Справа №345/309/26
Провадження № 2/345/867/2026
12.03.2026 м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді Сирка Й.Й.,
з участю секретаря судового засідання Слободян Т.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати житлової субсидії,-
22.01.2026 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі в тексті - Управління, орган Пенсійного фонду) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати житлової субсидії за період з 01.10.2023 до 30.06.2024 в загальній сумі 11 577,33 грн. Позов обґрунтовано тим, що відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» зі змінами та доповненнями (далі - Положення № 848), за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги і розміром обов'язкового, ОСОБА_1 з відповідним складом сім'ї отримувала щомісячно житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно з отриманими від Адміністрації Державної прикордонної служби України інформації відповідачка всупереч вимогам п.90 Положення № 848 не повідомила орган Пенсійного фонду про своє перебування за кордоном більше 60 днів, внаслідок чого безпідставно отримувала субсидію. Переплачену субсидію ОСОБА_1 добровільно не повертає попри надіслані їй двічі письмові повідомлення від 19.08.2024 та 19.08.2025. Вищевказана сума переплаченої субсидії вважається безпідставно набутими коштами через недобросовісну поведінку її одержувача. Просить позов задовольнити, посилаючись на положення ст. 1212, 1215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.01.2026 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідачка у справі неодноразово повідомлялася судом про дату, час та місце розгляду справи, однак правом на подання відзиву із запереченнями щодо заявлених позовних вимог ОСОБА_1 не скористалася.
У зв'язку з першою неявкою відповідача в судове засідання 23.02.2026 розгляд справи відкладено.
02.03.2026 Управлінням подано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи роздрукованої інформації з електронної програми ІКІС ПФУ РЗО ДСВ пільг/субсидій у справі ОСОБА_1 , зазначивши про існування у взаємовідносинах між Пенсійним фондом України та Міністерством фінансів України затвердженого у встановленому порядку обміну інформацією з питань здійснення верифікації та моніторингу державних виплат, в тому числі ретроспективної та поточної верифікації отримувачів субсидій на сплату житлово-комунальних послуг.
05.03.2026 представником органу Пенсійного фонду Градовою І.М. подано заяву про відкладення судового розгляду на іншу дату з метою надання можливості подання додаткових доказів у справі.
У заяві від 10.03.2026 вже іншим представником позивача Іванівим О.В. подано заяву про долучення до матеріалів справи копії підписаної 17.11.2023 та поданої ОСОБА_1 декларації про доходи і витрати як особи, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, а також копії її заяви про призначення та надання житлової субсидії на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги (управління багатоквартирним будинком; постачання та розподіл природного газу, централізованого водопостачання та водовідведення, електропостачання тощо). Крім того, орган Пенсійного фонду не заперечив щодо можливості ухвалення судом заочного рішення за наявними у справі доказами, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.
Враховуючи неявку в судове засідання учасників справи, його фіксування технічними засобами згідно з вимогами ч.2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.
В судовому засіданні 12.03.2026 проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду на підставі ч.6 ст. 259 ЦПК України.
Дослідивши наявні у справі письмові докази та викладені у заявах сторін по суті спору доводи і аргументи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову з огляду на таке.
Установлено, що на підставі поданої заяви від 17.11.2023 з необхідними документами починаючи з 01.10.2023 ОСОБА_1 зі складом сім'ї 2 особи за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.20).
Згідно з наявною у матеріалах справи копією заяви ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії від 17.11.2023 відповідачка поінформована, що у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання нею субсидії, а також виникнення обставин, за яких втрачається право на отримання житлової субсидії (перелік цих обставин чітко визначений), остання взяла на себе зобов'язання письмово повідомити про це уповноважений орган протягом 30 днів.
Однак відповідно до підписаної відповідачкою копії декларації про доходи і витрати осіб, яка звернулася за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 ознайомлена в тому числі з необхідністю надання інформації стосовно осіб, які включені до складу домогосподарства про: їх перебування за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. У відповідному документі також зазначено про усвідомлення його автора, що разі подання ним неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, у призначенні житлової субсидії може бути відмовлено або припинено її надання. У такому разі отримувач субсидії зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) її суму (а.с.28-31).
Відповідно до отриманої та опрацьованої 24.04.2024 інформації Державної прикордонної служби України (система «Аркан», дата отримання даних - 11.09.2023) на день звернення за призначенням субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення ОСОБА_1 перебувала за кордоном понад 60 днів; в'їзд-виїзд через пункт пропуску «Смільниця» здійснено 29.03.2023 (а.с.19).
Спірні правовідносини між сторонами у справі регулюються законами України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-ІII, «Про житлово-комунальні послуги» від 19.11.2017 № 2189-VIII (далі - Закони № 2017 та № 2189 ), Положенням №848 та нормами ЦК України.
Згідно з приписами ст.5,9,18 Закону № 2017 державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України; до державних соціальних нормативів належать в тому числі соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам; законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, надання гарантованих обсягів соціального захисту, житлово-комунального, транспортного, побутового обслуговування та обслуговування у сферах освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, торгівлі та громадського харчування.
При цьому, до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі (п.7 ч.1 ст.4 Закону № 2189).
Відповідно до п.9 Положення № 848 починаючи з «1» грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, які здійснюють також прийняття від громадян заяв про призначення та надання житлової субсидії за встановленою формою із необхідними документами та/або відомостями. При цьому, відповідні документи та/або відомостями приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації (далі - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження уповноваженому органу.
Згідно з вимогами пп.3 п.14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном - протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. Однак соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.
Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які задекларовані/зареєстровані за місцем проживання (перебування) в житловому приміщенні (будинку); житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу якого включаються всі особи, що задекларовані та/або зареєстровані за місцем проживання (перебування) в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають і зазначені в декларації), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення громадян; для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у п.24-25,27 Положення №848, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону; житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня (на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно); у разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання (п.22,24,35,69,78 Положення № 848).
При цьому, відповідно до положень п.78 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств у складі яких є особи, зазначені у пп.3 п.14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому цього підпункту Положення).
Суд окремо зазначає, що відповідно до п.90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний в будь-якому разі протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган (з 1 грудня 2022 року - орган Пенсійного фонду України) про перебування за кордоном особи із складу домогосподарства або члена сім'ї особи із складу такого домогосподарства сукупно більш як 60 днів (зазначена норма чинна з 20.04.2023). Проте відповідна норма не застосовуєьться в період дії воєнного стану в Україні лише на територіях адміністративно-територіальних одиниць, визначених у переліку таких одиниць, на теритррії яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, яким може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 № 204-р (до цього Переліку Івано-Франківська область не віднесена).
Таким чином, ОСОБА_1 надано субсидію для оплати житлово-комунальних послуг з початку опалювального сезону 2023/2024років із переплатою (в періоді, за який враховано доходи для призначення субсидії (І та ІІ квартали поточного в розумінні дати призначення субсидії 2023 року), адже відповідачка у цій справі перебувала за кордоном сукупно більш як 60 днів, не повідомивши про згадану обставину Управління.
Згідно з розрахунком органу Пенсійного фонду переплати житлової субсидії по особовому рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 (а.с.15), підписаного начальником відділу опрацювання документації № 1 управління з питань виплат, переплачена сума субсидії за період з 01.10.2023 до 30.06.2024 становить 11 577,33 грн.
Відповідач за всіма обставинами цієї справи знала про наявність обставини, яка є перешкодою для призначення їй субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, проте не повідомила Управління про таку обставину.
Крім того, відповідачкою проігноровано вимоги органу Пенсійного фонду від 19.08.2024 та 19.08.2025 про можливість добровільного повернення переплачених сум субсидії в розмірі 11 577,33 грн (а.с. 2-5).
Отримана ОСОБА_1 субсидія згідно з вимогами ст.1212,1215 ЦК України є безпідставно отриманими коштами, що підлягають поверненню незалежно від добровільності їх виплати органом Пенсійного фонду в умовах недобросовісної поведінки отримувача цих коштів, яка полягала в свідомому неподанні (приховуванні) відомостей щодо перебування за кордоном довше визначеного Положенням № 848 строку, наявність яких є прямою перешкодою для отримання субсидії.
Відповідно до п.6) ст.1 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 № 324-IX лише центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику визнається органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат (Мінфін України).
Орган, що здійснює державні виплати, у разі звернення реципієнта за призначенням державних виплат формує запит в інформаційно-аналітичній платформі на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі, та в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі інформації, передбаченої ст.13 цього Закону. У разі відсутності в інформаційно-аналітичній платформі інформації про реципієнта, передбаченої ст.13 цього Закону, орган, що здійснює державні виплати, розглядає звернення реципієнта і призначає державні виплати відповідно до законодавства (ст.10 цього Закону).
З матеріалів справи вбачається, що верифікація отримувача субсидії ОСОБА_1 проведена 22.02.2024 із наданням органу Пенсійного фонду рекомендації щодо необхідності проведення додаткової перевірки інформації, яка містить невідповідності; відповідна рекомендація опрацьована 24.04.2024 із ухваленням прийнятого рішення.
Щодо питання розподілу судових витрат.
Відповідно до приписів ч.1,2 ст. 141 ЦПК України судовий збір, а також інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову.
Отже, понесені Управлінням згідно з платіжною інструкцією № 449 від 19.01.2026 витрати на сплату судового збору при поданні цього позову в розмірі 3 328,00 грн повинні бути компенсовані платнику за рахунок відповідача у справі.
На підставі наведеного та керуючись ст. 263-265,268,280-282,364 ЦПК України,-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ: 20551088) переплату житлової субсидії в сумі 11 577,33 грн (одинадцять тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень тридцять три копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в сумі 3 328,00 грн.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь в справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи
Повний текст рішення суду складено та підписано 17.03.2026.
Суддя