Справа № 455/416/26
Провадження № 3/455/256/2026
17 березня 2026 року м. Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Івасенко С.М., розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП),
09.03.2026 на адресу Старосамбірського районного суду Львівської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ЗхРУ №24500 від 03.03.2026 року, складеного начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , 02 березня 2026 року о 20 год. 10 хв заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) з морального-психологічного забезпечення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) капітаном ОСОБА_3 в ході проведення стройового огляду персоналу, було виявлено вищевказаного військовослужбовця, з явними ознаками алкогольного сп'яніння. В подальшому даного військовослужбовця було доставлено до Самбірської центральної лікарні з метою проведення медичного огляду на предмет вживання алкогольних напоїв. За результатами медичного огляду лікарем підтверджено факт алкогольного сп'яніння майстер - сержантом ОСОБА_4 , вміст алкоголю в організмі - 2,202% проміле. Своїми діями майстер - сержант ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду, відповідальність за яке передбачена ч. З ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує ряд питань, в тому числі питання про правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, приходжу до висновку про повернення матеріалів для належного оформлення, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 ,в такому не зазначено місця вчиненні правопорушення та не чітко, відповідно до диспозиції ст. 173-20 КУпАП, викладено обставини вчинення останнім правопорушення.
Від місця вчинення адміністративного правопорушення залежить до повноважень судді якого суду відноситься розгляд цієї справи.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог гл. 22 КУпАП. Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховую позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 256, 278, 283 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повернути до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Івасенко