Рішення від 27.12.2010 по справі 9/54-42

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" грудня 2010 р. Справа № 9/54-42

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Соломки Л.І., розглянувши справу

за позовом Прокурора м. Луцька в інтересах держави в особі Луцької міської ради, м. Луцьк

3-ті особи без самостійних вимог на стороні позивача:

Котрольно - ревізійне управління у Волинській області, м. Луцьк

Управління державного казначейства України у Волинській області, м. Луцьк

до Державного комунального підприємства “Молодість”, м. Луцьк

про стягнення 331 461,95 грн.

Представники сторін:

від позивача : Бірюк І.В. -юрист (довіреність від 15.11.2010р.)

третя особа - котрольно - ревізійне управління у Волинській області -Козлов І.Б. -в. о. начальника (довіреність від 24.12.2010р.)

третя особа - управління державного казначейства України у Волинській області: Манчик О.М. -головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління (довіреність № 14-08/09/10-33 від 04.01.2010р.)

від відповідача :н/з

У судовому засіданні взяв участь старший прокурор відділу представництва облпрокуратури Загоруйко С.С.

Права та обов'язки учасникам судового процесу роз'яснені відповідно до ст.22, 29 ГПК України.

Відводу складу суду відповідно до ст.20 ГПК України не заявлено.

Оскільки учасниками судового процесу не заявлено клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 -1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні 27.12.2010р. відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: Прокурор м. Луцька звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Луцької міської ради, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача КРУ у Волинській області та Управління державного казначейства у Волинській області про стягнення з відповідача ДКП “Молодість”331 461,95 грн., які згідно з рішенням Луцької міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 “Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади міста Луцька”(із змінами, внесеними згідно з рішеннями міської ради від 27.09.2006 р. №6/8, №7/10 від 25.10.2006 р., №8/3 від 29.11.2006 р. відповідач зобов'язаний був перерахувати до міського бюджету за період з 01.11.2006 р. по 01.03.2008 р. в розмірі 100 відсотків фактичних надходжень орендної плати.

Відповідач -ДКП „Молодість” представника у судові засідання 29.11.2010р., 13.12.2010р., 27.12.2010р. не направив, неодноразово заявляв клопотання від 20.12.2010р., 23.12.2010р. про відкладення розгляду справи, оскільки сторонами на даний час продовжуються переговори щодо врегулювання спору. Просить розглядати справу без участі представника відповідача, проти позову заперечує без надання відповідних обґрунтувань.

Відповідач через канцелярію суду подав відзив від 16.09.2008 р. №27, де проти позову заперечує, посилаючись, що в жодному пункті рішення Луцької міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 з перерахованими вище змінами не передбачено обов'язку комунальних підприємств як балансоутримувачів об'єктів нерухомого комунального майна щодо забезпечення 100 надходження орендної плати до міського бюджету. На думку відповідача в рішенні міської ради, на яке посилається прокурор м. Луцька передбачено, що частина орендної плати вноситься орендарем до міського бюджету та частково на відповідні рахунки балансоутримувачів орендованого комунального майна, в тому числі, ДКП “Молодість”. З врахуванням рішень Луцької міської ради та положень Закону України “Про оренду державного та комунального майна” обов'язок внесення 100% орендної плати до міського бюджету стосується орендодавців -органів місцевого самоврядування, а не комунальних підприємств балансоутримувачів орендованого комунального майна, яким є відповідач.

02.10.2008р. відповідач -ДКП „Молодість” подав клопотання про зупинення провадження у даній справі до вирішення адміністративного позову ДКП «Молодість»до Луцької міської ради про визнання нечинним з моменту прийняття рішень Луцької міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 “Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади м. Луцька”, від 27.09.2006 р. №6/8 “Про внесення змін до рішення міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 “Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади м. Луцька”, від 25.10.2006 р. №7/10 “Про внесення змін до рішення міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 “Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади м. Луцька”, від 29.11.2006 р. №8/3“Про внесення змін до рішення міської ради від 08.09.2006 р. №5/134 “Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади м. Луцька”. Провадження у даній справі відкритого ухвалою суду від 02.10.2008 р. у справі №03/92-11А.

Ухвалою господарського суду від 02.10.2008р. провадження у справі №9/54-42 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №03/92-11А за позовом Державно-комунального підприємства „Молодість” до відповідача Луцької міської ради про визнання недійсними рішень №5/134 від 08.09.2006р., №6/8 від 27.09.2006р., №7/10 від 25.10.2006р., №8/3 від 29.11.2006р.

Згідно постанови господарського суд Волинської області від 27.11.2008р. у справі №03/92-11А у справі ДКП „Молодість” до Луцької міської ради про визнання нечинними рішення №5/134 від 08.09.2006р. „Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади міста Луцька” та рішень №6/8 від 27.09.2006р., №7/10 від 25.10.2006р., №8/3 від 29.11.2006р.”Про внесення змін до рішення міської ради №5/134 від 08.09.2006р.” відмовлено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2009р. у справі №118/09-104 прийнято відмову ДКП „Молодість” від адміністративного позову по справі №03/92-11А за його позовом до Луцької міської ради про визнання нечинними рішень міської ради, постанову господарського суду Волинської області від 27.11.2008р. визнано нечинною, а провадження у справі закрито.

04.11.2010р. винесено ухвалу про поновлення провадження у справі №9/54-42, справу призначено до розгляду у судовому засіданні 29.11.2010р., витребувано від сторін обґрунтовані доводи (заперечення) по суті позовних вимог.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просив позов задоволити.

Представник позивача Луцької міської ради підтримав позов, просив позов задоволити та пояснив, що ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2009р. у справі №118/09-104 не впливає на суть справи №9/54-42, рішення Луцької міської ради, на підставі яких проведено нарахування сум ДКП „Молодість” є чинними. Про результати переговорів ДКП „Молодість” з позивачем представнику нічого не відомо.

Відповідач -ДКП „Молодість” представника у судове засідання не направив, обґрунтованих письмових заперечень проти позову не подав, через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Котрольно - ревізійне управління у Волинській області подала інформацію від 27.12.2010р. №940-12/922 згідно якої за результатами проведеної КРВ в м. Луцьку і Луцькому районі, відповідно до плану роботи відділу на І квартал 2010 року, ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДКП «Молодість»за період з 01.01.2006 по 01.03.2008 року встановлено фінансові порушення, в тому числі: неперерахування підприємством до міського бюджету 331 461,95 грн. фактичних надходжень орендної плати за період з 01.11.2006 по 01.03.2008 року.

Про результати ревізії проінформовано прокуратуру м. Луцька та передано копію акту ревізії супровідним листом від 14.05.2008 №940-14/299.

Також КРВ проінформовано Луцького міського голову листом від 14.05.2008 №940-11/298 для відома та відповідного реагування.

Крім того, директору ДКП «Молодість»Мамосюк С.В. направлено лист - вимогу від 16.05.2008 №940-12/303 щодо усунення фінансових порушень, в тому числі: згідно пункту 4 вимог зобов'язано забезпечити перерахування до міського бюджету 331 461,95 грн. фактичних надходжень орендної плати одержаних за період з 01.11.2006 по 01.03.2008 року.

У 2009 році КРВ ініціювало (лист від 16.06.2009 №940-11/295) перед Луцьким міським головою питання щодо розгляду відповідності займаній посаді директора ДКП «Молодість» Мамосюк С.В.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Управління державного казначейства України у Волинській області згідно пояснення від 29.11.2010р. повідомила методику та порядок перерахування платежів, сплачених платниками до місцевих бюджетів та відповідне зарахування всіх надходжень до місцевих бюджетів. При обґрунтуванні даного пояснення посилається на Закони України “Про місцеве самоврядування”та “Про оренду державного та комунального майна”; Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів затвердженого наказом Державного казначейства України “919/7207 від 04.11.2002р.; Бюджетний кодекс України.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не подані, справу може бути розглянуто за наявними в ній документами.

З матеріалів справи, пояснень прокурора, представника позивача, третіх осіб Котрольно - ревізійного управління у Волинській області та Управлінням державного казначейства України у Волинській області господарський суд встановив:

Контрольно -ревізійним відділом в м. Луцьку і Луцькому районі проведено ревізію окремих питань фінансово- господарської діяльності ДКП „Молодість” про що складений акт від 22.04.2008р. №940-13/21 (а.с.9-16).

В акті ревізії зазначено:

- згідно з рішенням Луцької міської ради від 08.09.2006р. №5/134 «Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади м. Луцька»(зі змінами, внесеними згідно з рішеннями міської ради від 27.09.2006р. №6/8, №7/10 від 25.10.2006р., №8/3 від 29.11.2006р. з 01.11.2006р. керівники комунальних підприємств зобов'язанні забезпечити перерахування до міського бюджету 100 відсотків фактичних надходжень орендної плати) (копія листа від 21.10.2006р. №4.22-1042, рішення від 29.11.2006р. №8/3 у додатках 10-41 до акта):

- всупереч вимогам п.2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992р. за №2269-ХІІ та вищезазначеним рішенням за період з 01.11.2006по 01.03.2008 ДКП „Молодість” не було перераховано до міського бюджету 331 461,95 грн. фактичних надходжень орендної плати.

Прокурор м. Луцька в інтересах держави в особі Луцької міської ради звернувся з позовом про стягнення суми 331 461,95 грн. з відповідача Державного комунального підприємства “Молодість” на користь Луцької міської ради.

За клопотанням ДКП “Молодість” провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили постановою від 27.11.2008р. у адміністративній справі №03/92-11А за позовом ДКП „Молодість” до Луцької міської ради про визнання нечинними рішення №5/134 від 08.09.2006р. „Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади міста Луцька” та рішень №6/8 від 27.09.2006р., №7/10 від 25.10.2006р., №8/3 від 29.11.2006р.”Про внесення змін до рішення міської ради №5/134 від 08.09.2006р.” за результатами розгляду даної справи у позові ДКП “Молодість” було відмовлено.

Згідно ухвали від 02.11.2009р. у справі №1188/09/9104 у суді апеляційної інстанції було прийнято відмову ДКП “Молодість” від адміністративного позову у справі №03/92-11А за його позовом до Луцької міської ради про визнання нечинним рішень, постанову господарського суду Волинської області від 27.11.2008р. визнано нечинною, а провадження у справі закрито.

В ході розгляду справи №9/54-42 сторони адміністративного спору ДКП “Молодість” та Луцька міська рада на подали жодних пояснень щодо суті ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2009р.

08.09.2006р. Луцькою міською радою було прийнято рішення №5/134 „Про врегулювання оренди нерухомого майна територіальної громади міста Луцька” згідно якого затверджено та введено в дію наступні нормативні документ, що регулюють відносини оренди майна територіальної громади м. Луцька:

1.1 Концепцію регулювання питань оренди майна територіального громади м. Луцька;

1.2. Положення про оренду майна територіальної громади м. Луцька;

1.3. Методику розрахунку орендної плати зав користування майном територіальної громади м. Луцьк.

Згідно додатку №2 до рішення Луцької міської ради від 08.09.2006р.№5/134 Положення про оренду майна територіальної громади м. Луцьк:

кошти отриманні від оренди цілісних майнових комплексів перераховуються орендарем самостійно на відповідний рахунок місцевого бюджету в повному обсязі.

Кошти отриманні від оренди окремо стоячих будівель, споруд (чи частин) надходять до міського бюджету в розмірі 50% нарахованої орендної плати та на відповідні рахунки балансоутримувачів в розмірі 50% нарахованої орендної плати, які використовуються у встановленому порядку для забезпечення їх діяльності (установи, управління освіти, культури, охорони здоров'я, комунальні підприємства), на утримання та відновлення житлового та нежитлового фонду міста згідно відповідних рішень виконавчого комітету. Контроль за надходженням орендної плати покласти на орендодавців майна територіальної громади м.Луцька. Не пізніше 15 числа наступного місяця за звітним орендодавці зобов'язані подавати у відділ майна міської комунальної власності міського виконавчого комітету Луцької міської ради інформацію про стан нарахування, надходження та заборгованості по орендній платі.

Для забезпечення потреб при здійсненні функцій управління майном 5 відсотків фактичних надходжень коштів від оренди окремо стоячих будівель, споруд (чи їх частин) передбачених п. 1.12, спрямовуються бансоутримувачами щомісячно на відповідний рахунок відділу майна міської комунальної власності і використовуються у встановленому порядку за функціонування комп'ютерної мережі, придбання обчислювальної техніки, засобів зв'язку, оргтехніки, матеріалів і предметів постачання, проведення експертних оцінок, нотаріального посвідчення документів, відрядження і придбання документів на право проїзду у межах міста, та інші потреби, пов'язані з регулюванням орендних відносин і підготовкою та укладанням договорів оренди.

Згідно рішення Луцької міської ради від 25.10.2006р. №7/10 «Про внесення змін до рішення міської ради №5/134 від 08.09.2006р. були внесені наступні зміни до рішення міської ради від 08.09.2006р. №5/134»:

кошти від оренди окремо стоячих будівель, споруд (чи їх частин) надходять до міського бюджету в розмірі 95 відсотків нарахованої орендної плати. Контроль за надходженням орендної плати покласти на орендодавців майна територіальної громади м.Луцька. Не пізніше 15 числа наступного місяця за звітним орендодавці зобов'язані подавати у відділ майна міської комунальної власності департаменту економіки Луцької міської ради (далі - відділ майна міської комунальної власності) інформацію про стан нарахування, надходження та заборгованості по орендній платі"

Для забезпечення потреб при здійсненні функцій управління майном 5 відсотків нарахованої орендної плати надходять на відповідний рахунок відділу майна міської комунальної власності і використовуються у встановленому порядку на функціонування комп'ютерної мережі, придбання обчислювальної техніки, засобів зв'язку, оргтехніки, матеріалів і предметів постачання, проведення експертних оцінок, нотаріального посвідчення документів, відрядження і придбання документів на право проїзду у межах міста, та інші потреби, пов'язані з регулюванням орендних відносин і підготовкою та укладанням договорів оренди».

Рішенням Луцької міської ради від 29.11.2006р. №8/3 було скасовано рішення міської ради від 25.10.2006р. №7/10 та внесено наступні зміни до рішення міської ради від 08.09.2006р. №5/134:

кошти від оренди окремо стоячих будівель, споруд (чи їх частин) надходять до місцевого бюджету в розмірі 100% фактичних надходжень орендної плати.

31.10.2006р. за вих. №4.22-1042 Луцька міська рада направила повідомлення керівникам виконавчих органів міської ради, комунальних підприємств, установ, організацій (за списками0 про порядок перерахування коштів від оренди майна комунальної власності.

Відповідно до п. 2 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992р. №2269-ХІІ методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 69 Бюджетного кодексу України До доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать плата за оренду майнових комплексів, що знаходяться у комунальній власності;

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

В порушення зазначених норм відповідач ДКП “Молодість”, який згідно п. 1.2 Статуту зареєстрований 04.09.1992р. у виконкомі Луцької міської ради, є державним комунальним підприємством, власником якого є Луцька міська рада за період з 01.11.2006р. по 01.03.2008р. згідно зазначених вище рішень Луцької міської ради не перерахував до міського бюджету 331 461,95 грн. фактичних надходжень від орендної плати.

Розмір заборгованості визначені актом перевірки Контрольно -ревізійне відділення у м. Луцьку та Луцькому районі (акт від 22.04.2008р.) результати перевірки Контрольно -ревізійного управління відповідачем не оскаржені в порядку визначеному Законом України «Про контрольно - ревізійну службу в Україні».

Відповідач належними та допустимими доказами відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України не довів підставність своїх заперечень проти позову.

Враховуючи вищенаведене вимоги прокурора м. Луцька в інтересах Луцької міської ради підставні та підлягають до задоволення.

Оскільки спір до розгляду суду доведений з вини відповідача, то згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають відшкодуванню з відповідача.

Господарський суд, керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду державного та комунального майна», ст. 69 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 33, 34, 36, 43, 49, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Державного комунального підприємства “Молодість” (43000, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 35, код ЄДРПОУ 13355163) на користь місцевого бюджету м. Луцьк кошти в сумі 331 461, 95 грн. та зарахувати їх на р/р 33216871700002 у УДК України у Волинській області, МФО 803014, код платежу 22080401, код ЄДРПОУ 21741605

3. Стягнути з Державного комунального підприємства “Молодість” (43000, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 35, код ЄДРПОУ 13355163) судові витрати: державне мито в сумі 3 314 грн. та 236 грн. ІТЗ в дохід державного бюджету України

Суддя Соломка Л.І.

Повне рішення

складено 30.12.2010р.