Постанова від 16.03.2026 по справі 560/4321/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4321/25

Головуючий у 1-й інстанції: Божук Д.А.

Суддя-доповідач: Мацький Є.М.

16 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 у справі №560/4321/25.

Змінено спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 у справі №560/4321/25 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 нарахованих коштів в сумі 19180,40 грн.

Не погоджуючись із зазначеною вище ухвалою в частині прийняття звіту про виконання судового рішення позивач подав апеляційну скаргу в якій просить вказану ухвалу суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у прийняті звіту відмовити.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 312 КАС України

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як свідчать матеріали справи, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 січня 2026 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 у справі №560/4321/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.

До Хмельницького окружного адміністративного суду 13.02.2026 через електронний суд надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 у справі № 560/4321/25, яке набрало законної сили 29.09.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії з 01.01.2025 та без обмеження пенсії максимальним розміром склав 27 581,93 грн.

За період з 01.01.2025 по 30.11.2025 нарахована доплата в розмірі 23 617,66 грн., в тому числі: за минулий час з 01.01.2025 по 28.09.2025 в сумі 19 180,40 грн. та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 29.09.2025 по 30.11.2025 в сумі 4437,26 грн.

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 2-3 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Дослідивши наявні матеріали справи, зокрема лист ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 23.02.2026 №2200-0303-8/13968 та розрахунки пенсії по інвалідності по пенсійній справі позивача, колегія суддів встановила, що відповідач на виконання рішення у справі №560/4321/25 провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром.

Водночас у подальшому на виконання рішення у справі №560/14983/24 відповідач продовжив обмежувати пенсію позивача максимальним розміром. Так, відповідно до проведеного відповідачем розрахунку розмір пенсії позивача з 01.03.2025 склав 32357,30 грн, із врахуванням максимального розміру пенсії 27581,93 грн. У листі від 23.02.2026 Головне управління зазначило, що рішенням суду у справі №560/14983/24 не покладено зобов'язань щодо проведення перерахунків пенсії позивача без обмеження максимальним розміром.

Колегія суддів зазначає, що обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.01.2025 вже було визнано судом протиправним, при цьому рішення суду не приймається на певний термін, тому перерахування пенсії на підставі інших рішень суду ( за цей самий спірний період) не впливає на обов'язок відповідача виплачувати пенсію в повному розмірі без будь-яких обмежень. Ніяких нових змін у законодавстві, яким керувався суд при прийнятті рішення, у період з 01.01.2025 по 31.12.2025 не відбулось.

Відтак, наявними матеріалами справи підтверджуються доводи апеляційної скарги, що рішення суду у справі №560/4321/25 не було виконано відповідачем в повному обсязі.

Щодо обмеження розміру пенсії з 01.01.2026 з урахуванням постанови №1778, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказане не було предметом розгляду у справі №560/4321/25.

Суд звертає увагу пенсійного органу на те, що перерахунок пенсії повинен проводитись з урахуванням усіх належних позивачу за законом складових пенсійного забезпечення у повному обсязі, право на які ним набуте раніше, та без проведення необґрунтованих обмежень їх розміру всупереч раніше прийнятим судовим рішенням, які містяться у пенсійній справі.

При цьому, статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Тому, звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 відповідач повинен подати до суду першої інстанції.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно із ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає необхідним у прийнятті звіту відмовити, встановивши новий строк для подачі звіту про повне виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року скасувати.

Ухвалити постанову, якою відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 18.08.2025 по справі № 560/4321/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 терміном - десять календарних днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.