Рішення від 16.03.2026 по справі 727/1446/26

Справа № 727/1446/26

Провадження № 2-а/727/65/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року

Шевченківський районний суд міста Чернівців у складі:

головуючої судді Бойко М.Є.,

за участю секретаря судових засідань Васківчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Чернівці, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №853 у справі про адміністративне правопорушення від 30.06.2025 року за ч.3 ст 210-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2026 року адвокат Олійнич Ю.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці із позовом про скасування постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №853 у справі про адміністративне правопорушення від 30.06.2025 року за ч.3 ст 210-1 КУпАП.

В обґрунтування таких вимог адвокат Олійнич Ю.В. вказує, що оскаржувана постанова №853 від 30.06.2025 року є незаконною та підлягає скасуванню.

При цьому, зазначає, що у постанові вказано про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, однак відповідачем не встановлено конкретних обставин, які б свідчили про вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Зокрема, в оскаржуваній постанові відсутні посилання на положення абзацу 4 пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024, яким встановлено обов'язок військовозобов'язаних протягом 60 днів уточнити свої персональні дані. Відповідач, приймаючи оскаржувану постанову, не встановлював факту порушення зазначеної норми та не посилався на неї, що свідчить про безпідставність застосування її положень до спірних правовідносин.

Позивач також вказує, що відповідно до примітки до статті 210 КУпАП положення статей 210 та 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання персональних даних військовозобов'язаного через електронну інформаційну взаємодію між державними реєстрами. При цьому ОСОБА_1 не перебував у розшуку та самостійно 28 травня 2025 року з'явився до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оновлення своїх облікових даних. Крім того, позивач є інвалідом ІІ групи з дитинства.

Також представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 не був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, що суперечить вимогам статті 268 КУпАП, та позбавило його можливості надати свої пояснення, подати докази, заявити клопотання та скористатися правовою допомогою. Таким чином, справа була розглянута за відсутності позивача без підтвердження його належного повідомлення про її розгляд, що є істотним порушенням процесуальних гарантій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

З огляду на викладене представник позивача вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутня подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а постанова №853 від 30.06.2025 винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, а провадження у справі- закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06 лютого 2026 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

03.03.2026 року представником відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому він проти задоволення позовних вимог останнього заперечує, вказуючи на їх безпідставність та законність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а також на правомірність дій працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки, не уточнивши свої облікові дані протягом 18.05.2024-16.07.2024 року, ОСОБА_1 порушив норми чинного законодавства України. Також, у відзиві на позов зазначено, що матеріали адміністративної справи відповідають вимогам ст.235 КУпАП, протокол складено правильно, правопорушник під особистий підпис був повідомлений про час і місце розгляду справи, права, визначені ст.268 КУпАП, йому роз'яснені, обставини, що виключають здійснення провадження у справі та передбачені ст. 247 КУПАП, відсутні.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Як встановлено судом, 28.05.2025 року стрільцем 1 відділення охорони взводу охорони ОСОБА_2 складено протокол №853 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Згідно з вказаного протоколу 28.05.2025р. о 17:00 год. у примішенні ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено факт аміністративного правопорушення, а саме, що ОСОБА_1 не з?явився для уточнення персональних даних до ТЦК та СП за місцем персбування на військовому обліку або до центру надання алміністративних послуг, або шляхом уточнення даних через додаток «Резерб+» у встановлений законодавством термін (з 18.05.2024р. по 16.07.2024р.). Такими своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 11.04.2024р., положення пункту І частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України N?3633-LX від |1.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», якими визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року N? 65/2022. затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України " Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року N? 2105-IХ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов?язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв?язку. адреси слектронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру налання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов?язаного. резервіста (за наявності). що призвело до порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинсного в особливий період, який розпочав діяти з 17.03.2014р. після оприлюднення Указу Президента України N?303/2014 «Про часткову мобілізацію» та який діє станом на момент складання протоколу. Тобто ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

У подальшому - 30.06.2025 року відносно позивача прийнято постанову №853 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 , який є військовозобов?язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . не з?явився для уточнення персональних даних до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або до центру надання адміністративних послуг, або шляхом уточнення даних через додаток «Резерв+» у встановлений законодавством термін (з 18.05.2024р. по 16.07.2024р.). Своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 11.04.2024р., що призвело до порушення ним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. вчиненого в особливий період, якій розпочав діяти з 17.03.2014р. після оприлюднення Указу Президента України N?303/2014 «Про часткову мобілізацію» та який діє станом на момент складання протоколу. Таким чином, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-І КУпАЛ.

Як вбачається з наявних у справі відомостей військово-облікового документу у додатку «Резерв+», останньою датою уточнення даних ОСОБА_1 є 28.05.2025 року.

Той факт, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи з дитинства не звільняло його від обов'язку уточнення свої персональних даних у встановлений законодавством термін (з 18.05.2024р. по 16.07.2024р.), оскільки він є військовозобов'язаним.

Відповідно до абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Згідно пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Положеннями п. 1 ч. 2 розділу ІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року, визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до ч. 1 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим кодексом та іншими законами України.

Згідно зі статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Як передбачено статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних, останній день якого припадав на 16.07.2024.

Також суд наголошує, що чинним законодавством передбачено три способи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме,

- через центр надання адміністративних послуг;

- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

- у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Оскільки, як вбачається з протоколу та оскаржуваної постанови та встановлено судом, ОСОБА_1 протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (тобто в період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року включно) не уточнив свої військово-облікові дані відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ шляхом самостійного прибуття до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності), чим порушив вимоги ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 11.04.2024р., положення пункту 1 частини 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України N3633-IХ від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», суд вважає, що такі дії його вірно кваліфіковані відповідачем за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Крім того, зі змісту позову вбачається, що позивач не заперечує факту неуточнення ним своїх військово-облікових даних у визначеному діючим законодавством період.

Жодних доказів на спростування вказаних вище обставин ОСОБА_1 не надав.

Посилання представника позивача на примітку до статті 210 КУпАП, а також на те, що останнього не викликали повісткою ТЦК для оновлення даних, суд відхиляє, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

До того ж, інформаційно-комунікаційні системи, реєстри, бази даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, можуть не містити окремих даних, які необхідно було оновити до 16.07.2024, зокрема, актуального номеру телефону, адресу електронної пошти.

Твердження представника позивача про те, що ОСОБА_1 не було відомо про дату, час та місце розгляду справи відносно нього за ч.3 ст.210-1 КупАП спростовуються матеріалами справи, а саме протоколом про адміністративне правопорушення №853 від 28.05.2026 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться 06.06.2025 року, о 10:00 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , кабінет №25, про що свідчить його власноручний підпис.

Інші доводи позову не спростовують правомірність постанови №853 від 30.06.2025 року та складу в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а тому судом до уваги не приймаються.

З урахуванням наведеного суд вважає, що постанова №853 від 30.06.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 - підполковника ОСОБА_3 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є правомірною та підстави для її скасування відсутні, отже, позовні вимоги останнього задоволенню не підлягають.

При цьому слід зазначити, що ОСОБА_1 просив суд поновити йому строк на звернення до суду з позовом, вказуючи про його пропущення з поважних причин, оскільки він не знав про накладення на нього адміністративного стягнення, а про оскаржувану постанову від 30.06.2025 року дізнався лише 28.01.2026 року.

Згідно з частиною 1 статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

За таких обставин, оскільки у матеріалах справи відсутні докази про отримання ОСОБА_1 оскаржуваної постанови раніше 28.01.2026 року, суд вважає, що він з поважних причин пропустив строк на оскарження постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому вважає можливим його поновити .

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, судові витрати понесені позивачем не підлягають розподілу.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст.7, 9, 19, 90,72, 77-78,139,243-246,250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови №853 від 30.06.2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 - підполковника ОСОБА_3 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП..

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №853 у справі про адміністративне правопорушення від 30.06.2025 року за ч.3 ст 210-1 КУпАП відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя М.Є. Бойко