Справа №345/5036/25
Провадження № 1-кс/345/279/2026
17.03.2026 року м. Калуш
Слідчий суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв'язку в залі судових засідань Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області клопотання слідчого СВ Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу для застосування запобіжного заходу тримання під вартою, ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, внесеного до ЄРДР за № 62024080100006156 від 31.08.2024,
слідча СВ Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на затримання з метою приводу для застосування запобіжного заходу тримання під вартою ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовує тим, що слідчим відділенням Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№62024080100006156 від 31.08.2024 за підозрою військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , солдата ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с. Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , у нез'явленні вчасно на службу військовослужбовця без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану, а також самовільному залишенні військової частини військовослужбовцем, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 407 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про загальну мобілізацію» 12.05.2022 солдат ОСОБА_5 , 01.03.2023 призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу за призовом під час мобілізації до лав Збройних Сил України.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 № 183 від 01.07.2024 солдата ОСОБА_5 призначено на посаду кулеметника 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов?язком громадян України.
Проходячи військову службу у вищевказаній військовій частині солдат ОСОБА_5 відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України повинен був свято і беззаперечно дотримуватися Конституції України і Законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов?язок, дорожити честю і гідністю військовослужбовця, берегти військову честь і поважати гідність інших людей, не допускати негідних вчинків, виконувати свої службові обов?язки, які визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, та дотримуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Згідно п.п. 1, 3 ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов?язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов?язкам військовослужбовця або його направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).
Відповідно до Указу Президента України N? 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», воєнний стан в Україні запроваджено із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та в подальшому продовжено по теперішній час. Таке рішення було ухвалено у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого
Самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Про введення в дію воєнного стану солдату ОСОБА_5 достеменно було відомо, оскільки Указ Президента України N? 64/2022 оголошено за допомогою засобів масової інформації та доведено до населення країни.
Однак, солдат ОСОБА_5 будучи обізнаним із вище зазначеними вимогами законодавства, діючи з прямим умислом, а саме усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від військової служби та з мотивів небажання переносити труднощі військової служби, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов?язків, без відповідних дозволів командирів та начальників, за відсутності законних підстав та поважних причин, в умовах воєнного стану, 08.08.2024 не з?явився вчасно до розташування військової частини НОМЕР_2 та незаконно, без поважних причин, перебував поза її розташуванням по 14.12.2024, цим самим проводив службовий час на власний розсуд не пов?язуючи його із проходженням військової служби.
14.12.2024 солдат ОСОБА_5 самостійно прибув до військової частини НОМЕР_3 та продовжив проходити військову службу у вказаній частині.
У подальшому, солдат ОСОБА_5 , діючи умисно та повторно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від військової служби та з мотивів небажання переносити труднощі військової служби, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, без відповідних дозволів командирів та начальників, за відсутності законних підстав та поважних причин, в умовах воєнного стану, 17.12.2024 повторно самовільно залишив розташування військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) та незаконно, без поважних причин, перебував поза її розташуванням до 21.03.2025, цим самим проводив службовий час на власний розсуд не пов'язуючи його із проходженням військової служби.
21.03.2025 солдат ОСОБА_5 самостійно прибув до військової частини НОМЕР_1 та продовжив проходити військову службу у вказаній частині.
Таким чином, солдат ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, а саме усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від військової служби та з мотивів небажання переносити труднощі військової служби, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов?язків, без відповідних дозволів командирів та начальників, за відсутності законних підстав та поважних причин, в умовах воєнного стану, 08.08.2024 не з?явився вчасно до розташування військової частини НОМЕР_2 та незаконно, без поважних причин, перебував поза її розташуванням по 14.12.2024, цим самим проводив службовий час на власний розсуд не пов'язуючи його із проходженням військової служби, чим вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 407 КК України - нез?явлення військовослужбовця вчасно на службу з відпустки без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.
Він же, діючи умисно та повторно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від військової служби та з мотивів небажання переносити труднощі військової служби, через особисту недисциплінованість та несумлінне ставлення до виконання своїх службових обов?язків, без відповідних дозволів командирів та начальників, за відсутності законних підстав та поважних причин, в умовах воєнного стану, 17.12.2024 повторно не з?явився вчасно до розташування військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) та незаконно, без поважних причин, перебував поза її розташуванням до 21.03.2025, цим самим проводив службовий час на власний розсуд не пов?язуючи його із проходженням військової служби, чим вчинив кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 407 КК України - самовільне залишення військової частини військовослужбовцем, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.
28.07.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області, зареєстрованому та жителю АДРЕСА_1 , із середньою освітою, депутатом не обирався, раніше не судимому, який проходить військову службу за призовим під час мобілізації та перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні солдат, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 407 КК України.
При цьому, підозрюваний, який був у встановленому ст. 139 КПК України порядку викликаний для обрання запобіжного заходу в кримінальному провадженні № 62024080100006156 від 31.08.2024, не прибув на виклики слідчого, тобто не з'явився без поважних причин і не повідомляв про причини свого неприбуття.
На даний час місце знаходження підозрюваного ОСОБА_5 не відомо, за місцем проживання останнього немає, мобільний зв'язок з ним відсутній, на виклики слідчого до Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області останній не з'являється.
Вина ОСОБА_5 у вчиненні даних кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема матеріалами службового розслідування, допитами свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 тощо.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень ч. 5 ст. 407 КК України - нез'явлення вчасно на службу військовослужбовця без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.
Підозрюваний у кримінальному провадженні - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області, зареєстрований та житель АДРЕСА_1 , із середньою освітою, депутатом не обирався, раніше не судимий, який проходить військову службу за призовим під час мобілізації та перебуває у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні солдат.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності та його місцезнаходження невідоме, досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024080100006156 від 31.08.2024 зупинено на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 КПК України, а підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
В судовому засіданні прокурор Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримує.
Вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Злочини, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_5 відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України є тяжкими злочинними, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
Згідно ст. 188 КПК України прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Це клопотання може бути подане: 1) одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою; 2) після подання клопотання про застосування запобіжного заходу і до прибуття підозрюваного, обвинуваченого до суду на підставі судового виклику; 3) після неприбуття підозрюваного, обвинуваченого за судовим викликом для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і відсутності у слідчого судді, суду на початок судового засідання відомостей про поважні причини, що перешкоджають його своєчасному прибуттю.
Слідчим СВ Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 дотримано вимоги ст. 188 КПК України, оскільки до суду одночасно подано клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 .
Згідно ч. 4 ст. 189 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування, або одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.
З урахуванням ст. 190 КПК України ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу повинна містити, крім іншого, посилання на обставини, які дають підстави для: обґрунтованої підозри про вчинення особою кримінального правопорушення; для висновку про існування ризику, зазначеного у клопотанні про застосування запобіжного заходу; для висновку щодо існування обставин, зазначених у пунктах 1 або 2 ч. 4 ст. 189 цього Кодексу, для прийняття рішення про надання дозволу на затримання.
Слідча довела наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.407 КК України, так як це підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Також доведено наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики, передбачені п.п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також вчиняти інші кримінальні правопорушення та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Наявність вказаних ризиків підтверджується тими обставинами, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, а саме санкція ч. 5 ст. 407 КК України передбачає можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.
Тому, усвідомлюючи неминучість покарання за вчинення злочину, ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання ОСОБА_4 про дозвіл на затримання з метою приводу для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 407 КК України, в рамках наявного кримінального провадження, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. Крім того, участь підозрюваного в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є обов'язковою.
Відповідно до ч. 3 ст. 190 КПК України, ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду; закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії; добровільного з'явлення підозрюваного до слідчого судді, а обвинуваченого до суду, про що слідчий суддя, суд повідомляє прокурора; відкликання ухвали прокурором.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 183, 184, 187-191 КПК України,
Клопотання слідчої СВ Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - задоволити.
Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , з метою його приводу до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області (адреса суду: вул. Молодіжна, 10, м. Калуш Івано-Франківської області) для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ст. 191 КПК України затримана на підставі ухвали слідчого судді, суду особа не пізніше 36 (тридцяти шести) годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді, суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу. Службова особа, яка на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання затримала особу, зобов'язана негайно вручити їй копію зазначеної ухвали. Уповноважена службова особа (особа, якій законом надане право здійснювати затримання), яка затримала особу на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на затримання або у якої під вартою тримається особа, щодо якої діє ухвала про дозвіл на затримання, негайно повідомляє про це слідчого, прокурора, зазначеного в ухвалі.
Організацію виконання ухвали про здійснення примусового приводу підозрюваного ОСОБА_5 доручити прокурору Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 (адреса: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Вовчинецька, 2А, тел. (0342)53-71-09) та начальнику СВ Калуського ВП ГУНП в Івано-Франківській області (адреса: вул. Тихого, 10, м. Калуш, Івано-Франківська область).
Строк дії ухвали встановити до 17.08.2026.
Ухвала про дозвіл на затримання з метою приводу втрачає законну силу з моменту: приводу підозрюваного, обвинуваченого до суду; або закінчення строку дії ухвали, зазначеного в ній, або закінчення шести місяців із дати постановлення ухвали, у якій не зазначено строку її дії; або відкликання ухвали прокурором.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Слідчий суддя :