди на карткові рахунки ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 нараховано грошові кошти від ВЧ НОМЕР_1 : за період з 01.09.2023 по 01.01.2025 ОСОБА_7 в загальній сумі 198 384,92 грн., за період з 01.09.2023 по 01.03.2025 ОСОБА_8 в загальній сумі 211 877,24 грн., за період з 01.09.2023 по 01.03.2025 ОСОБА_9 в загальній сумі 211 877,24 грн.
Після зарахування на власні карткові рахунки незаконно отриманої неправомірної вигоди ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 отримали можливість розпорядитись ними на власний розсуд, що і зробив розподіливши між учасниками організованої злочинної групи.
Отже, в результаті умисних дій учасників організованої злочинної групи у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за період часу з 01.09.2023 по 01.03.2025 отримано неправомірну вигоду в загальній сумі 622 139,40 грн.
Так, відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 грошове забезпечення не видається військовослужбовцю у разі відсутності його на службі без поважних причин одну добу і більше, сума безпідставно нарахованого та виплаченого грошового забезпечення (в т.ч. посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, додаткової винагороди та індексації) військовослужбовцям ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 становить 622 139,40 грн.
Збитки, спричинені військовій частині НОМЕР_1 внаслідок необґрунтованого нарахування та виплати додаткової винагороди документально підтверджуються в сумі 622 139,40 грн., тобто тяжкі наслідки.
Таким чином, командир взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у тому, що він своїми умисними, протиправними діями будучи виконавцем, разом зі співучасником в ролі пособника такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_8 , разом із співучасником в ролі організатора та пособника такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_9 , разом із співучасником в ролі пособника такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_7 , скоїв виконання у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки інтересам юридичної особи, організованою групою, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 27 ч.3 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Також, у період часу з 30.08.2023 по 01.03.2025, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_9 перебуваючи на посаді такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , діючи як організатор та виконавець по розробленому ним плану вчинення злочину в складі організованої групи за участі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 як співучасників у ролі виконавців, що на період вчинення кримінального правопорушення обіймали посади такелажника такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 , а також за участі ОСОБА_4 як співучасника у ролі пособника, що на період вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду командира взводу технічного забезпечення самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 за пропозицією організатора узгодили вчинення спільно кримінального правопорушення пов'язаного із ухилення військовослужбовця від несення обов'язків військової служби шляхом іншого обману, визначив ролі між учасниками та розпочав керувати їх діями з метою досягнення злочинного результату.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІX введено воєнний стан на всій території України.
У подальшому Указами Президента України та відповідними законами воєнний стан неодноразово продовжувався. Відтак, з 24.02.2022 по теперішній час в Україні діє воєнний стан.
Згідно з ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Статті 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначають, що військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення Збройних Сил України військовослужбовцями.
Громадяни України чоловічої статті, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Військова служба у Збройних Силах України, утворених відповідно до Законів України є державною службою особливого характеру, яка полягає в професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються Законами України, положеннями про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, які затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 виконуючи відведену організатором ОСОБА_9 свою роль у злочинній групі в якості виконавця, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_8 виконуючи відведену організатором ОСОБА_9 свою роль у злочинній групі в якості виконавця, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_9 виконуючи свою роль у злочинній групі в якості організатора та виконавця, будучи переведеним на посаду Такелажник (02 тр) по наказу №195 від 30.08.2023 не приступив до виконання службових обовязків та не вчинив жодних дій передбачених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, як військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 для виконання службових обов'язків військовослужбовця на відповідних посадах не приступив, бойові накази не виконував та до місць виконання бойових завдань не прибував.
Також, ОСОБА_4 виконуючи свою роль у злочинній групі в якості пособника будучи призначений на посаду командира взводу забезпечення другого самохідного артилерійського дивізіону ВЧ НОМЕР_1 з 24.09.2023 забезпечив створення умов для фіктивного обліку його перебування на службі та фіктивного проходження військової служби і виконання обов'язків за посадою співучасників ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повинні у своїй повсякденній діяльності дотримуватися вимог статей 11, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, згідно з якими військовослужбовці зобов'язані, зокрема, свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрими, ініціативними, дисциплінованими; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; бути зразком високої культури, скромності і витримки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців; берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей; завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Крім того, відповідно до статей 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця дотримуватися Конституції та Законів України, зміцнювати військове товариство, виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливим і додержуватися військового етикету, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Згідно з вимогами п. п. 1, 2, 3 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
У подальшому відповідно бойових розпоряджень співучасники вчинення злочину ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 направлені для виконання бойових завдань у східній частині Слобожанського оперативного району Харківської області у складі угрупування військ ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оперативного підпорядкування командувача ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з 01.08.2023 по 09.08.2023; у складі угрупування військ ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативного підпорядкування командувача ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » - 10.08.2023; у складі угрупування військ ТГр «Куп?янськ» ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативного підпорядкування командувача ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з 11.08.2023 по 31.08.2023 - з 01.08.2023 по 28.08.2023 (БН ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №?БН 164т/ОУВ від 01.07.2023, БР командира в/ч НОМЕР_1 від 02.07.2023 №?34, БР ОУВ «Харків від 08.08.2023 №3754/ОУВ, БР командира в/ч НОМЕР_1 від 09.08.2023 №?500/1, БР ТГр «Куп?янськ» від 10.08.2023 №?1 т/ТГр БР командира в/ч НОМЕР_1 від 10.08.2023 №?504/1).
В подальшому співучасники вчинення злочину ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 повинні були приймати участь у виконанні бойових завдань, а саме охорона, оборона та всебічне забезпечення розгорнутих пунктів управління та їх елементів у складі угрупування військ ОТУ «Луганськ» оперативного підпорядкування командувача ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з 01.07.2024 по 17.07.2024 та з інтенсивної підготовки до ведення воєнних (бойових) дій у складі військової частини, включених до складу резерву Головнокомандувача ЗСУ, у складі угрупування військ (сил) ОТУ «Сіверськ» - з 17.07.2024 по 31.07.2024 (БН ОТУ «Луганськ» від 02.04.2024 №?43т, БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.07.2024 № 6680, БР ГК ЗСУ від 05.07.2024 №?10547, БР командира в/ч НОМЕР_1 №?6982 від 15.07.2024; БР ОТУ «Сіверськ» від 18.07.2024 №БР-386т/оту); виконанні бойових завдань, а саме інтенсивна підготовка до ведення воєнних (бойових) дій у складі резерву Головнокомандувача ЗСУ, у складі угрупування військ (сил ) ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з 01.08.2024 по 31.08.2024 (БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 18.07.2024 №?БР-386т/оту; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.08.2024 №?7120); у виконанні бойових завдань, а саме інтенсивна підготовка для ведення воєнних (бойових) дій у складі резерву Головнокомандувача ЗСУ та у складі угрупування військ (сил ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з 01.09.2024 та охорона, оборона та всебічне забезпечення Функціонування системи зв'язку, експлуатаційного-технічного забезпечення функціонування системи зв?язку, експлуатаційно-технічного обслуговування логістичного, медичного забезпечення, підтримки), у складі угрупування військ ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з 01.09.2024 по 30.09.2024 (БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 18.07.2024 №БР-386т/оту; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.09.2024 №?7504, від 02.09.2024 №?7534; БР Головнокомандувача ЗСУ від 02.09.2024 №?15863).; у виконанні бойових завдань, а саме охорона, оборона та всебічне забезпечення розгорнутих пунктів управління та їх елементів у складі угрупування військ ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - з 01.10.2024 по 31.10.2024 (БР Головнокомандувача ЗСУ від 02.09.2024 №?15863, від 03.09.2024 №?15878, від 16.09.2024 N?17224; БР командира в/ч НОМЕР_1 від 01.10.2024 №?8015; БР Головнокомандувача ЗСУ від 15.10.2024 №?20546, БР ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 16.10.2024 №БР-374т/ДПУ)
Водночас, співучасники вчинення злочину ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , будучи військовослужбовцями на посаді такелажника (02 тр) такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону (з 30.08.2023) військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог ст. ст. 9, 11, 16, 56, 57, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, ст. ст. 1-6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, у період з 30.08.2023 по 01.03.2025, обіймаючи посаду такелажника (02 тр) такелажного відділення взводу забезпечення 2 самохідного артилерійського дивізіону, перебуваючи на території м. Кропивницького, діючи в порушення вищевказаних вимог нормативних актів України, грубо порушуючи порядок проходження військової служби, в умовах воєнного стану, у власних цілях, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, достовірно знаючи свої обов'язки, передбачені законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов'язку і проходження військової служби, маючи можливість належно їх виконувати, свідомо допустив їх порушення та шляхом обману командування військової частини НОМЕР_1 , за сприяння співучасника в ролі пособника ОСОБА_4 , що забезпечив створення умов для фіктивного обліку їх перебування на службі та фіктивного проходження військової служби і виконання обов'язків за посадою, в період з 24.09.2023 по 01.03.2025, більш точний час встановити не надалось можливим, в умовах воєнного стану ухилявся від військової служби.
Відповідно до вимог ст. 177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може перешкоджати кримінальному провадженню чи вчинити інше правопорушення.
Так, діючий Кримінальний процесуальний Кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» («Нечипорук і Йонкало проти України», no. 42310/04, §219, 21 квітня 2011 року).
Рішенням ЄСПЛ у справі "Кавала проти Туреччини" (заява №28749/18) встановлено відсутність потреби, щоб особі, яку затримали, в кінцевому рахунку було пред'явлено обвинувачення або представлено перед судом. Метою затримання є подальше розслідування кримінальної справи шляхом підтвердження або зняття підозр, які є підставою для затримання. Таким чином, факти, які викликають підозру, не повинні бути такого ж рівня, як ті, які необхідні для обґрунтування обвинувального вироку або навіть притягнення до відповідальності, що настає на наступному етапі процесу кримінального розслідування.
Разом із тим, "обґрунтованість" підозри, на якій засновується арешт, є важливою частиною гарантії, встановленої у п. 1 (с) ст. 5. Слова "обґрунтована підозра" означають наявність фактів чи відомостей, які б задовольняли об'єктивного спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила правопорушення. Однак те, що може бути визнано "розумним", залежить від усіх обставин. Відповідно, оцінюючи обґрунтованість підозри, необхідно встановити, чи забезпечена сутність гарантії, передбаченої п. 1 (с) ст. 5. Отже, повинні існувати факти чи відомості про те, що заарештовану особу обґрунтовано підозрюють у вчиненні передбачуваного злочину.
Обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 §1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 §1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» («K.-F. проти Німеччини», 27 листопада 1997, §57).
Термін "обґрунтованість" також означає поріг, який підозра повинна подолати, щоб задовольнити об'єктивного спостерігача щодо ймовірності звинувачень.
Надані стороною обвинувачення докази, а саме: протокол огляду предмета без дати, січень 2026, протоколами допиту свідків: ОСОБА_13 від 25.02.2026, ОСОБА_14 від 25.02.2026, ОСОБА_15 від 25.02.2026, висновок експерта за результатами проведення судової економічної експертизи від 28.11.2025 №499/25-27, в своїй сукупності свідчать про обґрунтованість підозри про яку повідомлено ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України.
Вирішуючи питання про встановлення ризиків, які передбачені ч.1 ст.177 КПК України, на які посилається сторона обвинувачення, слідчим суддею наголошується, що при встановлення наявності/відсутності таких ризиків, слідчий суддя має виходити виключно з конкретної оцінки фактів, сукупність яких може доводити або спростовувати вірогідність вчинення підозрюваним протиправних дій. При цьому, оцінка до вчинення підозрюваним таких дій виходить із: суворості можливого покарання, особи підозрюваного, характеризуючих даних, та інших обставин, які в кожному випадку є індивідуальними та давали слідчому судді прийти до обґрунтованого переконання, що такі дії підозрюваним можуть бути вчиненні, і без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як запобіжний захід, його неможливо уникнути, і така поведінка підозрюваного є потенційно можливою та прогнозованою.
Ризики, які наведені слідчим в клопотанні та підтримані прокурором у судовому засіданні, які передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає доведеними, за наступного:
щодо ризику передбаченого п. 1 - кримінальні правопорушення у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 є тяжким кримінальним правопорушенням, санкція яких передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком від п'яти до десяти років. Означене покарання в разі визнання ОСОБА_4 винуватим може бути призначене до реального відбування без можливості застосування правил ст. 75 КК України (пільгового інституту призначення покарання), що в сукупності з іншими обставинами може свідчити про існування мотивів та підстав для ОСОБА_4 переховуватися від суду.
Така позиція відповідає практиці ЄСПЛ. Зокрема в рішенні від 26.06.2001 у справі «Ilijkov v. Bulgaria» (§ 80, заява № 33977/96) суд зазначив, що суворість можливого вироку є відповідним елементом в оцінці ризику ухилення, а погляд на серйозність обвинувачення проти заявника давав уповноваженим органам можливість обґрунтовано вважати, що такий початковий ризик був встановлений;
щодо ризику передбаченого п. 3 - підозрюваний ОСОБА_4 , з метою уникнення кримінальної відповідальності може впливати на інших підозрюваних у формі погроз, переконань, умовлянь, тощо та схилити їх до протидії досудовому розслідуванню у кримінальному провадженні шляхом надання завідомо неправдивих показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений ним злочин.
Окрім цього, протоколи допиту свідків, разом з їх анкетними даними та місцем їх проживання, які дають викривальні свідчення відносно підозрюваного відкриті стороні захисту, оскільки додані до клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, що створює передумови для можливої спроби поза процесуального впливу на свідків. Отже, загроза того, що підозрюваним може здійснити дії, спрямовані на вплив у поза процесуальний спосіб на свідків у цьому кримінальному провадженні з метою ненадання суду достовірних показань щодо обставин можливого вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення для уникнення останнім кримінальної відповідальності.
Кримінальним процесуальним кодексом України встановлено процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України, тобто якщо свідки чи потерпілий допитувалися на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, окрім порядку отримання показань, визначеного ст. 615 КПК України (ч. 4 ст. 95 КПК України).
Ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при збиранні доказів, але й на стадії судового провадження до моменту його безпосереднього допиту в суді.
Обґрунтування, які наведені слідчим та прокурором щодо наявності ризику, який передбачено п, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, є не переконливими та не дають слідчому судді допустити потенційну можливість підозрюваною вчинити такі дії.
Доводи захисту щодо необґрунтованості підозри та відсутності ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України спростовується наведеними вище обґрунтуванням.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Белчев проти Болгарії» наголошено на тому, що обґрунтування будь-якого періоду позбавлення свободи повинно бути переконливо доведено державними органами.
Кримінальний процесуальний закон покладає аналогічний обов'язок на сторону обвинувачення, зазначаючи, що остання має довести суду, крім обґрунтованості підозри та наявності ризиків не процесуальної поведінки особи, ще й неможливість застосування більш м'якого запобіжного заходу.
Відповідно до сформованої практики Європейського суду з прав людини, тримання особи під вартою може бути виправдане, якщо існують реальні ознаки наявності справжнього суспільного інтересу, який незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи. Застосовуючи запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, необхідно виходити із того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони прав і інтересів як суспільства, так і потерпілого. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суспільства більшої суворості в оцінці цінностей суспільства («Летельє проти Франції»).
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Слідчим суддею також встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України, існування ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч. 1 ст.177 КПК України, однак в ході розгляду клопотання прокурором не доведено необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
При вирішенні питання про запобіжний захід, який буде достатнім для запобігання встановленим ризикам, слідчим суддею також враховується:
наявність у підозрюваного міцних соціальних зв'язків, а саме: одружений, має на утриманні малолітню доньку, має постійне місце проживання;
наявність позитивної характеристики за місцем проходження служби у військовій частині НОМЕР_5 ;
обґрунтованість підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27 ч.3 ст. 28 ч.2 ст.364, ч. 5 ст.27 ч.3 ст. 28 ч. 4 ст. 409 КК України та існування заявлених стороною обвинувачення, а саме п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Слідчий суддя вважає, що саме запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання є співмірним із встановленими ризиками, відповідає особі підозрюваного та здатен забезпечити його належну процесуальну поведінку.
Особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Окрім обґрунтованості підозри та встановленого ризику, слідчий суддя враховує також інші обставини, передбачені ч.1 ст.178 КПК України, зокрема: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень; тяжкість покарання, що загрожує йому у разі визнання винуватим у вчиненні кримінального правопорушення; вік підозрюваного, його майновий стан та сімейний стан, стан здоров'я, наявність на утриманні малолітньої доньки.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
В ході розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, слідчим суддею встановлено про доведеність прокурором покладення на підозрюваного ОСОБА_4 таких обов'язків:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за кожною вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з підозрюваним у кримінальному провадженні ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , зі свідками у кримінальному провадженні: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , за винятком їх спільної участі в судовому засіданні в слідчих, процесуальних діях та в суді;
- здати на зберігання до відповідного територіального органу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
За наведених обставин, слідчий суддя вважає, що саме запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання є співмірним із встановленими ризиками, відповідає особі підозрюваного та здатен забезпечити його належну процесуальну поведінку, тому є передбачені законом підстави для часткового задоволення клопотання слідчого.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 131 -132, 176-178, 182-183, 194, 196 - 197, 309, 369-372 КПК України, -
клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , на строк до 27.03.2026 включно наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за кожною вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з підозрюваним у кримінальному провадженні ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , зі свідками у кримінальному провадженні: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , за винятком їх спільної участі в судовому засіданні в слідчих, процесуальних діях та в суді;
- здати на зберігання до відповідного територіального органу Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
В іншій частині клопотання слідчого - відмовити.
Повідомити підозрюваному ОСОБА_4 під розпис покладені на нього обов'язки та роз'яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ОСОБА_4 особистого зобов'язання покласти на старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_6 .
Вручити копію цієї ухвали прокурору, підозрюваному, захиснику негайно після її оголошення.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_16