Рішення від 19.02.2026 по справі 203/9068/25

Справа № 203/9068/25

Провадження № 2/0203/887/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2026 року Центральний районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді - Єдаменко С.В.,

при секретарі - Пархоменко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

встановив:

10 грудня 2025 року до Центрального районного суду міста Дніпра звернулось Центральне управління соціального захисту населення ДМР з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 12 квітня 2022 року відповідачка звернулась до позивача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно зазначеної в заяві інформації, до складу сім'ї відповідачки входить донька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви були надані: копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачки та дитини; копія паспорта та РНОКПП відповідачки, копія свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 . На підставі наданих документів та відповідно до постанови КМУ від 20.03.2022 № 332, 19 квітня 2022 року відповідачці була призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 р. у розмірі 5 000 грн. (2 000 грн. - відповідачці та 3 000 грн. на дитину) щомісячно. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.07.2023 № 709, якою було затверджено нову редакцію Порядку № 332. Відповідно до вищевказаного порядку відповідачці було подовжено автоматично виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на один шестимісячний період з 01.08.2023 по 31.01.2024 у розмірі 5 000 грн. щомісячно. Також, відповідно до норм постанови КМУ від 26.01.2024 № 94, виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідачці продовжено автоматично з 01 лютого 2024 року на один місяць без додаткового звернення. Згідно інформації в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери відповідачці виплачено в повному обсязі допомогу у розмірі 5 000 грн. щомісячно по 29.02.2024 включно. 20 серпня 2024 року до позивача надійшов лист Управління-служби у справах дітей Центральної адміністрації ДМР щодо родини піклувальника ОСОБА_3 , згідно якого встановлено, що рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 09 квітня 2019 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно доньки ОСОБА_2 . Відповідно до рішення виконавчого комітету Лисичанської міської ради від 04.06.2019 № 268 неповнолітня ОСОБА_2 виховується в родині піклувальника ОСОБА_3 . Таким чином, подання відповідачкою неправдивих відомостей щодо дитини, яка входить до складу сім'ї та перемістилася разом з нею, призвело до неправомірної виплати відповідачці допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Рішеннями позивача встановлено обсяг надміру виплачених відповідачці сум допомоги в розмірі 72 000 грн. Відповідачці надсилався лист про добровільне повернення переплачених бюджетних коштів, який нею був проігнорований, за цих підстав позивач просить в судовому порядку стягнути з відповідачки надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 72 000 грн., а також стягнути судові витрати по справі. (а.с.1-7)

Після надходження з Єдиного державного демографічного реєстру та Єдиної інформаційної системи соціальної сфери відповідей щодо зареєстрованого місця проживання відповідачки-фізичної особи ОСОБА_1 (а.с.а.с.61, 62), ухвалою судді від 15 грудня 2025 року було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. (а.с.63)

В судове засідання 26 січня 2026 року сторони по справі не з'явились, повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи належним чином, у зв'язку з цим та надходженням від відповідачки заяви про відкладення, розгляд справи було відкладено на 19 лютого 2026 року. (а.с.67)

19 лютого 2026 року було проведено розгляд справи по суті.

Позивач у судове засідання не з'явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та в якій вона просила задовольнити позовні вимоги. (а.с.70)

Відповідачка в судові засідання не з'явилась, відзив на позов до суду не находив. Відповідачка повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення на її адресу судових повісток та СМС повідомлень. (а.с.а.с.64, 65, 68, 69) Суд враховує, що від відповідачки на адресу суду надійшла заява, в якій вона зазначила, що не обманювала позивача, вона дійсно зверталась до позивача по допомогу, але її ніхто не питав чи позбавлена вона батьківських прав, та сама вона не підозрювала, що отримання допомоги на дитину яка проживає із нею та опікуном є порушенням законодавства, адже всі кошти віддавала дитині. Вказане свідчить про обізнаність відповідачки про існування справи. (а.с.66)

Враховуючи, що сторони у судове засідання не з'явились, справа розглянута без фіксування судового засідання технічними засобами, згідно ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали даної цивільної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що 12 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно зазначеної в заяві інформації, до складу сім'ї ОСОБА_1 входить донька - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). (а.с.26)

До заяви були надані: копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачки ОСОБА_1 - від 05.04.2022 № 1238-7000305387 та доньки ОСОБА_2 - від 05.04.2022 № 1238-7000306309; копія паспорту та РНОКПП ОСОБА_1 ; копія свідоцтва про народження та РНОКПП ОСОБА_2 (а.с.а.с.27, 28, 29-31, 32, 33)

Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 19 квітня 2022 року ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 по 31.05.2022 у розмірі 5 000 грн. (2 000 грн. - відповідачці та 3 000 грн. на дитину) щомісячно. (а.с.35)

Згідно довідки Управління соціального захисту населення Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 266 від 17.04.2025 р. встановлено, що відповідачка за період з березня 2022 року по жовтень 2022 року отримала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 40 000 грн. (а.с.36)

У зв'язку зі зміною фактичного місця проживання, 01 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно зазначеної в заяві інформації, до складу сім'ї ОСОБА_1 входить донька - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). (а.с.37)

До заяви були надані копії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачки ОСОБА_1 - від 01.11.2022 № 1202-5002287580/16799 та доньки ОСОБА_2 - від 01.11.2022 № 1202-5002287614/16800. (а.с.а.с.38, 39)

Рішенням Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 03 листопада 2022 року та повідомленням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.11.2022 у розмірі 5 000 грн. (2 000 грн. - відповідачці та 3 000 грн. на дитину). (а.с.а.с.40, 41)

20 серпня 2024 року до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшов лист Управління-служби у справах дітей Центральної адміністрації ДМР щодо родини піклувальника ОСОБА_3 , згідно якого встановлено, що рішенням Лисичанського міського суду Луганської області від 09 квітня 2019 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно доньки ОСОБА_2 (а.с.42)

Відповідно до рішення виконавчого комітету Лисичанської міської ради від 04.06.2019 № 268 неповнолітня ОСОБА_2 виховується в родині піклувальника ОСОБА_3 (а.с.44)

Рішеннями Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги. (а.с.а.с.46, 53)

Листами Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 10 січня 2025 року та 04 квітня 2025 року відповідачку було повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів по виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 72 000 грн., які їй необхідно повернути на рахунок управління. (а.с.а.с.55-57)

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.7014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок № 509).

Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 332).

Згідно п.6 Порядку № 332 для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, в якій зазначаються, зокрема, відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою.

Відповідно до п.5 Порядку № 332 внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.

Згідно п.3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав:

1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;

2) перестає бути законним представником дитини;

3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми:

4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;

5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);

6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Згідно пункту 29 Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості) / засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Положеннями ст.ст.1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , надала неправдиві відомості щодо дитини, яка входять до складу сім'ї та перемістилася разом з нею, а саме що остання позбавлена батьківських прав щодо дитини, що призвело до неправомірної виплати їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у загальному розмірі 72 000 грн. за період з 01.03.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 29.02.2024, що є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачкою коштів.

Оскільки на час розгляду справи сума надміру перерахованої державної допомоги у розмірі 72 000 грн. відповідачкою до бюджету не повернута, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради суму незаконно отриманої державної допомоги у розмірі 72 000 грн.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1-4, 10, 12, 13, 76-89, 141, 209, 247, 258, 259, 263-265, 274 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; адреса як ВПО: АДРЕСА_2 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347; адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Левка Лук'яненка, буд. 39/41) надміру нараховану суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 72 000 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн., а разом: 75 028 (сімдесят п'ять тисяч двадцять вісім) гривень.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.273 ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня підписання його повного тексту.

Повний текст рішення підписано 24.02.2026 р.

Суддя С.В. Єдаменко