Постанова від 13.03.2026 по справі 752/2378/26

Справа № 752/2378/26

Провадження №: 3/752/1799/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2026 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Вдовиченко О.О., за участю прокурора Козюри Р.О., захисника Керницької І.Р., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від УСР в м. Києві ДСР НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , обіймав посаду головного спеціаліста-юрисконсульта управління будівництва Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації,у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №113 від 26.01.2026, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста-юрисконсульта управління будівництва Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 21.07.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 29.04.2024 о 19:09 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) за 2023 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що у липні 2023 року у його дідуся - ОСОБА_2 різко погіршився стан здоров'я у зв'язку з тяжким захворюванням, що потребувало постійного стороннього догляду, допомоги у повсякденному житті, а також супроводу під час отримання медичної допомоги та проходження лікування. З огляду на похилий вік та стан здоров'я ОСОБА_2 , він фактично став особою, яка потребує постійної допомоги близьких родичів. При цьому можливість забезпечення належного догляду іншими членами сім'ї була відсутня, у зв'язку з чим ОСОБА_1 був змушений особисто здійснювати постійний догляд за своїм дідусем, забезпечувати його повсякденні потреби, організовувати медичне обстеження та лікування. Зазначені сімейні обставини об'єктивно унеможливлювали подальше повноцінне виконання службових обов'язків, оскільки стан здоров'я дідуся вимагав постійної присутності та допомоги. У зв'язку з цим ОСОБА_1 був змушений звільнитися із займаної посади. Наголосив, що під час його звільнення та видачі трудової книжки разом із копією наказу про звільнення посадовими особами управління будівництва Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації не було надано жодної пам'ятки або роз'яснення щодо обов'язків суб'єкта декларування, передбачених законодавством у сфері запобігання корупції. Крім того, під час оформлення процедури звільнення посадові особи відповідного органу не повідомили його належним чином про строки та порядок подання такої декларації, не ознайомили з відповідними вимогами законодавства та не надали будь-яких документів чи пам'яток, які б містили інформацію про зазначені обов'язки. Зважаючи на складні особисті обставини, пов'язані з тяжкою хворобою дідуся та необхідністю здійснення постійного догляду за ним, ОСОБА_1 фактично був зосереджений на забезпеченні лікування та повсякденного догляду за своїм дідусем, що вимагало значних часових та моральних ресурсів. У зв'язку з цим він об'єктивно не мав можливості систематично відстежувати зміни у законодавстві, зокрема у сфері фінансового контролю та декларування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. За таких обставин він не мав умислу на порушення вимог фінансового контролю, а неподання декларації у встановлений строк було зумовлено сукупністю об'єктивних обставин. Згодом, в квітні 2024 року, ОСОБА_1 дізнався про зміни у законодавстві щодо порядку подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також про відновлення обов'язку декларування в умовах воєнного стану. Він невідкладно розпочав підготовку необхідних відомостей та документів для заповнення електронної декларації, зокрема здійснив збір інформації щодо доходів, майна, фінансових зобов'язань та інших даних, які підлягають відображенню у декларації відповідно до вимог законодавства.

Прокурор Козюра Р.О. підтримав протокол та просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні даного адміністративного правопорушення, призначити стягнення у виді штрафу.

Захисник Керницька І.Р. просила закрити провадження у даній справі за малозначністю вчиненого діяння на підставі ст. 22 КУпАП та обмежитись відносно ОСОБА_1 усним зауваженням. Надала копії медичних документів, а саме копію лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 07.01.2025 «1/4 та копію довідки про причину смерті від 07.01.2025, ЯКІ можуть підтвердити відсутність умислу для пропуску строку подання декларації ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора та захисника, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Так, відповідно до наказу Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 02.02.2022 № 2-к «Про прийняття на роботу та призначення на посаду за переведенням ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста-юрисконсульта управління будівництва Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з 02.02.2022.

01.02.2022 ОСОБА_1 ознайомлений із попередженням про ознайомлення із ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.

Наказом Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації від 20.07.2023 № 5-к «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста-юрисконсульта управління будівництва Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з 21.07.2023.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.

Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Пунктом 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Абзацом 4 частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Абзацом 1 частини 27 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (ідентифікатор документа - 7f874d9b-4f7c-4b13-8cdc-7ba15d276e84), лише 29.04.2024 о 19:09, а отже несвоєчасно.

За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 11.10.2024 по 30.04.2024 останній розпочав вчиняти дії, направлені на заповнення/перегляд розділів документа - 7f874d9b-4f7c-4b13-8cdc-7ba15d276e84 - лише 29.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 02.03.2021.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що після звільнення він перебував у складних життєвих обставинах, а саме здійснював постійний догляд за своїм дідусем, який за станом здоров?я потребував сторонньої допомоги. Також зазначив, що зазначені обставини мали тривалий та об?єктивний характер, істотно обмежували його вільний час і можливість своєчасно відслідковувати зміни законодавства, у тому числі у сфері фінансового контролю. Та додав, що жоден державний орган, роботодавець або інша уповноважена особа не повідомляли його про зміну підходів до визначення строків подання декларацій в умовах воєнного стану, а саме про необхідність подання декларації до 31 січня 2024 року, а не після його припинення чи скасування та відсутність такого повідомлення свідчить про те, що він не усвідомлював протиправності можливої бездіяльності та не мав наміру порушувати вимоги закону. Після того як йому стало відомо про обов?язок подання декларації, він добровільно та без зволікань виконав його і 29 квітня 2024 реку подав декларацію у встановленому законом порядку.

На офіційному веб-сайті Національного агентства 20 жовтня 2023 року повідомлено про «Відновлення декларування: які декларації необхідно подати» (https://nazk.gov.ua/uk/vidnovlennya-deklaruvannya-yaki-deklaratsiyi-neobhidno-podaty/), а саме: за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).

Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації до 31 січня 2024 року.

Так, у ОСОБА_1 у період з 12.10.2023 (день набрання чинності Законом України № 3384-ІХ) до 31.01.2024 включно було 112 календарних днів для з'ясування строків подання, внесення до декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) за 2023 рік достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства вказаної декларації, однак останній цим не скористався.

Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, 21.07.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 29.04.2024 о 19:09 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

Водночас, суд враховує ступінь суспільної небезпеки внаслідок несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації, з урахуванням мети запровадженого механізму електронного декларування.

Зокрема, метою декларування є забезпечення можливості об'єктивного фінансового контролю за майновим станом осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

У свою чергу, здійснення фінансового контролю здійснюється шляхом здійснення перевірок достовірності декларацій антикорупційними органами, проведення стосовно службовців моніторингу способу їх життя з метою перевірки відповідності рівня життя задекларованим майну та доходам.

З огляду на це, несвоєчасне подання декларації після звільнення з пропуском терміну на тиждень не свідчить про намір суб'єкта декларування приховати від антикорупційних органів інформацію про свій майновий стан.

Згідно зі ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.

Будь-яких застережень щодо неможливості застосування до окремих складів адміністративних правопорушень положень ст. 22 КУпАП закон не містить.

Вирішуючи питання про звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КпАП, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу порушника, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність та відсутність обставин, що її обтяжують.

Суд зазначає, що обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є визнання вини та щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.

Згідно з ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про малозначність вчиненого адміністративного правопорушення, тому вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оголосивши йому усне зауваження.

Такий вид адміністративного стягнення буде мати достатній вплив на особу, яка вчинила адміністративне правопорушення і дозволить запобігти вчиненню нею в подальшому нових правопорушень.

Відповідно до ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст. 22, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого діяння на підставі ст. 22 КУпАП та обмежитись відносно нього усним зауваженням.

Провадження у справі закрити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.О. Вдовиченко