16 березня 2026 року Київ Справа №320/62539/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області (далі - відповідач), в якому просить суд:
1. Визнати дії Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними.
2. Зобов?язати Відділ ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі формувань ЦО та був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені Постановою ЦК КПРС, Радою Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987р. №1497-378 та Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986р. №665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах згідно списку №1, затвердженому Постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. №1173, що підтверджується копією трудової книжки та довідками виданими відповідними організаціями.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особи з інвалідністю ІІ групи через захворювання, пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
08.10.2025 позивач звернувся до Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області із заявою про надання (встановлення) йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачу відповідного посвідчення встановленого зразка особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», надавши до заяви усі необхідні документи.
Однак відповідач повідомив про відсутність інформації щодо залучення його до формувань Цивільної оборони під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим немає законних підстав для надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Позивач вважає протиправною таку відмову.
Зазначає, що ним було надано відповідачу всі необхідні документи. Законодавством не передбачено необхідності у наданні інших документів, зокрема на підтвердження факту участі особи в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі формувань Цивільної оборони.
Додав, що жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить вимоги щодо обов'язкового видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони. Формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт з ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
15.01.2026, ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі; справу визначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача відзив до суду не надійшов.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 26.01.2024.
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №1088433 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до експертного висновку від 01.07.2022 №12216, експертна комісія дійшла висновку, що захворювання ОСОБА_1 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно записів наданої копії трудової книжки № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в період з 01.05.1986 по 23.01.1991 працював в колгоспі ім. Чкалова (правонаступник СГВК ім. Чкалова) на посаді вченого агронома.
Згідно копій довідки №561 від 23.12.1993 року, довідки №123, виписки із рішення загальних зборів колгоспу ім. Чкалова від 29.01.1991 року, виписки із рішення загальних зборів колгоспу ім. Чкалова від 23.01.1991 року, виписки із рішення правління колгоспу ім.Чкалова від 15.09.1992 року, відомості на виплату підвищеної оплати праці, облікового листка №3 про нарахування підвищеної оплати праці учасникам ЛНА на ЧАЕС, відомості на видачу командировочних за травень місяць 1986 року, відомості №2 від 15.09.1992 року, вбачається, що позивач з 03 травня по 04 травня 1986 року, а також 17 червня 1986 року працював в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, а саме в районі с.Ладижичі, Київської області, де виконував ОСОБА_1 роботу на погрузці ВРХ на автомашини, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені Постановою ЦК КПРС, Радою Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987р. №1497-378 та Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 06.06.1986р. №665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах згідно списку №1, затвердженому Постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. №1173.
08.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області із заявою про надання (встановлення) йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачу відповідного посвідчення встановленого зразка особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
До заяви долучив документи:
1.Копія паспорта;
2.Копія ідентифікаційного номеру;
3.Копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.;
4.Копія довідки МСЕК;
5.Копія експертного висновку;
6.Копія трудової книжки;
7.Копія довідки про перейменування;
8.Копія довідки №561 від 23.12.1993 року;
9.Копія довідки №123;
10.Копія виписки із рішення загальних зборів колгоспу ім. Чкалова від 29.01.1991 року;
11.Копія виписки із рішення загальних зборів колгоспу ім. Чкалова від 23.01.1991 року;
12.Копія виписки із рішення правління колгоспу ім. Чкалова від 15.09.1992 р.;
13.Копія платіжної відомості;
14.Копія відомості на видачу командировочних за травень місяць 1986 року;
15. Копія табелю нарахування підвищеної оплати праці учаснику ЛНА на ЧАЕС.
Однак, відповідач листом № 28 від 13.10.2025 повідомив про те, що у зв'язку із внесеним змінами постановою Кабінету Міністрів України № 12 від 14.01.2009 року до Положення про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, якими виключено п. 12, та п. 10 доповнено абзацом першим такого змісту: посвідчення «особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної комісії про групу та причину інвалідності. Але дана довідка не містить інформації про залучення особи до складу формувань Цивільної оборони. Враховуючи те, що на даний час механізм реалізації положень вище вказаного Закону та Порядку чітко не визначений, відділ по даному питанню керується рекомендаційними та роз'яснювальними листами Міністерства праці та соціальної політики України №,631/0/15-09/014 від 25.05.2009р. та головного управління праці та соціального захисту населення Київської ОДА № 05/728 від 14.03.2008р., № 07-19/1415 від 07.05.2008р. якими визначено перелік документів, що дають право на встановлення зазначеного статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до ст. 7 п.9 - особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є довідка, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження про залучення особи до формувань Цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно, відповідач вказав про відсутність інформації щодо залучення позивача до формувань Цивільної оборони під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим вважає відсутні законні підстави для надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України від 22.10.1993 року №3351-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон №3351-ХІІ).
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною 1 статті 10 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, особи залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи належать до інвалідів війни.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни врегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі - Положення № 302).
Згідно з пунктом 2 Положення №302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Пунктом 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Особам з інвалідністю внаслідок війни (ст. 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» та нагрудний знак «Ветеран війни - особа з інвалідністю внаслідок війни».
Згідно з абзацом 2 пункту 7 Положення № 302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Відповідно до пункту 10 Положення № 302 «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до п. 8 цього Положення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для отримання посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є наявність у особи довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, а уповноваженою особою щодо видачі останнього є органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Тобто, необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Відповідно до вимог нормативно-правових актів з Цивільної оборони, які були чинними на момент аварії на Чорнобильській катастрофі, зокрема, Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради міністрів СРСР від 18.03.1976 № 201-78, наказів заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 № 90 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та від 29.06.1976 № 92 (настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (Сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 № 01, від 30.04.1986 № 02, від 04.05.1986 № 16, від 19.05.1986 № 52 та інші), цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають дітей до 8 років.
Тобто, формування Цивільної оборони, у тому числі і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварії, катастроф і стихійних лих. Отже, громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на ЧАЕС та її наслідків) залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
При цьому, жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони. Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку про те, що факт залучення громадян до складу формувань цивільної оборони не потрібно встановлювати, оскільки відповідно до норм законодавства, що діяло на момент аварії на Чорнобильській АЕС на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях, до складу цивільної оборони в обов'язковому порядку зараховувалось все працездатне населення.
Тож, відмова відповідача є не обґрунтованою.
Така ж правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.04.2017 у справі № К/800/11747/17.
Також, суд зазначає необґрунтоване посилання відповідача на внесені зміни постановою Кабінету Міністрів України № 12 від 14.01.2009 року до Положення про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, якою виключено п. 12, як на доводи правомірності своїх дій враховуючи чинний п. 10 вказаного Положення №302 та застосування у своїй роботі рекомендацій та роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України №631/0/15-09/014 від 25.05.2009р. і головного управління праці та соціального захисту населення Київської ОДА № 05/728 від 14.03.2008р., № 07-19/1415 від 07.05.2008р., які не є нормативно правовими актами, носять лише рекомендаційний характер та враховуючи вищезазначене не унормовуються із діючим законодавством.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Ефективний спосіб захисту прав, свобод та інтересів позивача повинно бути здійснено шляхом визнання дій відповідача протиправними, та зобов'язати надати йому статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати відповідне посвідчення.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як особа з інвалідністю другої групи.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Відділу ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", викладеної у листі від 13 жовтня 2025 року №28.
Зобов'язати Відділ ветеранської політики Вишгородської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 45707632) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Войтович І. І.