Рішення від 16.03.2026 по справі 420/22569/25

Справа № 420/22569/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.04.2025 за №18190/15-32-04-04.

В обґрунтування позову позивач вказує, що ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» категорично не погоджується із податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Одеській області від 21.04.2025 року № 18190/15-32-04-04 та вважає його необґрунтованими, протиправним та таким, що не базується на нормах чинного податкового законодавства України та фактичних матеріалах камеральної перевірки, сформованими контролюючим органом на підставі довільного трактування положень податкового законодавства України.

Позивач зазначає, що Законом України від 30.06.2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" виключено п. 102.9 ст. 102 ПК України та у абз. 1 п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 ПК України слово "Для" замінено словами і цифрами "Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для". Таким чином, ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» мав право включати до складу податкового кредиту податкові накладні по ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» на суму 93197 грн., ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» на суму 940 995 грн., складені та зареєстровані в ЄДРПН протягом 365 календарних днів з дати набрання чинності зазначеного Закону, але не пізніше 1095 календарних днів з дати їх складання. ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» включило податковий кредит у січні 2025 року, оскільки саме в цьому місяці були зареєстровані податкові накладні ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» на суму 93197 грн., ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» на суму 940995 грн.

Позивач вказує, що товариство з обмеженою відповідальністю «Горізонт Трейд» з 05.01.2023 року по 26.11.2024 року перебувало в критеріях ризиковості платника податку та фактичне виключення ТОВ «Горізонт Трейд» із переліку ризикових платників податку та подальше включення позивачем до податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2025 року від 19.02.2025 року № 9037183526 стало можливим у першому податковому періоді в січні 2025 року після дати реєстрації податкових накладних. ТОВ «Горізонт Трейд» реалізувало право на податковий кредит у першому податковому періоді після дати реєстрації податкових накладних - тобто у січні 2025 року, що повністю відповідає положенням п. 198.6 ст.198 ПК України.

Ухвалою суду від 15.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначає, що дослідивши матеріали адміністративного позову Головне управління ДПС в Одеській області не погоджується з доводами позивача.

Представник відповідача вказує у відзиві, що відповідно до декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період січень 2025 року від 19.02.2025 № 9037183526 з додатками (далі - Декларація) було встановлено, що підприємством ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44489567) до складу податкового кредиту було включено суми ПДВ, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, з дати складання яких минуло понад 365 днів, а саме по контрагентам: ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» (код ЄДРПОУ 44140725) - зазначено період складання податкових накладних 12.2022, сума ПДВ 93197 грн; ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42610237) - зазначено період складання податкових накладних 12.2022, сума ПДВ 940 995 гривень. Перевіркою встановлено порушення платником норм п. 54.1 ст. 54, п. 198.6 ст. 198 ПКУ, що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету у сумі 1034192 грн. Результати перевірки оформлені Актом перевірки від 17.03.2025 № 11596/15-32-04-04/44489567 від 17.03.2025 та направлені 21.03.2025 на податкову адресу позивача: Одеська область, м. Одеса, Приморський р-н, Куликове поле, буд. 1 в порядку передбаченому ст. 42 ПКУ.

Представник відповідача зазначає, що на підставі Акту камеральної перевірки сформовано та 24.04.2025 направлено податкове повідомлення - рішення від 21.04.2025 № 18190/15-32-04-04 яке направлено засобами поштового зв'язку в порядку ст. 42 ПКУ. Поштове відправлення № 0601139176263 повернуто на адресу відправника «за закінченням терміну зберігання» 14.05.25. Податкові накладні відносно контрагентів ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» у сумі 93197 грн. та ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» у сумі 940995 грн з датою складення 09.12.2022 граничний термін реєстрації останній день місяця тобто 31.12.2022. Таким чином, у ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» була об'єктивна можливість вчасно зареєструвати податкові накладні складені 09.12.2022 до включення Позивача в перелік ризикових платників.

До суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» повністю не погоджується з правовими положеннями Головного управління ДПС в Одеській області. Дії працівника контролюючого органу не відповідають чинним нормам ПКУ та акт камеральної перевірки Головного управління ДПС у Одеській області №11596/15-32-04-04/44489567 від 17.03.2025 року складений з численними порушеннями.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб галузі оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області Сич Юлією Павлівною, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 розд. І та ст. 76 гл. 8 розд. II Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за звітний (податковий) період січень 2025 року, ТОВ "ГОРІЗОНТ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 44489567).

За результатом проведення перевірки ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт перевірки від 17.03.2025 року №11596/15-32-04-04/44489567, у висновках якого податковим органом встановлено порушення платником норм п. 54.1. ст. 54, п. 198.6 ст. 198 ПКУ, що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (р. 18) у сумі 1 034 192 гривень.

Вказані висновки податкового органу обгрунтовані в акті перевірки тим, що здійснивши аналіз декларації з податку на додану вартість за січень 2025 року від 19.02.2025 № 9037183526 з додатками було встановлено, що підприємством ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44489567) до складу податкового кредиту було включено суми ПДВ, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, з дати складення яких минуло понад 365 днів, а саме по контрагентам: ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» (код ЄДРПОУ 44140725) у сумі 93 197 грн; ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42610237) сумі 940 995 гривень.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.04.2025 року № 18190/15-32-04-04, яким за порушення позивачем пункту 54.1 статті 54, пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 1137611,00 грн, з яких 1034192,00 грн - за податковими зобов'язаннями та 103419,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомленням рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1 ст.75 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Згідно з п. 76.2 ст. 76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу..

Відповідно до п. п.14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (п.15.1 ст. 15 ПК України).

За п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до п.36.5. ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п.198.6 ст.198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п.201.11 ст.201 ПК України.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до ПК України.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 09.12.2022 року було складено податкові накладні на адресу контрагентів ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» у сумі 93197,00 грн та ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» у сумі 940995,00 грн. Також як стверджує позивач та не заперечується відповідачем, згадані податкові накладні направлені позивачем на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних лише в січні 2025 році.

Згідно з п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті до бюджету у строки.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Отже, право на нарахування податкового кредиту обумовлюється наявністю факту придбання платником податку товарів/послуг, в ціні яких платником податку-покупцем сплачений (нарахований) податок на додану вартість, на підставі податкової накладної, складеної та зареєстрованої в ЄРПН саме тим платником податку, який фактично здійснює операції з постачання товарів/послуг.

При цьому, платник податку має право включити такі суми податку на додану вартість до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування та лише за умови її реєстрації в ЄРПН.

Вирішуючи питання наявності переривання строку на включення позивачем сум податку на додану вартість до податкового кредиту, суд зазначає таке.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на пункт 80 підрозділу 2 розділу XX ПК України (який передбачає, що суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та які до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" протягом 1095 календарних днів з дати їх складення не були включені до податкового кредиту, включаються до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати набрання чинності зазначеним Законом, але не пізніше 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних) з огляду на те, що Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №1914-ІХ від 30.11.2021 року набрав чинності 01.01.2022 року, а податкові накладні, на підставі яких позивачем віднесено суми ПДВ до податкового кредиту у податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2025 року від 19.02.2025 № 9037183526, були складені 09.12.2022 року.

Щодо посилань позивача на п. 69.9 ст. 69 ПК України (в редакції Закону № 3219-IX від 30.06.2023 року) та п.102.9 ст. 102 ПК України (в редакції Закону від 15.03.2022 № 2120-IX, яка виключена на підставі Закону № 3219-IX від 30.06.2023) суд зазначає.

Відповідно до п.102.9 ст. 102 ПК України (в редакції Закону від 15.03.2022 № 2120-IX, яка виключена на підставі Закону № 3219-IX від 30.06.2023) на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з п. 69.9 ст. 69 ПК України (в редакції Закону № 3219-IX від 30.06.2023 року) тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;

строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;

строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;

строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу;

строків подання та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 цього Кодексу.

Суд зазначає, що воєнний стан в Україні, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, станом на дату прийняття даного рішення не припинений та не скасований.

Відтак, зважаючи на те, що податкові накладні відносно контрагентів ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» (колишнє найменування - ТОВ “АВТОТЕХ РИТЕЙЛ») на суму ПДВ 93197,00 грн. та ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» на суму ПДВ 940995,00 грн складені 09.12.2022 року (з граничним терміном реєстрації - 31.12.2022 року), з огляду на норми п.102.9 ст. 102 ПК України (в редакції Закону від 15.03.2022 № 2120-IX) та п. 69.9 ст. 69 ПК України (в редакції Закону № 3219-IX від 30.06.2023 року), встановлений п. 198.6 ст. 198 ПК України 365 календарних днів на включення позивачем зазначених сум ПДВ до податкового кредиту розпочався з 01.08.2023 року.

При цьому, умова за якої платник податку має право на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту була виконана лише у січні 2025 року (як стверджує позивач у позовній заяві та не заперечується відповідачем), тобто тоді, коли згадані вище податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН.

Тобто, з огляду на викладене, станом на дату реєстрації податкових накладних спливло більше ніж 365 днів з моменту їх складання (з урахуванням зупинення перебіг строків до 01.08.2023 року).

Щодо доводів позивача, що товариство з обмеженою відповідальністю «Горізонт Трейд» з 05.01.2023 року по 26.11.2024 року було визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку, та що фактичне виключення ТОВ «Горізонт Трейд» із переліку ризикових платників податку та подальше включення позивачем до податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2025 року від 19.02.2025 року № 9037183526 стало можливим у першому податковому періоді в січні 2025 року після дати реєстрації податкових накладних суд зазначає, що чинним законодавством України не передбачено такої підстави для продовження встановлених в п. 198.6 ст. 198 ПК України строків.

У свою чергу доказів зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ «ВІТАЛІТІ РИТЕЙЛІНГ» та ТОВ «ДОМАШНЯ ЕЛЕКТРОНІКА ПЛЮС» до січня 2025 року у зв'язку з віднесенням позивача до ризикових платників податку позивачем до суду не надано.

Відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених пп.54.3.1, пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України, пп.54.3.6 п.54.3 ст.54 ПК України, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Суд зазначає, що у даній справі спірним є не факт наявності у позивача права на віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту (відповідачем не заперечується), а дотримання позивачем встановлених Податковим кодексом України умов їх віднесення до податкового кредиту, а саме дотримання позивачем встановленого строку 365 календарних днів на це.

Відтак, зважаючи на норми пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України у рамках камеральної перевірки податковим органом досліджуються виключно дані, зазначені у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість (дані центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, дані Єдиного реєстру податкових накладних та дані митних декларацій), а також дані Єдиного реєстру акцизних накладних та дані системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, дані Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а не (як стверджує позивач) фінансово-господарські документи, оформлені ТОВ «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД».

Суд не приймає до уваги посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 15.05.2018 у справі № 804/6286/17 зважаючи на те, що такі висновки не є релевантними спірним правовідносинам.

Відтак, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «ГОРІЗОНТ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44489567, адреса: Куликове поле, буд.1, м. Одеса, 65079).

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044).

Суддя П.П. Марин

.