Рішення від 09.03.2026 по справі 500/6218/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року Справа№500/6218/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення П/С № 914270178607 від 22.08.2025 щодо відмови в оформленні та виплаті допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 ;

зобов'язати провести нарахування та виплату допомогу на поховання померлої ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатом розгляду заяви від 12.08.2025 про виплату допомоги на поховання померлої матері позивача, відповідачем відмовлено у виплаті допомоги у зв'язку з не отриманням пенсіонером пенсії станом на час смерті. Вважає таку відмову протиправною, оскільки зазначена виплата передбачена вимогами статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За захистом своїх прав позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 08 грудня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач надав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на правомірність прийнятого рішення про відмову позивачу в оформленні та виплаті допомоги на поховання. Так, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.05.205 № 914270178607 відмовлено в перерахунку пенсії померлої у зв'язку з відсутністю заяви про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. Таким чином, виплата допомоги на поховання можлива лише у разі отримання пенсіонером пенсійної виплати на момент настання смерті.

Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій висловила незгоду з позицією відповідача та вказав, що факт призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера, навіть при призупиненні нарахування та виплати пенсії, ОСОБА_2 залишалась пенсіонером з отриманням всіх гарантій, передбачених статтею 46 Конституції України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказав, що жодних застережень, обмежень, заборон про виплату такої допомоги особам, що здійснили поховання пенсіонера, якому по тим чи іншим підставам призупинено виплату пенсії, діюче законодавство не містить.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік № 6106-7001908938 від 19.10.2023, є сином ОСОБА_2 , яка перебувала на обліку як пенсіонер в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як внутрішньо переміщена особа та як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

09.04.2025 ОСОБА_2 звернулась через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою на ідентифікацію особи за допомогою відеоконференцзв'язку, за результатами якого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Рівненській області винесено рішення про встановлення особи від 02.05.2025 № 67405.

За результатами розгляду наданих документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області винесено рішення про відмову в перерахунку пенсії від 08.05.205 № 914270178607 у зв'язку з відсутністю заяви про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.

Пенсійна справа знята з обліку з 01.08.2025 у зв'язку зі смертю пенсіонерки 09.07.2025.

12.08.2025 із заявою № 8311 про виплату допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 звернувся ОСОБА_1 . За результатом розгляду наданих документів 22.08.2025 винесено рішення про відмову у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонерки ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 53 Закону № 1058 з урахуванням вимог пункту 144 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 у зв'язку з неотриманням ОСОБА_2 пенсії на момент смерті.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV(далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з частиною 3статті 9 Закону № 1058-IV до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Відповідно до статті 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).

Пунктами 5.1 та 5.2 розділу V Порядку № 22-1 встановлено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Як встановлено судом та не є спірним між сторонами, за життя ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV.

Суд вказує, що призупинення виплати пенсії жодним чином не позбавляє громадянина України статусу пенсіонера.

Так, відповідно до наведених вище норм виплата вказаної допомоги пов'язується лише з фактом поховання пенсіонера і право на неї має особа, яка здійснила таке поховання.

Закон № 1058-IV не містить жодних застережень, обмежень, заборон виплати вказаної допомоги особам, які здійснили поховання пенсіонера, якому з тих чи інших підстав за життя призупинено виплату пенсії.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про виплату допомоги на поховання, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку № 22-1.

Відтак, позивач виконав усі умови, визначені Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1, у зв'язку із чим підстави для відмови у виплаті спірної допомоги у відповідача відсутні.

Інших підстав для відмови в оформленні та виплаті допомоги на поховання оскаржуване рішення не містить.

З урахуванням наведеного, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914270178607 від 22.08.2025 щодо відмови в оформленні та виплаті допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасування.

Суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформити та виплатити позивачу допомогу на поховання померлого ОСОБА_2 за заявою від 12.08.2025 із заявою № 8311.

Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) № 914270178607 від 22.08.2025 про відмову в оформленні та виплаті допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 1386610) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) нарахування та виплату допомоги на поховання померлої ОСОБА_2 за заявою від 12.08.2025 № 8311.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) судові витрати у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.

Суддя Г.А. Чекменьов