Справа № 420/7774/24
16 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся адвокат Дзісь Андрій Романович, діючий в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію у трьохкратному розмірі військової служби в особливий період;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 13.12.2023 року, зарахувавши в трикратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 26.03.2015 по 21.09.2015 та з 01.03.2022 по 21.06.2022.
II. Позиція сторін
На обґрунтування вказаних вимог представник позивача вказує, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за віком. Згідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 08.07.2023 позивач у період з 01.03.2022 по 21.06.2022 та згідно до довідки Військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 у період з 26.03.2015 по 21.09.2015 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії шляхом зарахування вищезазначені періоди до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, однак Відповідач протиправно відмовив в такому перерахунку, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.
02.04.2024 р. судом зареєстровано від відповідача відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи на те, що позивач не звертався до ГУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії у спосіб, визначений Порядком № 22-1. При цьому, Відповідач зазначає, що Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі Постанова № 393), який застосовується виключно при обчислені пенсії за нормам Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечень військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішні справ», а відтак зазначеним порядком не передбачені пільги при визначення права на призначення пенсії за Законом № 1058. З урахуванням викладеного, оскільки чинним законодавством не передбачено пільгового обчислення періоду проходження військової служби в особливий період при призначенні пенсії за Законом № 1058, заявлені Позивачем вимоги задоволенню не підлягають.
02.04.2024 року на виконання ухвали суду від 02.04.2024 року ГУ ПФУ в Одеській області надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 14 березня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Цією ж ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема, рішення/протокол про призначення позивачу пенсії за віком; докази вчинення або невчинення оскаржуваних дій з їх нормативно-правовим обґрунтуванням.
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 , виданим ГУ персоналу Генерального штабу ЗСУ.
Згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 28.06.2023 № 272 ОСОБА_1 в період з 26.03.2015 по 21.09.2015 безпосередньо брав участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції м.Краматорськ Донецької області.
Довідкою військової частини НОМЕР_1 від 08.07.2023 № 7270/3189 підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 01.03.2022 по 21.06.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області.
Позивачу з 25.06.2023 року призначено дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, обчислену при страховому стажі 26 років 4 місяці.
13.12.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій покликаючись на вказані довідки військової частини НОМЕР_1 та на ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вважає, що наявні підстави для зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах період з 01.03.2022 по 21.06.2022 та період з 26.03.2015 по 21.09.2015 один місяць служби за три місяці.
27.12.2023 ГУ ПФУ в Одеській області листом №43598-39157/Д-02/8-1500/23 на електронне звернення позивача повідомило що до страхового стажу періоди військової служби з 26.03.2015 по 21.09.2015, з 01.03.2022 по 21.06.2022 враховано в одинарному розмірі. Врахування в пільговому обчисленні зазначених періодів чинним законодавством не передбачено.
31.01.2024 ГУ ПФУ в Одеській області листом №3579-1860/Д-02/8-1500/24 на електронне звернення позивача повідомило що пунктом 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу внутрішніх справ, поліцейських та членам їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 передбачено, що пільгове обчислення періоду участі в антитерористичній операції застосовується виключно при обчисленні пенсії за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому для пільгового обчислення періодів з 26.03.2015 по 21.09.2015, з 01.03.2022 по 21.06.2022 підстави відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З 01 січня 1992 року постановою Верховної Ради України від 06 грудня 1991 року №1931-XII введено в дію Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII. ( далі - Закон № 1788-XII), в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 01 квітня 1992 року - в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення: за вислугу років, за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 57 Закону № 1788-XII передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії у період бойових дій, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № №1058-IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, зокрема,
- за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( частина перша статті 9 Закону №1058-ІV);
- військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов'язок і військову службу», є застрахованими особами. ( пункт 11 статті 11 Закону № 1058-IV)
- право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.п.20 і 21 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п.п.12 та 13 ст. 7 Закону №3551-XII, особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до п.19 ст. 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п.11 ст. 7 Закон №3551-XII, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого ч.1 ст. 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого ч.1 ст. 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок. ( пункт 4 ч.1 ст. 115 Закону №1058-ІV)
Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.
Частиною 1 стаття 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України"Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі Постанова № 393), якою в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин,
- установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема,
військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту. ( абзац перший пункту 1 Постанови № 393)
- для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. ( пункт 2-1 Постанови № 393)
- до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; ( абзаци підпункту "а" пункту 3 Постанови № 393).
VI. Оцінка та висновок суду.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, спірність питання у даній справі полягає у наявності права позивача на зарахування при призначенні (перерахунку) пенсії за віком період проходження служби на пільгових умовах, а саме один місяць служби за три місяці.
Згідно наявних у справі матеріалів пенсійної справи позивача, до страхового стажу позивача зараховано, у т.ч. період його військової служби з 26.03.2015 по 21.09.2015, з 01.03.2022 по 21.06.2022, що підтверджується розрахунком стажу для призначення пенсії позивача за віком.
При цьому, ГУ ПФУ не заперечує, що вказаний період військової служби зараховано до страхового стажу в одинарному розмірі.
Натомість, за позицією ГУ ПФУ правомірність зарахування при призначенні позивачу пенсії за віком період його участь у бойових діях у воєнний час та в антитерористичній операції в особливий період в одинарному розмірі ґрунтується на пункті 3 Постанови № 393, якою передбачено пільгове обчислення вказаного періоду виключно при обчисленні пенсії за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам, суд вказує про таке.
Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 в адміністративній справі №348/347/17 та постанові від 30.07.2019 в адміністративній справі №346/1454/17 зроблено правовий висновок, що зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії призначається та за яким законом вона призначається. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
З огляду на вказане суд не погоджується з позицією відповідача щодо відсутності у позивача права на пільгове обчислення його пенсії, призначеної за Законом № 1058-ІV.
При цьому, суд зауважує, що пунктом 3 постанови КМ України № 393 встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
З урахуванням того, що на момент звернення позивача до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії (25.08.2023) пункт 3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, суд дійшов висновку, що періоди проходження військової служби з 26.03.2015 по 21.09.2015, з 01.03.2022 по 21.06.2022 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів, а не в пільговому обчисленні вказаних періодів.
До аналогічного висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 09.06.2025 року у справі № 360/665/24.
Підсумовуючи вказане суд дійшов висновку, що розглядаючи заяву позивача щодо підстав для зарахування до страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах період з 01.03.2022 по 21.06.2022 та період з 26.03.2015 по 21.09.2015 один місяць служби за три місяці, відповідач помилково не врахував вищенаведені норми чинного законодавства та не надав належної правової оцінки обставинам, які спонукали позивача звернутись до пенсійного органу з даною заявою, а відтак вчинив протиправні дії відмовивши позивачу у задоволені його заяви від 13.12.2023 р.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд вважає, що в межах даних спірних правовідносин слід зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 13 грудня 2023 року про зарахування до страхового стажу періоди з 01.03.2022 по 21.06.2022 та з 26.03.2015 по 21.09.2015, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При цьому, суд зауважує, що наявна у справі заява позивача від 13.12.2023 року не містить вимог до пенсійного органу щодо перерахунку його пенсії, а лише вказує на наявність підстав для зарахування спірного періоду військової служби на пільгових умовах, а відтак позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
VII. Розподіл судових витрат.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно, розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у пільговому обчисленні періодів безпосередньої участі його в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 26.03.2015 по 21.09.2015 та з 01.03.2022 по 21.06.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.12.2023 року про зарахування до страхового стажу періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з 01.03.2022 по 21.06.2022 та з 26.03.2015 по 21.09.2015, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна