Постанова від 16.03.2026 по справі 280/8673/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м. Дніпросправа № 280/8673/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2025 року (суддя А.В. Сіпака) у справі № 280/8673/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачці, у формуванні та наданні подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 17 220,00 грн. (сімнадцять тисяч двісті двадцять гривень 00 копійок), помилково сплаченого з операції купівлі-продажу нерухомого майна згідно з квитанцією MTB BANK №2ИЗМ-02092022/375203 від 02.09.2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області подання про повернення позивачці, помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 17 220,00 грн. (сімнадцять тисяч двісті двадцять гривень 00 копійок), сплаченого під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу від 22 вересня 2022 року, квартири за адресою АДРЕСА_1 , посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Горловою Юлією Михайлівною, зареєстровано в реєстрі за №1322.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.09.2022 позивачка придбала квартиру на підставі договору купівлі-продажу. При укладенні договору позивачка сплатила збір на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 17 220,00 грн. Позивачка придбала житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатила такий збір безпідставно.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2025 року у справі № 280/8673/25 залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Державної казначейської

служби України у Запорізькій області

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2025 року у справі № 280/8673/25 адміністративний позов задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу у формуванні подання про повернення з Державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % з операції купівлі-продажу нерухомого майна;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та видати позивачці подання про повернення помилково сплаченого з операції купівлі-продажу нерухомого майна збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 17 220,00 грн. (сімнадцять тисяч двісті двадцять гривень 00 копійок), згідно квитанції на переказ готівки №2НЗМ-02092022/375203 від 02.09.2022.

Судом першої інстанції зазначено, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Судом встановлено, що нотаріальне посвідчення/реєстрація договору купівлі-продажу нерухомого майна здійснено після сплати позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна та подання документа про підтвердження сплати такого збору.

Суд вказав, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше, звільнені від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому не є платниками такого збору.

Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідач не надав.

Суд дійшов висновку, що позивачка дійсно вперше придбавала житло (за договором купівлі-продажу квартири від 02.09.2022) та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.

Таким чином, суд дійшов висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна позивачкою сплачений помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 17220,00 грн., сплачені позивачкою при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.

Відтак, суд вважав, що вимоги позивачки підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області сформувати та видати позивачці подання про повернення помилково сплаченого з операції купівлі-продажу нерухомого майна збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 17220,00 грн., згідно квитанції на переказ готівки №2НЗМ-02092022/375203 від 02.09.2022.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що при нотаріальному посвідченні договору №1322 від 02.09.2022, за результатом розгляду наданих документів не було встановлено підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, збір сплачено у розмірі, встановленому Законом, підстав для повернення сплачених сум збору в розмірі 17220 грн. немає. Зауважує, що позивачка не подала докази на підтвердження звільнення її від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна, визначених у п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій». Вважає, що саме на нотаріуса покладено функцію перевірки наявності у платника зазначених у п.15-2 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» документів та інформації, а отже саме станом на 02.09.2022 позивачка мала надати нотаріусу документи, що підтверджують звільнення від сплати збору. Вказує, що ненадання позивачкою документів під час вчинення нотаріальної дії не встановлює підстав для застосування процедури повернення коштів, адже ці кошти не є помилково або надміру сплаченими. Наполягає, що його дії в спірному випадку є правомірними, а тому позов задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що 02 вересня 2022 року позивачкою, як покупцем, було укладено Договір купівлі-продажу квартири, що посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Горловою Ю.М. та зареєстрований в реєстрі за номером 1322.

Відповідно цього договору, Продавець зобов'язується передати у власність, а Покупець зобов'язується прийняти у власність квартиру АДРЕСА_2 бригади (стара назва АДРЕСА_3 , яка складається з трьох жилих кімнат, житловою площею 38,8 кв.м., загальна площа квартири становить 67,15 кв.м.

За домовленістю сторін продаж вчинено за 1 722 000,00 гривень, які були сплачені покупцем продавцю повністю до підписання цього договору.

02.09.2022 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Горловою Ю.М. зареєстровано право власності на придбану квартиру, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 22.08.2025.

Крім того, позивачкою, згідно квитанції на переказ готівки №2НЗМ-02092022/375203 від 02.09.2022 сплачено 17220,00 грн. збору з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна.

Позивачка, вважаючи, що помилково (безпідставно) сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного нею майна, 09.09.2025 звернулася в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою сформувати подання про повернення позивачу помилково (безпідставно) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 17220,00 грн.

Листом від 26.09.2025 №0800-0505-8/114166 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило у задоволенні заяви позивачки, покликаючись на відсутність підстав для формування подання про повернення коштів.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріуси щокварталу, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подають до органів Пенсійного фонду України за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса звіт про укладені договори купівлі-продажу нерухомого майна, включаючи інформацію про вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та за формою, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит Пенсійного фонду України та його територіальних органів, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки України, нотаріусів, адвокатів надається у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 2 Закону №400/97-ВР об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року №1740.

У п. 2 Порядку №1740 передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Відповідно до п. 15-1 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до пп. «в» п.15-2 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

Згідно із п. 15-3 Порядку №1740 (в редакції, яка діяла на момент придбання позивачем нерухомого майна) нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за умови отримання від фізичної особи зазначених у пп. «в» п.15-2 Порядку № 1740 документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку № 1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то така особа вправі скористатися таким самим порядком вже після посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу житла, подавши територіальному органу ПФУ визначені, зокрема, пп. «в» п. 15-2 Порядку № 1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують наявність підстав для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі Порядок №787 в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787.

Відповідно до п.5 розділу І Порядку №787 повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.

Відповідно до частини сьомої статті 45 Бюджетного кодексу України перелік податків і зборів та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року №106 затверджені деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, в тому числі затверджено перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Відповідно до цього переліку контроль за справлянням надходжень за кодом бюджетної класифікації 24140500 закріплено за органами Пенсійного фонду України.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 440506416 сформованою 22.08.2025 позивачка є власником квартири, придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 02.09.2022, що посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Горловою Ю.М. та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно довідки Районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району (Вих.№37/07-21 від 04.09.2025), позивачка яка з 19.03.2002 по 23.06.2023 мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , своє право на приватизацію житла, за даною адресою, не використала (відомості про приватизацію даної квартири відсутні у районному програмному комплексі «Приватизація житла»).

Як правильно дослідив суд першої інстанції, позивачка дійсно вперше придбала житло (за договором купівлі-продажу квартири від 02.09.2022) та при укладенні договору купівлі-продажу сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.

Будь-яких доказів на спростування чи заперечення придбавання позивачкою вперше житла за договором купівлі-продажу квартири від 02.09.2022 скаржником не надано ані суду першої інстанції, а ні суду апеляційної інстанції.

Отже, відповідачем не доведено відсутність у позивачки пільги при сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Апеляційний суд не приймає як такі, ще не відповідають наведеним вище нормам чинного законодавства, доводи відповідача про відсутність правових підстав для повернення сплаченого позивачем збору, сплаченого при придбані житла на підставі договору купівлі-продажу квартири від 02.09.2022, з огляду на те, що при нотаріальному посвідченні цього договору купівлі-продажу за результатом розгляду наданих позивачем документів не було встановлено підстав для звільнення позивача від сплати збору.

Так, оскільки позивачка звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування як така, що придбала житло вперше, сплачений нею збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за наслідками укладання договору купівлі-продажу квартири підлягає поверненню.

За цих обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про наявність підстав визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачці у формуванні подання про повернення з Державного бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Таким чином, апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2025 року у справі № 280/8673/25 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст складено 16.03.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров