Рішення від 16.03.2026 по справі 420/38640/25

Справа № 420/38640/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 18.11.2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" запису стосовно поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних та запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

2. Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 привести інформацію стосовно ОСОБА_1 у відповідність із даними, визначеними у військовому квитку НОМЕР_1 , а саме виключити ОСОБА_1 з військового обліку та вилучити запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Ухвалою судді від 24.11.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України. З витягу з додатку «Резерв+» ОСОБА_1 стало відомо про протиправну постановку його на військовий облік як « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у ІНФОРМАЦІЯ_4 ), незважаючи на те, що він є невійськовозобов'язаним та виключений з військового обліку. В додатку «Резерв+» щодо ОСОБА_1 наявні відомості про порушення військового обліку (категорія справи - адміністративні справи; стаття 210 КУпАП України). ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте працівники вказаного органу не змогли ані пояснити правових підстав для вчинення таких протиправних дій, ані надати документів та необхідної інформації, що свідчило б про порушення правил військового обліку. Разом з тим, усно повідомили про неможливість виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправно внесених відомостей про перебування його на обліку як «Військовозобов'язаного» та про порушення ним військового обліку, незважаючи на те, що ним було пред'явлено як військово-обліковий документ із відомостями про виключення з військового обліку, так і всі медичні документи, довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення другої групи інвалідності. Дії відповідача щодо постановки його на військовий облік, а також внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» таких відомостей: про категорію обліку - «Військовозобов'язаний»; про місце обліку - ТЦК ТА СП « ІНФОРМАЦІЯ_5 »; про наявність порушення військового обліку (категорія справи - адміністративні справи; стаття 210 КУпАП України). Про причини звернення до Нацполіції - «не пройшли (відмовились від проходження ВЛК)»; Дата звернення - 01.08.2025 року, є протиправними. ОСОБА_1 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо виключення відомостей відносно нього з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про категорію обліку як «Військовозобов'язаного» та про наявність порушення військового обліку, проте такі звернення залишились без уваги. Вважаючи дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" запису стосовно поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних та запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку протиправними, представник позивача звернувся до суду за захистом прав позивача.

14 січня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_6 до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. №5226/26), де з посиланням на п. 3, п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 1.2, 2.9, п. 3.2, п. 3.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 зазначено, що з позовними вимогами відповідач не погоджується, вважає їх необґрунтованими і такими, що не відповідають вимогам законодавства. У військовому квитку зазначено що позивача знято з військового обліку 13.06.2001 року. Проте за даними, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів в Обліковій картці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначено, що його виключено з військового обліку 20.12.1996 р. ((п.3 ч.6 ст. 37) визнані непридатними до військової служби).

Також відповідачем зазначено, що у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у вважається недійсним. У разі невідповідності відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостям у військовому квитку, громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін. У військовому квитку зазначено, що позивача знято з військового обліку. Зняття з військового обліку і виключення з військового обліку не є тотожними поняттями, тому відсутні підстави зняття з військового обліку (як зазначено у військовому квитку позивача), вважати виключеним з військового обліку (як зазначено в позовних вимогах). Особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов'язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров'я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Без відповідного висновку військово-лікарської комісії виключення ОСОБА_1 з військового обліку буде суперечити вимогам Закону.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву та відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання з 03.06.1986 року: АДРЕСА_1 , що підтверджено паспортом громадянина України від 16.10.1996 року (а.с. 12-14). Також в паспорті громадянина України наявний штамп від 13.06.2001 року, здійснений начальником відділення Приморського РВК Одеської області, що ОСОБА_1 невійськовозобов'язаний (а.с. 14).

Відповідно до довідки сер. МСЕ №006279 виданої Приморською міжрайонною МСЕК 08.12.1997 року, ОСОБА_1 , 1970 р.н. при повторному огляді 01.12.1997 року встановлено другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності: з дитинства (а.с. 29-30).

В пенсійному посвідченні серії НОМЕР_2 від 12.02.2020 року виданому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визначено вид пенсії: 2 гр. інвалідність з дитинства (а.с. 15).

З дослідженого військового квитка НОМЕР_1 , виданого 23.07.1989 року ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що позивач службу не проходив (п.15) та 29.06.1989 року ІНФОРМАЦІЯ_7 зарахований в запас (п.9), присвоєно військове звання: рядовий (п.20), категорія обліку 2 (п.23), група обліку: СА (п.24); склад: солдат (п.25), код 999000-А (п.26), не має військової підготовки, придатний до не стройової служби (п. 27). В розділі VІІІ військового квитка зазначено, що позивач прийнятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_7 23.07.1989 р. та знятий з обліку військовозобов'язаних 13.06.2001 року за хворобою (а.с 25-28).

Відповідно до військово-облікового документу «Резерв+» сформованого 17.11.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , категорія обліку: не військовозобов'язаний; підстави зняття: непридатний; ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_5 ; звання: солдат; номер в реєстрі Оберіг: 090520230640867100178; ВОС 956647, Будівельних робіт, Робітник підсобний; група інвалідності - інвалідність 2-ої групи діє до 31.12.2999, причина інвалідності: внаслідок інвалідності з дитинства; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; дані уточнено 21.12.2024. Також в військово-облікового документу «Резерв+», що сформований 17.11.2025 зазначено, що ОСОБА_1 , є порушником правил військового обліку не пройшов (відмовився від проходження) ВЛК дата звернення 01.08.2025 (а.с. 19).

З інформації з облікової картки до військового квитка ОСОБА_1 1970 р.н. вбачається, що в. п. 37 «Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку» зазначено, що позивача взято на військовий облік 23.07.1989 р. у ІНФОРМАЦІЯ_6 та 20.12.1996 р. виключний з військового обліку (п.3 ч.6 ст. 37) визнаний непридатним до військової служби.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 виключений з обліку; вид обліку: Рядовий, сержантський старшинський склад запасу; звання: Солдат; причина: Не проходження (відмова від проходження) військово-лікарської комісії (п. 2 розділу ІІ ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальний захист"); Порушення ВО від: 01.08.2025; Порушення ВО до: 31.07.2026; Номер звернення: Е3060441; Дата звернення: 01.08.2025 15:26 Орган Національної поліції; картотека обліку: картка вільних залишків; підкатегорія обліку: картотека обліку: Кaртотека вільних залишків; Підкартотека обліку: Підлягають призову на військову службу під час мобілізації ВОС: 956 Будівельних робіт; Код ВОС: 647 Робітник підсобний; Група обліку: А Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби. Дата введення інформації про особу в систему: 09.05.2023; Звірка контактних даних 21.12.2024.

14 серпня 2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 поштовим зв'язком (накладна Укрпошти 6502616618404 з описом вкладення) направлено заяву ОСОБА_1 про надання довідки про виключення з військового обліку.

В позовній заяві зазначено, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_6 усно повідомили позивача про неможливість виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування ОСОБА_1 на обліку та про порушення ним військового обліку.

До суду відповідачем у відповідності ст. 77 КАС України не надано доказів розгляду заяви позивача від 14 серпня 2025 року.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» запису стосовно поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних та запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Приписами п.20 ч.1 ст.106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

В Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ), визначені правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема статтю 22 Закону № 3543-XII викладено в новій редакції.

Відповідно до ст. 22 Закону № 3543-XII, громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; … проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону. Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста (ч.1) Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин. Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає: … процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи (ч.5). У період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України (ч.6).

Приписами п. 2 ч. 1 ст. 23 Закон № 3543-ХІІ передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю…

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ), визначено правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п.1). Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (п.8). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи (п. 9).

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)

Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Приписами ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби (п.3).

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

При дослідженні матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно довідки сер. МСЕ №006279 виданої Приморською міжрайонною МСЕК 08.12.1997 року є особою з інвалідністю 2-ї групи безстроково, причина інвалідності: з дитинства (а.с. 29-30).

Також судом досліджено військовий квиток НОМЕР_1 , що виданий 23.07.1989 року ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та встановлено, що позивач військову службу не проходив (п.15), 29.06.1989 року ІНФОРМАЦІЯ_7 зарахований в запас (п.9), присвоєно військове звання: рядовий (п.20), категорія обліку 2 (п.23), група обліку: СА (п.24); склад: солдат (п.25), код 999000-А (п.26), не має військової підготовки, придатний до не стройової служби (п. 27). В розділі VІІІ військового квитка зазначено, що позивач прийнятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_7 23.07.1989 р. та знятий з обліку військовозобов'язаних 13.06.2001 року за хворобою (а.с 25-28).

Отже відповідно до облікових даних позивача зазначених у військовому квитку НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , військову службу не проходив при цьому 29.06.1989 року ІНФОРМАЦІЯ_7 зарахований в запас, а 13.06.2001 року знятий з обліку військовозобов'язаних за хворобою.

Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції станом на 13.06.2001 року, особи, які визнані непридатними до військової служби підлягали виключенню з військового обліку.

Станом на червень 2001 року при виявлені військово-лікарською комісією у військовозобов'язаного в званні сержант, захворювань зазначених у Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби у Збройних Силах України, такі особи комісією визнавалися зокрема і непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку.

При цьому, положення ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 13.06.2001 року дата зняття з обліку військовозобов'язаних позивача) передбачали підстави зняття та виключення з військового обліку військовозобов'язаних.

Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 13.06.2001 року) зняттю з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни: а) які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України на постійне або тимчасове проживання на строк більше трьох місяців (відрядження, навчання, відпустка, лікування тощо); б) які після проходження строкової військової служби прийняті на службу рядового і начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, а також взяті на військовий облік Служби безпеки України, Управління державної охорони України та інших військових формувань; в) які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; г) в інших випадках, визначених Міністром оборони України.

Згідно п. «а» ч. 5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 13.06.2001 року) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які зокрема і: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже станом на 13.06.2001 редакція ст. 37 Закону №2232-ХІІ не містила такої підстави для зняття з військового обліку, як визнання громадян військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби.

Згідно ст. 37 Закону №2232-ХІІ в редакції станом на 13.06.2001 року, громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби підлягали виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах.

Суд звертає увагу, що ст. 37 Закону №2232-ХІІ до 18.06.1999 мала редакцію, відповідно до якої визнані непридатними до військової служби підлягали саме зняттю з військового обліку. Законом України N 766-XIV від 18.06.1999 викладена нова редакція Закону №2232-ХІІ, де в ст. 37 зазначено підстави зняття, і окремо виключення з військового обліку.

Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України від 4 січня 1999 р. № 2 змін в цій частині не зазнало, залишивши формулювання, яке відповідало не чинній редакції статті 37 Закону №2232-ХІІ стосовно постанов прийнятих комісією про непридатність громадян до військової служби.

З урахуванням вище викладеного, суд вважає, що застосуванню підлягало формулювання, яке визначено спеціальним Законом №2232-ХІІ, а не підзаконними нормативно-правовими актами, які не були приведені у відповідність до редакції останнього.

З інформації з облікової картки до військового квитка ОСОБА_1 1970 р.н., вбачається, що в. п. 37 «Відмітки про взяття, зняття або виключення з обліку» зазначено, що позивача взято на військовий облік 23.07.1989 р. у ІНФОРМАЦІЯ_6 та 20.12.1996 р. виключний з військового обліку (п.3 ч.6 ст. 37) визнаний непридатним до військової служби.

З облікової картки до військового квитка ОСОБА_1 сформованої 29.11.2025 року, судом встановлено, що облікові дані зазначені в картці не відповідають приписам законодавства, зокрема: в п. 37 облікової картки - зазначено «Виключено з військового обліку 20.12.1996 р. (п.3 ч.6 ст. 37) визнані непридатними до військової служби».

Згідно Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в редакції станом на 20.12.1996 року ст. 37 «Взяття на військовий облік і зняття з нього» містила 4 частини та пункти від «а» до «е». В п. «а» ч. 4 ст. 37 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» було зазначено, що зняттю з військового обліку підлягають громадяни: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби із зняттям з військового обліку.

Отже станом на 20.12.1996 року згідно Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» непридатні до військової служби особи підлягали зняттю з військового обліку (ч.4 ст.37), а ст. 37 вказаного Закону не містила частини 6.

З вище зазначеного вбачається, що в період з 1996 року по 2001 рік в Законі України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» в разі визнання особи непридатною до військової служби вносилися зміни, щодо зняття чи виключення такої особи з військового обліку.

При дослідженні військового квитка позивача НОМЕР_1 , від 23.07.1989 року та облікової картки до військового квитка ОСОБА_1 вбачаються невідповідності військово-облікових відомостей.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема статтю 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції.

В статті 1 Закону №2232-ХІІ зазначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5). Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (ч.7). Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (п.10).

Згідно п.1 п.2 ч. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3633-ІХ, установлено, що: під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже відповідно до приписів Закону №2232-ХІІ з урахуванням змін від 11 квітня 2024 року, протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом (чинний з 18.05.2024) громадяни України, які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Згідно п.1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»

Відповідно до п. 2 Порядку №559, військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває на військовому обліку Збройних Сил або був виключений з такого обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.3 Порядку №559).

З військово-облікового документу «Резерв+» (сформованого 17.11.2025) вбачається, що датою уточнення персональних даних позивача є 21.12.2024 року (а.с. 19).

Отже позивач самостійно через електронний кабінет на виконання приписів Закону №2232-ХІІ (з урахуванням змін від 11 квітня 2024 року), 21 грудня 2024 року уточнив свої персональні дані.

16 березня 2017 року прийнято Верховною Радою України Закон України «Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних» № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII ) в якому було врегульовано відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - військовозобов'язані (призовники).

Згідно із Законом України № 1357-IX від 30.03.2021 внесено зміни та змінено назву Закону № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

В ст. 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону № 1951-VIII, оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

В п.8 та п.9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органом ведення Реєстру. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

У відповідності до ст. 6 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). У разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність (ч.4).

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема і: 17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; (ч.1 ст.7 Закону № 1951-VIII).

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема: 1) відомості про виконання військового обов'язку (ч.1 ст.8 Закону № 1951-VIII).

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: 6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону. Реєстр отримує дані, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону, шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів; 7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12, 16-2, 17 частини першої статті 7 цього Закону; (ч.3 ст.14 Закону № 1951-VIII).

В інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» (сформовано 04.10.2025), зазначено категорію обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 : «не військовозобов'язаний»; підстава зняття/виключення: (п.3 ч.6 ст. 37) визнані непридатними до військової служби; місце народження :Україна, Одеська область, м. Одеса; ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_5 ; дата взяття на облік: 20.12.1996. Також в Реєстрі зазначено, контактні дані позивача та дата уточнення даних: 21.12.2024 року; дані паспорту громадянина України та закордонного паспорту ОСОБА_1 ; пенсійне посвідчення НОМЕР_3 , видане 12.02.2020, 2гр. інвалідності з дитинства, видане Управлінням ПФУ в Приморському районі м. Одеси термін дії до 31.12.2999 (а.с.21-24).

При формуванні позивачем військово-облікового документу в застосунку «Резерв+» 17.11.2025 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є порушником правил військового обліку; категорія обліку: Не військовозобов'язаний; підстава зняття/виключення: непридатні; ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_5 ; звання: солдат; номер в реєстрі Оберіг 090520230640867100178; ВОС 956647 Будівельних робіт, Робітник підсобний; причини звернення до Нацполіції: не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК дата звернення 01.08.2025; група інвалідності: інвалідність 2-ої групи; причина інвалідності: внаслідок інвалідності з дитинства; діє до 31.12.2999; дата уточнення даних: 21.12.2024 (а.с.19).

Отже згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформованої 04.10.2025 та 17.11.2025 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що позивач зокрема є не військовозобов'язаним, та є особою з інвалідністю 2-ї групи з дитинства. При цьому в інформації з Реєстру від 17.11.2025 наявна інформація, що позивач порушив правила військового обліку оскільки не пройшов (відмовився від проходження) ВЛК, дата звернення 01.08.2025.

Окрім того відповідачем надано до суду витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (без дати формування) номер в реєстрі 090520230640867100178 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 виключеного з обліку; Вид обліку: Рядовий, сержантський і старшинський склад запасу; звання: Солдат; причина: Не проходження (відмова від проходження) військово-лікарської комісії (п. 2 розділу ІІ ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальний захист"); Порушення ВО від: 01.08.2025; Порушення ВО до: 31.07.2026; Номер звернення: Е3060441; Дата звернення: 01.08.2025 15:26 Орган Національної поліції; картотека обліку: картка вільних залишків; підкатегорія обліку: картотека обліку: Кaртотека вільних залишків; Підкартотека обліку: Підлягають призову на військову службу під час мобілізації ВОС: 956 Будівельних робіт; Код ВОС: 647 Робітник підсобний; Група обліку: А Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби. Дата введення інформації про особу в систему: 09.05.2023; Звірка контактних даних 21.12.2024.

З зазначеного витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (без дати формування) номер в реєстрі 090520230640867100178 відносно ОСОБА_1 , вбачається зазначення відповідачем суперечливих даних відносно позивача, що він виключений з обліку при цьому підлягає призову на військову службу під час мобілізації та перебуває на обліку в картотеці вільних залишків, група обліку: «А Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби».

Відповідно до п. 2 .1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Також в п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, визначено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, розглядають звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

В п. 22 Порядку №1487 зазначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до п. 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

Отже приписами чинного законодавства визначено порядок включення (невключення) до Реєстру запису про особу, виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі.

З досліджених матеріалів справи вбачається, що 14 серпня 2025 року позивач направляв поштовим зв'язком на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 для актуалізації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, заяву з копіями: військового квитка, довідки МСЕК пенсійного посвідчення, паспорту та витягу з Резерв+ для Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Однак доказів розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.08.2025 року відповідачем до суду не надано.

Щодо внесення запису відповідачем в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , що він є порушником правил військового обліку, оскільки не пройшов (відмовився від проходження) військово-лікарської комісії (п. 2 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальний захист"), суд зазначає наступне.

В ст. 7 Закону № 1951-VIII передбачено внесення до Реєстру зокрема: відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду) (п.18); відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили (п.19); відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості) (п. 20); відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення) (п. 20-1).

Будь-яких інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону № 1951-VIII не передбачено.

Відповідачем до суду не надано належних та достатніх доказів, щодо притягнення позивача до кримінальної чи адміністративної (ст. ст.. 210, 210-1 КУпАП) відповідальності.

04 травня 2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-ІХ від 21.03.2024 року.

В п. 2 розділу II Закону №3621-ІХ установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Зі змісту п.2 розділу II Закону №3621-ІХ вбачається, що особи визнані в установленому порядку особами з інвалідністю не зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Згідно довідки сер. МСЕ №006279 виданої Приморською міжрайонною МСЕК 08.12.1997 року, ОСОБА_1 , 1970 р.н. при повторному огляді 01.12.1997 року встановлено другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності: з дитинства (а.с. 29-30).

Отже позивач є особою з інвалідністю 2-ї групи з дитинства безстроково та не був зобов'язаний відповідно до п.2 розділу II Закону №3621-ІХ проходити повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Відсутність прийнятої на законних підставах постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності унеможливлює правомірне внесення до Реєстру відомостей про порушення правил військового обліку. Відтак, внесення до Реєстру інформації без достатньої правової підстави є протиправним, оскільки не ґрунтується на положеннях Закону №1951-VIII, який визначає, які відомості можуть бути внесені до Реєстру і за яких умов/підстав.

Враховуючи, що під час розгляду справи, до суду доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку відповідачем не надано, відповідно внесення до Реєстру відомостей про порушення позивачем правил військового обліку здійснено відповідачем безпідставно.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Приписами ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, передбачено право призовників, військовозобов'язаних звертатися із мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а обов'язком Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, розглядати звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Суд звертає увагу, що розгляд заяви про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є дискреційними повноваженнями відповідача, при цьому суд не може підміняти державний орган, рішення, дії або бездіяльність якого оскаржуються, приймати замість нього рішення, вчиняти дії які можуть визнаватися протиправними.

Під час розгляду справи до суду не надано належних та достатніх доказів, щодо розгляду відповідачем заяви ОСОБА_1 від 14.08.2025 року про актуалізацію відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та як наслідок відповідачем не приймалося відповідне рішення з даного питання, відповідно

з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що з урахуванням приписів ч.2 ст. 9 КАС України, позовна заява підягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.08.2025 року та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.08.2025 року та актуалізувати бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Положеннями ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

У відповідності до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.08.2025 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.08.2025 року та актуалізувати в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

Суддя O.A. Вовченко