Рішення від 16.03.2026 по справі 340/681/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/681/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 111550001100 від 11.09.2025 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії за віком згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву від 03.09.2025 про призначення пенсії за віком згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), та зарахувати до страхового стажу період:

- проходження строкової військової служби з 24.05.1983 по 19.06.1985;

- роботи в колгоспі «ім. Горького» (згодом КСП «ім.Горького», СГВК «ім.Горького» з 19.07.1982 по 23.05.1983 та з 29.06.1985 по 13.01.2005.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що звернувся до Головного управління в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058. Заяву позивача про призначення пенсії разом з документами було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Рішенням № 111550001100 від 11.09.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовлено у призначенні пенсії за віком з причин відсутності необхідного страхового стажу. Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву ( а.с.27-30), в якому просив відмовити в задоволенні вимог. Зазначено, що Головним управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області винесено рішення № 111550001100 від 11.09.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Фактичні обставини справи встановлені судом.

Позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Миколаївській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення від 11.09.2025 № 111550001100 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 32 роки.

В оскаржуваному рішення зазначено, що дата народження позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 ; дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 03.09.2025; пенсійний вік відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1058 - становить 60 років; вік позивача 60 років 03 місяці; необхідний страховий стаж відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №с 1058 становить 32 роки; страховий стаж особи становить 21 рік 01 місяць 04 дні.

До страхового стажу не зараховано періоди, згідно з трудовою книжкою колгоспника НОМЕР_2 від 19.07.1982:

- проходження строкової військової служби з 24.06.1983 по 21.06.1985, оскільки запис про службу внесено на підставі військового квитка та не зазначено дату видачі; в наданому військовому квитку НОМЕР_3 від 24.05.1983, відсутні сторінки з періодом проходження строкової військової служби;

- роботи в колгоспі “ім. Горького» (згодом КСП “ім. Горького», СГВК “ім. Горького») з 19.07.1982 по 13.01.2005, оскільки відсутній запис про звільнення з роботи у зв'язку із призовом для проходження військової служби та про прийняття на роботу після закінчення військової служби. Період роботи частково зараховано до страхового стажу за наявними даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Позивач вважає вказане рішення протиправним і таким, що порушує його права, внаслідок чого звернувся з цим позовом до суду.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV Закон № 1058-IV ( далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами 1- 3 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі Закон №1788-XII) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637) передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються, зокрема військові квитки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У даній справі спірним є питання щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи згідно трудової книжки від 19.07.1982 серія НОМЕР_4 .

Суд зазначає, що позивачем до заяви про призначення пенсії та до суду надано копію військового квітка НОМЕР_3 від 24.05.1983, який містить дату видачі та сторінки із періодом проходження строкової військової служби.

Що стосується періоду роботи в колгоспі «ім. Горького» (згодом КСП «ім.Горького», СГВК «ім.Горького» з 19.07.1982 по 23.05.1983 та з 29.06.1985 по 13.01.2005, то суд зазначає, що відсутність у трудовій книжці запису про звільнення з роботи у зв'язку із призовом для проходження військової служби та про прийняття на роботу після закінчення військової служби не спростовує обставин проходження позивачем військової служби після прийняття позивача у колгосп та продовження роботи у колгоспі після звільнення з військової служби.

Суд звертає увагу, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці та не це може бути підставою для відмови у зарахуванні спірних періодів до страхового стажу.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що доводи щодо відсутності підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи згідно трудової книжки, є необґрунтованими та такими, що спростовуються зібраними по справі доказами, адже підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення № 111550001100 від 11.09.2025 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1 331,20 грн. ( а.с.20) підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Міністерства освіти і науки України.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , фактичне місце проживання - АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язати вчинити дії задовольнити

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 111550001100 від 11.09.2025 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в призначенні пенсії за віком згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву від 03.09.2025 про призначення пенсії за віком згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зарахувати до страхового стажу період:

- проходження строкової військової служби з 24.05.1983 по 19.06.1985;

- роботи в колгоспі «ім. Горького» (згодом КСП «ім.Горького», СГВК «ім.Горького» з 19.07.1982 по 23.05.1983 та з 29.06.1985 по 13.01.2005.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 1 211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН