Справа № 692/236/26
Провадження № 2-а/692/2/26
17.03.26
17 березня 2026 року Драбівський районний суд Черкаської області в складі головуючого судді Чепурного О.П., при секретарі Бубир В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у с-щі Драбів в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Позовні вимоги мотивував тим, що він 07.12.2025 рухався на автомобілі в напрямку н.п. Гончарівське - н.п. Київ. В н.п. Десна Чернігівського району Чернігівської області його зупинили працівники поліції, один з яких виніс постанову серії ЕНА №6295323 за відсутність полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Рішенням Драбівського районного суду Черкаської області від 13 січня 2026 року у справі № 692/1913/25 було вирішено постанову ЕНА №6295323 скасувати, а справу направити на повторний розгляд до Чернігівського РУП в Чернігівській області. 09 лютого 2026 року щодо позивача було винесено постанову серії БАД № 834659, якою щодо ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення, а саме штраф за ч.1 ст.126 КУпАП за відсутність у нього 07.12.2025 страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Дану постанову позивач вважає необхідно скасувати з огляду на наступне. Працівником поліції не було враховано норму ст.22 Конституції України, якою зазначено, що при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позивач за законом, який скасовано, був звільнений від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Порушення не є триваючим, а тому станом на 09 лютого 2026 року справа повинна бути закрита у зв'язку зі спливом двохмісячного терміну для притягнення до відповідальності. Заява про передачу справи на розгляд за місцем дислокації військової частини де позивач проходить службу не була розглянута, чим позбавлено його можливості дати пояснення у справі.
Розгляд вказаної справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження на підставі ухвали Драбівського районного суду від 27.02.2026 року.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав.
Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Відповідно до копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №834659 від 09 лютого 2026 року на ОСОБА_1 було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП, а саме за те, що він 07.12.2025 року о 9 год. 56 хв. в Чернігівській області Чернігівського району с-ща Десна по вул. Ювілейна, 1, керував автомобілем ВАЗ не маючи чинного страхового полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив п.п.2.1г ПДР України.
Сам факт керування транспортним засобом та відсутність полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів позивачем не заперечується. Позивач має посвідчення учасника бойових дій, копія якого додана до позову, відповідно останній має пільги визначені законом. Відповідно до п.4-1 розділу VІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 21.05.2024 № 3720 передбачено, що з 1 січня 2025 року до 31 грудня року, наступного після року припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, страхувальники - учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на отримання повної компенсації сплаченої ними страхової премії за внутрішнім договором страхування, укладеним відповідно до статті 13 цього Закону. Порядок та умови виплати такої компенсації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Тобто, на час вчинення дій позивачем за які на нього накладено адміністративне стягнення, як особою, яка є учасником бойових дій, зберігаються пільги щодо сто відсоткової компенсації оформлення поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності наземних транспортних засобів, а тому твердження про те, що на даний час його права законом України, що діяв до 01.01.2025 року були звужені, безпідставні.
Відповідно до ч.2 ст.276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) КУпАП, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Позивач звертався з завою про передачу справи на розгляд за місцем проходження ним військової служби. Даних про розгляд його заяви не має. Проте, вищевказана норма КУпАП не носить імперативного характеру, а тому не передача справи на розгляд за місцем проходження військової служби ОСОБА_1 не є порушенням, яке б було підставою для скасування прийнятого рішення. Особа не позбавлена можливості надати письмові пояснення, у разі неможливості особисто з'явитися на розгляд справи до уповноваженої особи.
Крім того, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу. Відповідно до ч.1 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частинах дев'ятій і десятій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). Всупереч вказаної норми закону, на ОСОБА_1 було накладено стягнення у виді штрафу за порушення з моменту скоєння якого минуло два місяці, тобто порушення допущено 07.12.2025, а особу притягнуто до відповідальності 09.02.2026, тобто після спливу двохмісячного строку для його накладення. Суд вважає, що вищевказаний двохмісячний строк повинен був обов'язково застосований, незважаючи на те, що ОСОБА_1 оскаржував першу постанову за тим же фактом скоєння правопорушення, так як законом не передбачено зупинення та поновлення вищевказаного строку для притягнення особи до відповідальності.
Згідно п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення. Суд вважає, що позов слід задовольнити, скасувати оскаржуване рішення та закрити справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 77, 132, 139, 241-246, 296, 286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №834659 від 09 лютого 2026 року щодо накладено адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у виді штрафу у розмірі 425 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП як протиправну та закрити справу на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Чернігівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 532 гривень 48 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення.
Головуючий