16 березня 2026 року м. Київ справа №640/21447/22
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Національного центру управління та випробувань космічних засобів про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Національного центру управління та випробувань космічних засобів, в якому просить:
- визнати протиправними бездіяльність Національного центру управління та випробувань космічних засобів щодо нарахування та виплати додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень щомісячно, пропорційно в розрахунку на місяць;
- зобов'язати Національний центр управління та випробувань космічних засобів здійснити нарахування та виплату додаткової винагороди за період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2022 року (включно) у сумі 245 357,14 грн. (двісті сорок п'ять тисяч триста п'ятдесят сім грн. 14 коп.).
- зобов'язати Національний центр управління та випробувань космічних засобів виплатити рівноцінну компенсацію суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з додаткової винагороди, за період з 24 лютого 2022 року по 31 жовтня 2022 року (включно) у сумі 44 164,29 грн. (сорок чотири тисячі сто шістдесят чотири грн. 29 коп.).
Позов обґрунтований тим, що Наказом Міністерства оборони України позивач відряджений до Державного космічного агентства України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Наказом Державного космічного агентства України (далі ДКА) позивач зарахований до ДКА та призначений на посаду.
Національний центр управління та випробувань космічних засобів є бюджетною науково-випробувальною, науково-дослідною установою, яка належить до сфери управління ДКА, є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні, валютні та інші рахунки в органах державної казначейської служби України.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та N 69/2022 "Про загальну мобілізацію", Кабінет Міністрів України 28.02.2022 прийняв Постанову N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі Постанова N 168), відповідно до п. 1 якої, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Отже, у п. 1 Постанови N 168: визначені категорії військовослужбовців, які мають право на винагороду й перш за все до них відносяться військовослужбовці Збройних Сил України; зазначені норми, щодо здійснення виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України; виплата додаткової винагороди носить періодичний характер.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 N 2102-IX", введено в Україні воєнний стан з 05:30 24.02.2022, який діє на момент подання позовної заяви. Таким чином, станом на 01.10.2022 розмір додаткової винагороди, належний до нарахування та виплати позивачу, складає 210000 грн.
Позивач з 24.02.2022 час перебуває на військовій службі та виконує обов'язки на визначеній посаді.
Відповідно до абз. 3 п. 1 Постанови N 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників), тому позивачем був поданий рапорт з проханням про виплату додаткової винагороди. 3 лютого 2022 року позивач не отримав додаткової винагороди, передбаченої законодавством, а тому вважає, що вимоги Постанови N 168 не виконані. Вважає неправомірною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу винагороди, у відповідності до Постанови N 168, а також вважає, що бездіяльність відповідача порушує майнові інтереси позивача, у вигляді права на отримання щомісячної додаткової винагороди, та його конституційні права.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 прийнято до провадження адміністративну справу №640/21447/22 судді Панченко Н.Д.; продовжено розгляд зі стадії вирішення питання щодо відкриття провадження адміністративної справи №640/21447/22; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.12.2022.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року відкрите провадження в адміністративній справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
На адресу суду надійшов відзив від Національного центру управління та випробувань космічних засобів, мотивований тим, що відповідач визнає, що військовослужбовці, відряджені до Державного космічного агентства України є військовослужбовцями Збройних Сил України. Так, відповідно до абз. 1 пункту 153 Указу Президента "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України" військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період) за їх згодою можуть бути відряджені в інтересах оборони держави та й безпеки до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, але зі звільненням із займаної посади з дальшим призначенням на посаду відповідно до Переліку посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами, який затверджується Президентом України. Відповідно до абз. 1 п. 155 цього Указу, за відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій. державних та комунальних навчальних закладів військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством для військовослужбовців. Виплата грошового забезпечення та надання інших видів забезпечення відрядженим, а військовослужбовцям здійснюється у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Проте Національний центр управління та випробувань космічних засобів заперечує проти визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, на підставі відсутності змін до кошторису в частині збільшення кошторисних призначень на оплату праці та грошове забезпечення в НЦУВКЗ на відповідні роки рік.
Відповідно до п. п. 1.1 п. 1 Положення про Національний центр управління випробувань космічних засобів, затвердженого наказом та Державного космічного агентства України від 24.01.2020 N 7 (далі Положення НЦУВКЗ), Національний центр управління та випробувань космічних засобів (далі НЦУВКЗ) є бюджетною науково-випробувальною, науково-дослідною установою, яка належить до сфери управління ДКА. Кошторис НЦУВКЗ та його відокремлених структурних підрозділів затверджується ДКА (п. п. 4.2 п. 4 Положення НЦУВКЗ).
Згідно з п. 1 Положення про Державне космічне агентство України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 N 281 (далі Положення ДКА), ДКА є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України, та який реалізує державну політику у сфері космічної діяльності.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів; бюджетні кошти використовуються під цілі, що визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. Частиною 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України визначено, що за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників коштів нижчого рівня. Відповідно до підпунктів 3 та 7 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів: отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань: здійснює управління бюджетними коштами в межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі. Відповідно ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років; довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України. Згідно з ч. 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань с порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.
Відповідно до п. 5.2 Положення НЦУВКЗ, НЦУВКЗ зобов'язаний здійснювати свою господарську діяльність в межах затвердженого кошторису доходів і видатків.
В п. 30 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України наведено визначення кошторису. Кошторис основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Згідно з Додатком N 3 до Закону України "Про державний бюджет України на 2022 рік" за кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 6381050 НЦУВКЗ видатки державного бюджету України на 01.01.2022 на оплату праці, у яку входить грошове забезпечення становить 258 мільйонів 144 тисячі гривень.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" Міністерству фінансів України доручено опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Державне космічне агентство України листом від 11.03.2022 N 1159-2.1 зверталось до Міністерства фінансів України щодо потреби у додатковому обсязі бюджетних асигнувань для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил, які відряджені до ДКА з метою виконання п. 3 Постанови N 168. Міністерство фінансів України листом від 01.06.2022 N 06050-07-5/11137 повідомило, що у постанові КМУ N 168 відсутні норми щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил, відряджених до ДКА для проходження військової служби.
Державне космічне агентство України листом від 25.03.2022 N 1278-2.1 зверталось до Міністерства економіки України та Міністерства соціальної політики України, щодо надання роз'яснення з таких питань: чи розповсюджуються вимоги Постанови N 168 на військовослужбовців Збройних Сил відряджених до ДКА; чи мають право військовослужбовці Збройних Сил, відряджені до ДКА, на отримання додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн., а також інших виплат, передбачених Постановою N 168. Міністерство економіки України листом від 11.04.2022 N 4711-06/14466-03 повідомило, що Постановою N 168 не визначено порядку та умов виплати додаткової винагороди для військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, зокрема, для військовослужбовців, відряджених до ДКА. У відповіді зазначалося, що на виконання доручення Прем'єр міністра України від 06.04.2022 N 8473/1/1-22 Міноборони за участю Генерального штабу Збройних Сил, Держспецзв'язку, Мінекономіки, Мінфіну та Мінюсту опрацьовується питання, щодо поширення дії MBC, Постанови N 168 на військовослужбовців (у тому числі Державного космічного агентства України), осіб рядового і начальницького складу та поліцейських які відряджаються до державних органів, установ та організацій, залучаються до виконання завдань та здійснення заходів з національної безпеки і оборони, а також відсічі і стримування збройної агресії.
Також, Державне космічне агентство України листом від 21.03.2022 N 1228-2.1, листом від 04.04.2022 N 1375-2.1 зверталось до Міністерства оборони України щодо надання роз'яснень з таких питань: чи розповсюджуються вимоги Постанови N 168 на військовослужбовців Збройних Сил відряджених до ДКА; чи мають право військовослужбовці Збройних Сил відряджені до ДКА, на отримання додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн., а також інших виплат, передбачених Постановою N 168; та листом від 01.07.2022 N 2704-2, щодо пропозиції внесення змін до Постанови N 168 для врегулювання питання виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних сил, відряджених до ДКА. Міністерство оборони України листом від 26.03.2022 N 248/1301, листом від 19.04.2022 N 248/1552, листом від 09.07.2022 N 220/5722 повідомило, що підстав для виплати додаткової винагороди, встановленої Постановою N 168, військовослужбовцям Збройних сил, відряджених до ДКА, немає, а можливе лише за умови внесення змін до Постанови КМУ N 104 від 07.02.2001 (в частині поширення цієї виплати на зазначену категорію військовослужбовців).
У свою чергу, ДКА листом від 05.04.2022 N 1398-2.1 зверталося до Міністерства економіки України, листом від 25.05.2022 N 2024-2 до Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данилова, листом від 03.06.2022 N 2232-2, листом від 15.06.2022 N 2435-2 до Прем'єр-Міністра України, щодо внесення змін до Постанови N 168 для врегулювання питання виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних сил, які відряджені до ДКА. Разом з тим, ДКА листом від 19.10.2022 N 4759-2.1 звернулося до Міністерства оборони України щодо вжиття заходів у межах повноважень для врегулювання питання виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних сил, відряджених до ДКА для проходження військової служби, зокрема, внесення змін до Постанови N 168.
Зміни до кошторису НЦУВКЗ на 2022 рік в частині збільшення кошторисних призначень на оплату праці та грошове забезпечення не здійснювалися. Сума, передбачена в кошторисі на 01.01.2022 покриває лише необхідні відповідно до законодавства України виплати, не включаючи додаткову винагороду військовослужбовцям під час дії воєнного стану, передбачену Постановою N 168.
Тому, відповідач вважає, що для задоволення позову підстави відсутні.
01 серпня 2023 року позивачем подано заяву про зміну позовних вимог.
Відповідно до частин першої, третьої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв'язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.
Як вбачається з позовних вимог та збільшених позовних вимог, фактичних обставин справи не змінювалися після подання позовної заяви до суду і були відомі позивачу на час звернення до суду з позовною заявою.
Відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд зазначає, що провадження в адміністративній справі № 640/21447/22 відкрите ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року; позивачем заяву про зміну позовних вимог, подано 01 серпня 2023 року, тобто, через тринадцять днів після початку розгляду справи по суті.
28 серпня 2023 року (після початку розгляду справи по суті) позивач надов копію заяви відповідачу власноруч.
Оскільки заяву про уточнення (зміну) позовних вимог, подано з порушенням вимог процесуального законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її прийняття з урахуванням чого позовні вимоги розглядаються у первісній редакції.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотань учасників справи про інше. Учасники справи з клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін до суду не зверталися.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість та доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Полковник Збройних Сил України, ОСОБА_1 , проходить військову службу за контрактом, укладеним з Міністерством оборони України.
Відповідно до п. 9 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі.
Наказом Міністерства оборони України від 21 червня 2002. року № 289 направлений для проходження військової служби до Національного космічного агентства України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки.
Указом Президента України «Про оптимізацію центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 року № 1085/2010 Національне космічне агентство України перейменоване на Державне космічне агентство України (далі- ДКА).
Наказом ДКА від 05 листопада 2021 року №23-оф призначений на посаду начальника відділу оперативного управління оперативно-інформаційного центру Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
Національний центр управління та випробувань космічних засобів є бюджетною науково-випробувальною, науково-дослідною установою, яка належить до сфери управління ДКА, є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні, валютні та інші рахунки в органах державної казначейської служби України.
На виконання Указів Президента України від'24.02.2022 р. № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», та № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28.02.2022 р. прийняв Постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Національний центр управління та випробувань космічних засобів (далі - НЦУВКЗ) утворений та підпорядкований Державному космічному агентству України згідно з указом Президента України «Про Національний центр управління та випробувань космічних засобів» від 12.08.1996р №698/96.
Відповідно до довідки від 07.10.2022 №146 Національним центром управління та випробувань космічних засобів про нараховане та виплачене грошове забезпечення позивачу за період з лютого 2022 року по вересень 2022 року та про те, що у вказаному періоді додаткова винагорода відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 N 168 не нараховувалась та не виплачувались.
Позивач вважає, що він має право на нарахування та виплату грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 N 168, відповідач в свою чергу вважає, що такі виплати не передбачені вказаною постановою, до неї відповідні зміни ще не внесені та такі виплати не закладені в кошторис Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
Відтак, предметом спору є бездіяльність Національного центру управління та випробувань космічних засобів щодо нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно, пропорційно в розрахунку на місяць, відрядженому військовослужбовцю Збройних Сил України, згідно з постановою КМУ N 168, наслідки такої бездіяльності, у зв'язку з чим підлягає перевірці судом така бездіяльність на дотримання положень ч. 2 ст. 2 КАС України, з отриманням судом принципів адміністративного судочинства визначених частиною третьої вказаної статті.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, враховуючи з'ясовані обставини по справі, суд виходить з наступного.
Наказом Міністра оборони України від 19.06.1999 №303 відряджений до Державного космічного агентства України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі (далі - ДКА).
Відповідно до контракту про проходження громадянином України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу, позивач проходить військову службу у Збройних Силах України протягом строку дії контракту (п. 1 Контракту). Цей Контракт є строковим та укладається відповідно до строків установлених законодавством, за погодженням сторін на 6 років (п. 3 Контракту).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до абз. 1 ст. 1-1 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон N 2011-XII), законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до абз. 4 п. 1 Постанови КМУ від 07.02.2001 N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій", виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України N 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні в подальшому неодноразово продовжувався і триває на даний час.
Відповідно до абз. 1 п. 1 Постанови Кабінет міністрів України від 28.02.2022 N 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі Постанова N 168), установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відповідно до абз. 4 п. 1 Постанови N 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до п. 2-1 Постанови N 168 керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень.
Відповідно до п. 5 Постанови N 168, вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.
В подальшому до п. 1 вказаної Постанови N 168 вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 N 217, від 22.03.2022 N 350, від 01.04.2022 N 400, при цьому вказані зміни застосовувались з 24.02.2022, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30 000 гривень щомісячно та 100 000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до Постанови КМУ N 217 від 07.03.2022 внесено зміни до п. 1 Постанови N168, виключивши в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби). Згідно з п. 2 Постанови КМУ N 217 від 07.03.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Постановою КМУ N 350 від 22.03.2022 внесено зміни до п. 1 Постанови N 168, доповнивши абзац перший після слів та поліцейським словами, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка. Згідно з п. 2 Постанови КМУ N 350 від 22.03.2022, вона набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Постановою КМУ N 400 від 01.04.2022 внесено зміни до п. 1 Постанови N 168, доповнивши абзацами такого змісту: відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії; захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення); загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).
Відповідно до Постанови КМУ N 754 від 01.07.2022 внесено зміни до п. 1 Постанови N168, в абзаці першому слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць). Постанова КМУ N 754 від 01.07.2022 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.06.2022.
Згідно з постановою КМУ N 793 від 07.07.2022 внесені наступні зміни до п. 1 Постанови N 168, в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць. Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ N 793 від 07.07.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Постановою КМУ N 1146 від 08.10.2022 внесені зміни до п. 1 Постанови N 168, в абзаці першому: слова ", а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)," та " (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)" виключити; доповнити абзац реченням такого змісту: "Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.". Постанова КМУ N 1146 від 08.10.2022 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.09.2022.
Відповідно до пункту 1 Постанови N 168 (у відповідній чинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно із пунктами 2-1 Постанови N 168 (у відповідній чинній редакції) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
На переконання позивача, оскільки він перебуває на військовій службі в Збройних Силах України і був відряджений до Національного центру управління та випробувань космічних засобів (далі НЦУВКЗ) із залишенням на військовій службі, то останнім повинна здійснюватися виплата додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ N 168.
Такі твердження позивача суд визнає безпідставними і необґрунтованими зважаючи на те, що Постанова КМУ N 168 передбачає виплату щомісячної додаткової винагороди за певних обставин. Перш за все, Постановою N 168 визначено чіткий перелік осіб, яким може бути виплачена щомісячна додаткова винагорода і цей перелік не передбачає її виплату військовослужбовцям, які перебувають на службі в НЦУВКЗ. Тобто, дія Постанови N 168 на працівників НЦУВКЗ не розповсюджується.
Суд також зазначає, що Указом президента України "Про Національний центр управління та випробувань космічних засобів" від 12.08.96 N 698/96, утворено Національний центр управління та випробувань космічних засобів (п. 1); Національним космічним агентством України, на підставі останнього, затверджено Положення про Національний центр управління та випробувань космічних засобів (п. 6).
Відповідно Наказу Державного космічного агентства України (далі ДКА) від 27.10.2016 N 197 "Про затвердження Положень про установи", затверджено Положення про Національний центр управління та випробувань космічних засобів, згідно п. 1.1. якого, НЦУВКЗ є бюджетною науково-випробувальною, науково-дослідною установою, яка входить до сфери управління ДКА; згідно п. 7.5. якого, умови і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців визначаються чинним законодавством, яке регулює умови і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, відряджених до державних органів, установ та організацій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" (далі Постанова N 104) встановлено, що виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Отже, враховуючи положення Постанови N 104, виплата щомісячної додаткової винагороди передбаченої Постановою N 168 не розповсюджується на військовослужбовців відрядженим до державних органів.
Відтак, на час розгляду справи у відповідача відсутні підстави для нарахування та виплати щомісячної додаткової винагороди передбаченої Постановою N 168.
Також, суд зазначає, що виплата додаткової винагороди за Постановою КМУ N 168 відбувається за наявності відповідних винесених наказів командирів, де відбувають службу військовослужбовці та які уповноваженні на прийняття таких наказів. Таких наказів матеріали справи не містять, як і відсутні докази обов'язку Національного центру управління та випробувань космічних засобів щодо здійснення нарахування та виплати додаткової винагороди згідно постанови КМУ N 168.
До аналогічних висновків прийшла Велика Палата Верховного Суду, які викладені у постанові від 29 серпня 2024 року у справі № 640/13029/22.
Таким чином, повно та всебічно розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши у сукупності наявні докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 72-77, 90, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Національного центру управління та випробувань космічних засобів про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 16.03.2026.
Суддя Панченко Н.Д.