Постанова від 16.03.2026 по справі 521/21073/25

Справа №521/21073/25

Провадження № 2-а/521/29/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м.Одеса

Хаджибейський районний суд м. Одеси в складі:

судді Маркарової С.В.

за участю секретаря судового засідання Вінжановської К.С.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

позивач : ОСОБА_1

відповідач : ІНФОРМАЦІЯ_1

предмет позову : скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Предметом позову останній визначив скасування постанови №R217328 від 24.11.2025 про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 послався на те, що постанова винесена суб'єктом владних повноважень за відсутності доказів порушення ним правил військового обліку в особливий період.

Відповідач скористався процесуальним правом надання відзиву, позов не визнав.

Так, останній стверджував, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та в порушення вимог закону не повідомив про зміну місця проживання, довідку військово-лікарської комісії від 11.01.2023 № 17/226, яка б надавала позивачу дійти висновку, що позивач виключений з військового обліку не надав.

Дослідивши обставини справи докази, на які сторони послались в обґрунтування своїх вимог та заперечень, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав :

Судом встановлено, що постановою № R217328 від 24.11.2025 позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП.

Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210 КУпАП.

За змістом спірної постанови (мобільний застосунок) позивач допустив порушення ПКМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 30.12.2022 № 1487 із відповідними змінами, а саме не повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 про зміну адреси проживання.

При вирішенні спору суд виходить з наступного :

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Адміністративний суд при вирішенні спорів перевіряє законність рішення суб'єкта владних повноважень і вивчає його на предмет відповідності критеріям, закріпленим у статті 2 КАС України.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В порядку статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За ч. 1 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України указами Президента на території України введений воєнний стан та оголошена загальна мобілізація.

Відповідно до вищевказаних указів на території України почав проводитись комплекс заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, зокрема і щодо ведення військового обліку військовозобов'язаних.

Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі № 3633-ІХ) визначено, що він здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Метою прийняття Закону № 3633-ІХ стало удосконалення процедури мобілізації, питань проходження військової служби, а також функціонування військових формувань, у тому числі тих, на яких покладені мобілізаційні функції.

Стаття 1 даного закону в редакції на час спірних правовідносин визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку.

Військовозобов'язані особи зобов'язані були оновити дані в ТЦК та СП, ЦНАП або через застосунок «Резерв+» протягом 60 днів після набрання чинності новим законом про мобілізацію, а саме з 18 травня по 16 липня 2024 року включно.

Оновлення даних дозволяє мати достовірну інформацію про кількість військовозобов'язаних, їх місцезнаходження, сімейний стан, стан здоров'я, освіту та інші важливі характеристики.

Завдяки актуальним даним держава може більш ефективно планувати мобілізаційні заходи та розподіляти ресурси.

Актуальні дані дозволяють забезпечити справедливий розподіл обов'язків під час мобілізації та уникнути випадків, коли одні особи уникають служби, а інші несуть тягар військового обов'язку.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління, військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності визначений «Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок), який набрав чинності 05.01.2023.

Так, за Додатком № 2 Порядку призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7.02.2022 № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

За застосунком РЕЗЕРВ+, ОБЕРІГ відомості про зміну адреси місця проживання або інших персональних даних позивача відсутні.

Докази неодноразових письмових звернення позивача зі спірного питання до відповідача ОСОБА_1 суду не надані, зокрема, і щодо його заяви від 25.07.2025, надання позивачу довідки військово-лікарської комісії від 11.01.2023 № 17/226, яка б надавала ТЦК дійти висновку, що позивач виключений з військового обліку (поштові відмітки про направлення, вхідні номери, тощо).

Посилання останнього на технічні проблеми із мобільним додатком "Резерв+" не є поважними причинами для невиконання свого обов'язку громадянина України.

Такі складнощі жодними доказами не підтверджені.

Особиста явка до відповідача зі спірного питання відсутня.

Про такі обставини позивач із підтверджуючими документами ТЦКтаСП не повідомив.

Примітка до статті 210 КУпАП не може бути застосована, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів.

Відповідно до статті 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Тобто за змістом статті 38 КУпАП початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день вчинення адміністративного правопорушення або день виявлення триваючого правопорушення.

Положення Кодексу України про адміністративні правопорушення не містить визначення поняття «триваюче» правопорушення.

Разом із тим, у теорії адміністративного права під триваючим правопорушенням розуміють тривале невиконання вимог правової норми у вигляді дії або бездіяльності.

За постановою ВС від 11.04.2018 у справі № 804/401/17 триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності).

Так, в даному випадку вчинення позивачем правопорушення мало триваючий характер, а строки притягнення його до адміністративної відповідальності відповідачем дотримані, адміністративне стягнення накладено в строки, визначені ст. 38 КУпАП.

З наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що спірне рішення прийнято відповідачем у межах своєї компетенції, а повідомлення особою про довідку ВЛК, про зміну місця проживання в умовах війни як обов'язок громадян дозволяє мати точні дані про людський потенціал країни та забезпечити його ефективне використання, коли весь механізм держави має працювати на перемогу України у війні.

Так, відповідач прийняв постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності обґрунтовано, стягнення обрано суб'єктом владних повноважень в межах ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Керуючись Розділом ІІ КАС України,-

ВИРІШИВ :

В позові відмовити.

Рішення може бути оскаржено. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складання повного тексу рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Світлана МАРКАРОВА

Повний текст рішення виготовлений 16.03.2026