Справа № 320/37864/23 Суддя (судді) першої інстанції: Шевченко А.В.
17 березня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Бєлової Л.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС на рішення Київського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Азимут Трейдінг Груп" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азимут Трейдінг Груп» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, у якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 05.01.2023 № 22621 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Азимут Трейдінг Груп» критеріям ризиковості платника податку;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 07.06.2023 №117840 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Азимут Трейдінг Груп» критеріям ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Азимут Трейдінг Груп» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внесення платника податків до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку фактично надалі повністю «блокує» здійснення фінансово-господарської діяльності позивача, адже є підставою для зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних всіх, складених позивачем, податкових накладних. Зазначає, що контролюючим органом у рішеннях жодним чином не обґрунтовано та не наведено цифрових показників та розрахунків відповідності позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків та/або Критеріїв ризиковості операцій. У відповідача були відсутні законні та достатні підстави для включення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку та прийняття оскаржуваних рішень.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Азимут Трейдинг Груп» (код ЄДРПОУ 39962484) зареєстровано 21 серпня 2015 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичних осіб 10731020000029504. Позивач зареєстрований платником ПДВ з 01.10.2015 (ІПН 399624826580).
Основними видами діяльності є «Організація будівництва будівель» (КВЕД 41.10). Іншими видами діяльності, які зазначені в ЄДРПОУ є: (81.10) Комплексне обслуговування об'єктів; (68.10) Купівля та продаж власного нерухомого майна; (68.20) Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; (68.32) Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.
Починаючи з 2018 року ТОВ «Азимут Трейдінг Груп» здійснює діяльність з організації будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими офісними приміщеннями по вул. Перемоги/б-р. Центральний в м. Запоріжжя на підставі Дозволу на виконання будівельних робіт № ТУ 113182011743 від 20 липня 2018 року, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України (а.с.21).
Для виконання будівельних робіт на вказаному об'єкті залучено генерального підрядника. За умовами договору на виконання будівельних робіт генеральний підрядник забезпечує будівництво будівельними матеріалами, інструментами, засобами, будівельною технікою та робочою силою, необхідними для виконання будівельних робіт (а.с.22-25).
Відповідно до вимог чинного законодавства, для нагляду за будівництвом залучені сертифіковані особи, що здійснюють авторський та технічний нагляд на будівництві.
Рішенням про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05 січня 2023 року № 2621 Головного управління ДПС у місті Києві було прийнято рішення про відповідність ТОВ «Азимут Трейдінг Груп» критеріям ризиковості платника податку. Як підстава було зазначено пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податків з розшифровкою «Наявна податкова інформація, що визначає ризиковість здійснення ризикових операцій: у ТОВ «Азимут Трейдінг Груп» недостатня кількість найманих працівників (за даними звіту № 4-ДФ), необхідних для здійснення господарської діяльності в задекларованих обсягах (а.с.10).
30 травня 2023 року позивач надав пояснення через електронний кабінет до відповідача щодо виключення з переліку ризикових. До пояснень були додані первинні документи по операції з контрагентами, пояснення щодо достатності трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності (а.с.12,13).
У відповідь на пояснення позивача через електронний кабінет платника податку було отримано нове рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 07 червня 2023 року №117840 Головного управління ДПС у місті Києві, в якому зазначено, що з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 30.05.2023 №1, прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості за підставою пункт 8. Код податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, зазначено: 07- недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції; 13 - придбання товарів (послуг) у платника (ів) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (а.с.11).
28 червня 2023 року позивач надав нові пояснення через електронний кабінет до відповідача щодо виключення з переліку ризикових (а.с.15,16).
Не погоджуючись з правомірністю прийняття рішень комісії Головного управління ДПС у м. Києві про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 05.01.2023 № 22621 та від 07.06.2023 №117840, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а також питання визначення повного переліку податків і зборів, які справляються на території України, порядок їх адміністрування, визначення платників податків і зборів, їхніх прав та обов'язків, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб цих органів під час здійснення адміністрування податків і зборів, а також відповідальність за порушення норм податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України платник податку на дату виникнення податкових зобов'язань зобов'язаний оформити податкову накладну в електронній формі з дотриманням вимоги щодо її реєстрації у встановленому законодавством порядку із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та здійснити її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, визначений цим Кодексом.
Податкова накладна оформлюється щодо кожного повного або часткового постачання товарів чи послуг, а також щодо суми грошових коштів, які надійшли на рахунок у банківській установі або небанківському надавачі платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
Нормами пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що у разі здійснення операцій з постачання товарів або послуг платник податку - продавець таких товарів чи послуг зобов'язаний у визначені законодавством строки скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та, за вимогою покупця, надати йому відповідний документ.
Згідно з положеннями пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН може бути тимчасово зупинена у порядку та на підставах, які встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, якою затверджено відповідний Порядок (далі - Порядок №1165).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну або розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, підлягає перевірці щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), а також показникам, за якими визначається наявність позитивної податкової історії платника податку (додаток 2).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у випадку, якщо за результатами проведення автоматизованого моніторингу буде встановлено, що платник податку, який склав та/або подав податкову накладну чи розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному із критеріїв ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної або розрахунку коригування підлягає зупиненню.
Питання щодо встановлення відповідності або невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі якщо комісією регіонального рівня буде встановлено, що платник податку відповідає хоча б одному з визначених критеріїв ризиковості платника податку, такою комісією приймається відповідне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється у день проведення засідання комісії регіонального рівня та ухвалення нею відповідного рішення.
Після прийняття такого рішення платник податку отримує повідомлення про відповідність критеріям ризиковості через електронний кабінет у день його ухвалення (додаток 4).
У зазначеному рішенні обов'язково вказується підстава та інформація, на підставі якої було встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості.
Якщо відповідність платника податку критеріям ризиковості встановлюється на підставі пункту 8 додатка 1, то у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що підтверджує таку відповідність, зокрема: тип операції (придбання або постачання), період здійснення відповідної господарської операції, код товару згідно з УКТЗЕД, Державним класифікатором або умовним кодом товару, податковий номер платника податку, який був задіяний у ризиковій операції, а також дата включення такого платника податку до переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості.
У рішенні щодо відповідності платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня також зазначає наявну податкову інформацію, яка свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості та яка була виявлена під час здійснення моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних або розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі тих документів, реєстрацію яких було зупинено.
Водночас операція, відображена у податковій накладній або розрахунку коригування, дата реєстрації якої у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості, не може бути підставою для розгляду питання щодо відповідності або невідповідності платника податку таким критеріям відповідно до пункту 8 додатка 1.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платник податку має право подати до комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, які підтверджують невідповідність платника податку зазначеним критеріям.
Комісія регіонального рівня розглядає питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, у разі встановлення відповідних обставин та/або отримання інформації, що свідчить про невідповідність платника податку таким критеріям, а також у разі отримання від платника податку інформації та копій документів, які підтверджують таку невідповідність.
Якщо комісією регіонального рівня буде встановлено наявність обставин або отримано інформацію, передбачену абзацом дев'ятим цього пункту, та за результатами розгляду буде прийнято рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості, таке рішення направляється платнику податку через електронний кабінет у день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі із використанням засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги», а також відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Міністерством фінансів України.
Документами, які можуть бути необхідними для розгляду питання щодо виключення платника податку з переліку платників, що відповідають критеріям ризиковості, можуть бути: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, разом із додатками до них; договори, довіреності та акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, що отримують продукцію в інтересах платника податку для здійснення відповідної операції; первинні документи щодо постачання або придбання товарів чи послуг, документи, що підтверджують зберігання, транспортування, навантаження та розвантаження продукції, складські документи (зокрема інвентаризаційні описи), рахунки-фактури або інвойси, акти приймання-передачі товарів, робіт чи послуг з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи, що підтверджують відповідність продукції встановленим вимогам (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), якщо їх наявність передбачена договором або законодавством; а також інші документи, які можуть підтверджувати невідповідність платника податку критеріям ризиковості.
Інформація та копії документів, подані платником податку, підлягають розгляду комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають після дати їх надходження, за результатами чого комісія приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду наданої інформації та копій документів комісія регіонального рівня приймає рішення про відповідність або невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Таке рішення платник податку отримує через електронний кабінет у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами аналізу інформації та копій документів, які свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісія регіонального рівня все ж приймає рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у такому рішенні обов'язково зазначається:
актуальна інформація щодо податкових даних, які стали підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а також щодо ризикових операцій, які були відображені у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. При цьому до такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;
відомості про операції, відображені у податковій накладній або розрахунку коригування, дата подання яких для реєстрації в Реєстрі не є ранішою ніж за 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До зазначеної інформації також не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У випадку, якщо комісія регіонального рівня за результатами розгляду поданої інформації та копій документів, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості, все ж приймає рішення про відповідність платника податку таким критеріям, попереднє рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості втрачає чинність.
Якщо ж комісією регіонального рівня встановлено обставини та/або отримано інформацію, визначені абзацом дев'ятим цього пункту, та прийнято рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, таке рішення надсилається платнику податку через електронний кабінет у день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), яке приймається за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях зазначає детальну інформацію, на підставі якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості. Крім того, комісія вказує або обирає із переліку документ чи документи, які не були надані платником податку, але могли б свідчити про його невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється у день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісія регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають після дати надходження зазначеної інформації та документів, не прийме відповідного рішення, такий платник податку підлягає виключенню з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку зобов'язана виключити такого платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Рішення щодо відповідності або невідповідності платника податку критеріям ризиковості набирає чинності у день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Комісія регіонального рівня на постійній основі здійснює моніторинг відповідності або невідповідності платників податків критеріям ризиковості платника податку.
Суд звертає увагу, що Критерії ризиковості платника податків викладені у Додатку 1 до Порядку №1165. Відповідно до них одним із таких критеріїв є, зокрема:
«пункт 8. У контролюючих органів наявна податкова інформація, яка стала відома під час провадження поточної діяльності при виконанні покладених на контролюючі органи завдань і функцій та яка свідчить про ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній або розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному вебсайті ДПС».
Разом з тим додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність або невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
У разі встановлення відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у рішенні зазначається код або коди податкової інформації, що стали підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку таким критеріям.
З метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 №17 затверджено довідник кодів податкової інформації, яка може бути підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:
07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції у обсягах, зазначених у податковій накладній або розрахунку коригування (за відсутності інформації про придбання послуг з виконання робіт, необхідних для здійснення відповідної господарської операції);
13 - придбання товарів або послуг у платника податку, стосовно якого вже прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Судом встановлено, що підставою для прийняття контролюючим органом спірних рішень стала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку з наявністю такої податкової інформації: «Код 07 та 13».
Разом з тим оскаржувані рішення містять лише узагальнену інформацію щодо підстав їх прийняття. Зокрема, відповідачем не було ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника податку, у яких були відображені такі операції. Відтак зазначені рішення не містять належного обґрунтування підстав і причин віднесення позивача до переліку ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Водночас податкова інформація, яка перебуває у розпорядженні контролюючого органу, фактично має характер статистичних даних, що самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень законодавства та не є належним підтвердженням ризиковості платника податків.
Будь-яка податкова інформація, у тому числі та, що надається іншими контролюючими органами, має виключно інформаційний характер і сама по собі не може вважатися належним доказом у розумінні законодавства. Крім того, Порядком №1165 встановлено чітко визначений перелік умов, за наявності яких Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних має право віднести підприємство до категорії платників податку, що відповідають критеріям ризиковості.
Водночас під час розгляду даного спору відповідачем не було надано жодних доказів того, що позивач подавав до контролюючого органу для реєстрації податкові накладні або розрахунки коригування. Таким чином, із змісту оскаржуваних рішень вбачається, що вони були прийняті комісією регіонального рівня не за результатами подання позивачем податкової накладної чи розрахунку коригування для їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що повинно передувати здійсненню контролюючим органом моніторингу такого платника податку, а виключно у зв'язку з наявною податковою інформацією, отриманою з інформаційних баз даних Державної податкової служби.
Зазначені обставини свідчать про те, що оскаржувані рішення, які безумовно спричиняють для позивача негативні наслідки, не містять належних мотивів і обґрунтувань щодо віднесення позивача до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Більше того, у відзиві на позов відповідач жодним чином не надав обґрунтування доводам позивача щодо підстав для задоволення позовних вимог, зокрема:
відсутності будь-яких господарських взаємовідносин з контрагентом з кодом ЄДРПОУ 40541518 (відповідно до витягу - це Товариство з обмеженою відповідальністю «АРК ІНДАСТРІЗ ЛТД»);
зазначення самого позивача у переліку платників податків, які нібито задіяні у ризикових операціях;
ігнорування того факту, що останній акт виконаних робіт та оплата за виконані роботи з контрагентом ТОВ «ГЕОС-УКБ» (код ЄДРПОУ 38825398) були здійснені у березні 2023 року, тоді як цей контрагент був віднесений до ризикових підприємств лише у травні 2023 року.
Крім того, відповідач жодним чином не спростував доводи позивача, підтверджені копіями відповідних документів, про те, що для виконання безпосередніх робіт на будівництві залучаються підрядні організації, а наявні у позивача трудові ресурси є достатніми для забезпечення організаційного та адміністративного супроводу господарської діяльності.
Суд також враховує правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 23 червня 2022 року у справі №640/6130/20. У зазначеній постанові Суд дійшов висновку, що аналіз положень Порядку №1165 дає підстави вважати: право комісії регіонального рівня самостійно ініціювати процедуру розгляду питання щодо відповідності або невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості виключно на підставі наявності певної податкової інформації цим Порядком не передбачено. Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 встановлення певних обставин або отримання інформації може бути самостійною підставою лише для розгляду комісією питання про виключення платника податку з переліку ризикових платників, а не для його включення до такого переліку.
Верховний Суд у постановах від 05.01.2021 у справі №640/11321/20 та від 05.01.2021 у справі №640/10988/20 також звернув увагу на те, що хоча форма рішення, затверджена Порядком №1165, і не передбачає деталізації підстав у випадку відповідності пунктам 1- 8 критеріїв ризиковості платника податку, ця обставина не звільняє податковий орган від обов'язку доказування, передбаченого частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення із посиланням на наявність у контролюючих органів податкової інформації, отриманої у процесі здійснення поточної діяльності під час виконання покладених на них завдань і функцій, яка нібито свідчить про ризиковість здійснення господарської операції, повинна обґрунтувати суду, на підставі яких саме відомостей було зроблено такий висновок, а також надати належні та допустимі докази на підтвердження відповідної інформації.
Водночас у спірних рішеннях контролюючий орган зазначив про ненадання позивачем певних документів, які могли б свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, зокрема: первинних документів щодо постачання або придбання товарів чи послуг; первинних документів щодо транспортування; рахунків-фактур або інвойсів; актів приймання-передачі товарів, робіт чи послуг; накладних; розрахункових документів; банківських виписок з особових рахунків.
Однак відповідач під час розгляду справи не пояснив, яким саме чином відсутність зазначених документів (за умови наявності інших первинних документів, поданих позивачем) впливає на оцінку реальності або ризиковості здійснення господарських операцій позивача щодо постачання чи придбання товарів, а також на питання відповідності позивача як платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Крім того, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про те, що оскаржувані рішення щодо визначення товариства таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, не спричиняють для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни чи припинення його прав та не породжують для нього юридичних наслідків.
Наслідком прийняття відповідачем таких рішень і внесення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, може бути автоматичне зупинення реєстрації всіх без винятку податкових накладних або розрахунків коригування, поданих позивачем, а також подальше прийняття рішень про відмову у їх реєстрації. Це фактично позбавляє платника податків можливості належним чином здійснювати свою господарську діяльність.
При цьому право на оскарження в судовому порядку рішення щодо відповідності або невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості прямо передбачене пунктом 6 Порядку №1165. Згідно з цією нормою, у разі надходження до контролюючого органу судового рішення, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня зобов'язана виключити такого платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
Крім того, право на звернення до суду прямо зазначене у формі рішення, затвердженій додатком 4 до Порядку №1165, де передбачено, що «рішення про відповідність або невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку».
Аналогічна правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду від 05.01.2021 у справі №640/11321/20.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не було доведено наявність підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку та внесення його до переліку ризикових суб'єктів господарювання. У зв'язку з цим рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві від 05.01.2023 №22621 та від 07.06.2023 №117840 щодо відповідності ТОВ «Азимут Трейдинг Груп» критеріям ризиковості платника податку є протиправними та підлягають скасуванню.
Водночас слід наголосити, що доводи та сумніви, які виникають у контролюючого органу на підставі отриманої податкової інформації щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності, повинні перевірятися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків за наявності передбачених Податковим кодексом України підстав, а не шляхом автоматичного визнання його «ризиковим».
Щодо позовних вимог у частині виключення позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до абзацу 31 пункту 6 Порядку №1165, у разі надходження до контролюючого органу судового рішення, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку зобов'язана виключити такого платника з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
За таких обставин зобов'язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача.
Крім того, застосування такого способу захисту забезпечує дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно та повністю вирішено.
Отже, позовна вимога про зобов'язання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у місті Києві виключити ТОВ «Азимут Трейдинг Груп» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 частини п'ятої ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
Л.В. Бєлова