Постанова від 16.03.2026 по справі 521/19860/25

Справа №521/19860/25

Провадження № 2-а/521/21/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м.Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси в складі:

судді Маркарової С.В.

за участю секретаря судового засідання Вінжановської К.С.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

позивач : ОСОБА_1

відповідач : ІНФОРМАЦІЯ_1

третя особа : Хаджибейський ВДВС у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса)

предмет позову: скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Предметом позову останній визначив скасування постанови №8260 від 06.05.2025 про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 послався на те, що постанова винесена суб'єктом владних повноважень за відсутності доказів порушення ним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Відповідач скористався процесуальним правом надання відзиву, позов не визнав.

Так, останній стверджував, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та в порушення вимог закону не з'явився за викликом для уточнення даних, про зміну місця проживання не повідомив.

Третя особа пояснень по суті спору не надала.

Дослідивши обставини справи докази, на які сторони послались в обґрунтування своїх вимог та заперечень, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав :

Судом встановлено, що постановою №8260 від 06.05.2025 позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та в особливий період є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

За змістом спірної постанови позивач допустив порушення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ПКМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 30.12.2022 № 1487 із відповідними змінами, а саме не прибув за викликом (повісткою) до ТЦКтаСП для уточнення даних.

При вирішенні спору суд виходить з наступного :

За ч. 1 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України указами Президента на території України введений воєнний стан та оголошена загальна мобілізація.

Відповідно до вищевказаних указів на території України почав проводитись комплекс заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, зокрема і щодо ведення військового обліку військовозобов'язаних.

Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі № 3633-ІХ) визначено, що він здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Метою прийняття Закону № 3633-ІХ стало удосконалення процедури мобілізації, питань проходження військової служби, а також функціонування військових формувань, у тому числі тих, на яких покладені мобілізаційні функції.

Стаття 1 даного закону в редакції на час спірних правовідносин визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції на час спірних правовідносин громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час мобілізації можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

-військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

-резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

-військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

-військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

-особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Повістка є виключно письмовим або електронним документом, який видається на ім'я конкретної особи, тобто військовозобов'язаного, із зазначенням обов'язку з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), тобто колишнього військкомату.

З 2025 року повістка може бути сформована через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (“Оберіг») і вручена у двох формах - паперовій або електронній.

Електронна повістка надходить у застосунок “Резерв+» і вважається врученою після підтвердження повідомлення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються :

-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Адміністративний суд при вирішенні спорів перевіряє законність рішення суб'єкта владних повноважень і вивчає його на предмет відповідності критеріям, закріпленим у статті 2 КАС України.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В порядку статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З матеріалів справи вбачається, що місцем проживання позивача, зареєстрований у встановленому законом порядку є АДРЕСА_1 .

Вказані відомості підтверджуються перевіреним судом ЄДДР (відповідь № 2445093).

Аналогічна адреса міститься в застосунку позивача Резерв +.

На вказану адресу відповідачем направлена повістка «для уточнення даних» №2873725.

Повістка направлена рекомендованим поштовим відправленням № 0610237522012.

Позивач за її отриманням не з*явився.

Порушень «Правил надання послуг поштового зв'язку», затверджених ПКМУ від 5.03.2009 N 27 із відповідними змінами судом не встановлено.

Зміст повістки не суперечить вимогам закону, оскільки особи з інвалідністю ІІІ групи не підлягають примусовій мобілізації, проте можуть отримувати повістки від ТЦК для уточнення даних та підтвердження статусу.

Про зміну місця проживання позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 не повідомив.

Так, відповідач прийняв постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності обґрунтовано, стягнення обрано суб'єктом владних повноважень в межах ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

В порядку ст. 175 КАС України у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Керуючись Розділом ІІ КАС України,-

ВИРІШИВ :

В позові відмовити.

Захід забезпечення позову, вжитий ухвалою Хаджибейського районного суду м.Одеси від 25.11.2025 (провадження 2аз/521/11/25) із набранням рішенням законної сили - скасувати.

Рішення може бути оскаржено. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складання повного тексу рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Світлана МАРКАРОВА

Повний текст рішення виготовлений 16.03.2026