16 березня 2026 рокуСправа №160/733/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
13.01.2026 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати у щомісячному грошовому забезпеченні та усіх додаткових виплат (підйомної допомоги за переїзд на військовослужбовця та членів сім'ї, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) ОСОБА_1 в 2024 році з урахуванням базового місяця - березень 2018 року, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виплатити щомісячне грошове забезпечення та усіх додаткових виплат (підйомної допомоги за переїзд на військовослужбовця та членів сім'ї, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) ОСОБА_1 в 2024 році з урахуванням базового місяця - березень 2018 року, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що проходив військову службу з 27.02.2017 по 03.04.2020, з 01.11.2021 по 11.07.2025 у військовій частині НОМЕР_1 . Відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 16.03.2024 по 11.07.2025. При цьому, відповідачем не надано доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується Військова частина НОМЕР_1 кошти на індексацію грошового забезпечення відсутні. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним надсилались до органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення. Відповідно до наданого позивачем розрахунку індексації з урахуванням базового місяця - березень 2018 року та з урахуванням індексації різниці у сумі 3913,04 грн. Отже, за викладених обставин слід зробити висновок, що після звільнення позивача з військової служби у нього виникає право на здійснення перерахунку у частині невиплаченої індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 16.03.2024 по 11.07.2025.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.01.2026 відкрито провадження у адміністративній справі; призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
30.01.2026 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначив про пропуск строку звернення до суду. Індексація грошових доходів населення здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано ІСЦ, з урахуванням якого величина ІСЦ за попередні місяці (наростаючим підсумком) перевищила поріг індексації - 103%. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2024 року по червень 2024 року (який опубліковано в липні 2024 року) перевищив поріг індексації 103% і становив 4,3% ((1,004* 1,003* 1,005*1,002 *1,006*1,022)*100=104,3-100=4,3). У зв'язку з цим, тільки у серпні 2024 року (після місяця опублікування індексу споживчих цін в липні 2024 року) по базовому місяцю грудень 2023 року у військовослужбовців настало право для проведення індексації грошового забезпечення по індексу - 4,3% (104,3-100). Починаючи з серпня 2024 року індексація грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась щомісяця.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_2 .
Позивач вказує та відповідачем не заперечується, що позивач проходив військову службу з 01.11.2021 по 11.07.2025 у військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.07.2025 №192 головного сержанта ОСОБА_1 , техніка відділення підтримки (користувачів) пункту управління зв'язком, звільненого наказом Командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від "04" липня 2025 року №293-рс у запас підпунктом "ж" (у зв'язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану) п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", вважати таким, що справи та посаду здав, і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 11.07.2025 позивача виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо невиплати в 2024 році індексації з урахуванням базового місяця - березень 2018 року, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-XII).
Закон України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно з ст. 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Приписами ст. 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Зі змісту наведених норм слідує, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум грошового забезпечення військовослужбовців.
Як встановлено з матеріалів даної справи, позивачу у 2024 році індексація грошового забезпечення не виплачувалась, що не заперечуєтся відповідачем у справі.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (після 01.01.2016).
Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У місяці підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін приймається за1 або 100 %. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації розпочинається з місяця, що йде за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів). Право на поточну індексацію зарплати настає, коли індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації (103%).
Індекси споживчих цін у 2024 році, оприлюднені Державною службою статистики, склали: січень 2024 року - 100,4%; лютий 2024 року - 100,3%; березень 2024 року - 100,5%; квітень - 100,2%; травень - 100,6%; червень - 102,2%; липень - 100,0%; серпень - 100,6%; вересень - 101,5%; жовтень - 101,8%; листопад - 101,9%; грудень - 101,4%.
Відповідно до правил обчислення ІСЦ, визначених Порядком, право на індексацію грошового забезпечення у позивача виникло у липні 2024 року, коли ІСЦ перевищив поріг у розмірі - 103,0% (1.004*1,003*1,005*1,002*1,006*1,022*1,00=1,043).
За таких обставин, за період січень-червень 2024 року підстав для індексації грошового забезпечення позивача у відповідача не було.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі №620/7401/25, в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №240/21024/24.
Відповідно до довідки про щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення від 27.11.2025 №1168, виданої військовою частиною НОМЕР_1 за №1168, ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за серпень 2024 року у розмірі 130,20 грн, за вересень 2024 року у розмірі 130,20 грн, за жовтень 2024 року у розмірі 130,20 грн, за листопад 2024 року у розмірі 130,20 грн, за грудень 2024 року у розмірі 254,35 грн.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» було призупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" у 2023 році.
В свою чергу, ст. 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.
Тобто, у 2024 році право на проведення індексації заробітної плати працівників поновлюється.
Відповідно до Постанови №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, що публікується Держстатом не пізніше 10 числа кожного місяця.
Тобто, базовим місяцем нарахування індексації зарплати буде грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновили з 1 січня 2024 року. Якщо ж у січні буде підвищено заробітну плату, то базовим місяцем вважатиметься січень 2024 року.
Фактичні обставини справи свідчать про те, що відповідач нараховував позивачу індексацію у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а саме за 2024 рік позивачу індексувалось грошове забезпечення з розрахунком базового місяця січень 2023 року, з урахуванням приписів статті 39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» та листа Міністерства соціальної політики України від 04.01.2024 року № 2/0/214-24, у якому вказано про те, що заробітна плата індексується з базовим місяцем для розрахунку індексації грудень 2023 року. Право на індексацію у позивача у 2024 році виникло у серпні 2024 року, коли індекс споживчих цін перевищив поріг у 103%.
Так, позивачу правомірно було розраховано індексацію за серпень 2024 - 130,20 грн, за вересень 2024 - 130,20 грн, за жовтень 2024 - 130,20 грн, за листопад 2024 - 130,20 грн, за грудень 2024 - 254,35.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.02.2026 у справі №620/7401/25.
До того ж, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту невиплати відповідачем додаткових виплат (підйомної допомоги за переїзд на військовослужбовця та членів сім'ї, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань), оскільки відповідно до довідки про щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення від 27.11.2025 №1168 сума матеріальної допомоги у серпні 2024 року та підйомної допомоги у листопаді 2024 врахована під час проведення розрахунку індексації за відповідний місяць. Доказів того, що такий розрахунок є помилковим, позивач до суду не надав.
Грошову допомогу на оздоровлення у період серпень-грудень 2024 року позивач не отримував.
Суд звертає увагу, що позовні вимоги, заявлені позивачем стосуються права позивача на розрахунок індексації у 2024 році з урахуванням місяця підвищення доходів, відтак, суд не здійснює розрахунок індексації-різниці.
Водночас Дніпропетровським окружним адміністративним судом розглядається справа №160/758/26 (суддя Турлакова Н.В.).
У цій справі №160/758/26, 13.01.2026 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо невиплати у щомісячному грошовому забезпеченні та усіх додаткових виплат (підйомної допомоги за переїзд на військовослужбовця та членів сім'ї, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) позивачу в 2024 року фіксованого розміру щомісячної індексації-різниці у розмірі 3 913,04 грн (три тисячі дев'ятсот тринадцять гривень чотири копійки), відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) виплатити щомісячне грошове забезпечення та усіх додаткових виплат (підйомної допомоги за переїзд на військовослужбовця та членів сім'ї, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) позивачу в 2024 році фіксований розмір щомісячної індексації-різниці у розмірі 3 913,04 грн (три тисячі дев'ятсот тринадцять гривень чотири копійки) відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 у справі №160/758/26 (суддя Турлакова Н.В.) відкрито провадження та призначено до розгляду.
Відтак, питанню наявності у позивача права на розрахунок індексації-різниці у 2024 році надається правова оцінка у справі №160/758/26, що виключає можливість виходу за межі заявлених позовних вимог у справі, що розглядається №160/733/26.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати розподілу не підлягають, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову та звільненням позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський