16 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/21406/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) в справі № 160/21406/24 за позовом акціонерного товариства «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Акціонерне товариство «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - АТ «МГЗК») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ ДПС по роботі з ВПП) про:
визнання протиправним та скасування рішення від 08 лютого 2024 року №5/32-00-04-01-08 щодо можливості своєчасного виконання податкового обов'язку;
зобов'язання прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків згідно із заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану №3442/1 від 21 грудня 2023 року з урахуванням доповнень до заяви щодо неможливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання від 19 січня 2024 року №98/1, від 02 лютого 2024 року №176/1.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Східного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 08.02.2024 року №5/32-00-04-01-08 щодо можливості своєчасного виконання Акціонерним товариством “Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» свого податкового обов'язку.
Зобов'язано Східне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання Акціонерним товариством “Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» своїх податкових обов'язків, згідно Заяви про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану №3442/1 від 21.12.2023 р. з урахуванням Доповнень до заяви щодо неможливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання від 19.01.2024 р. №98/1, від 02.02.2024 р. №176/1.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Зазначає, що в порушення п. 3. Розділу II Наказу Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225 суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги і зобов'язав прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання Акціонерним товариством «Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» своїх податкових обов'язків згідно із заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану №3442/1 від 21.12.2023 р. з урахуванням доповнень до заяви щодо неможливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання від 19.01.2024 р. №98/1, від 02.02.2024 р. №176/1 стосовно реєстрації акцизних накладних, що не передбачено нормами законодавства та є дискрецією контролюючого органу.
Відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів). Майбутні можливі обставини не можуть бути предметом захисту у теперішніх фактичних відносинах. Причини неможливості виконання позивачем податкових обов'язків повинні буди підтверджені відповідними документами, а аргумент позивача, що «можуть бути поводом для здійснення обстрілів», не є обґрунтованим
Відповідно до пункту 3 Розділу ІІ Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 не передбачено прийняття рішення органу ДПС щодо відсутності можливості виконання податкових зобов'язань в частині реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального або спирту етилового та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо. Відповідне право при неможливості виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо, надається відповідно до норми права підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225, яка є нормою прямої дії та виключає прийняття щодо цього окремого рішення контролюючим органом.
АТ «МАРГАНЕЦЬКИЙ ГЗК» регулярно здійснює реєстрацію податкових накладних, але не здійснює реєстрацію акцизних накладних. Разом із тим, враховуючи норми Податкового Кодексу України та Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІУ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні для складання податкових накладних необхідно мати доступ до первинних документів, також як і для складання акцизних накладних. При вибірковому направленні податкової та фінансової звітності відсутні підстави для задоволення відповідної заяви. Також вибіркова подача податкової та фінансової звітності є доказом достатньої кількості працівників для виконання відповідних завдань та функцій, що виключає застосування до позивача підстави пп.4 п. 1 Розділу ІІ Порядку № 225.
Прийняття рішення від 19.10.2022 щодо АТ «МАРГАНЕЦЬКИЙ ГЗК» про неможливість своєчасно виконувати податкові обов'язки під час дії воєнного стану жодним чином не надає переваг у цих оспорюваних правовідносинах через те, що рішення від 19.10.2022 прийнято стосовно конкретних податкових зобов'язань при чітких наявних підставах та документах відповідно до Порядку № 225 та не має жодного відношення до зобов'язання щодо реєстрації акцизних накладних, яке не аналізувалося у рішенні від 19.10.2022 при відсутності зобов'язання контролюючого органу на момент прийняття рішення від 19.10.2022 розглядати відповідне питання.
Вважає, що суд не може підміняти контролюючий орган у відповідності із пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку № 225, де зазначено, що саме контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку за формою, що затверджена.
У відзиві позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 19.10.2022 року відповідачем прийнято рішення №11/32-00-04-01-06 щодо неможливості АТ “Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
21.12.2023 року АТ “Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» подано заяву про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання щодо реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсягу обігу пального або спирту етилового під час воєнного стану (відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Підставами неможливості виконання податкових зобов'язань є:
- відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність;
- перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
До даної заяви АТ долучило додатки згідно з переліком.
10.01.2024 року відповідачем прийнято попереднє рішення щодо можливості виконання АТ свого податкового обов'язку, зважаючи на недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків. Запропоновано надати додаткові документи протягом 10 к.д. з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
19.01.2024 року позивачем подано доповнення до заяви.
02.02.2024 року позивач подав до контролюючого органу заяву №176/1 доповнення до заяви.
08.02.2024 року Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №5/32-00-04-01-08 щодо можливості своєчасного виконання АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» свого податкового обов'язку.
У рішенні вказано, що неможливо встановити причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії, та заявленою підприємством неможливістю своєчасно виконувати податкові обов'язки в частині реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Відповідачем прийнято про відсутність підстав для визнання неможливості платника податків своєчасно виконувати свої податкові зобов'язання:
- з реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, граничні строки реєстрації яких припадають на податкові періоди з 01.06.2022 р. до закінчення дії воєнного стану, або відновлення можливості їх подання;
- подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального - Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального на податкові періоди з 01.08.2022 р. до закінчення воєнного стану, або відновлення можливості їх подання.
Врахувавши, що позивач надав усі наявні додаткові у нього документи, які не були подані одночасно з заявою від 21.12.2023 року, на вимогу контролюючого органу, а відповідач на підтвердження доводів та аргументів, вказаних в якості підстави для прийняття оскаржуваного рішення, не надав жодних доказів, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваного рішення.
З метою повного та ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання Акціонерним товариством “Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» своїх податкових обов'язків.
Суд визнає висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що АТ «МГЗК» 21 грудня 2023 року подано заяву про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання щодо реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсягу обігу пального або спирту етилового під час воєнного стану (відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).
Підставами неможливості виконання податкових зобов'язань платником податків вказано:
- відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність;
- перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.
До даної заяви АТ долучило відповідні документи.
Східним МУ ДПС по роботі з ВПП 10 січня 2024 року прийнято попереднє рішення щодо можливості виконання АТ «МГЗК» свого податкового обов'язку, зважаючи на недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов'язків. Запропоновано надати додаткові документи протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Позивачем 19 січня 2024 року та 02 лютого 2024 року подано доповнення до заяви.
Рішенням Східного МУ ДПС по роботі з ВПП від 08 лютого 2024 року №5/32-00-04-01-08 констатована можливість своєчасного виконання АТ «МГЗК» свого податкового обов'язку з тих підстав, що неможливо встановити причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії, та заявленою підприємством неможливістю своєчасно виконувати податкові обов'язки в частині реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Відповідачем прийнято рішення про відсутність підстав для визнання неможливості платника податків своєчасно виконувати свої податкові зобов'язання:
- з реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, граничні строки реєстрації яких припадають на податкові періоди з 01 червня 2022 року до закінчення дії воєнного стану, або відновлення можливості їх подання;
- подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального: довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального на податкові періоди з 01 серпня 2022 року до закінчення воєнного стану, або відновлення можливості їх подання.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє на час вирішення цієї справи.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України від 12 травня 2022 року №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного станув Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного станув Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного станув Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Абзацом восьмим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Порядок №225).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» № 3303-ІХ від 09 серпня 2023 року підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладено в такій редакції:
« 69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії або акцизні склади, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних платниками акцизного податку акцизних накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції", або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками), за умови забезпечення їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції";
подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого статтею 230 цього Кодексу, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції", із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні визначеного цим абзацом періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період, за умови подання таких документів протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції";
подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року;
строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року);
строків сплати грошових зобов'язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
У разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, податкові повідомлення - рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, крім сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України".
За умови сплати не пізніше 31 грудня 2022 року в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору із сум доходів, зазначених у податковій звітності, поданій у строк, визначений абзацом шостим цього підпункту, штрафні санкції та пеня за несплату або несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору із сум таких доходів не застосовуються.
Нараховані та сплачені або стягнуті у період з 1 серпня 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі" суми штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору із сум доходів, зазначених у податковій звітності, поданій у строк, визначений абзацом шостим цього підпункту, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податків, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними податкових обов'язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
При цьому платники акцизного податку протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей, зобов'язані:
зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні/розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до дня відновлення таких можливостей, або зведені акцизні накладні/розрахунки коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованого за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками);
подати оформлені у порядку, встановленому статтею 230 цього Кодексу, електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронний документ за період з 24 лютого 2022 року до дня відновлення таких можливостей із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні такого періоду та обсягу обігу пального або спирту етилового за цей період.
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки після припинення або скасування воєнного стану в Україні, зобов'язані протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні:
зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні/розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, або зведені акцизні накладні/розрахунки коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованого за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками);
подати оформлені у порядку, встановленому статтею 230 цього Кодексу, електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або єдиний електронний документ за період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні такого періоду та обсягу обігу пального або спирту етилового за цей період.
Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними податкових обов'язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.
У разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Платники податку на додану вартість тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Платники податку на прибуток підприємств, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності за неподання або несвоєчасне подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, уточнюючого розрахунку до річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств, що подається у разі, якщо показники оприлюдненої разом з аудиторським звітом річної фінансової звітності зазнали змін порівняно з показниками звіту про фінансовий стан (баланс) та звіту про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіту про фінансові результати), що подаються разом з податковою декларацією згідно з абзацом другим пункту 46.2 статті 46 цього Кодексу, та такі зміни вплинули на показники раніше поданої річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний податковий (звітний) період, з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Установити, що норми цього підпункту в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції" застосовуються з 1 серпня 2023 року.».
У зв'язку з цими змінами наказом Міністерства фінансів України № 503 від 18 серпня 2023 року внесені зміни до розділу ІІ Порядку № 225, а саме із пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225 виключено підпункт 4, а саме таку підставу неможливості виконання податкових обов'язків як «можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/ або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);» в абзаці другому пункту 3 було виключено слова - "(крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо).
Крім того, пунктом 2 наказу № 503 встановлено, що до платників податків акцизного податку, які станом на дату набрання чинності цим наказом не мають можливості виконувати податковий обов'язок щодо реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, застосовуються правила для підтвердження такої неможливості, передбачені Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року N 225, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за N 967/38303, з урахуванням змін, внесених цим наказом.
Наказ №503 набрав чинності 23 листопада 2023 року, з дати публікації в Офіційному віснику України.
Місцезнаходженням АТ «МГЗК» є Марганецька міська територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області, яка входить до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних бойових дій, який затверджено Наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року № 309.
Наказом № 585-ОП від 18 вересня 2023 року (зі змінами, внесеними наказом №629-ОП від 30 жовтня 2023 року) призупинено роботу АТ «Марганецький ГЗК», працівників комбінату переведено в режим простою до відновлення виробничої діяльності з 01 жовтня 2023 року.
Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП № 11/32-00-04-01-06 від 19 жовтня 2023 року АТ «МГЗК» визнано таким, що не має можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, проте у цьому рішенні вказано, що в частині відсутності можливості виконання податкових обов'язків щодо реєстрації акцизних накладних та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки та обсяги обігу пального, відповідно до п. 3 Розділу ІІ Наказу Мінфіну № 225 , рішення органу ДПС не передбачено.
Судом встановлено, що АТ «МГЗК» в своїй виробничій діяльності використовує пальне та має ліцензії на зберігання пального реєстраційний №04060414201900002 від 01.07.2019 р. (строк дії - до 01.07.2024 р., №04320414202300183 від 20.04.2023р. (строк дії до 25.04.2024р.), 04060414202300185 від 20.04.2023р. (строк дії до 25.04.2024р.), №04060414202300184 від 20.04.2023р. (строк дії до 25.04.2024р.).
АТ «МГЗК» та його структурні підрозділи, де зберігається пальне, перебувають в районі проведення воєнних (бойових) дій.
Отже, аргумент позивача, що складання та реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, та/або подання заявки на переміщення пального може призвести до витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального, що, в свою чергу, створює загрозу життю та здоров'ю працівників та втрати майна позивача, є цілком обґрунтованими.
Крім того, знаходженням позивача на території, на якій ведуться бойові дії та яка знаходиться під постійними обстрілами, має наслідком звільнення працівників, в тому числі відповідальних за ведення бухгалтерського та податкового обліку, заповнення та подання звітності.
Звернувшись до контролюючого органу з заявою від 21 грудня 2023 року, позивач надав обґрунтовані пояснення неможливості виконання свого податкового обов'язку та відповідні документи на підтвердження неможливості виконання податкового обов'язку.
Суд констатує, що відповідачем у рішенні від 08 лютого 2024 року не наведено належних обґрунтувань щодо можливості виконання позивачем податкових обов'язків.
Суд вказує, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення, а саме обставин, які передбачені нормою права, що застосовується, а суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, надати їм правову оцінку. При цьому в разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Критерій обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Оскаржене позивачем в цій справі рішення суб'єкта владних повноважень не відповідає критерію обґрунтованості, адже відповідач обмежився лише загальним посиланням на не встановлення причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними у заяві позивача обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та неможливістю виконання ним податкового обов'язку щодо подання звітності, сплати податків та зборів, зазначених в заяві, а також на не надання позивачем документів, що підтверджують неможливість виконання ним податкового обов'язку, й зазначенням, що відповідно до пункту 3 розділу ІІ наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 не передбачено прийняття рішення органу ДПС щодо відсутності можливості виконання податкових зобов'язань в частині реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального або спирту етилового та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо.
Спірне рішення не містить оцінки наданим документам, поясненням, а також мотивів, за якими контролюючий орган вважає їх недостатніми для підтвердження обставин неможливості виконання платником податку свого податкового обов'язку.
Загальними вимогами, які висуваються до індивідуальних актів як актів правозастосування, є обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості індивідуальних актів призводить до протиправності таких актів.
Основним доводом апелянта є те, що відповідно до пункту 3 розділу ІІ наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 не передбачено прийняття рішення органу ДПС щодо відсутності можливості виконання податкових зобов'язань в частині реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального або спирту етилового та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо.
Суд відхиляє цей довід апелянта та зазначає, що пункт 3 розділу ІІ Порядку № 225 не містить переліку податкових обов'язків, щодо яких платник податків може звернутися до контролюючого органу із заявою про неможливість їх виконання.
Доводи апелянта про те, що при розгляді заяви позивача не встановлено причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та неможливістю виконання позивачем податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати та подання податкової звітності, а також дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд відхиляє як необґрунтовані, позаяк на підтвердження таких доводів не приведено жодних фактичних обставин та доказів.
Стосовно не надання позивачем до заяви документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, суд вказує, що позивачем надано на підтвердження обставин, про які зазначено у заяві, наявні у нього документи, проте у рішенні відповідачем не приведено мотивів відхилення таких документів.
Суд звертає увагу, що Порядок № 225, хоча й містить перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, проте цій Порядок не містить приписів щодо обов'язковості подання платником всіх без виключення документів, зазначених у переліку.
Також суд звертає увагу, що відповідачем у рішенні не обґрунтовано, які саме факти або обставини у контексті питання неможливості платника податків виконання податкового обов'язку, можуть підтвердити документи, що не надані платником до заяви.
При цьому суд зауважує, що обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган.
Той факт, що позивачем здійснюється господарська діяльність, виписуються та реєструються податкові накладні, свідчить лише про намагання платника податків виконувати податковий обов'язок за умови наявності первинних документів та не спростовує факту неможливості виконання такого обов'язку з підстав, вказаних у поданій заяві.
Стосовно обраного судом першої інстанції способу захисту порушеного права позивача суд зазначає таке.
Враховуючи той факт, що рішення від 08 лютого 2024 року №5/32-00-04-01-08 щодо можливості своєчасного виконання податкового обов'язку судом визнано протиправним, суд погоджує висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання АТ «МГЗК» своїх податкових обов'язків за заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану №3442/1 від 21 грудня 2023 року з урахуванням доповнень до заяви щодо неможливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання від 19 січня 2024 року №98/1, від 02 лютого 2024 року №176/1.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
За приписами статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23 лютого 2006 року встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13 січня 2011 року (остаточне) по справі «Чуйкіна проти України» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: « 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання АТ «МГЗК» своїх податкових обов'язків є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскарженого рішення, яке було предметом судового контролю у межах цієї справи.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року в справі № 160/21406/24 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року в справі № 160/21406/24 за позовом акціонерного товариства «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 16 березня 2026 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 16 березня 2026 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко