Ухвала від 16.03.2026 по справі 200/1718/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 березня 2026 року Справа №200/1718/26

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби в Донецькій області (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, 286, ЄДРПОУ 44070187) про визнання противоправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09.03.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 05.01.2026 №0000934-2405-0533-UA80000000000210193 про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік у сумі 2211,00 грн.

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 05.01.2026 №0000935-2405-0533-UA80000000000210193 про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік у сумі 2343,00 грн.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшла висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

У порушення вищевказаної норми, в позовній заяві Позивачем не вказано поштовий індекс адреси його проживання чи перебування, не в повній мірі зазначено адресу проживання (не зазначено що саме є місцем проживання: вулиця, провулок чи інше) та відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Аналогічні положення містяться в частині 2 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Відповідно до положень ч. 1, ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.

Як слідує із приписів ст. 43 КАС України, обов'язковою ознакою відповідності позивача вимогам, які висуваються до зазначеної процесуальної особи КАС України, є встановлення його адміністративної процесуальної правосуб'єктності.

Отже, суд, крім іншого, має встановити особу позивача та його громадянський статус.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року № 5492-VI, документами, що посвідчують особу, є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

Позивачем не додано до позову жодного з документів, що посвідчує його особу.

При цьому суд зазначає, що у разі пред'явлення Позивачем паспорта у формі ID-картки йому треба надати витяг з Єдиного державного демографічного реєстру (щодо місця реєстрації).

Окрім того, суд звертає увагу, що у відповідності до статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.

Відповідно до частини 2 статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Позивачем в позовній заяві зазначено свою адресу: «Кирилівська, 85, м. Київ, РНОКПП НОМЕР_1 », та адресу відповідача: « АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ».

Проте, доказі на підтвердження вказаної інформації, разом з позовною заявою Позивачем надано не було. Відсутність вказаної інформації позбавляє суд можливості здійснення належного розгляду справи у відповідності до вимог КАС України, зокрема визначення питання підсудності даної справи.

При цьому, суд звертає увагу Позивача на те, що у відповідності до вимог статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

З урахування викладеного позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву оформлену у відповідності до вимог ст. 160 КАС України, документ що посвідчує особу Позивача та визначає його зареєстроване місце проживання, а також інформацію з Єдиного державного реєстру про реєстрацію Відповідача.

За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви оформленої у відповідності до вимог статті 160 КАС України, з урахуванням норм статей 5 та 245 КАС України та докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В АЛ И В:

Позовну заву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Донецькій області про визнання противоправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 (п'ять) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви оформленої у відповідності до вимог статті 160 КАС України, документ що посвідчує особу Позивача та визначає його зареєстроване місце проживання, а також інформацію з Єдиного державного реєстру про реєстрацію Відповідача.

У разі невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя А.Б. Христофоров