16 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5152/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Георгієвої К.Н.,
представника позивача - Чалої О.Д.,
представника відповідача - Прокопчука О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРАГРОЦЕНТР» до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРАГРОЦЕНТР" (надалі - позивач, ТОВ "ТД "УКРАГРОЦЕНТР") до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області) про визнання протиправними та скасування повністю податкових повідомлень-рішень, винесених Головним управлінням ДПС у Полтавській області, а саме:
1) податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року №00027380701, яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість в розмірі 1533412,56 грн.;
1) податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року №00027350701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 622903,75 грн., в тому числі основний платіж 498323 грн. та штрафна (фінансова) санкція в розмірі 124580 грн.;
3) податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року №00027360701, яким встановлено завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (податкового періоду) на суму 1401019 грн.;
4) податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року №00027370701, яким встановлено затримку сплати з податку на додану вартість на суму 92981,23 грн.;
5) податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року №00027340701, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 65472 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 07 березня 2025 року № 00027340701, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 65472 грн., є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки в бухгалтерському обліку ТОВ "ТД "УКРАГРОЦЕНТР", а саме по рахунку №948, проведено суми в розмірі 46974,00 грн. та 316762,00 грн., які виникли внаслідок попередньої перевірки. Вказує, що суми штрафних (фінансових) санкцій та пені, нараховані за наслідками перевірок контролюючими органами та іншими органами державної влади визнаються витратами згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування. Вважає, що податкові повідомлення-рішення №00027380701 від 07.03.2025, яким застосовано штраф за платежем податок на додану вартість в розмірі 1533412,56 грн.; №00027350701 від 07.03.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 622903,75 грн., №00027360701 від 07.03.2025, яким встановлено завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (податкового періоду) на суму 1401019 грн.; №00027370701 від 07.03.2025, яким встановлено затримку сплати з податку на додану вартість на суму 92981,23 грн.; №00027340701 від 07.03.2025, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 65472 грн., є нормативно та документально необґрунтованими, протиправними і такими, що підлягають скасуванню, оскільки до набрання чинності Законом №2260-ІХ законодавство не визначало конкретних критеріїв, за якими платники податків визнавалися такими, що не мали можливості виконати передбачені ПК України обов'язки, зокрема, щодо реєстрації податкових накладних. Пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не врегульовував на той час жодним чином питання виконання обов'язків, зокрема, щодо реєстрації податкових накладних, граничний строк реєстрації яких настав до набрання 7 березня 2022 року чинності Закону № 2118-ІХ. Не встановив цей Закон і нових чи інших особливостей щодо відповідальності за недотримання таких обов'язків, аніж ті, що були передбачені раніше пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 Перехідних положень ПК України. Наведене вище, на думку позивача, вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану. З набуттям чинності Законом №2260-ІХ встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України звільнення від відповідальності стало залежним від доведення у визначеному законодавством порядку, можливості або неможливості платником виконання свого обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних. Відповідний Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 22. Зазначає, що особа підлягала відповідальності, якщо вона мала можливість виконувати обов'язки з реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, що складені від 1 лютого до 31 травня 2022 року і не зареєстровані в ЄРПН до 15 липня 2022 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5152/25. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання /том 4 а.с. 2/.
05 травня 2025 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /том 4 а.с. 9-15/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на те, що перевіркою встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» включило до складу рядка 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати (Ф №2-м) за 2021 рік суму сплаченого основного платежу по податку на додану вартість та податку на прибуток у розмірі 316762 грн. за податковими повідомленнями-рішеннями від 30.11.2021 №00090800701, №00090810701, які нараховані за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281. У бухгалтерському обліку дана операція відображена проведенням Дт 948 Кт 64 у сумі 316762 грн. На думку відповідача, ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не мало включати суму основного платежу по податку на прибуток та податку на додану вартість до складу витрат та зменшувати суму податку на прибуток до оподаткування. У ході перевірки встановлено заниження показника «Сума витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) у розмірі 46974 грн., у тому числі за 2021 рік. ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не мало включати суму штрафу по податку на прибуток до складу витрат та зменшувати суму податку на прибуток до оподаткування. З огляду на викладене вважає, що позивачем порушено пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, п. 3, п. 4, НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», Наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», в результаті чого завищено по рядку 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати, всього на 46974 грн., у тому числі за 2021 рік на 46974 грн. Також перевіркою встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.07.2021 по 30.09.2024 з порушенням терміну реєстрації на загальну суму ПДВ 9587589,23 грн. та розрахунків коригування в сторону зменшення на загальну суму ПДВ ( - 267175,31 грн.). Вважає, що позивачем порушено п.201.10 ст.201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», та здійснено реєстрацію податкових накладних, виписаних в період з 01.07.2021 по 15.01.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 2939159,6 грн., а саме із затримкою: до 15 календарних днів на суму ПДВ 311149,87 грн., від 16 до 30 календарних днів - на суму ПДВ 900 грн., від 31 до 60 календарних днів - на суму ПДВ 330748,65 грн., від 61 до 365 календарних днів - на суму ПДВ 2296361,08 грн. Вказує, що перевіркою встановлено заниження задекларованих ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» показників у рядках 1 колонки Б Декларацій по ПДВ на загальну суму ПДВ на суму 452450 грн., у т.ч. за квітень 2022 - 118008 грн., грудень 2023 - 4421 грн., за червень 2024 - 330021 грн. У ході перевірки встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за квітень 2022 року (від 20.07.2022 №9133731696 з урахуванням уточнюючих розрахунків від 18.11.2022 №9245742332, №9066587059 від 31.03.2023) розрахунок коригування №182 від 25.04.2022 до податкової накладної № 1 від 11.04.2022 на суму ПДВ 1276,8 грн., а також податкові накладні, що складені на покупців у квітні 2022 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушеннями термінів реєстрації, а саме в травні, липні 2023 року на загальну суму 771380,83 грн., в т.ч. ПДВ за основною ставкою 88451,22 грн., за ставкою 14% - 29556,4 грн. Також перевіркою встановлено, що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за грудень 2023 року (№ 9375597900 від 18.01.2024) податкову накладну, складену на покупця та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 36000,22 грн., в т.ч. ПДВ 4421,08 грн. Таким чином, перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання ПДВ в сумі 4421,08 грн. в результаті не віднесення до складу рядка 1.3 Податкових декларацій з ПДВ та додатку 1 до Декларації за грудень 2023 у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних виписаних в адресу покупця СФГ «ШЕКІНА» (п.н. 13962930). Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних та бухгалтерського обліку за червень 2024 року ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» складено податкові накладні на загальну суму 13520036 грн., основною ставкою 2122021,46 грн., в т.ч. ПДВ за ставкою 14% - 96930,06 грн. Проте згідно наданих до перевірки декларацій з ПДВ за червень 2024 року (від 19.07.2024 № 9202174936, з урахуванням уточнюючих розрахунків до неї від 27.09.2024 №9283510893, від 26.12.2024 № 9392892745, від 26.12.2024 № 9392931462), ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» задекларовано у р. 1.1. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів» суму ПДВ 1792000 грн., у р. 1.3. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 14 відсотків» - суму ПДВ 96930,06 грн. Таким чином, перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання ПДВ в результаті не віднесення до складу рядка 1.1 Податкових декларацій з ПДВ та додатку 1 до звітних декларацій у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних та розрахунків коригування, 8 виписаних в червні 2024 року на загальну суму ПДВ 330021 грн. Також у ході перевірки встановлено безпідставне включення до рядка 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року (№9240347932 від 19.08.2024) на суму 1446892 грн.
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року №250 у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_1 відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/5152/25, за результатами якого суддею з розгляду цієї заяви визначено суддю Сич С.С., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 жовтня 2025 року /том 4 а.с. 105/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року адміністративну справу №440/5152/25 прийнято до провадження судді Сич С.С. Призначено підготовче судове засідання на 12:00 год. 19 листопада 2025 року /том 4 а.с. 107-108/.
Ухвалами суду від 19 листопада 2025 року витребувано докази від відповідача та оголошено перерву у підготовчому засіданні з метою витребування додаткових доказів.
Ухвалами суду від 03 грудня 2025 року та від 17 грудня 2025 року клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання задоволено та підготовче засідання відкладено.
Ухвалою суду від 08 січня 2026 року встановлено наступний порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, під час розгляду справи по суті: дослідження письмових доказів. Закрито підготовче провадження та призначено справу №440/5152/25 до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 18 лютого 2026 року клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи задоволено та розгляд справи відкладено до 04 березня 2026 року.
Представник позивача у судовому засіданні 04 березня 2026 року підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 04 березня 2026 року проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У судовому засіданні 04 березня 2026 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та у зв'язку зі складністю справи відклав ухвалення та проголошення судового рішення, оголосивши дату та час його проголошення: 10:00 16 березня 2026 року.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку як платник податку в ГУ ДПС у Полтавській області.
У термін з 27.12.2024 по 23.01.2025 посадовими особами ГУ ДПС у Полтавській області на підставі направлень від 17.12.2024 №6667, №6668 та від 27.12.2024 №6785, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п.81.1 ст. 81, п.82.1 ст. 82, пп. 69.35-2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України №2755-ІV від 02.12.2010 (зі змінами та доповненням), плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2024 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 04.12.2024 №3609-П /том 1 а.с. 75/ проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР», за результатами якої складено акт від 13.02.2025 №2040/16-31-07-01-01/39961753 "Про результати документальної планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 39961753)» /том 1 а.с. 76-141/.
В акті перевірки від 13.02.2025 №2040/16-31-07-01-01/39961753 зафіксовано висновки про порушення ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР»:
1) пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп.140.5.9. п. 140.5 ст. 140 ПК України, п. 3, п. 4, НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», в результаті чого занижено податок на прибуток в загальній сумі 65472 грн., в тому числі, 3-4 кв. 2021 рік - 65472 грн.;
2) п.185.1 ст.185, п.187.1 ст. 187 ПК України, пп. 2 п. 3 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 498323 грн., у тому числі, за квітень 2022 року - 118008 грн., травень 2024 року - 4421 грн., червень 2024 року - 285368 грн., липень 2024 року - 90526 грн.;
3) п.200.1, п.200.4 абз. «в» ПК України, п. 5 розділу 5 пп. 2 п. 3 Розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на додану вартість (ряд. 21) на загальну суму 1401019 грн., в тому числі, за вересень 2024 року на 1401019 грн.;
3) п. 54.1. ст. 54, п.57.1 ст.57, . 87.1. ст. 87, п.200.2 ст.200 ПК України, а саме, сплачено податок на додану вартість із затримкою платежів на суму 1282025,79 грн.;
4) п.201.1, п.201.10 ст.201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», в результаті чого здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних всього на суму ПДВ 2939159,6 грн.;
5) п. 192.1 ст.192, п.201.1, п.201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, в результаті чого здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних всього на суму ПДВ 6648429,63 грн., а також розрахунків коригування до податкових накладних на суму ПДВ - (-)267175,31 грн.;
6) пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, підпункт «б» пункту 176.2 статті 176 ПК України, п.1 розділу II Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за №111/26556, із змінами та доповненнями, в частині несвоєчасного подання Розрахунку за 2 квартал 2022 року термін подання - 09.08.2022, фактично подано 19.08.2022;
7) п.286.2 ст. 286, 287.3 ст. 287 ПК України, в результаті чого встановлено несвоєчасну сплату узгоджених сум по земельному податку всього в сумі 801,07 грн., в тому числі, по декларації за 2023 рік в розмірі 801,07 грн.
07 березня 2025 року ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акту перевірки від 13.02.2025 №2040/16-31-07-01-01/39961753 винесено:
1) податкове повідомлення-рішення №00027380701, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» застосовано штраф у сумі 1533412,56 грн. /том 1 а.с. 145-149/.
Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» порушено:
- п.201.1, п.201.10 ст.201, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України з урахуванням змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», в результаті чого здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних, виписаних в період з 01.07.2021 по 15.01.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 2939159,6 грн., а саме із затримкою: до 15 календарних днів на суму ПДВ 311149,87 грн., від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 900 грн., від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 330748,65 грн., від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 2296361,08 грн.;
- п.201.1, п. 201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, який доповнено Законом №2876-IX від 12.01.2023, та здійснено реєстрацію податкових накладних, виписаних в період з 16.01.2023 по 30.09.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 6648429,63 грн., а саме, із затримкою: до 15 календарних днів на суму ПДВ 2252042,46 грн., від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1969242,31 грн., від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 1099104,96 грн., від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 1328039,9 грн.;
- п. 192.1 ст.192, п.201.1, п.201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, який доповнено Законом №2876-IX від 12.01.2023, та здійснено реєстрацію розрахунків коригування в сторону зменшення на суму ПДВ (-267175,31) грн., а саме, із затримкою: до 15 календарних днів на суму ПДВ (-100 грн.), від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ (-166603,94 грн.), від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ (-1000471,37 грн.);
2) податкове повідомлення-рішення №00027350701, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на 622903,75 грн., у тому числі: за податковими та/або іншими зобов'язаннями - на суму 498323 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - на суму 124580,75 грн. /том 1 а.с. 150-151/.
Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що перевіркою ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» в частині повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягає (підлягала) бюджетному відшкодуванню) за період з 01.07.2021 по 30.09.2024 встановлено заниження податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 498323 грн., у тому числі, за квітень 2022 року - 118008 грн., травень 2024 року - 285368 грн., липень 2024 року - 90526 грн.:
- в ході перевірки встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за квітень 2022 року (від 20.07.2022 №9133731696, з урахуванням уточнюючих розрахунків від 18.11.2022 №9245742332, № 9066587059 від 31.03.2023) розрахунок коригування №182 від 25.04.2022 до податкової накладної № 1 від 11.04.2022 на суму ПДВ 1276,8 грн., а також податкові накладні, які складені на покупців у квітні 2022 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушеннями термінів реєстрації, а саме в травні, липні 2023 року. Таким чином, перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання ПДВ на суму 118007,6 грн., в тому числі, в результаті не віднесення до складу рядка 1.1 Податкових декларацій з ПДВ та додатку 1 до Декларації за квітень 2022 року (з урахуванням уточнюючих розрахунків) у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних, виписаних в адресу покупців в сумі ПДВ 29556,4 грн.;
- в ході перевірки встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за грудень 2023 року (№ 9375597900 від 18.01.2024) податкову накладну, яка складена на покупця, та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №11 - дата виписки 29.12.2023, дата реєстрації 08.02.2024 на загальну суму 36000,22 грн., в тому числі, ПДВ 4421,08 грн.
- згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних та бухгалтерського обліку у червні 2024 року ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» складено податкові накладні за основною ставкою на суму 10610107 грн., крім того ПДВ 2122021,46 грн. за ставкою 14% на суму 690977,9 грн., крім того ПДВ 96930 грн. Проте згідно наданих до перевірки декларацій з ПДВ за червень 2024 року (від 19.07.2024 № 9202174936, з урахуванням уточнюючих розрахунків до неї від 27.09.2024 №9283510893, від 26.12.2024 № 9392892745, від 26.12.2024 №9392931462) ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» задекларовано у р. 1.1. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів» суму ПДВ 1792000 грн., у р. 1.3. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість на митній території України, що оподатковуються за ставкою 14 відсотків» - суму ПДВ 96930,06 грн.
- в ході перевірки встановлено безпідставне включення до рядка 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року (№9240347932 від 19.08.2024) на суму 1446892 грн. Підприємством неправомірно завищено рядок 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року на суму 1446892 грн.;
3) податкове повідомлення-рішення №00027360701 /том 1 а.с. 152-153/, яким ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» за порушення п.200.1, п.200.4 абз. «в» ПК України, п. 5 Розділу 5 пп. 2 п. 3 Розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (із змінами та доповненнями), зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за декларацією №9311408702 від 20.10.2024 за звітний період - вересень 2024 року на суму 1401019 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що перевіркою ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що включається до складу наступного звітного податкового періоду (рядок 21 Декларації) на загальну суму 1401019 грн., у тому числі за вересень 2024 - у сумі 1401019 грн. за рахунок таких порушень податкового законодавства:
- в ході перевірки встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за квітень 2022 року від 20.07.2022 №9133731696 з урахуванням уточнюючих розрахунків від 18.11.2022 №9245742332, № 9066587059 від 31.03.2023, розрахунок коригування №182 від 25.04.2022 до податкової накладної № 1 від 11.04.2022 на суму ПДВ 1276,8 грн., а також податкові накладні, які складені на покупців в квітні 2022 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушеннями термінів реєстрації, а саме: в травні, липні 2023 року. Таким чином, перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання ПДВ на суму 118007,6 грн., в т.ч. в результаті не віднесення до складу рядка 1.1 Податкових декларації з ПДВ та додатку 1 до Декларації за квітень 2022 (з урахуванням уточнюючих розрахунків) у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних, виписаних на адресу вищезазначених покупців в сумі ПДВ 88451,22 грн., до складу рядка 1.3 Податкових декларацій з ПДВ та додатку 1 до Декларації за квітень 2022 у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних, виписаних в адресу покупців в сумі ПДВ 29556,4 грн.;
- в ході перевірки встановлено, що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за травень 2023 року (№9375597900 від 18.01.2024) податкову накладну, яка складена на покупця та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: №11 - дата виписки 29.12.2023, дата реєстрації 08.02.2024 на загальну суму 36000,22 грн., в тому числі, ПДВ 4421,08 грн.;
- згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних та бухгалтерського обліку в червні 2024 року ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» складено податкові накладні за основною ставкою на суму 10610107 грн., крім того ПДВ 2122021,46 грн., за ставкою 14% на суму 690977,9 грн., крім того ПДВ - 96930 грн. Проте, згідно наданих до перевірки декларацій з ПДВ за червень 2024 року (від 19.07.2024 № 9202174936, з урахуванням уточнюючих розрахунків до неї від 27.09.2024 №9283510893, від 26.12.2024 № 9392892745, від 26.12.2024 №9392931462) ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» задекларовано у р. 1.1. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів» суму ПДВ 1792000 грн., у р. 1.3. колонки Б декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 14 відсотків» - суму ПДВ 96930,06 грн. В ході перевірки встановлено безпідставне включення до рядку 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року (№9240347932 від 19.08.2024) на суму 1446892 грн.;
4) податкове повідомлення-рішення №00027340701 /том 1 а.с. 154-155/, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства" на 65472 грн., у тому числі: за податковими та/або іншими зобов'язаннями - на суму 65472 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що перевіркою ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» в частині повноти визначення податку на прибуток за період з 01.07.2021 по 30.09.2024 встановлено його заниження у загальній сумі 65472 грн., в тому числі 3-4 кв. 2021 року - 65472 грн. в результаті таких порушень податкового законодавства:
- перевіркою встановлено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» включило до складу рядка 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати (Ф №2-м) за 2021 рік суму сплаченого основного платежу по податку на додану вартість та податку на прибуток у сумі 316762 грн. за податковими повідомленнями-рішеннями від 30.11.2021 № 00090800701, №00090810701, які нараховані за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281. В бухгалтерському обліку дана операція відображена проведенням Дт 948 Кт 64 у сумі 316762 грн. Відповідно НП(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб'єкта підприємництва» визначено: «….У статті «Фінансовий результат до оподаткування» відображається різниця між чистими доходами та витратами підприємства. 5.8. У статті «Податок на прибуток» відображається сума податку на прибуток, яка визначається в розмірі податку на прибуток за звітний період. 5.9. У статті «Чистий прибуток (збиток)» відображається чистий прибуток або чистий збиток - різниця між сумою фінансового результату до оподаткування і сумою витрат з податку на прибуток. У зведених фінансових звітах показники фінансового результату до оподаткування, чистого прибутку і збитку наводяться розгорнуто як сума відповідних показників юридичних осіб, фінансова звітність яких включена до зведеного фінансового звіту. ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не мало включати суму основного платежу по податку на прибуток та податку на додану вартість до складу витрат та зменшувати суму податку на прибуток до оподаткування. Об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 134.1.1 п. 134.1. ст. 134 ПК України). Таким чином, на порушення пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, п. 3, п. 4, НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності», завищено по рядку 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати, всього на 316762 грн., у тому числі по періодах: 2021 рік - 316762 грн.;
- в ході перевірки встановлено заниження показника р. 3.1.11 «Сума витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно - правових договорів, у тому числі, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу III Податкового кодексу України) у розмірі 46974 грн., у тому числі 2021 рік - 46974 грн.
Перевіркою встановлено, що у бухгалтерському обліку підприємства по рахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» у 2021 році задекларовано сума штрафів, пені у розмірі 46974 грн., яка нарахована за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 року №979/16-31-07-01-10/37959281. Дану суму, в подальшому було списано на фінансовий результат ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» у бухгалтерському обліку у 2021 році дана операція відображена проведеннями: Дт 948 -Кт 641 - 46974 грн., у тому числі за грудень 2021 року 46974 грн. Таким чином, до р. 2180 «Інші операційні витрати» за 2021 рік віднесено витрати в сумі 46974 грн. за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 року №979/16-31-07-01-10/37959281, що відповідає даним бухгалтерського обліку та має вплив на фінансовий результат за 2021 рік. ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» до складу р. 3.1.11 додатку РІ не віднесено суму фінансових санкцій та пені у розмірі 46974 грн. нарахованих за актом документальної планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 року №979/16-31-07-01-10/37959281, в результат: чого занижено показник р. 3.1.11 додатку РІ у розмірі 46974 грн.;
5) податкове повідомлення-рішення №00027370701 /том 1 а.с. 156-157/, яким ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5%, 10% у сумі 92981,23 грн. за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)".
Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивоване тим, що перевіркою ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» встановлено порушення п. 54.1. ст. 54, п.57.1 ст.57, п. 87.1. ст. 87. п.200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та факт несвоєчасної сплати узгоджених сум по податку на додану вартість по деклараціям, уточнюючим розрахункам за 2021 - 2023 роки, поданим до ГУ ДПС у Полтавській області (м. Полтава), а також по податковому повідомленню-рішенню №00090800701 від 30.11.2021. Сума податкового боргу, що сплачений з порушенням термінів сплати склала 1282025,79 грн.
Розрахунки сум податкових зобов'язань та штрафних санкцій до зазначених вище податкових повідомлень-рішень наявні у матеріалах справи /том 1 а.с. 146-149, 151, 153, 155, 157/.
Позивач не погодився з податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Полтавській області від 07 березня 2025 року №00027380701, 07 березня 2025 року №00027350701, 07 березня 2025 року №00027360701, 07 березня 2025 року №00027370701, 07 березня 2025 року №00027340701 та звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Полтавській області від 07 березня 2025 року №00027380701, 07 березня 2025 року №00027350701, 07 березня 2025 року №00027360701, 07 березня 2025 року №00027370701, 07 березня 2025 року №00027340701, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Пунктом 44.2 ст. 44 ПК України встановлено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акту перевірки від 12.11.2021 №9130/16-31-07-01-10/39961753 винесено:
- податкове повідомлення-рішення від 30.11.2021 №00090800701, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковими зобов'язаннями на суму 138755 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 34688,75 грн. /том 4 а.с. 130-131/;
- податкове повідомлення-рішення від 30.11.2021 №00090810701, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов'язаннями на суму 178007 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 12285,25 грн. /том 4 а.с. 132-133/.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 81/, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» включило до складу рядка 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінансові результати (Ф №2-м) за 2021 рік суму сплаченого основного платежу по податку на додану вартість та податку на прибуток у розмірі 316762 грн. за податковими повідомленнями-рішеннями від 30.11.2021 №00090800701, №00090810701, які нараховані за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №9130/16-31-07-01-10/39961753.
В бухгалтерському обліку дана операція відображена проведення Дт 948 Кт 64 у сумі 316762 грн. /том 1 а.с. 158-159/.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 82-83/, що у бухгалтерському обліку підприємства по рахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» у 2021 році задекларовано суму штрафів, пені у розмірі 46974 грн., яка нарахована за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281 /том 1 а.с. 158-159/. Дану суму в подальшому було списано на фінансовий результат ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР». У бухгалтерському обліку у 2021 році дана операція відображена проведеннями Дт 948-Кт 641-46974 грн., у тому числі за грудень 2021 року - 46974 грн.
Таким чином, до р. 2180 «Інші операційні витрати» за 2021 рік віднесено витрати в сумі 46974 грн. за актом планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281, що відповідає даним бухгалтерського обліку та має вплив на фінансовий результат 2021 року.
ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» до складу р. 3.1.11 додатку РІ не віднесено суму фінансових санкцій та пені у розмірі 46974 грн., нарахованих за актом документальної планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281, в результаті чого занижено показник р. 3.1.11 додатку РІ у розмірі 46974 грн.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4 та підпунктом 140.5.16 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених підпунктом 140.4.8 пункту 140.4 та підпунктом 140.5.16 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період перевищує сорок мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Згідно з п.п. 140.5.9 п. 140.5 ст. 140 ПК України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об'єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об'єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.
Вимоги цього підпункту не поширюються на сплату банком обов'язкових зборів відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а також на сплату платниками податку інших платежів, здійснення яких є обов'язковою умовою для проведення професійної діяльності відповідно до законодавства України.
За приписами п.п. 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 ПК України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.
За визначенням пункту 3 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73, прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані з ними витрати; збиток - перевищення суми витрат над сумою доходу, для отримання якого були здійснені ці витрати; фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Пунктом 4 цього Національного стандарту передбачено, що метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.
Згідно з п.п. 5.5 п. 5 розділу II Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 24.01.2011 № 25), у статті "Інші операційні витрати" наводяться адміністративні витрати, витрати на збут, а також собівартість реалізованих оборотних активів (крім готової продукції, товарів і фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і сума списаних безнадійних боргів; втрати від знецінення виробничих запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні санкції; відрахування для забезпечення відшкодування наступних операційних витрат; інші витрати, що пов'язані з операційною діяльністю підприємства. У цій статті також відображається належна до сплати за звітний період відповідно до законодавства сума податків і зборів.
За приписами п.п. 5.7 п. 5 розділу II цього Національного положення (стандарту) у статті "Фінансовий результат до оподаткування" відображається різниця між доходами та витратами підприємства.
Відповідно до п.п. 5.8, 5.9 п. 5 розділу II Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 24.01.2011 №25), у статті "Податок на прибуток" відображається сума податку на прибуток, яка визначається в розмірі податку на прибуток за звітний період.
У статті "Чистий прибуток (збиток)" відображається чистий прибуток або чистий збиток - різниця між сумою фінансового результату до оподаткування і сумою витрат з податку на прибуток.
У консолідованій спрощеній фінансовій звітності показники фінансового результату до оподаткування, чистого прибутку і збитку наводяться розгорнуто як сума відповідних показників юридичних осіб, фінансова звітність яких включена до консолідованої фінансової звітності.
За приписами пункту 3.13 розділу III Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 № 433, у статті "Інші операційні витрати" відображаються собівартість реалізованих виробничих запасів, необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття; відрахування на створення резерву сумнівних боргів і суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості відповідно до Положення (стандарту) 10; втрати від знецінення запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні (фінансові) санкції; відрахування для забезпечення наступних операційних витрат, а також усі інші витрати, що виникають в процесі операційної діяльності підприємства (крім витрат, що включаються до собівартості продукції (товарів, робіт, послуг)).
Відтак, позивач не мав включати суму основного платежу з податку на прибуток та з податку на додану вартість за податковими повідомленнями-рішеннями від 30.11.2021 №00090800701 та від 30.11.2021 №00090810701 до складу витрат за 2021 рік та відповідно на ці суми зменшувати суму податку на прибуток до оподаткування за 2021 рік, оскільки суми податків, на які позивачу збільшено грошові зобов'язання цими податковими повідомленнями-рішеннями були належні до сплати відповідно до законодавства за інші періоди, а не за 2021 рік, але не були сплачені позивачем у строк, встановлений законом, у зв'язку з чим за результатами перевірки, оформленої актом від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281, і були донараховані позивачу податковими повідомленнями-рішеннями.
Згідно наказу Міністерства фінансів України 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» у п.п. 3.1.11 розділу 3 Додатку РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств зазначається сума витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства (підпункт 140.5.11 пункту 140.5 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України).
Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» у порушення наведених норм права до складу р. 3.1.11 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2021 рік не віднесено суму фінансових санкцій та пені у розмірі 46974 грн., нарахованих за актом документальної планової перевірки ГУ ДПС у Полтавській області від 22.02.2021 №979/16-31-07-01-10/37959281 /том 4 а.с. 147/, в результаті чого занижено показник р. 3.1.11 додатку РІ у розмірі 46974 грн. та, як наслідок, занижено показник Рядка 01 Усього різниць, на які збільшується фінансовий результат та відповідно занижено значення рядка 03 додатка РІ переноситься до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств на суму 46974 грн., в результаті чого відповідно занижено податок на прибуток за 2021 рік на суму 46974 грн.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За встановлених обставин та наведених вище норм права, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 07.03.2025 №00027340701 прийняте відповідачем ГУ ДПС у Полтавській області на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Зважаючи на викладене, положення ПК України закріплюють обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі свого боку, пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).
У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10 грудня 2021 року у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:
«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».
Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.
Проте, до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України було визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У подальшому, Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Наведене вище вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.
Так, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення. Втім, є відмінності у колі суб'єктів, на яких вони поширюються, та в умовах звільнення від відповідальності. Норми підпункту 69.1 передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану. В той час як положення пункту 52-1 передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.
Враховуючи те, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час карантинного мораторію, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану. Паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому, пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 52-1, якщо існують відповідні умови ("карантинний" мораторій).
Проте, правове регулювання спірних правовідносин у зв'язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27 травня 2022 року.
Так, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Таким чином, початково встановлені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов'язків у подальшому). Проте, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 звільнення від відповідальності було поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Окрім цього, Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
З огляду на зазначене, Верховний Суд у постановах від 30 січня 2024 року у справі №280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23 дійшов висновку про те, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Така правова позиція підтримана постановою від 26 лютого 2025 року при розгляді справи № 200/4768/23 судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Щодо темпоральних меж застосування зменшених штрафних санкцій, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Верховний Суд у постанові від 26 лютого 2025 року (справа № 200/4768/23) досліджував правове регулювання питання щодо строків реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення таких строків "до" та "після" набрання чинності приписів Закону України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" № 2876-ІX від 12 січня 2023 року (далі - Закон № 2876-ІX), який набрав чинності 08 лютого 2023 року, з урахуванням пункту 11 підрозділу 10 розділу XX ПК України (щодо застосування розміру штрафу, актуального на день ухвалення рішення) та статті 58 Конституції України.
До набрання чинності Законом № 2876-ІX процедурні вимоги щодо строків реєстрації податкових накладних визначалися приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України (зазначена правова норма повністю процитована вище).
При недотриманні таких строків пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України (також процитована вище) встановлює поступове зростання штрафної ставки - від 10 відсотків (за прострочення до 15 днів) до 50 відсотків (за прострочення понад 365 днів) суми податку на додану вартість, зазначеної в протермінованих податкових накладних або розрахунках коригування.
Таким чином, положення пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України перебувають у нерозривній єдності. Такого роду підхід обумовлюється формально-юридичною логікою: приписи пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України мають взаємно відсильні норми одна на одну.
Іншими словами, якщо платник податків перевищує строк реєстрації, установлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України, настає передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність у вигляді штрафу залежно від тривалості прострочення.
Закон № 2876-IX тимчасово, на період воєнного стану, передбачив інший порядок регулювання строків реєстрації податкових накладних та окрему, зменшену, відповідальність за їх несвоєчасну реєстрацію, доповнивши підрозділ 2 розділу XX ПК України пунктами 89 та 90.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних за процедурними строками, передбаченими пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, визначається приписами пункту 90 цього підрозділу.
Зазначеною нормою передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".
Аналізуючи зазначені положення, суд доходить висновку, що механіка правового регулювання, яка передбачена у пунктах 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Понад те, пункт 90 передбачає окремий склад податкового правопорушення, оскільки фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у пункті 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Щодо темпорального аспекту дії норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд зазначає таке.
Закон № 2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08 лютого 2023 року (до набрання чинності Закону № 2876-ІX).
Другий період - з 08 лютого 2023 року (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
За усталеною практикою Верховний Суд вказав, що зменшені розміри штрафних санкцій застосовуються тільки до фактів несвоєчасної реєстрації податкових накладних, складених та зареєстрованих після 08 лютого 2023 року або податкових накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності станом на 08 лютого 2023 року.
Щодо питання чи можуть мати приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України зворотну дію у часі, колегія суддів вказує, що згідно з положеннями частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи".
Тобто, норми Конституції України встановлюють, що нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. При цьому встановлюється два загальні виключення (випадки коли нормативні приписи мають зворотну дію у часі):
- коли нові правила пом'якшують відповідальність особи;
- коли нові правила скасовують відповідальність особи.
Водночас у цьому конкретному випадку мова йде про співставлення приписів: пункту 201.10 статті 201 ПК України і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу та пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Про зворотну дію в часі приписів пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України можна було б говорити тільки в наступних випадках:
- якщо б це нормативне положення (пункт 90) мало відношення до пункту 201.10 статті 201 ПК України (тобто, якщо б новий припис податкового законодавства санкційного характеру прямо визначав, що він пом'якшує відповідальність за недотримання строків, які закріплені у пункті 201.10 статті 201 ПК України);
- якщо б нові положення податкового законодавства вносили зміни до пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу, при цьому не змінюючи процедурні положення виконання податкового обов'язку з реєстрації податкових накладних (в частині граничних строків);
- якщо б нові положення податкового законодавства прямо передбачали, що їх дія поширюється на відносини, що виникли до моменту набрання ними чинності.
У випадку, що розглядається, вищезазначені умови відсутні.
Правовий механізм аналізованих норм права вказує на те, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначає відповідальність за недотримання процедурних положень пункту 89 цього підрозділу, тоді як пункт 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу визначає відповідальність за порушення процедурних вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України. Санкційні норми, що діяли "до" та "після" набрання чинності Законом № 2876-ІX передбачають відповідальність за нетотожні склади податкових правопорушень.
Отже, положення пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень пункту 89 розділу не є можливою.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 14 серпня 2025 року у справі № 160/27608/23.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду є обов'язковими для врахування судом першої інстанції до спірних правовідносин.
У додатку №5 до акту перевірки, що є невід'ємною частиною акту, зазначено перелік податкових накладних/розрахунків коригування /том 1 а.с. 121-125/.
Копії податкових накладних та витяг з ЄРПН наявні у матеріалах справи.
Відповідно до наявного в матеріалах справи додатку до податкового повідомлення-рішення від 07.03.2025 №00027380701 - розрахунку штрафу, відповідач застосував штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну реєстрацію позивачем податкових накладних/розрахунків коригування, складених у період з 14.09.2021 по 04.09.2024 /том 1 а.с. 146-149/ та які були зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку, встановленого Законом, що набрав чинності 27 травня 2022 року, а отже, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
При цьому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX, а саме до 08.02.2023) є неможливим. Зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Відсотковий розмір та обрахунок штрафних санкцій, здійснений контролюючим органом, відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 07.03.2025 №00027380701 прийняте ГУ ДПС у Полтавській області на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки /том 1 а.с. 93-94/:
- згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9336096320 від 09.11.2021 підприємством задекларовано ПДВ в розмірі 91303,45 грн., яка узгодилась 09.11.2021. Погашення боргу відбулося 15.12.2021 в сумі 91303,45 грн. платіжним дорученням №1817 від 06.12.2021. Нараховано штрафну санкцію в автоматичному режимі за затримку платежу з 10.11.2021 по 15.12.2021;
- згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9385442838 від 06.12.2021 підприємством задекларовано ПДВ в розмірі 252489,72 грн., яка узгодилась 16.12.2021. Також підприємством нараховано самостійно штрафну санкцію 9953 грн. Погашення недоїмки в сумі 252489,72 грн. відбулося 20.12.2021 по податковій декларації з податку на додану вартість №9387587780 від 20.12.2021. Нараховано штрафну санкцію в автоматичному режимі за затримку платежу з 17.12.2021 по 20.12.2021;
- згідно податкового повідомлення-рішення (форма «Р») №00090800701 від 30.11.2021 донараховано основного платежу за актом перевірки (поточний рік) 138755 грн., яка узгодилась 17.12.2021. 20.12.2021 відбулося часткове зменшення боргу по основному платежу в сумі 61058,28 грн. нараховано штрафну санкцію за затримку платежу з 18.12.2021 по 19.12.2021. 27.01.2022 відбулось часткове погашення боргу в сумі 18209 грн. згідно платіжного доручення №347381320 від 27.01.2022, в сумі 37 грн. згідно платіжного доручення №347381318 від 27.01.2022, в сумі 59450,72 грн. згідно платіжного доручення №347381319 від 27.01.2022. Нараховано штрафну санкцію за затримку платежу з 18.12.2021 по 26.01.2022;
- згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9133595118 від 20.07.2022 підприємством задекларовано ПДВ в сумі 266243,62 грн., яка узгодилась 21.07.2022. Погашення недоїмки в сумі 266243,62 грн. відбулось 29.09.2022 по уточнюючому розрахунку №9196696725 від 29.09.2022. Нараховано штрафну санкцію за затримку платежу з 02.08.2022 по 29.09.2022;
- згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9133731696 від 20.07.2022 підприємством задекларовано ПДВ в сумі 142355 грн., яка узгодилась 21.07.2022. Погашення недоїмки відбулось в сумі 142355 грн. 29.09.2022 по уточнюючому розрахунку №9196696725 від 29.09.2022. Нараховано штрафну санкцію за затримку платежу з 02.08.2022 по 29.09.2022;
- згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9245742332 від 18.11.2022 підприємством задекларовано ПДВ в розмірі 350251 грн., яка узгодилась 18.11.2021. Недоїмка станом на 18.11.2022 склала 339651 грн. 21.11.2022 зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ згідно податкової декларації з податку на додану вартість №9246791097 за 01.10.2022 на суму 339651 грн. Нараховано штрафну санкцію в автоматичному режимі з 19.11.2022 по 21.11.2022;
- згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9066587059 від 31.03.2023 підприємством задекларовано ПДВ в розмірі 161228 грн., яка узгодилась 31.03.2023. Також підприємством нараховано самостійно штрафну санкцію 4837 грн. Недоїмка станом на 01.04.2023 склала 51228 грн. Погашення боргу відбулось 03.04.2023 згідно платіжного доручення №1 від 03.04.2023 на суму 4900 грн. №485170977 від 03.04.2023 на суму 46328 грн. Нараховано штрафну санкцію за затримку платежу з 01.04.2023 по 03.04.2023.
Позивач не спростував наведені вище обставини, що зафіксовані в акті перевірки.
Пунктом 200.2 ст. 200 ПК України передбачено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
За приписами пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з рахунків платника податків, відкритих у банках, небанківських надавачах платіжних послуг.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України".
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» порушено п. 54.1. ст. 54, п.57.1 ст.57, п. 87.1. ст. 87. п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених сум по податку на додану вартість по деклараціям, уточнюючим розрахункам за 2021 - 2023 роки, поданим до ГУ ДПС у Полтавській області (м. Полтава), та по податковому повідомленню-рішенню №00090800701 від 30.11.2021. Сума податкового боргу, сплаченого з порушенням термінів сплати, складає 1282025,79 грн.
Відповідно до п. 124.1 ст. 124 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) по ПДВ згідно п. 124.1 ст. 124 ПК України наявний у матеріалах справи /том 1 а.с. 157/.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №00027370701 від 07.03.2025, яким ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5%, 10% у сумі 92981,23 грн. за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)", прийняте ГУ ДПС у Полтавській області на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 85-86/, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за квітень 2022 року (від 20.07.2022 №9133731696, з урахуванням уточнюючих розрахунків від 18.11.2022 №9245742332, № 9066587059 від 31.03.2023) розрахунок коригування № 182 від 25.04.2022 до податкової накладної № 1 від 11.04.2022 на суму ПДВ 1276,8 грн., а також податкові накладні, які складені на покупців у квітні 2022 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушеннями термінів реєстрації, а саме в травні, липні 2023 року, перелік яких наведено у таблиці на сторінках 10-11 акту перевірки.
За визначенням п.п. 14.1.178 п. 14.1 ст. 14 ПК України податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
За операціями з першого постачання житла (об'єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об'єкта незавершеного будівництва/майбутнього об'єкта житлової нерухомості застосовується касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
При цьому, згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
За приписами п.п 2 п. 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, розділ I "Податкові зобов'язання": у рядку 1.1 декларації вказуються дані операцій на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України.
До рядка 1.1 декларації включаються оподатковувані за основною ставкою обсяги постачання товарів/послуг, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
До рядка 1.2 декларації включаються оподатковувані за ставкою 7 % обсяги постачання товарів/послуг, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
До рядка 1.3 декларації включаються оподатковувані за ставкою 14 % обсяги постачання товарів, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.
У разі формування суми податкових зобов'язань за звітний (податковий) період на підставі податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання декларації, відомості про такі податкові накладні зазначаються у таблиці 1.1 (Д1) (додаток 1);
З огляду на викладене, суд погоджується з висновком контролюючого органу про заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 118007,6 грн., в тому числі в результаті не віднесення до складу рядка 1.1 Податкових декларацій з податку на додану вартість та додатку 1 до Декларації за квітень 2022 року (з урахуванням уточнюючих розрахунків) у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних, виписаних в адресу покупців в сумі ПДВ 29556,4 грн.
Також у ході перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 86/, що ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» не включено до податкової декларації з ПДВ за грудень 2023 року (№9375597900 від 18.01.2024) податкову накладну, яка складена на покупця СФГ «ШЕКІНА» та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме №11 - дата виписки 29.12.2023, дата реєстрації 08.02.2024 на загальну суму 36000,22 грн., в тому числі, ПДВ 4421,08 грн.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних та бухгалтерського обліку у червні 2024 року ТОВ «ТД «УКРАГРОЦЕНТР» складено податкові накладні, перелік яких наведено у таблиці на сторінках 11-12 акту перевірки /том 1 а.с. 86-88/ за основною ставкою на суму 10610107 грн., крім того ПДВ 2122021,46 грн., та за ставкою 14% на суму 690977,9 грн., крім того ПДВ 96930 грн.
Разом з тим, згідно наданих до перевірки декларацій з ПДВ за червень 2024 року (від 19.07.2024 №9202174936, з урахуванням уточнюючих розрахунків до неї від 27.09.2024 №9283510893, від 26.12.2024 № 9392892745, від 26.12.2024 №9392931462) ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» задекларовано у рядку 1.1. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів» суму ПДВ 1792000 грн., у рядку 1.3. колонки Б Декларацій по податку на додану вартість на митній території України, що оподатковуються за ставкою 14 відсотків» - суму ПДВ 96930,06 грн., внаслідок чого позивачем занижено податкове зобов'язання з ПДВ в результаті не віднесення до складу рядка 1.1 податкових декларацій з ПДВ та додатку 1 до звітних декларацій у відповідних періодах зареєстрованих податкових накладних та розрахунків коригування, виписаних у червні 2024 року, на загальну суму ПДВ 330021 грн. (2122021,46 грн. - 1792000 грн.).
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
П.п. «в» п. 200.4 ст. 200 ПК України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.п. 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, у рядок 16.1 переноситься значення рядка 21 декларації за попередній звітний (податковий) період.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки /том 1 а.с. 92/, що позивачем безпідставно включено до рядка 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року (№9240347932 від 19.08.2024) суму 1446892 грн., зокрема, завищено рядок 16.1 декларації з ПДВ за липень 2024 року на суму 1446892 грн.
Зважаючи на викладене вище, суд погоджується з висновками контролюючого органу про заниження позивачем податку на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 498323 грн., у тому числі, за квітень 2022 року - 118008 грн., травень 2024 року - 285368 грн., липень 2024 року - 90526 грн.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки завищення від'ємного значення з ПДВ, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 Декларації) на загальну суму 1401019 грн., у тому числі за вересень 2024 року у сумі 1401019 грн. за рахунок порушень описаних вище.
Відомості щодо перевірки показників поданої Довідки про суми від'ємного значення звітного (податкового) періоду, які зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) платника податків ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» за період з 01.07.2021 по 30.09.2024 є додатком 14 до акту перевірки /том 1 а.с. 138/.
Згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
За приписами п. 123.2 ст. 123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 07.03.2025 №00027350701, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на 622903,75 грн., у тому числі: за податковими та/або іншими зобов'язаннями - на суму 498323 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - на суму 124580,75 грн., та податкове повідомлення-рішення від 07.03.2025 №00027360701, яким ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «УКРАГРОЦЕНТР» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за декларацією №9311408702 від 20.10.2024 за звітний період - вересень 2024 року на суму 1401019 грн., - прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
Отже, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРАГРОЦЕНТР" необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2-9, 72-77, 90, 139, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "УКРАГРОЦЕНТР" (вул. Раїси Кириченко, 55А, м. Полтава, 36039, ідентифікаційний код 39961753) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17 березня 2026 року.
Суддя С.С. Сич