Справа № 629/2044/26
Провадження № 1-кс/629/381/26
16 березня 2026 року слідчий суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши матеріали скарги голови Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, -
13.03.2026 року голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 в порядку ст.303 КПК України, звернувся до слідчого судді із скаргою на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Посилаючись на те, що 03.03.2026 р. за вих. № 03/03/2026-2-39 головою ГО «НОН-СТОП» - ОСОБА_3 , з використанням технологій електронної пошти, з накладенням ЕЦП (КЕП), з офіційної електронної пошти ГО «НОН-СТОП», а саме gononstopkharkiv@gmail.com, на офіційну електронну пошту Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, а саме kh_ro86@kh.police.gov.ua, було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення.
В поданій до суду скарзі заявник зазначає щодо обставин вчинення кримінальних правопорушень, зокрема, вказує, що Міністр охорони здоров'я - ОСОБА_4 , Заступник Міністра охорони здоров'я Міністерства охорони здоров'я - ОСОБА_5 , в.о начальника фармацевтичного управління Міністерства охорони здоров'я - ОСОБА_6 , голова Національної служби здоров'я України - ОСОБА_7 , в.о голови Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками- ОСОБА_8 , директор Департаменту контролю якості лікарських засобів та крові Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками - ОСОБА_9 , начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області - ОСОБА_10 , залучивши ряд підконтрольних юридичних та фізичних осіб, а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ДП «ФАРМАКОПЕЙНИЙ ЦЕНТР», ТОВ «КУСУМ», ТОВ «АПТЕКА ДОБРОГО ДНЯ», АО «КВАШИН І ПАРТНЕРИ», створили організовану злочинну групу, діяльність якої спрямована на встановлення повного контролю над ДП «ФАРМАКОПЕЙНИЙ ЦЕНТР» з метою монополізації процедур лабораторного аналізу, передреєстраційних досліджень та сертифікації лікарських засобів, отримання неправомірної вигоди від суб'єктів фармацевтичного ринку, штучного створення бар'єрів для конкурентів і забезпечення преференцій підконтрольним компаніям шляхом впливу на результати контролю якості та видачу відповідних висновків. Паралельно учасниками організованої злочинної групи реалізується злочинна схема, пов'язана з перевіркою аптечних мереж у Харківській області. В.о. голови Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками - ОСОБА_8 та начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області ОСОБА_10 , вибудували скоординовану модель впливу на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері обігу лікарських засобів. Зазначена модель реалізується через вибіркове проведення планових і позапланових перевірок із відхиленням від затверджених планів, що дозволяє фактично уникати повноцінного контролю за дотриманням ліцензійних умов аптечними мережами. У межах таких перевірок системно ігноруються порушення щодо кадрового забезпечення, відсутності належного доступу до нормативної документації, невідповідності санітарного стану приміщень, недотримання вимог належної практики дистрибуції (GDP), а також порушення процедур моніторингу температурного режиму зберігання лікарських засобів. Відсутність актів реагування, приписів та застосування санкцій свідчить про формальний характер державного нагляду та створює умови для безперешкодного функціонування суб'єктів господарювання з численними порушеннями. Такий підхід забезпечує збереження контрольованого середовища, у якому лояльні суб'єкти господарювання уникають реальної відповідальності. В діях зазначених суб'єктів вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України. Однак, в порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості до ЄРДР не внесені, досудове розслідування не розпочато.
В судове засідання ОСОБА_3 не з'явився, в поданій скарзі просив про розглянути скаргу без його участі.
Представник Лозівського РВП ГУНП в Харківській області в судове засідання не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлялися належним чином.
Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути скаргу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали скарги та матеріали заяви, слідчий суддя вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 214 КПК слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.
Окрім цього, відповідно до пунктів 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК до ЄРДР, серед іншого, вносяться відомості про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 303 КПК України на досудовому слідстві можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Так, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Положення статей 214 і 303 КПК України свідчить, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, які є передумовою для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні.
З аналізу вказаних норм вбачається обов'язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення. При цьому, варто зазначити, що передбачена чинним КПК процедура внесення відомостей не свідчить, що взагалі відсутні критерії для внесення чи невнесення відповідних відомостей до ЄРДР. Вона передбачає те, що для перевірки відповідних підстав не потрібно проводити детальну оцінку викладених у заяві відомостей, а необхідно лише перевірити зміст самої заяви.
Зміст заяви голови громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 про вчинення кримінальних правопорушень від 03.03.2026 не містить конкретних фактичних даних щодо дій та обставин, які б свідчили про наявність у діях невизначеного кола осіб, ознак вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України, за якими заявник просить внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Натомість вказана заява містить припущення про ймовірне вчинення протиправних дій особами, яке ґрунтується лише на суб'єктивному сприйнятті обставин, викладених у вказаній заяві.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право звернення до суду. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства» (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28.05.1985, одним із таких обмежень є переслідування особи в кримінально-правовому порядку шляхом внесення повідомлення до ЄРДР щодо конкретної особи за бажаною кримінально-правовою кваліфікацією.
З огляду на викладене, слідчий суддя, розглядаючи скаргу в межах заявлених вимог, вважає, що правові підстави до задоволення скарги ОСОБА_3 про зобов'язання уповноважених осіб органу досудового розслідування Лозівського РВП ГУНП в Харківській області внести відомості до ЄРДР за заявою голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 від 03.03.2026. за вих. № 03/03/2026-2-39 про вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України - відсутні.
На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 303-308, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні скарги голови Громадської організації «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня оголошення ухвали.
Суддя ОСОБА_1