Справа № 183/1901/26
№ 3/183/655/26
18 березня 2026 року Дніпропетровська обл.,
м. Самар
Суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Самарівського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 154 КУпАП, -
До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов складений відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 154 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 951707 від 28.01.2026 року.
З протоколу вбачається, що 24.01.2026 близько 11:25 год. в м. Самар, по вул. Січеславської бригади, 146, собака породи «Ротвейлер» покусав гр. ОСОБА_2 , що спричинило шкоду здоров?ю, собака належить гр. ОСОБА_3 , яка недогляділа за собакою, чим порушила ст. 9 Закону України «Про захист тварин». Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене ч. 3 ст. 154 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_4 пояснила, що її собака відірвалася вибігла з двору на вулицю та покусала хлопця.
В судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 пояснив, що собака вкусила його за ногу.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілого, вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Щодо підвідомчості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачених частиною третьою статті 154 КУпАП, суддя зазначає таке.
Відповідно до статті 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, частиною другою статті 154 КУпАП.
У редакції, чинній станом на 07.11.2021 стаття 154 КУпАП складалась із двох частин.
Згідно з положеннями статей 213 та 218 КУпАП розгляд справи про передбачені частиною першою статті 154 КУпАП адміністративні правопорушення було віднесено до компетенції адміністративних комісій при виконавчих органах міських рад; та відповідно розгляд справ про передбачені частиною другою статті 154 КУпАП адміністративні правопорушення належав до компетенції судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
На підставі Закону України №1684-ІХ від 15.07.2021, норми якого введено в дію з 08.11.2021, стаття 154 КУпАП була викладена у новій редакції. Станом на дату складання вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 154 КУпАП щодо ОСОБА_5 , стаття складається з трьох частин.
Відповідно до частини третьої статті 154 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну.
З аналізу статті 154 КУпАП в редакціях, що діяли відповідно до та після 08.11.2021 вбачається, що законодавцем було розширено коло правопорушень, за які настає відповідальність на підставі статті 154 КУпАП.
Разом з тим, ні Законом України № 1684-ІХ від 15.07.2021, ні будь-яким іншим законом, не внесено відповідні зміни щодо компетенції органів, уповноважених розглядати передбачені статтею 154 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, а тому розгляд справ про адміністративні правопорушення за частиною третьою статті 154 КУпАП наразі чітко не віднесено до компетенції жодного органу та/або уповноважених осіб.
Відповідно до змісту статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно із частиною другою статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Згідно із частиною першою статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
При цьому, з комплексного та системного аналізу норм КУпАП вбачається, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, які є більш суспільно-небезпечними за своїми наслідками, а також за наявності кваліфікуючих ознак та вищого рівня відповідальності, відноситься до компетенції суддів районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Санкцією частини третьої статті 154 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у виді штрафу з конфіскацією тварин.
Згідно з положеннями статті 41 Конституції України конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у встановлених законом випадках, обсязі та порядку.
Відповідно до частини першої статті 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Отже, суддя вважає, що розгляд даної справи належить до підвідомчості суду.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відносно ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 154 КУпАП, згідно якої передбачена відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну, а саме утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, породи яких не внесені до Переліку небезпечних порід собак) чи в не відведених для цього місцях, а також неприбирання власником тварини її екскрементів під час перебування тварини у громадському місці (крім вигулювання у спеціально відведених для цього місцях).
В протоколі ВАД № 951707 від 08.12.2025 зазначено, що 24.01.2026 близько 11:25 год. в м. Самар, по вул. Січеславської бригади, 146, собака породи «Ротвейлер» покусав гр. ОСОБА_2 , що спричинило шкоду здоров?ю, собака належить гр. ОСОБА_3 , яка недогляділа за собакою, чим порушила ст. 9 Закону України «Про захист тварин». Таким чином, гр. ОСОБА_1 вчинила правопорушення передбачене ч. 3 ст. 154 КУпАП.
З заяви ОСОБА_2 від 24.01.2026 вбачається, що він просить прийняти міри до власників собаки рудого кольору, породи «Ротвейлер», яка напала на нього та покусала за руку та ногу. Власники мешкають за адресою: АДРЕСА_1 .
З письмових пояснень ОСОБА_1 від 28.01.2026 вбачається, що її собака породи «Ротвейлер» вибігла на вулицю та вкусила хлопця, особисто цього хлопця вона не знає.
З довідки №400 виданої КП «Новомосковський ЦРЛІЛ» вбачається, що ОСОБА_2 , звернувся 24.01.2026 року з поверхневими укусами, ранами лівої гомілки.
Суд звертає увагу, що в своїх письмових поясненнях та в поясненнях, наданих судді, ОСОБА_1 підтвердила факт того, що має собаку породи «Ротвейлер» і те, що її собака вибігла на вулицю та покусала хлопця.
Отже, суддею встановлено, що 24.01.2026 р. приблизно о 11 год. 25 хв. за адресою м. Самар, по вул. Січеславської бригади, 146, ОСОБА_2 покусала собака породи «Ротвейлер», яка належить ОСОБА_1 .
Таким чином, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Із врахуванням вищезазначених обставин справи, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 154 КУпАП у виді штрафу з конфіскацією тварини з конфіскацією тварини.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 13, 24-1, 33, ч. 3 ст. 154, 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 154 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисяча сімсот) грн. з конфіскацією тварини (собаки породи ротвейлер, яка проживає за адресою АДРЕСА_1 ).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп. (шістсот шістдесят п'ять грн. шістдесят коп.).
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк звернення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Д.П.Ігнатьєв