Ухвала від 26.01.2026 по справі 160/1036/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 січня 2026 року Справа 160/1036/26

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії від 12.01.2026 № 047150034705, ухвалене Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до мого пільгового стажу роботи за Списком № 1 усі періоди роботи, зазначені у моїй трудовій книжці та підтверджені довідкою Акціонерного товариства “Південний гірничо-збагачувальний комбінат» від 05.01.2026 № 4 “Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», у тому числі період перебування у відпустці по догляду за дитиною з 03.11.2010 по 10.08.2013;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути мою заяву про призначення пенсії від 05.01.2026 року та призначити мені пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту “а» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII у редакції, що підлягає застосуванню з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23 січня 2020 року у справі № 1-5/2018 (746/15), з дати мого звернення - з 05.01.2026 року.

Згідно з частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.

Так, згідно із приписами ч.1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

При цьому, відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Предметом оскарження до адміністративного суду у розумінні ч.1 ст. 5 КАС України можуть бути рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а позовні вимоги про зобов'язання вказаного суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії є способом поновлення порушених прав позивача, які мають бути похідними від основної вимоги про визнання протиправним відповідного рішення, дій чи бездіяльності відповідача.

Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України. Суд також зауважує, що цей обов'язок не може бути перекладено на суд, оскільки саме позивач є зацікавленим в ефективному захисті своїх прав та ефективному здійснені судочинства за його позовною заявою.

Як встановлено судом, в позовній заяві ОСОБА_1 просить зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком №1 усі періоди роботи, зазначені в трудовій книжці позивача, однак позивачем неконкретизовані які саме періоди роботи та на яких посадах слід зобов'язати зарахувати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

При дослідженні матеріалів позовної заяви судом з'ясовано, що відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.01.2026 №047150034705 страховий стаж позивачки становить 25 років 9 місяців 18 днів, пільговий стаж становить 11 років 1 місяць 20 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 10 років. За доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди. За результатами розгляду документів Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із недосягненням віку, встановленого п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 50 років.

Тобто, позивачем у прохальній частині позову не зазначено періоди роботи та на яких посадах слід зобов'язати зарахувати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області до пільгового стажу за Списком № 1, що позбавляє суд визначитись із предметом спору, та свідчить про невідповідність позовної зави вимогам ч. 5 ст. 160 КАС України та недоліки позову.

Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч.2 ст.169 КАС України).

За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- уточненої позовної заяви в якій привести прохальну частину позову у відповідність до норм ч. 5 ст. 160 КАС України, зазначивши періоди роботи та на яких посадах слід зобов'язати зарахувати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області до пільгового стажу за Списком № 1, із доказами направлення копії позову учасникам справи за правилами, встановленими ч. 9 ст. 44 КАС України;

Керуючись ст.161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,, залишити без руху.

Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків позовної заяви.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити на адресу позивача.

Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Тулянцева