Рішення від 17.03.2026 по справі 360/64/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

17 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/64/26

Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свергун І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.01.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач № 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач № 2), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо передачі ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 з 11.08.2017;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині невиконання дій щодо виключення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повернути на військовий облік громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку - ОСОБА_1 на підставі ст. 30-а, графи І розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року з 16.06.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 16.06.2016 він позбавлений статусу військовозобов'язаного, у зв'язку із тим, що його було визнано непридатним до військової служби та виключено з військового обліку, що підтверджується тимчасовим посвідченням НОМЕР_1 (замість військового квитка).

Однак відповідачем безпідставно було внесено позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інформація про перебування на військовому обліку військовозобов'язаних суперечить відомостям тимчасового посвідчення НОМЕР_1 (замість військового квитка).

Позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (на теперішній час - ІНФОРМАЦІЯ_8 ). 05 лютого 2016 року призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно зі ст. 18 пункту 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 позивач був звільнений від призову та переданий на облік військовозобов'язаних, як не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року з 16.06.2016 року.

В тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) за підписом тимчасово виконуючого обов'язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_9 майора ОСОБА_2 було проставлено штамп про виключення з військового обліку ОСОБА_1

26 березня 2025 року при перевірці даних на одному з «блокпостів» представниками ТЦК та СП позивачу була повідомлена інформація про невідповідність даних у системі «Оберіг» і відомостями мого тимчасового посвідчення НОМЕР_1 (замість військового квитка).

27.03.2025 представником позивача було складено та направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо встановлення фактичних обставин про перебування на військовому обліку в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача.

У відповідь на вказану заяву ІНФОРМАЦІЯ_6 листом № СВ/4/196 від 04.04.2025 зазначив, що позивач не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 .

28.03.2025 було отримано відповідь №19/25607-25 від 28.03.2025 Державної прикордонної служби України про відсутність обмеження права позивача в перетинанні державного кордону та виїзду за межі території України.

03.04.2025 було також отримано відповідь № 7325/111/14/03-2025 від 03.04.2025 від Головного управління національної поліції України у Луганській області з інформацією про відсутність перебування позивача у розшуку органів Національної поліції, а також відсутності надходження інформації з ТЦК та СП про необхідність розшуку та доставлення станом на 01.04.2025.

05.05.2025 позивачем направлено заяву з вимогою внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з обліку військовозобов'язаних.

12.05.2025 підприємством, з яким у позивача є трудові відносини, проводилась перевірка через мобільний застосунок «Дія» осіб, які підлягають бронюванню, серед інших робітників значився і позивач, як особа, що «не підлягає бронюванню та не перебуває на військовому обліку».

Однак 09.06.2025 у відповідь на письмову заяву від 05.05.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано лист № СВ/4/339 від 07.06.2025 з інформацією про те, що позивач згідно даних Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 з 11.08.2017.

09.06.2025 позивачем здійснена ще одна перевірка через портал «Дія» в ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів, де значився статус: ОСОБА_1 «не заброньовано». Тобто фактично на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_11 позивач був взятий у проміжок часу між 12.05.2025 та 09.06.2025.

Згідно відповіді, отриманої 23.06.2025, № ЩТ/777 від 20.06.2025 рішення про включення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , було прийнято автоматично оператором реєстру вищого штабу згідно постанови КМУ № 932 від 16 серпня 2024 року, також додатково було повідомлено, що безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо позивача ніяких рішень не приймалось.

Також отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.09.2025 № СВ/4/656, в якому зазначено, що евакуйовані ІНФОРМАЦІЯ_13 ) за місцями перебування чи проживання.

Не погоджуючись з такою позицією, 19.12.2025 позивачем було направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 з вимогою відкоригувати та внести відомості відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку у зв'язку з виключенням з військового обліку.

Згідно відповіді № ЩТ/2923 від 22.12.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 рішення про включення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , було прийнято автоматично оператором реєстру вищого штабу згідно постанови КМУ №932 від 16 серпня 2024 року, також додатково було повідомлено, що відповідно Реєстру позивач має статус - « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та рекомендовано звернутись до РТЦК та СП за місцем проживання.

Вимогу позивача, викладену та обґрунтовану належним чином в заяві від 19.12.2025, ІНФОРМАЦІЯ_5 проігноровано та не виконано.

Також, не погоджуючись з позицією ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.12.2025 позивачем було направлено повторну заяву до вказаного ІНФОРМАЦІЯ_4 з аналогічною вимогою відкоригувати та внести відомості відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку у зв'язку з виключенням з військового обліку.

Відповіддю від 30.12.2025 № СВ /4/983 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що у відповідності до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

Таким чином, вимогу позивача, викладену та обґрунтовану належним чином в заяві від 19.12.2025, ІНФОРМАЦІЯ_6 проігноровано та не виконано, окрім цього проігноровані та не виконані вимоги попередніх звернень, які містили аналогічні вимоги.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 19.01.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідачів докази.

03.02.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову, посилається, що станом на 02.02.2026 позивач на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_10 не перебуває.

У межах своїх повноважень ІНФОРМАЦІЯ_6 не має доступу до відповідної інформації стосовно позивача, що міститься в Реєстрі. Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Позивач був взятий на облік відповідно до постанови № 932 Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року (експериментальний проект з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України). Відомості або підтверджуючі документи про проходження позивачем медичної комісії у ІНФОРМАЦІЯ_10 - відсутні, оскільки листування з питань військово - лікарської комісії відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 474 від 28.08.2019 зберігається 5 років.

Також, згідно з абзацом 2 пункту 7 Порядку № 1487 Генеральний штаб Збройних Сил: встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Так, згідно алгоритму Генерального штабу Збройних Сил України Р(М)ТЦК та СП та їхні відділи, евакуйовані з тимчасово окупованих територій, уточнення даних громадян не здійснюють, а у разі звернення громадян - направляють їх до Р(М)ТЦК та СП за фактичним місцем проживання для взяття на військовий облік та уточнення даних.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову та залучити до участі у справі в якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Ухвалою суду від 17.03.2026 відмовлено в задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_3 про залучення до участі у справі в якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_16 .

ІНФОРМАЦІЯ_5 правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , картки платника податків.

З 16.06.2016 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби та виключено з військового обліку, що підтверджується тимчасовим посвідченням НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 16.06.2016.

Так, згідно з тимчасовим посвідченням НОМЕР_1 (замість військового квитка) 05.02.2016 призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно ст. 18 пункту 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 ОСОБА_1 був звільнений від призову та переданий на облік військовозобов'язаних, як не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства оборони України № 402 від 2008 року та протоколу №5 від 05.02.2016 з 16.06.2016.

В тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) за підписом тимчасово виконуючого обов'язки Військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_9 майора ОСОБА_2 було проставлено штамп про виключення з військового обліку ОСОБА_1 (нотаріальна засвідчено копія додана до позову).

У відповідь на адвокатський запит щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 листом № СВ/4/196 від 04.04.2025 зазначив, що позивач не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Згідно з листом Державної прикордонної служби України від 28.03.2025 № 19/25607-25 відсутні обмеження щодо громадянина ОСОБА_1 в перетинанні державного кордону та виїзду за межі території України.

Представником позивача також отримано відповідь Головного управління національної поліції України у Луганській області від 03.04.2025 № 7325/111/14/03-2025 з інформацією про відсутність перебування позивача у розшуку органів Національної поліції, а також відсутності надходження інформації з ТЦК та СП про необхідність розшуку та доставлення станом на 01.04.2025.

05.05.2025 позивачем направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з обліку військовозобов'язаних.

12.05.2025 ТОВ «Востоксервістрансгруп» проводилась перевірка через мобільний застосунок «Дія» осіб, які підлягають бронюванню, серед інших робітників значився і позивач, як особа, що «не підлягає бронюванню та не перебуває на військовому обліку».

У подальшому у відповідь на письмову заяву від 05.05.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано лист № СВ/4/339 від 07.06.2025 з інформацією про те, що позивач згідно даних Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 з 11.08.2017.

09.06.2025 позивачем здійснена ще одна перевірка через портал «Дія» в ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів, де значився статус: ОСОБА_1 «не заброньовано».

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.06.2025 № ЩТ/777 на адвокатський запит від 10.06.2025 щодо ОСОБА_1 рішення про включення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , було прийнято автоматично оператором реєстру вищого штабу згідно постанови КМУ № 932 від 16 серпня 2024 року, також додатково було повідомлено, що безпосередньо ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо позивача ніяких рішень не приймалось. Також громадянину ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до ТЦК та СП за місцем фактичного проживання, де відповідно до ч. 3 ст. 33, ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ініціювати взяття на військовий облік, де можливо прийняти рішення про виключення з Реєстру.

Також позивачем отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.09.2025 № СВ/4/656, в якому зазначено, що евакуйовані ІНФОРМАЦІЯ_13 ) за місцями перебування чи проживання.

Не погоджуючись з такою позицією, 19.12.2025 позивачем було направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 з вимогою відкоригувати та внести відомості відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку у зв'язку з виключенням з військового обліку. До заяви було додано тимчасове посвідчення НОМЕР_1 (замість військового квитка).

Згідно відповіді № ЩТ/2923 від 22.12.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 рішення про включення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , було прийнято автоматично оператором реєстру вищого штабу згідно постанови КМУ №932 від 16 серпня 2024 року, також додатково було повідомлено, що відповідно Реєстру позивач має статус - « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та рекомендовано звернутись до РТЦК та СП за місцем проживання, де ініціювати виконання процедури взяття на військовий облік.

Також, не погоджуючись з позицією ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.12.2025 позивачем було направлено повторну заяву до вказаного ІНФОРМАЦІЯ_4 з аналогічною вимогою відкоригувати та внести відомості відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку у зв'язку з виключенням з військового обліку.

Відповіддю від 30.12.2025 № СВ /4/983 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомлено, що у відповідності до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

Не погодившись із діями відповідачів, позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Положеннями частини першої статті 1 Закону України від 21.10.2023 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543) визначено:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.

Згідно із частиною третьою статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до п. 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимоги Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Підпунктом 7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487), визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Згідно із положеннями пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі Закон № 3633) визначено установити, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року№ 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року№ 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Частиною шостою статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 3) визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Таким чином, системний аналіз наведених норм свідчить про те, що військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, в тому числі і ті, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Разом з тим, позивач визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року з 16.06.2016, про що свідчить відповідна відмітка у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка), згідно зі ст. 18 п. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», і не має статусу військовозобов'язаного, призовника або резервіста, тобто вищенаведеними нормами не визначено його обов'язку звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та постановки на військовий облік за місцем проживання як внутрішньо переміщеної особи.

З огляду на наведене, рекомендація ІНФОРМАЦІЯ_4 звернутися з даним питанням до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання, відповідно до територіальної належності, де відповідно до ч. 3 ст. 33, ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» ініціювати взяття на військовий облік, де можливо прийняти рішення про виключення з Реєстру, викладена в листі від 20.06.2025 № ЩТ/777, є протиправною та свідчить про неналежний розгляд заяви та недотримання критеріїв, визначених частиною другою статті 2 КАС України.

Також суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 932), пунктом 5 якого визначено, що Перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 25 років, які підлягають взяттю на військовий облік, формується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з такої інформації:

1) відцифрований образ обличчя особи;

2) прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);

3) дата народження;

4) місце народження;

5) стать;

6) місце проживання та місце перебування;

7) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

8) відомості про громадянство;

9) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

10) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

11) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

12) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність, а також відомості, внесені відповідно до пунктів 4,8,8-1 і 18 цього Порядку).

Відповідно до пункту 17 Порядку № 932 взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття зазначених осіб на військовий облік здійснюється з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.

Пунктом 13 Порядку № 932 передбачено, що у разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 932 у разі звернення на території України громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, стосовно якого відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон таке оформлення здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829),Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38).

Доказів того, що позивач належить до категорії громадян, визначених пунктами 13 та 14 Порядку № 932, матеріали справи не містять, тому незрозумілим є посилання ІНФОРМАЦІЯ_4 у листі на пункт 17 Порядку № 932 як на підставі взяття позивача на військовий облік за рішенням оператора реєстру вищого штабу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі Положення № 154), відповідно до пункту 2 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцієюта законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Згідно із пунктом 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про «Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Закон України від 16.03.2016 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VІІІ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (стаття 1 Закону № 1951-VІІІ).

Згідно зі статтею 2 Закону № 1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону №1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (частина третя статті 5 Закону № 1951-VІІІ).

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону № 1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Статтею 9 Закону № 1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із частиною третьою статті 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8цього Закону.

Відповідно до частин другої-третьої статті 13 Закону № 1951-VIII відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що ведення Реєстру включає: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до положень частини третьої статті 14 Закону № 1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від:

1) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, - відомості, зазначені у пунктах 1-5, 8, 8-1, 10, 11 частини першої статті 7 цього Закону;

2) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, - відомості, зазначені у пунктах 1-7,9,9-1,14,21,26частини першої статті 7 цього Закону.

3) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - відомості, зазначені у пунктах 12 і 13частини першої статті 7 цього Закону;

4) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - відомості, зазначені у пунктах 15 і 15-1 частини першої статті 7 цього Закону;

5) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, - відомості, зазначені у пунктах 16 і 16-1 частини першої статті 7 цього Закону;

7) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, - відомості, зазначені у пунктах 12, 16-2, 17 частини першої статті 7 цього Закону;

8) органу прокуратури вищого рівня, що організовує та координує діяльність усіх органів прокуратури, забезпечує належне функціонування Єдиного реєстру досудових розслідувань та його ведення органами досудового розслідування, визначає єдиний порядок формування звітності про стан кримінальної протиправності і роботу прокурора з метою забезпечення ефективного виконання функцій прокуратури, - відомості, зазначені у пункті 18 частини першої статті 7 цього Закону;

9) Державної судової адміністрації України - відомості, зазначені у пунктах 11, 19 частини першої статті 7 цього Закону;

10) Міністерства внутрішніх справ України та інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, - відомості, зазначені у пунктах 1-7, 9, 9-1, 14, 15, 15-1, 20, 20-1, 21, 24, 26, 27, 32 частини першої статті 7 цього Закону;

11) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, - відомості, зазначені у пункті 31частини першої статті 7 цього Закону;

12) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - відомості, зазначені у пункті 22 частини першої статті 7 цього Закону;

13) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, - відомості, зазначені в пункті 29 частини першої статті 7 цього Закону;

14) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації, - відомості, зазначені у пункті 30 частини першої статті 7 цього Закону;

15) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, - відомості, зазначені у пунктах 7, 7-1, 8, 8-1, 11, 17, 33 частини першої статті 7 цього Закону;

16) центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, - відомості, зазначені у пункті 28 частини першої статті 7 цього Закону;

17) централізованої системи державних установ, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття, - відомості, зазначені у пунктах 1-4, 7, 13, 16-2, 25 частини першої статті 7 цього Закону;

18) інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, крім тих, що містять відомості, зібрані під час виконання завдань оперативно-розшукової, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, - відомості, зазначені у частині першій статті 7 та у частині першій статті 8 цього Закону.

Електронна інформаційна взаємодія, у тому числі надання відповідних відомостей, між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною, здійснюється відповідно до законів України «Про публічні електронні реєстри», «Про розвідку» та в порядку, визначеному Держателем Реєстру спільно з відповідним державним органом.

Таким чином, за змістом вищенаведених норм у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.

Судом установлено, що у тимчасовому посвідчення НОМЕР_1 (замість військового квитка) наявний штамп ІНФОРМАЦІЯ_9 про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за п. 1 ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я). Також міститься запис, згідно із яким 05 лютого 2016 року призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно ст. 18 пункту 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» позивача звільнено від призову та передано на облік військовозобов'язаних, як не придатного до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року з 16.06.2016.

При цьому, інформація про висновок ВЛК, на підставі якого позивача визнано непридатним для проходження військової служби, відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З урахуванням вищевикладеного, станом на дату виключення позивача з військового обліку 16.06.2016 ІНФОРМАЦІЯ_17 , правонаступником якого є ІНФОРМАЦІЯ_6 , був органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен був забезпечувати актуалізацію бази даних, зокрема, щодо ОСОБА_1 , відмітку про виключення з військового обліку якого проставлено у тимчасовому посвідченні (замість військового квитка) саме ІНФОРМАЦІЯ_7 , та який наразі не має статусу військовозобов'язаного, призовника, резервіста, проте перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Позовні вимоги про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо передачі ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 з 11.08.2017, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 повернути на військовий облік громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку - ОСОБА_1 на підставі ст. 30-а, графи І розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року з 16.06.2016, задоволенню не підлягають з огляду на таке.

Порушення прав позивача відбулося не внаслідок передачі ОСОБА_1 на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а внаслідок протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.12.2025 відомостей щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до інформації, що міститься у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка).

Крім того, на момент подачі заяви від 01.09.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення даних до Реєстру щодо виключення з військового обліку позивач вже перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Станом на теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_6 не є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який забезпечує актуалізацію бази даних щодо ОСОБА_1 , у зв'язку з перебуванням останнього на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Тобто, належним відповідачем у справі є саме ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вимоги ж до ІНФОРМАЦІЯ_3 не підлягають задоволенню.

При цьому протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 відсутня, оскільки в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932, за рішенням оператора реєстру вищого штабу, автоматично зараховано на військовий облік ОСОБА_3 , і рішень щодо позивача про взяття на військовий облік не приймалось.

Разом з тим, позивач звертався з заявою від 19.12.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій просив відкоригувати та внести відомості щодо нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку на підставі ст. 30-а, графи І, розкладу хвороб Наказу Міністерства Оборони України № 402 від 2008 року та протоколу № 5 від 05 лютого 2016 року.

Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, є Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Стаття 30 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, включає порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше), зокрема, пункт а) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр (непридатні до військової служби).

Виходячи з положень статей 72-75, 77 КАС України, належними та достатніми у своїй сукупності доказами для підтвердження обставин, на які посилається позивач, є як записи у військовому квитку, так і постанова ВЛК, на підставі якої зроблено відповідний запис.

ІНФОРМАЦІЯ_18 не надав до суду відзив на позовну заяву, тобто на час розгляду справи в суді відсутні будь-які заперечення вказаного відповідача щодо позову.

Відповідач не надав до суду належних доказів, що з боку позивача було допущено будь-які порушення при подачі заяви для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Також відповідач не надав доказів, що позивачем було повідомлено свідомо неправдиві відомості та/або надані документи містили недостовірні дані та/або були підробленими, доказів наявності будь-яких кримінальних проваджень, відкритих за такими фактами, матеріали справи не містять.

Європейський суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що принцип «юридичної визначеності» означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У судовій практиці сформульована стала правова позиція, яка полягає у тому, що ефективним вважається такий спосіб захисту, за допомогою якого може бути досягнуте припинення, запобігання, усунення порушення права, його відновлення і (або) відшкодування шкоди, заподіяної порушенням права; обраний спосіб захисту має безпосередньо втілювати мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту, тобто мати наслідком повне припинення порушення його прав та охоронюваних законом інтересів повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає завданню адміністративного судочинства (постанова Великої Палати Верховного Суду від 28 березня 2018 року у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 826/14016/16, від 11 лютого 2019 року у справі № 2а-204/12, від 15 липня 2019 року у справі № 420/5625/18, від 11 лютого 2020 року у справі № 0940/2394/18).

З огляду на наведене, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та обрати спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає його об'єкту, а саме:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.12.2025 відомостей щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до інформації, що міститься у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 16.06.2016;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_18 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до інформації, що міститься у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 16.06.2016.

Також суд зауважує, що наслідком виконання судового рішення стане і виключення запису про взяття на облік ОСОБА_1 як військовозобов'язаного з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг), що не потребує покладення такого обов'язку на відповідача № 2 судом.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 5324,80 грн судового збору за чотири вимоги немайнового характеру, тобто по 1331,20 грн за одну немайнову вимогу.

При цьому при подачі документів в електронній формі (через «Електронний суд») застосовується коефіцієнт 0,8 до ставки судового збору. Таким чином, за одну вимогу немайнового характеру має бути сплачено 1064,96 грн.

Судом задоволено дві вимоги, одна з яких має похідний характер, з обранням належного способу захисту порушеного права. За таких обставин суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача № 2.

Суд роз'яснює позивачу, що він може звернутися до суду з заявою про повернення надміру сплаченого судового збору в сумі 1064,96 грн.

Решта суми сплаченого судового збору у зв'язку з відмовою в задоволенні позову в частині покладається на позивача.

Керуючись статтями 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.12.2025 відомостей щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до інформації, що міститься у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 16.06.2016.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_19 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до інформації, що міститься у тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 (замість військового квитка) від 16.06.2016.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун