Рішення від 05.03.2026 по справі 902/1680/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2026 р. Cправа № 902/1680/25

Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни, за участю секретаря судового засідання Багулової Є.О.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Вінницької міської ради, 21050, Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Соборна, будинок 59, ідентифікаційний код юридичної особи 25512617

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест", 73030, Херсонська обл., місто Херсон, вул.1-ша Текстильна, будинок 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39011109

про стягнення 599 963,40 гривень

за участю представників:

від позивача - Шмігленко І.В. у порядку самопредставництва

від відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Вінницької області 10.12.2025 року надійшла позовна заява № 01/00/011/73938 від 05.12.2025 (вх. № 1797/25 від 10.12.2025) за позовом Вінницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" про стягнення 599 963,40 гривень недоотриманої орендної плати.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.12.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.

Ухвалою від 15.12.2025 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №902/1680/25, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 13.01.2026 року о 10:00 год.

У судовому засіданні 13.01.2026 судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання у справі № 902/1680/25 на 09:30 год. 03.02.2026, яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою від 03.02.2026 судом закрито підготовче провадження у справі № 902/1680/25, призначено справу № 902/1680/25 до судового розгляду по суті у судовому засіданні 05.03.2026 року о 12:00 год.

На визначену судом дату у судове засідання з'явився представник позивача, представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся ухвалою від 03.02.2026.

Водночас, надіслана судом ухвала від 03.02.2026 року за адресою місцезнаходження відповідача згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань повернута до суду із відміткою "невірна адреса".

Судом також здійснено повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України про судове засіданні у справі № 902/1680/25, у якій відповідачем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Рендінвест".

Положеннями частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

За змістом пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення судом ухвали рекомендованою кореспонденцією на чинну адресу учасника є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання кореспонденції адресатом перебуває поза межами контролю суду. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постанові Верховного Суду від 18.03.2021 по справі №911/3142/19.

Згідно частини 4 статті 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач, третя особа вважаються повідомленими про дату, час і місце розгляду справи.

Таким чином, судом були здійснені усі заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце призначеного судового засідання у справі.

Частиною 1 статті 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Приймаючи до уваги, що відповідно до вимог статті 242 ГПК України сторони було належним чином повідомлено про судове засідання у справі та на засадах відкритості і гласності судового процесу сторонам створено всі необхідні умови для захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, а відповідач у свою чергу не скористався наданим йому правом участі у розгляді справи і його неявка у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Відзиву відповідачем до суду не надано, будь-яких заяв, клопотань не надходило.

Представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

За наслідками розгляду справи, суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення та час проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду.

На оголошення вступної та резолютивної частин рішення сторони не з'явилися, у зв'язку з чим вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без її проголошення.

Суть спору:

Вінницька міська рада звернулася до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" про стягнення 599 963,40 гривень недоотриманої орендної плати.

На обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.01.2015 року між Вінницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 15.01.2015 р. за №01415.

Предметом договору є земельна ділянка з кадастровим номером 0510100000:03:023:0133, площею 4,0644 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

19.02.2015 сторонами укладено Угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015 у зв'язку з початком будівельних робіт та здійснено перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно якого, плата за земельну ділянку становить 278 183,26 грн. (на період виконання будівельних робіт), що складає 3% від нормативної грошової оцінки (9 272 775, 25грн.) в рік.

Надалі, рішенням Вінницької міської ради №501 від 25.06.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці, розроблену ТОВ “Інститут землеустрою та земельно-правових відносин» та нова нормативна грошова оцінка в межах міста Вінниця 01.01.2022 року введена в дію.

Рішенням Вінницької міської ради №689 від 26.11.2021 затверджено План заходів щодо запровадження нової нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці з 01.01.2022, яким передбачено внести зміни до договорів оренди земельних ділянок та затверджено типову форму додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок.

На виконання вищезгаданих рішень та у відповідності до п. 12 договору, департаментом земельних ресурсів Вінницької міської ради підготовлено та відправлено відповідачу додаткову угоду про внесення змін до договору в частині зміни розміру орендної плати, проте відповідачем додаткову угоду не підписано, що стало підставою для звернення Вінницької міської ради до суду з вимогою про визнання додаткової угоди укладеною.

Позивач зазначив, що рішенням Господарського суду Вінницької області від 24.05.2023 у справі № 902/517/23 позов задоволено частково та внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015, зареєстрованого за номером №01415 від 15.01.2015 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди земельної ділянки укладеною.

Додатковою угодою визначено, що плата за оренду земельної ділянки становить 1 128 346,53 грн в рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки - 3 611 551,16 грн. Додаткова угода набула чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили, тобто з 27.06.2023.

Позивач з посиланням на висновки Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 05.06.2024 по справі №914/2848/22 зазначив, що у відповідача наявна заборгованість за договором оренди земельної ділянки за період з дня введення нової нормативної грошової оцінки - 01.01.2022 по дату набрання рішенням законної сили про визнання додаткової угоди укладеною у сумі 599 963,40 грн., що підтверджується розрахунком недоотриманої бюджетом Вінницької міської територіальної громади орендної плати за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015, зареєстрованого №01415, який здійснено на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з інформацією та витягами із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок наданими Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області за спірний період.

Позивач зазначив, що на адресу відповідача надіслано претензію від 16.07.2025 за вих.№01/00/010/44686 з пропозицією сплатити орендну плату за користування земельною ділянко по вул. Марії Приймаченко (бувша Покришкіна), 8В у м. Вінниці відповідно до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2025 (зі змінами), проте, відповідачем в добровільному порядку претензію не виконано, орендна плата за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 не сплачена.

Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

05 січня 2015 року між Вінницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір оренди) (т. 1 а.с. 8-13).

Згідно пункту 1 договору орендодавець: Вінницька міська рада на підставі рішення від 26.12.2014 р. за №1967, надає, а орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" набуває право на оренду земельної ділянки, яка знаходиться в м. Вінниця на вул. Покришкіна, 8,В.

Пунктами 3, 4 договору визначено, що в оренду надається земельна ділянка площею 4,0644 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, у якісному стані без техногенної забрудненості. Кадастровий номер - 0510100000:03:023:0133. На земельній ділянці об'єкти нерухомого майна є в наявності.

Згідно пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4,0644 га - 14848319,05 грн. для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

За змістом пункту 8 договору земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Положеннями пункту 9 договору сторони погодили, що договір укладається терміном 10 років з моменту прийняття рішення Вінницькою міською радою про передачу земельної ділянки в оренду до 26.12.2024 року. Договір набуває чинності з дня його підписання сторонами (або з дати нотаріального посвідчення) та діє протягом встановленого терміну.

Умовами пункту 10.1. договору визначені реквізити для сплати орендної плати та зазначено, що плата за оренду землі обчислюється у наступному порядку: в розмірі 3% від грошової оцінки 14848319,05 = 445449,57 грн. для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку в рік.

Згідно пунктів 10.2., 10.3. договору періодичність внесення орендної плати в строки: щомісячно протягом 30 (тридцяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця). Розрахунки закінчуються не пізніше 26.01.2025 року.

Положеннями пункту 12 договору передбачено, що у разі зміни розміру ставки земельного податку, нормативної грошової оцінки, індексації нормативно-грошової оцінки орендна плата вказана у договорі підлягає зміні і вираховується за формою

Ор.Пл. = Цнф х (відсоток платежу) х S х К;

де: Цнф - грошова оцінка 1 кв.м землі відповідного функціонального використання;

S - площа земельної ділянки в кв.м.;

К - коефіцієнти, передбачені законодавчими актами України.

Відповідно до пунктів 14, 15 договору категорія земель: землі житлової та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки: 02.03 - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Згідно пункту 40 договору, цей договір набирає чинності після його підписання сторонами.

Договір оренди зареєстрований департаментом комунальних ресурсів Вінницької міської ради 15.01.2015 за №01415 та інформація про речове право внесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 03.02.2015 за №8604946.

05.01.2015 сторонами підписано та скріплено печатками сторін Акт прийому-передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець: Вінницька міська рада передає, а орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" приймає у відповідності з договором оренди земельної ділянки в оренду земельну ділянку площею 4,0644га, розташовану за адресою: м. Вінниця на вул. Покришкіна, 8В.

В акті зазначено, що земельна ділянка виділена в натурі, її межі чітко позначені на місцевості та закріплені відповідними межовими знаками. Категорія земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки: для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (т.1 а.с. 11 зворот).

Із матеріалів справи вбачається, що 19.02.2015 між Вінницькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" укладено Угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015р., зареєстрованого за №01415 від 15.01.2015р., згідно пунктів 1, 2 якої сторони прийшли до згоди внести зміни до договору оренди земельної ділянки, площею 4,0644га, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Вінниця на вул. Покришкіна, 8В., у зв'язку з початком будівельних робіт (згідно декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.01.2015р. за № ВН 083150300577.). Здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У пункті 3 Угоди зазначено, що Угода набуває чинності з дня її підписання та діє на період виконання будівельних робіт. Грошова плата вноситься на поточний рахунок власника землі: Одержувач: УК у м. Вінниці (м. Вінниця) 18010600, р/р 33210812700002, ЗКПО 38054707, Банк: ГУДКСУ у Вінницькій області, МФО 802015, Призначення платежу: * 101, Призначення платежу: Орендна плата з юридичних осіб. Сплата за земельну ділянку обчислюється у наступному порядку: в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки 9272775,25грн. - 278183,26грн. (на період виконання будівельних робіт) в рік. Адреса земельної ділянки: м. Вінниця, вул. Покришкіна, 8В, площа 4,0644га.

Згідно пункту 5 Угоди інші умови вищевказаного договору, що не враховані даною Угодою, залишаються незмінними і сторони підтверджують щодо них свої зобов'язання. До Угоди додано погоджений та підписаний сторонами розрахунок орендної плати (т. 1 а.с.15).

25.06.2021 року Вінницькою міською радою ухвалено рішення № 501 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці", яким вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці, розроблену ТОВ "Інститут землеустрою та земельно-правових відносин" та ввести в дію нормативну грошову оцінку земель в межах міста Вінниці з 01.01.2022 року (т. 1 а.с.42).

26.11.2021 року Вінницькою міською радою ухвалено рішення № 689 "Про затвердження Плану заходів щодо запровадження нової нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниця з 01.01.2022 року".

Пунктами 1, 2 цього рішення ухвалено затвердити План заходів щодо запровадження нової нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці з 01.01.2022 року, згідно Додатку 1, внести зміни до договорів оренди земельних ділянок, договорів про встановлення земельного сервітуту, договорів суперфіцію, в зв'язку з запровадженням нової нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці, яка набуває чинності з 01.01.2022 року; затвердити типову форму додаткової угоди до договорів оренди земельних ділянок (суперфіцію), згідно з Додатком 2 та договорів про встановлення земельного сервітуту, згідно Додатку 3 (т. 1 а.с. 43).

Як убачається із інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 12.06.2025 року № 430961829 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 03.02.22015 року внесено відомості щодо реєстрації іншого речового права: права оренди земельної ділянки, документи подані для державної реєстрації - договір оренди землі від 05.01.2015, строк дії - 26.12.2024, орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «Рендінвест», орендодавець - територіальна громада м. Вінниці в особі Вінницької міської ради, опис об'єкта іншого речового права: земельна ділянка площею 4,0644 га для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Судом установлено, що у провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа № 902/517/23 за позовом Вінницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом визнання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015, зареєстрованого за номером №01415 від 15.01.2015 укладеною в редакції позивача.

24 травня 2023 року Господарським судом Вінницької області у справі № 902/517/23 ухвалено рішення, яким позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015, зареєстрованого за номером №01415 від 15.01.2015 (із змінами) шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди земельної ділянки укладеною у редакції зазначеній у пункті 2 резолютивної частини рішення суду. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" на користь Вінницької міської ради 2 684,00 грн. відшкодування витрат по сплаті судового збору.

У пункті 1 додаткової угоди, яку визнано укладеною судом, викладені зміни до пунктів 5, 10.1 договору, згідно яких нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 37 611 551,16 грн. (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку)».

"10.1. Грошова плата Отримувач: ГУК у Він.обл./м.Вінниця/18010900

вноситься на поточний ЄДРПОУ: 37979858

рахунок Орендодавця Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

(з врахуванням змін рахунків № рахунку (ІВАN): UА 578999980334179815000002856

у поточному році), а саме: Призначення: * 101; "Орендна плата з юридичних осіб"

Плата за оренду землі обчислюється у наступному порядку:

в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки 37 611 551,16 грн. = 1 128 346,53 грн. в рік (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку)".

Згідно пункту 2 додаткової угоди, яку визнано укладеною судом, додаткова угода набуває чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили (т. 1 а.с.29-34).

Рішення Господарського суду Вінницької області від 24 травня 2023 року у справі № 902/517/23 набрало законної сили 27.06.2023 року.

Із матеріалів справи вбачається, що Державною аудиторською службою України на підставі пункту 9.9 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на IV квартал 2024 року та пункту 1.8.4 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби України на IV квартал 2024 року та відповідно до направлень від 19.12.2024 № 1683-нк, № 1685-нк, № 1703-нк, № 1686-нк проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту земельних ресурсів Вінницької міської ради за період з 01.01.2021 по 30.09.2024, за результатами якої 26.03.2025 складено акт № 002000-24/09 (т. 1 а.с. 16-27).

За змістом акту ревізії встановлено, що суб'єктом перевірки не в повному обсязі забезпечено виконання рішень щодо підготовки та укладення додаткових угод до чинних договорів оренди земельних ділянок у зв'язку із запровадженням нової нормативної грошової оцінки земель у межах міста Вінниці, яка набрала чинності з 01.01.2022.

Констатовано, що внаслідок несвоєчасного направлення землекористувачам пакетів документів для укладення додаткових угод щодо зміни нормативної грошової оцінки земель та/або ухилення окремих орендарів від їх підписання виникали спори, які вирішувалися у судовому порядку. У зв'язку з цим відповідні додаткові угоди щодо застосування нової нормативної грошової оцінки земель набували чинності не з 01.01.2022, а лише з моменту набрання законної сили відповідними судовими рішеннями, що призвело до недоотримання доходів бюджетом Вінницької міської територіальної громади.

Відповідно до розрахунку недоотримання доходів унаслідок набрання чинності додатковими угодами до договорів оренди земельних ділянок з моменту набрання законної сили судовими рішеннями із застосуванням нормативної грошової оцінки земель у межах міста Вінниці, введеної в дію з 01.01.2022 відповідно до рішення Вінницької міської ради від 25.06.2021 № 501, а не з 01.01.2022, за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" встановлено недоотримання доходів у сумі 599 953,40 гривень унаслідок незастосування нової нормативної грошової оцінки земель з 01.01.2022 по дату набрання законної сили рішенням суду (рядок № 2 розрахунку) (т. 1 а.с. 28).

Судом установлено, що позивачем на адресу відповідача 16.07.2025 року направлено претензію № 01/00/010/44686 від 16.07.2025 у якій зазначено, що за результатами заходів державного фінансового контролю Південного офісу Державної аудиторської служби України, зокрема ревізії договорів оренди земельних ділянок на території Вінницької міської територіальної громади, встановлено, що у зв'язку з визнанням Додаткової угоди до Договору оренди земельної ділянки укладеною з моменту набрання законної сили рішенням суду за період з 01.01.2022 по 27.06.2023 Вінницькою міською територіальною громадою недоотримано доходи від орендної плати у сумі 599 963,40 гривень за користування земельною ділянкою площею 4,0644 га з кадастровим номером кадастровий номер 0510100000:03:023:0133 за адресою: м. Вінниця, вул. Марії Приймаченко (бувша Покришкіна), 8В та запропоновано протягом 30 календарних днів з дати отримання претензії сплатити орендну плату у сумі 599 963,40 гривень, відповідно до розрахунку доданого до претензії.

Із матеріалів справи вбачається, що поштове відправлення не було вручене з підстав "неправильно зазначена (відсутня адреса)" (т.1 а.с. 35-39).

Наведені обставини стали підставою для звернення позивача з позовом про стягнення недоотриманої орендної плати за договором оренди земельної ділянки за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 у розмірі 599 963,40 гривень, розрахованої з урахуванням введеної в дію з 01.01.2022 року нової нормативної грошової оцінки землі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Предметом спору у цій справі є матеріально-правова вимога позивача до відповідача про стягнення недоотриманої орендної плати за договором оренди земельної ділянки за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 у розмірі 599 963,40 гривень, розрахованої з урахуванням введеної в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.

Частиною 4 статті 236 ГПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до статті 11 ЦК України договір є однією з підстав виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 626 ЦК України).

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 ЦК України).

Положеннями статті 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до вимог статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони у належній формі досягли згоди з усіх істотних умов.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Положеннями частини 9 статті 93 Земельного кодексу України, частини 2 статті 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

За змістом статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина 1 статті 5 названого Закону).

Положеннями статті 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до приписів статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Положеннями частин 1-3 статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

З наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Приписами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Згідно підпункту 270.1.2. пункту 270.1. ПК України об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Відповідно до підпункту 271.1.1. пункту 271.1. ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно пункту 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

За приписами підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

У підпункті 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 ПК України визначено, що річна сума орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Таким чином, для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України "Про оцінку земель".

Положеннями частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абзацу другого частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України "Про оцінку земель". Частинами 1, 3, 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Приписами пункту 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати, що кореспондується положеннями частини 2 статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

З моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Зазначений висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Врахувавши особливості правовідносин з оренди земель державної та комунальної власності, які характеризуються наявністю імперативних елементів, у пунктах 118-122 наведеної вище постанови Велика Палата Верховного Суду здійснила системний аналіз законів № 161-XIV, № 1378-IV і ПК України та дійшла висновку, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної і комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. Водночас технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням без узгодження з орендарем земельної ділянки. Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.

З огляду на це Велика Палата Верховного Суду конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону № 1378-IV, статті 21 Закону № 161-XIV та пункту 271.2 статті 271 ПК України, зроблений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Згідно висновків Великої Палати Верховного Суду викладених у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 914/2848/22 з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності (пункт 122 постанови).

Таким чином, орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, у тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Із матеріалів справи вбачається, що власником земельної ділянки площею 4,0644 га з кадастровим номером 0510100000:03:023:0133 є Вінницька міська рада та у спірному періоді з 01.01.2022 по 26.06.2023 земельна ділянка площею 4,0644 га з кадастровим номером 0510100000:03:023:0133 перебувала в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" на підставі договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015р., зареєстрованого за №01415 від 15.01.2015 (зі змінами).

Умовами пункту 10.1. договору оренди укладеного сторонами зазначено, що плата за оренду землі обчислюється у розмірі 3% від грошової оцінки 14848319,05 = 445449,57 грн. для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку в рік.

Згідно пунктів 10.2., 10.3. договору періодичність внесення орендної плати в строки: щомісячно протягом 30 (тридцяти) календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця). Розрахунки закінчуються не пізніше 26.01.2025 року.

Положеннями пункту 12 договору передбачено, що у разі зміни розміру ставки земельного податку, нормативної грошової оцінки, індексації нормативно-грошової оцінки орендна плата вказана у договорі підлягає зміні і вираховується за формою

Ор.Пл. = Цнф х (відсоток платежу) х S х К;

де: Цнф - грошова оцінка 1 кв.м землі відповідного функціонального використання;

S - площа земельної ділянки в кв.м.;

К - коефіцієнти, передбачені законодавчими актами України.

За змістом пункту 3 Угоди від 19.02.2015 року про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015р., зареєстрованого за №01415 від 15.01.2015р сплата за земельну ділянку обчислюється у наступному порядку: в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки 9272775,25грн. - 278183,26грн. (на період виконання будівельних робіт) в рік. Адреса земельної ділянки: м. Вінниця, вул. Покришкіна, 8В, площа 4,0644га.

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 24 травня 2023 року у справі № 902/517/23, яке набрало законної сили 27.06.2023 року пункт 5, пункт 10.1. договору оренди викладено у новій редакції, якими зокрема передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 37 611 551,16 грн. (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку). Плата за оренду землі обчислюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки 37 611 551,16 грн. = 1 128 346,53 грн. в рік (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку)».

Як убачається із матеріалів цієї справи та встановлено рішенням Господарського суду Вінницької області від 24 травня 2023 у справі № 902/517/23, 25.06.2021 Вінницькою міською радою ухвалено рішення № 501 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель у межах міста Вінниці, розроблену Товариством з обмеженою відповідальністю "Інститут землеустрою та земельно-правових відносин".

Рішення Вінницької міської ради від 25.06.2021 № 501 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці" введено в дію з 01.01.2022 року.

Отже, визначення розміру орендної плати та її сплата за договором оренди мали здійснюватися з урахуванням введеної з 01.01.2022 року в дію нормативної грошової оцінки земель в межах міста Вінниці.

Обставина зміни нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки підтверджена належними і допустимими доказами, які містяться у матеріалах справи та встановлена рішенням Господарського суду Вінницької області від 24 травня 2023 року у справі № 902/517/23.

Відповідно до приписів частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У постанові Верховного Суду від 18 червня 2024 року у справі №914/585/22 зазначено, що преюдиційність - це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні суду і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив у законну силу. Суть преюдиції полягає у неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами. Правило про преюдицію спрямовано не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив у законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження та оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було би не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 17.08.2023 у справі № 910/4316/22, від 16.05.2023 у справі № 910/17367/20, від 29.06.2021 у справі № 910/11287/16.

Згідно абзацу 5 частини 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку, а в разі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також орендної плати за водний об'єкт.

У свою чергу, приписами частини 2 статті 25 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.

Відповідно до вимог статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно частини 1 статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Судом установлено, що з 01.01.2022 відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату визначену з урахуванням введеної з 01.01.2022 року в дію нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Частиною 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, як положення ПК України, так і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю та технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виготовлену компетентним органом.

Як убачається з матеріалів справи, розрахунок розміру недоотриманої орендної плати, яку відповідач повинен був сплачувати за користування земельною ділянкою з 01.01.2022 позивачем здійснено на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 14.01.2022 (за 2022 рік) та інформації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2023 рік наданих Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с. 40-41).

Відповідно до розрахунку недоотриманої бюджетом Вінницької міської територіальної громади орендної плати за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015 року, зареєстрованого за №01415 від 15.01.2015 (зі змінами) загальна сума недоотриманих доходів бюджету за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 року становить 599 963,40 гривень.

Судом установлено, що відповідач не довів обставин належного виконання умов договору оренди в частині повної сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 розрахованої з урахуванням введеної в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки землі та обставин, на які посилався позивач на обгрунтування заявлених позовних вимог, під час розгляду справи не спростував.

Згідно пункту 5 частини 1 статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов'язку в натурі.

Враховуючи, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання за договором оренди земельної ділянки в частині повної сплати орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 розрахованої з урахуванням введеної в дію з 01.01.2022 року нормативної грошової оцінки землі, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтовано звернувся з позовом про стягнення з відповідача недоотриманої орендної плати.

Перевіривши здійснений позивачем розрахунок недоотриманої орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 року у розмірі 599 963,40 гривень, суд встановив, що вказаний розрахунок є вірним та відповідає фактичним обставинам справи.

Доказів сплати відповідачем вказаної суми боргу на користь позивача матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача недоотриманої орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 у сумі 599 963,40 гривень є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до вимог частини 2 статті 76 ГПК України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).

Згідно статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).

Під час розгляду справи, судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, у тому числі подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.

Дослідивши фактичні обставини справи, що входять до предмету доказування у цій справі та стосуються кваліфікації спірних відносин, суд дійшов висновку, що відповідачем не спростовано позовних вимог, а судом не виявлено на підставі наявних доказів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі шляхом стягнення з відповідача на користь позивача недоотриманої орендної плати за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 у сумі 599 963,40 гривень.

Щодо розподілу судових витрат судом враховано таке.

Відповідно до пункту 12 частини 3 статті 2 ГПК України однією з основних засад господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Згідно вимог частини 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

При зверненні до суду позивачем згідно платіжної інструкції № 1603 від 18.11.2025 сплачено судовий збір у розмірі 8 999,45 гривень.

Відповідно до частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Приймаючи до уваги, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 8 999,45 гривень покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рендінвест" (73030, Херсонська обл., місто Херсон, вул.1-ша Текстильна, будинок 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39011109) на користь Вінницької міської ради (21050, Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Соборна, будинок 59, ідентифікаційний код юридичної особи 25512617) недоотриману орендну плату за користування земельною ділянкою площею 4,0644 га з кадастровим номером 0510100000:03:023:0133, що розташована по вул. Марії Приймаченко (бувша Покришкіна), 8В за період з 01.01.2022 по 26.06.2023 включно за договором оренди земельної ділянки від 05.01.2015, зареєстрованого за №01415 від 15.01.2015 (зі змінами) у розмірі 599 963,40 гривень та 8 999,45 гривень судових витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Примірник судового рішення надіслати сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС, у разі відсутності - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повне рішення складено 16 березня 2026 р.

Суддя Шамшуріна М.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу, до електронного кабінету у системі ЄСІТС;

3 - відповідачу, 73030, Херсонська обл., місто Херсон, вул.1-ша Текстильна, будинок 14.