Рішення від 16.03.2026 по справі 160/23565/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 рокуСправа №160/23565/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 15 серпня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду по суті рапорту від 24.03.2025 лейтенанта ОСОБА_1 про переведення до тилового підрозділу на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса);

-зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт від 24.03.2025 лейтенанта ОСОБА_1 про переведення на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса) в зв'язку з визнанням ВЛК придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВН3, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, яка подана 31.03.2025.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 24.02.2022 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_2 . У зв'язку із наявним у позивача захворюванням, що підтверджено висновком військово-лікарської комісії, він звернувся із рапортом до Військової частини НОМЕР_2 . Зазначений рапорт згодом направлено на погодження до Військової частини НОМЕР_1 . У поданому рапорті позивач клопотав про призначення його та направлення до тилового підрозділу (ВННЗ) на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса). Відповідачем рапорт позивача не розглянуто у визначені законодавством строки, що призвело до спливу строку поданого з рапортом рекомендаційного листа. В подальшому після спливу трьох місяців після подання рапорту та за наслідком звернення до Міністерства оборони України відповідач надав відповідь на рапорт, з якої вбачається, що позитивного рішення щодо переміщення не прийнято з урахуванням низької укомплектованості військових частин.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

04 вересня 2025 року від відповідача Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач вказав, що матеріали справи містять повідомлення військової частини НОМЕР_1 на адресу військової частини НОМЕР_2 від 21.08.2025 №1542/9417 про неприйняття позитивного рішення командуванням по рапорту позивача. Отже, предмет спору відсутній. Також, зазначив, що долучені позивачем довідки військово-лікарської комісії після проведення операції на колінному суглобі лівої ноги та загострення подагри правої ноги №2025 0523-1347-2597-7 від 27.05.2025, № 2025-0805-1116-2023-7 від 07.08.2025 не підлягають дослідженню в даних правовідносинах, адже вони були видані після 24.03.2025, тобто після звернення з відповідним рапортом. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 24.02.2022 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_2 .

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 04.03.2025 №9/3 позивач визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

14.03.2025 Військовою академією (м. Одеса) на ім'я командира Військової частини НОМЕР_2 складено рекомендаційний лист №192/69700165 стосовно призначення лейтенанта ОСОБА_1 на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

24.03.2025 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_2 із рапортом про призначення його та направлення на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

До вказаного рапорту було долучено рекомендаційний лист Військової академії (м. Одеса) №192/69700165 від 14.03.2025 та копію довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_3 №913 від 04.03.2025.

За результатами розгляду рапорту, командиром військової частини НОМЕР_2 було прийнято позитивне рішення та з планом переміщення, довідкою ВЛК направлено рапорт на погодження до командира регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (В/Ч НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) (вихідний номер №1143/1939 від 31.03.2025).

01 липня 2025 року та 14 липня 2025 року у зв'язку із відсутність результатів розгляду рапорту позивача він звертався на гарячу лінію Міністерства оборони України (СИ -19004750 від 01.07.2025, та СИ -19004750/2 від 14.07.2025).

За результатами опрацювання звернень позивача, які надійшли на гарячу лінію Міністерства оборони України (СИ -19004750 від 01.07.2025, та СИ -19004750/2 від 14.07.2025) 26 липня 2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов лист №1542/8381 в якому вказано, що за результатом опрацювання відповідного Плану переміщення та поданих документів, що надійшли від військової частини НОМЕР_2 командуванням військової частини НОМЕР_1 позитивного рішення щодо переміщення позивача не прийнято з урахуванням низької укомплектованості військових частин.

Позивач вважаючи, що його рапорт не був розглянутий по суті, звернувся із даним позовом до суду.

Матеріалами справи також підтверджено, що 05 вересня 2025 року позивач повторно звернувся із рапортом до командира військової частини НОМЕР_2 , надавши, серед іншого, рекомендаційний лист Військової академії (м.Одеса) №192/69705421 від 04.09.2025.

Командуванням військової частини НОМЕР_1 рапорт позивача від 05.09.2025 розглянуто та прийнято рішення по суті. Підписано План переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення Начальника Генерального штабу Збройний Сил України щодо позивача та листом №1542/11084 від 01.10.2025 направлено на розгляд старшому начальнику - командиру військової частини НОМЕР_4 .

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З 24.02.2022 Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", що затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер. Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію", що затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні Військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження Військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч.4 ст.2 Закону № 2232-ХІІ порядок проходження Військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження Військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Приписами ч.7 та 13 ст.6 Закону № 2232-ХІІ обумовлено, що порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження Військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження Військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження Військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Положення про проходження громадянами України Військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (далі - Положення №1153/2008).

Пунктом 82 зазначеного Положення визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; 3) на нижчі посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Згідно з п.109 Положення №1153/2008 вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) Військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу Військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.

До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.

Відповідно до п.110 Положення №1153/2008 переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;

між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

Переміщення осіб офіцерського складу між видами Збройних Сил України, з'єднаннями, військовими частинами та оперативними командуваннями, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи.

Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.

Пунктом 112 Положення №1153/2008 визначено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце Військової служби з однієї Військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: неможливість проходження військовослужбовцем Військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце Військової служби без його згоди.

Згідно з п.113 Положення №1153/2008 переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Аналогічні положення містяться в Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України Військової служби у Збройних Силах України, що затверджена наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170.

Так, відповідно до п. 4.15 розділу IV зазначеної Інструкції переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення№1153/2008), за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Згідно з п. 83 Положення №1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України.

Відповідно до п.90 цього Положення необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до Військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки Військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Згідно з п. 91 Положення переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до Військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Отже, військовослужбовець може бути переміщений на нове місце Військової служби з однієї Військової частини до іншої у випадках, визначених п.82 Положення №1153/2008. Переміщення за станом здоров'я здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

При цьому, необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до Військової служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Вирішуючи спір, суд зазначає, що відповідно до п.5 Порядку реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 №1291 (далі - Порядок №1291), право на звернення до Кадрового центру Збройних Сил з рапортом на переміщення мають такі військовослужбовці:

1) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження Військової служби до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

2) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладах, навчальних (навчально-тренувальних) центрах (частинах), територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, військових частинах резерву, а також в інших військових частинах Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ, усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження Військової служби до інших військових частин Збройних Сил, які не належать до військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

3) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах бойового складу військ усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження Військової служби до інших військових частин бойового складу військ Збройних Сил;

4) військовослужбовці, які проходять військову службу у військових частинах усіх родів (видів) військ (сил) Збройних Сил, які за висновком військово-лікарської комісії придатні до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, але не призначені у своїх військових частинах на посади, що відповідають висновку військово-лікарської комісії, і мають бажання бути переміщеними для подальшого проходження Військової служби до іншої Військової частини Збройних Сил.

Відповідно до підпункту 2.1.6. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом ГК ЗСУ від 07.04.2017 №124 (надалі Інструкція №124), зі змінами та доповненнями, рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.

Згідно з підпунктом 3.11.6. Інструкції №124, документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

При цьому, 08.08.2024 набрав чинності Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затверджений наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 №531 (надалі - Порядок №531).

Зазначений Порядок визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту.

Зокрема, з питань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання,- до наступного прямого командира (начальника).

Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше ніж у строки, для розгляду рапортів у паперовій формі, визначені пунктом 9 розділу III цього Порядку (п.2 розділу ІІ Порядку №531).

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку №531 непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті рапорту.

Відмова у задоволенні рапорту має бути вмотивованою.

Згідно з п. 8 розділу ІІІ Порядку №531, початок перебігу строку розгляду паперового рапорту розпочинається із часу подання рапорту, а не часу його реєстрації в службі діловодства.

Часом подання паперового рапорту є дата передачі рапорту на погодження безпосередньому командиру (начальнику) військовослужбовця, а у разі відмови в розгляді рапорту безпосереднім командиром (начальником) - дата передачі рапорту прямому командиру (начальнику), з урахуванням вимог пункту 1 цього розділу.

У разі направлення рапорту засобами поштового зв'язку часом подання рапорту є дата надходження рапорту до поштового відділення за місцем знаходження відповідного підрозділу.

Розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:

1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;

2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.

Отже, розгляд рапорту відбувається за встановленою процедурою та в межах визначених Порядком №531 строків.

Суд звертає увагу, що розглянутим вважається той рапорт, за яким прийнято рішення та це рішення або відповідь доведені до військовослужбовця належним чином у визначені Порядком №531 строки.

Відповідь на рапорт має містити рішення з посиланням на акти законодавства та роз'ясненням порядку оскарження.

Повертаючись до обставин справи.

ОСОБА_1 з 24.02.2022 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 на посаді начальника служби безпілотних систем штабу Військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до плану переміщення військовослужбовців на посади номенклатури призначення Начальника Генерального штабу Збройних Сил України, позивач у період з 20.01.2023 до 01.12.2024 приймав безпосередню участь у бойових діях.

Отже, за своїм характером, Військова частина НОМЕР_2 належить до бойових.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 04.03.2025 №9/3 позивач визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

14.03.2025 Військовою академією (м. Одеса) на ім'я командира Військової частини НОМЕР_2 складено рекомендаційний лист №192/69700165 стосовно призначення лейтенанта ОСОБА_1 на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

24.03.2025 позивач звернувся до Військової частини НОМЕР_2 із рапортом про призначення його та направлення на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

До вказаного рапорту було долучено рекомендаційний лист Військової академії (м.Одеса) №192/69700165 від 14.03.2025 та копію довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_3 №913 від 04.03.2025.

За результатами розгляду рапорту, командиром військової частини НОМЕР_2 було прийнято позитивне рішення та з планом переміщення, довідкою ВЛК направлено до командира регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (В/Ч НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), на погодження (вихідний номер №1143/1939 від 31.03.2025).

Отже, позивач у зв'язку з погіршенням стану здоров'я, мав на меті реалізувати своє право на його переміщення до іншої військової частини/академії для подальшого проходження Військової служби відповідно до показань копія довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_3 №913 від 04.03.2025.

01 липня 2025 року та 14 липня 2025 року у зв'язку із відсутністю результатів розгляду рапорту позивача, позивач звертався на гарячу лінію Міністерства оборони України (СИ -19004750 від 01.07.2025, та СИ -19004750/2 від 14.07.2025).

За результатами опрацювання звернень позивача, які надійшли на гарячу лінію Міністерства оборони України (СИ -19004750 від 01.07.2025, та СИ -19004750/2 від 14.07.2025) 26 липня 2025 року від Військової частини НОМЕР_1 надійшов лист №1542/8381 в якому вказано, що за результатом опрацювання відповідного Плану переміщення та поданих документів, що надійшли від військової частини НОМЕР_2 командуванням військової частини НОМЕР_1 позитивного рішення щодо переміщення позивача не прийнято з урахуванням низької укомплектованості військових частин.

Відтак, відповідь на рапорт позивача надійшла від військової частини НОМЕР_1 після спливу трьох місяців з дати подачі рапорту, поза межами встановлених Порядком №531 строків, що призвело до спливу строку дійсності рекомендаційного листа Військової академії (м.Одеса) №192/69700165 від 14.03.2025 та необхідності подачі ОСОБА_1 повторного рапорту у вересні 2025 року.

З огляду на вище викладене, під час розгляду справи знайшли підтвердження обставини допущеного відповідачем порушення строків розгляду рапорту позивача від 24.03.2025 про призначення його та направлення на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

Відтак, порушені права позивача підлягають захисту у спосіб визнання протиправних дій відповідача в частині недотримання строків розгляду рапорту.

Натомість, позовні вимоги про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання повторно розглянути рапорт задоволенню не підлягають, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідачем листом від 26.07.2025 №1542/8381 повідомлено позивача по суті прийнятого рішення за поданим рапортом. Зокрема, військова частина НОМЕР_1 відмовила у переміщенні позивача з підстав низької укомплектованості військових частин.

Суд не надає оцінки підставам відмови, викладеним у листі відповідача від 26.07.2025 №1542/8381, оскільки це не є предметом розгляду у цій справі.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судом не вирішується питання стягнення судового збору, оскільки позивач, як учасник бойових дій звільнений від його сплати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (Ідентифікаційний код: НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій військової частини НОМЕР_1 в частині недотримання строків розгляду рапорту лейтенанта ОСОБА_1 від 24.03.2025 про переведення до тилового підрозділу на посаду начальника навчального командного пункту кафедри управління діями підрозділів військової розвідки та Сил спеціальних операцій факультету підготовки спеціалістів військової розвідки та Сил спеціальних операцій Військової академії (м. Одеса).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон