Рішення від 16.03.2026 по справі 160/23832/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 рокуСправа №160/23832/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 19 серпня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій позивач просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 046050025175 вих. № 29719/03-16 від 25 липня 2025 року;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву від 17 липня 2025 року, зарахувавши до пільгового стажу роботи періоди роботи з 14.06.2011 до 17.11.2021 та призначити з 11 червня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Cписком №2. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що позивач не має необхідного для призначення пенсії пільгового стажу. Також, позивач вказує, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу спірний період трудової діяльності попри те, що його підтверджено записами трудової книжки, уточнюючою довідкою та наказами про атестацію.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі

28 вересня 2025 року від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач вказав, що позивач не має необхідного пільгового стажу для призначення пенсії. Зокрема, до пільгового стажу за списком №2 не зараховано період роботи з 14.06.2011 до 17.11.2021 згідно з довідкою від 31.12.2024 №187, оскільки в довідці не зазначено номер робочого місця, яке атестовано. Також, не враховано в пільговому обчисленні з урахуванням норм статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період стажу з 14.06.2011 до 17.11.2021, оскільки застосувати зазначену норму можливо у разі підтвердження стажу роботи за списком №2. З цих підстав позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, що відсутні правові підстави для повторного розгляду заяви позивача від 17.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. На цій підставі відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , на обліку в територіальних органах Пенсійного фоду України не перебуває, пенсію не отримує.

17 липня 2025 року позивачка звернулася до органів Пенсійного фонду разом із заявою про призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.07.2025 №046050025175 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком за п. 2 ч.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вік заявниці на момент звернення за призначенням пенсії - 55 років 01 місяць, страховий стаж особи становить 27 років 05 місяців 23 день.

Результати розгляду документів, наданих до заяви: до страхового стажу зараховано всі періоди згідно наданих документів та враховуючи дані з реєстру застрахованих осіб.

До пільгового стажу за списком №2 не зараховано періоди роботи згідно з довідкою виданої КП «Дніпропетровською багатопрофільною клінічною лікарнею з надання психіатричної допомоги» від 31.12.2024 №187 за період з 14.06.2011 до 17.11.2021, оскільки в довідці не зазначено номер робочого місця, щодо якого проведена атестація.

Також, при винесенні рішення не взято до уваги довідку, видану КП «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» від 31.12.2024 №187 за період з 14.06.2011 по 17.11.2021 та не враховано в пільговому обчисленні з урахуванням норм статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період стажу з 14.06.2011 до 17.11.2021, оскільки застосувати зазначену норму можливо у разі підтвердження стажу роботи за списком №2.

З цих підстав Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення відмовити заявнику в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Не погодившись з відмовою відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з такого.

Щодо незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області спірних періодів трудової діяльності до пільгового стажу.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону.

На підставі п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788) та п.3 постанови КМУ від 12.08.1993 №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі Порядок №637) передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383).

Відповідно до п.3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_1 від 21.07.1988 та довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів позивач працював на наступних посадах від 31.12.2024 №187, а саме: з 14.06.2011 (наказ №332-к від 07.06.2011) до 02.07.2012 - молодша медична сестра - ванниця; з 03.07.2012 (наказ №400-к від 03.07.2012) до 11.07.2013 - молодша медична сестра з догляду за хворими; з 12.07.2013 (наказ №390-к від 08.07.2013) до 17.11.2021 (наказ №458-к від 17.11.2021) - молодша медична сестра приймального відділення.

Надана суду копія трудової книжки та довідки 31.12.2024 №187 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів містить відомості щодо роботи позивача на посадах за Списком №2, який сумарно складає становить 10 років 05 місяців 04 дні.

Також суд встановив, що посади, на яких працювала ОСОБА_1 , атестовано належним чином.

Дана обставина підтверджується наказами Комунального закладу «Гейківська психоневрологічна лікарня» Дніпропетровської обласної ради №186 від 25.12.2009, №201 від 15.12.2014, №234 від 13.12.2019 із доданим переліком робочих місць, виробництв, робіт, професій, посад, працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2. У зазначених наказах коди за класифікатором професій, назв посад співпадають із зазначеними у довідці від 31.12.2024 №187 та у трудовій книжці.

Також, у поданих відповідачу із заявою про призначення пенсії наказах містяться відомості щодо номерів робочих місць.

За викладених обставин у відповідача були відсутні підстави для відмови у зарахуванні спірних періодів до пільгового стажу позивача.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

З урахуванням спірного періоду з 14.06.2011 до 17.11.2021, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача за рішенням суду, пільговий стаж становить понад 10 років, що є достатнім для призначення пільгової пенсії за віком.

З метою ефективного захисту прав позивача, враховуючи те, що судом встановлена протиправність рішень про відмову в призначенні пенсії та наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком за Списком №2, права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком за Списком №2, що не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Так, згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Щодо дати, з якої має бути призначена пенсія.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачці виповнилося 55 років, відтак, вона досягла в цю дату пенсійного віку. За призначенням пенсії позивачка звернулася із заявою 17.07.2025 - в межах трьох місяців з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Відтак, пенсію має бути призначено з 12.06.2025 - тобто, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а не з 11.06.2025, як просить позивач.

Отже, позов підлгає частковому задоволенню, а понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись статтями 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Ідентифікаційний код: 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, буд. 3) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046050025175 від 25 липня 2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди трудової діяльності з 14.06.2011 до 17.11.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 12 червня 2025 року призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Ідентифікаційний код: 13486010; місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон