Ухвала від 31.12.2010 по справі П16/15533-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

31.12.10р.

Справа № П16/15533-10

Суддя Загинайко Т.В. , розглянувши матеріали

за позовом Прокурора м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави Міністерства палива та енергетики України, м. Київ, в особі Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Кооперативу "Весна", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 16 429 грн. 46 коп.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з вернувся з позовом в інтересах держави Міністерства палива та енергетики України м. Київ в особі Відкритого акціонерного товариства Енергопостачальної компанії "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про стягнення з Кооперативу "Весна" 16 429 грн. 46 коп., що складає 8094 грн. 88 коп. - заборгованості за спожиту відповідно до умов договору від 28.12.2004р. №604734 про постачання електричної енергії активну електричну енергію, 7 856 грн. 94 коп. - перевищення ліміту, 10 грн. 35 коп. - пені, 111 грн. 11 коп. - 3% річних та 356 грн. 18 коп. - індексу інфляції.

Як вказує прокурор у позовній заяві: - відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах; - при цьому інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися повністю з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді, але держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств; відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2004р. №794 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" у державній власності залишено пакети акцій у статутних фондах господарських товариств у розмірах, зазначених у додатках 1 і 2; - в додатку №1 до постанови КМУ від 22 червня 2004р. №794 зазначений перелік господарських товариств, пакети акцій яких передаються до статутного фонду НАК "Енергетична компанія України", а саме 75% акцій ЕК "Дніпрообленерго" перебувають у державній власності; отже, управління Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" на підставі постанови КМУ "Про управління державними корпоративними правами" від 15.05.2000р. здійснює Міністерство палива та енергетики України.

Також прокурор посилається на пункт 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99, в якому зазначено, що поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у відповідних правовідносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави та зазначає, що у даному випадку органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах виступають Криворізькі міські електричні мережі.

Такі обґрунтування не відповідають положенням статті 2 Господарського процесуального кодексу України та висновкам вищевказаного рішення Конституційного Суду України.

Прокурор або його заступник, звертаючись до господарського суду з позовом, виконує функцію представництва інтересів держави, що визначено статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру". При цьому випадки такого представництва визначені законом.

Згідно статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

За змістом частини 5 статті 36-1 Закону Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво у будь-якій стадії судочинства у порядку, передбаченому процесуальним законом.

Частина третя статті 2 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999 р. у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положення ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України зазначено, що під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до пункту 3 роз'яснення Президії Вищого господарського суду України №04-5/570 від 22.05.2002р. „Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам” господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.

Відповідно до частини 2 статті 29 Господарського процесуального кодексу України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу Позивача.

Прокурор м. Кривого Рогу Дніпропетровської області зазначив, що позов подається в інтересах держави, яка фактично уособлюється Міністерством палива та енергетики України, яке у свою чергу виступає в особі Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж.

Отже, у даному випадку, статусу позивача має набути Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", яке не є органом державної влади чи місцевого самоврядування, як зазначено в рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу Прокурора на те, що чинним Господарським процесуальним кодексом України не передбачена можливість звернення до суду однієї юридичної особи в особі іншої, як зазначено в позові: Міністерство палива та енергетики в особі Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго".

Відносини Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж з Відповідачем ґрунтуються на господарському договорі.

Отже Відкрите акціонерне товариство "ЕК "Дніпрообленерго" має право на судовий захист прав учасника господарських правовідносин у випадку їх порушення шляхом звернення до суду у загальному порядку.

Дана позиція аналогічна позиції Вищого господарського суду України, що викладена в Постановах у справах: №2660 від 18.01.2007р., №2/206-05 від 04.07.2006р., №1/1091-13/412 від 02.11.2006р., №17-5-9-4-22-15-6-19-38-3-7/01-6026 від 21.11.2006р., №15/181 від 29.03.2006р., №1/1091-13/412 від 02.11.2006р. та позиції Дніпропетровського апеляційного господарського суду, що викладена в постанові від 10.09.2009р. у справі №35/91-09.

Керуючись пунктом 1 статті 63, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

Додаток: позовні матеріали на 35 аркушах.

Примітка: Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення (стаття 63 Господарського процесуального кодексу України).

СУДДЯ

Т.В. ЗАГИНАЙКО