58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua
17 березня 2026 року Справа № 926/2894/25
Господарський суд Чернівецької області в складі судді Ковальчук Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою фізичної особи ОСОБА_1 , с. Реваківці Чернівецького району Чернівецької області,
про неплатоспроможність фізичної особи,
за участю секретаря судового Орловської М.Л.,
представників сторін - не з'явилися,
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 08.10.2025 відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за заявою фізичної особи ОСОБА_1 , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів і процедуру реструктуризації боргів боржника, керуючою реструктуризацією боргів призначено арбітражну керуючу Вікнянську Тетяну Василівну, попереднє засідання призначене на 20.11.2025.
Оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 08.10.2025, номер публікації 77369.
Ухвалою попереднього засідання від 24.11.2025 визнано грошові вимоги конкурсних кредиторів ТОВ “1 Безпечне агентство необхідних кредитів» і ТОВ “ЕКО ФІН», призначено дату підсумкового засідання на 08.01.2026.
У подальшому судом визнано грошові вимоги ТОВ “Фінансова компанія “Нові Кредити» і ТОВ “Фінансова компанія “Процент» до боржника (ухвали від 12.12.2025 та від 09.02.2026).
У зв'язку з хворобою судді ухвалою від 14.01.2026 підсумкове засідання призначено на 17.02.2026, ухвалою від 17.02.2026 відкладено на 11.03.2026.
27.02.2026 до суду надійшла сформована в системі “Електронний суд» заява Державної митної служби України про грошові вимоги кредитора до боржника на суму 335693,46 грн., яку згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 27.02.2026 передано на розгляд судді Ковальчук Т.І.
Ухвалою від 02.03.2026 судом взято до уваги застереження в заяві, що вона подається не від Державної митної служби України, а від Чернівецької митниці, та залишено заяву без руху для усунення недоліків.
З урахуванням своєчасного усунення недоліків заяви ухвалою від 09.03.2026 заяву Чернівецької митниці про грошові вимоги кредитора до боржника призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.03.2026.
11.03.2026 до суду надійшло спільне повідомлення боржника ОСОБА_1 і керуючої реструктуризацією Вікнянської Т.В. про визнання в повному обсязі вимог конкурсного кредитора Чернівецької митниці на суму 335693,46 грн.
У судове засідання 16.03.2026 боржник ОСОБА_1 і керуюча реструктуризацією Вікнянська Т.В. не з'явилися, що не перешкоджає розгляду заяви, враховуючи, що в матеріалах справи наявні докази належного повідомлення названих учасників судового процесу про дату, час і місце судового засідання, ними подано повідомлення про результати розгляду заяви про грошові вимоги, а представники Чернівецької митниці в судовому засіданні не наполягали на їх участі.
У судовому засіданні 16.03.2026 представники Чернівецької митниці пояснили, що постановою Чернівецького апеляційного суду до боржника ОСОБА_1 застосовано штраф за порушення митних правил на суму 335693,46 грн., просили визнати грошові вимоги митниці на вказану суму та включити їх до реєстру вимог кредиторів.
Заслухавши в судовому засіданні 16.03.2026 пояснення представників Чернівецької митниці, розглянувши заяву про грошові вимоги кредитора до боржника, дослідивши подані докази і матеріали справи, суд встановив наступне.
У заяві Чернівецька митниця просить визнати грошові вимоги до ОСОБА_1 на суму 335693,46 грн. штрафу за порушення митних правил, який стягнуто з боржника на користь державного бюджету постановою Чернівецького апеляційного адміністративного суду від 12.01.2024 у справі № 725/10188/23.
Із доданої до заяви Чернівецької митниці копії постанови Першотравневого районного суду м. Чернівці від 06.12.2023 у справі № 725/10188/23 вбачається, що стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил та його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 478847,79 грн. з конфіскацією в дохід держави товару - взуття для дорослих іноземного виробництва різних торгових марок в кількості 154 пар загальною вартістю 478847,79 грн.
За змістом даної постанови суду порушення ОСОБА_1 митних правил полягало у вчиненні дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України, а саме - подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості щодо найменування товарів та отримувача гуманітарної допомоги, що є порушенням, передбаченим ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, за яке встановлено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
За результатами розгляду апеляційної скарги адвоката боржника на постанову Першотравневого районного суду м. Чернівці від 06.12.2023 у справі № 725/10188/23 постановою Чернівецького апеляційного адміністративного суду скаргу задоволено частково.
Вирішено постанову Першотравневого районного суду м. Чернівці від 06.12.2023 у справі про адміністративне правопорушення за ст. 483 ч. 1 МК України щодо ОСОБА_1 в частині накладення стягнення змінити, накласти на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України стягнення у виді штрафу в розмірі 70 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 335693,46 грн., з конфіскацією в дохід держави товару, а саме взуття для дорослих іноземного виробництва різних торгових марок в кількості 154 пари загальною вартістю 478847 грн. 79 коп.
За частиною 10 статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Згідно статті 486 Митного кодексу України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Протокол про порушення митних правил мають право складати: 1) посадові особи, які відповідно до посадових інструкцій уповноважені здійснювати митний контроль, митне оформлення і пропуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України і які безпосередньо виявили порушення митних правил; 2) посадові особи митних органів, які згідно з посадовими обов'язками мають таке право; 3) інші посадові особи, уповноважені керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або керівником митниці (ст. 490 МК України).
В частині 2 статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у випадках, прямо передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення можуть складати також посадові особи інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування і представники органів самоорганізації населення.
Відповідно до статті 494 Митного кодексу України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Справи про порушення митних правил, передбачені частиною шостою статті 470, частиною третьою статті 471, статтями 472, 473, 476, частиною шостою статті 481, статтею 481-1, статтями 482-485 цього Кодексу, а також усі справи про порушення митних правил, вчинені особами, які не досягли 18-річного віку, розглядаються місцевими загальними судами.
Статтею 539 МК України визначено, що штраф повинен бути сплачений особою, яка вчинила порушення митних правил, не пізніше 15 днів з дня вручення або надіслання їй копії постанови митного органу про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше 15 днів з дня залишення скарги (позовної заяви) без задоволення. Сума штрафу вноситься особою, яка вчинила порушення митних правил, до державного бюджету у порядку, встановленому законодавством України.
За частиною 1 статті 543 МК України безпосереднє здійснення митної справи покладається на митні органи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 546 Митного кодексу України митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи. Митниця є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, цього Кодексу, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства (далі КУзПБ, Кодекс) визначено, що кредитор - це юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. Грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
З аналізу наведених положень Митного кодексу України випливає, що Чернівецька митниця є державним органом, який безпосередньо здійснює митну справу та має грошові вимоги до ОСОБА_1 щодо накладеного на нього судом на підставі протоколу про порушення митних правил штрафу, отже, є кредитором у розумінні статті 1 КУзПБ.
Згідно з частиною 1 статті 122 КУзПБ подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Відповідно до частин 1, 2 статті 45 Кодексу конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Конкурсними є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника (абзац 11 статті 1 КУзПБ).
Частиною 4 статті 45 КУзПБ передбачено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Грошові вимоги Чернівецької митниці на суму 335693,46 грн. штрафу за порушення митних правил є конкурсними вимогами, оскільки виникли до дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 . Означені грошові вимоги підтверджуються документально та визнаються боржником і керуючою реструктуризацією, що надає суду підстави для визнання грошових вимог Чернівецької митниці у повному обсязі.
Разом з тим, суд звертає увагу, що заяву про грошові вимоги до боржника Чернівецька митниця подала після спливу встановленого частиною 1 статті 45 КУзПБ 30-тиденного строку, тому не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Вирішуючи питання щодо визначення черговості погашення даних вимог, суд спирається на висловлену у постанові від 16.09.2025 у справі № 916/2314/24 правову позицію Верховного Суду, за змістом якої штраф за порушення митного законодавства (митних правил) хоча і не належить до неустойки (штрафу, пені), що застосовується у господарських правовідносинах, податкових правовідносинах (за порушення податкового законодавства), однак за своєю правовою природою є такою ж фінансовою санкцією (грошовим стягненням), яка застосовується за порушення, зокрема, податкового законодавства.
При цьому, відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 133 КУзПБ у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів. Отже, вимоги Чернівецької митниці на суму 335693,46 грн. штрафу за порушення митних правил належить включити до реєстру вимог кредиторів для задоволення в третю чергу.
Суд враховує, що при зверненні до суду Чернівецька митниця за подання заяви з грошовими вимогами до боржника сплатила судовий збір у розмірі 5325,00 грн.
Відповідно до підпункту 2 пункту 21 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до господарського суду у справі про банкрутство заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом встановлено ставку судового збору в розмірі 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2026 становить 6656,00 грн. (ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік»).
Однак, згідно з частиною 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі, застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
За таких обставин, враховуючи, що заяву з грошовими вимогами до боржника подано через підсистему “Електронний суд», судовий збір за цю заяву належало сплатити в розмірі 5324,80 грн. (6656,00 грн. х 0,8), і саме таку суму судового збору слід покласти на ОСОБА_1 для відшкодування у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів (ч. 2 ст. 133 КУзПБ).
Зайво сплачений судовий збір може бути повернутий заявнику за його заявою в порядку, передбаченому статтею 7 Закону України “Про судовий збір».
У судовому засіданні 16.03.2026 оголошувалася перерва до 16-30 год. 17.03.2026 для постановлення ухвали за результатами розгляду заяви кредитора про грошові вимоги до боржника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 45, 113, 120, 133 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд
1. Визнати конкурсні грошові вимоги Чернівецької митниці до боржника ОСОБА_1 на суму 335693,46 грн. третьої черги задоволення (без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів).
Покласти на боржника ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 5324,80 грн. на користь Чернівецької митниці, який відшкодувати до задоволення вимог кредиторів.
2. Повідомити кредитора Чернівецьку митницю, що засідання господарського суду, на якому буде розглянутий погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі, призначено на 15-00 год. 02 квітня 2026 року.
4. Ухвалу надіслати Чернівецькій митниці, боржнику ОСОБА_1 , арбітражній керуючій Вікнянській Т.В.
Порядок набрання ухвалою законної сили та її оскарження
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції у письмовій формі.
Повний текст ухвали складено і підписано 17 березня 2026 року.
Суддя Т.І.Ковальчук
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.