Справа № 646/13521/25
Провадження № 2/646/180/2026
17 березня 2026 року м.Харків
Основ'янський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Чорної Б.М.,
за участю секретаря судового засідання Жадан А.О,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначеною державною допомогою,
Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 14 996,99 грн., відшкодувати судові витрати.
В обґрунтування позовної заяви, позивач посилався на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг 3 15.12.201427.Адресна допомога ОСОБА_1 призначена з 15.12.2014 по 14.06.2015, з 27.10.2015 по 26.04.2017, з 28.04.2017 по 27.10.10.2017, з 31.10.2017 по 29.04.2018. Відділом державних соціальних інспекторів Управління 09.02.2018 складено акт № 79 про здійснення контролю за проведенням виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг разом із заявами від 15.12.2014, 27.10.2015, 27.04.2016, 27.10.2016, 28.04.2017, 31.10.2017. На підставі висновків проведеної перевірки встановлено, що 10.01.2018 Управління отримало інформацію від Держприкордонслужби, що ОСОБА_1 більше ніж 60 днів поспіль перебуває на тимчасово непідконтрольній Україні території. Заяви від ОСОБА_1 про повернення до покинутого місця проживання до 90 днів не надходило. Внаслідок неправомірного отримання адресної допомоги ОСОБА_1 були надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді адресної допомоги з 01.07.2016 по 26.04.2017, з 28.04.2017 по 27.10.2017, з 31.10.2017 по 31.12.2017 в загальній сумі 15796,99 грн.
Ухвалою Основ'янського районного суду міста Харкова від 22.01.2026 року цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначеною державною допомогою прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
До суду надійшла заява представника Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про розгляд справи за його відсутності із зазначенням щодо підтримання заявлених вимог в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав.
У зв'язку з повторною неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив відповідно до статті 280ЦПКУкраїнисуд за згодою позивача вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши письмові докази по справ, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що 27.04.2016 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поштою (а.с.5).
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014№ 505 (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим ім. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало не придатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення)рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву. У разі відсутності змін, що випливають на призначення грошової допомоги не додаються документи, а використовуються відомості з документів, поданих з останньою заявою про призначення грошової допомоги.
Відповідно до п.10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витратна проживання, в томучислі наоплату житлово-комунальнихпослуг,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (вредакції, яка діяла на момент призначення виплати допомоги)Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 11 вищезазначеного Порядку, Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Суми грошової допомоги,надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів,неповідомлення прозміну обставин,які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім'ї самостійно.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Так, 06.05.2016 року рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам ОСОБА_1 була призначена допомога на період з 27.04.2016 року по 14.06.2016 року у розмірі 884 грн.00 коп. (а.с.7).
27.10.2016 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поштою (а.с.8).
23.11.2016 року рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам ОСОБА_1 була призначена допомога на період з 27.10.2016 року по 26.04.2017 року у розмірі 884 грн.00 коп. (а.с.10).
28.04.2017 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поштою (а.с.11).
22.05.2017 року рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам ОСОБА_1 була призначена допомога на період з 28.04.2017 року по 27.10.2017 року у розмірі 884 грн.00 коп. (а.с.10).
31.10.2017 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поштою (а.с.14).
17.11.2017 року рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам ОСОБА_1 була призначена допомога на період з 31.10.2017 року по 29.04.2018 року у розмірі 884 грн.00 коп. (а.с.16).
Відділом державних соціальних інспекторів Управління 09.02.2018 складено акт № 79 про здійснення контролю за проведенням виплат щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг разом із заявами від 15.12.2014, 27.10.2015, 27.04.2016, 27.10.2016, 28.04.2017, 31.10.2017. На підставі висновків проведеної перевірки встановлено, що 10.01.2018 Управління отримало інформацію від Держприкордонслужби, що ОСОБА_1 більше ніж 60 днів поспіль перебуває на тимчасово непідконтрольній Україні території. Заяви від ОСОБА_1 про повернення до покинутого місця проживання до 90 днів не надходило.(а.с.18)
Згідно інформації, наданої з бази даних Головного центра обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби України (вх. № 145/10 від 10.01.2018) щодо перетинання державного кордону України встановлено, що ОСОБА_1 виїхав за кордон 22.06.2016 та повернувся до фактичного місця проживання у м. Харків 27.10.2016. Таким чином, заявник був відсутній 127 днів.( а.с.19)
18.01.2018 рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про скасування дії довідки ОСОБА_1 була скасована дія довідки про взяття на облік ВПО ( а.с.20).
Рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО від 05.01.2018 заявнику відмовлено у призначенні (відновленні) виплат пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних виплат, субсидій та пільг ВПО (а.с.17).
15.02.2018 ОСОБА_1 надав Управлінню пояснення відповідно до яких підтвердив факт перебування поза місцем реєстрації як ВПО понад 90 календарних днів та наявність переплаченої суми допомоги (а.с.27).
Розпорядженням Управління від 21.02.2018 ОСОБА_1 виплату адресної допомоги припинено, особовий рахунок закрито (а.с.22).
Відповідно до розрахунку суми коштів, які підлягають поверненню, з урахуванням частково повернутих ОСОБА_1 грошових коштів (30.07.2018 р. - повернуто 300,00 грн., 27.09.2018 р. - повернуто 500,00 грн.), заборгованість відповідача передж позивачем з повернення надмірно виплаченої суми грошової допомоги складає 14 996,99 грн. (а.с.21).
ОСОБА_1 було направлено повідомлення про добровільне повернення надмірно виплаченої суми грошової допомоги . ( а.с.23).
На теперішній час надміру перерахована сума грошової допомоги в повному обсязі не повернута.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,141,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів за призначеною державною допомогою - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, виплачену надміру бюджетних коштів у вигляді адресної допомоги в розмірі 14996 грн. 99 коп. (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто шість гривень 99 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, сплачений судовий збір у розмірі 3028 гривень.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/sud .
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, місцезнаходження за адресою: 61001, просп. Аерокосмічний, буд. 7, м. Харків, код ЄДРПОУ:03196630.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Б.М.Чорна