Єдиний унікальний номер 725/9986/25
Номер провадження 3/725/2495/25
15.01.2026.
Суддя Чернівецького районного суду м. Чернівців Галичанський О.І. за участю ОСОБА_1 , його представника-адвоката Кірницького Г.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч. 1 КУПАП відносно ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 мешканця АДРЕСА_1 ,
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 18 жовтня 2025 року о 16 годині 56 хвилин в м. Чернівці на вулиці Південно-Кільцевій, 25, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Мазда» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці, неприродна блідість). Відмовився від проходження медичного огляду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУПАП. Вказав, що являється особою з інвалідністю, має помірний ступінь обмеження здатності до спілкування, виражений ступінь обмеження здатності до контролю за своєю поведінкою, потребує отримання реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров'я. Також вказав, що не вживає наркотичних заходів. В приміщенні наркологічного диспансеру він не заперечував і не відмовлявся від дослідження на предмет вживання наркотичних речовин. Він фізіологічно не зміг здати зразок сечі, але просив відібрати у нього зразок крові. Проте йому було відмовлено. Підтримав клопотання про закриття адміністративного провадження через відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУПАП.
Судом досліджено матеріали, зібрані Управлінням патрульної поліції м. Чернівці, додані до протоколу про адміністративне правопорушення та цифровий диск з відеозаписом на ньому, відзнятим з «бодікамер» інспектора поліції, який документував адміністративне правопорушення, вчинене, на його думку, ОСОБА_1 .
Відповідно до відеоматеріалу, водій ОСОБА_1 , рухаючись на автомобілі по вул. Південно-Кільцева м. Чернівці був зупинений екіпажем патрульної поліції. При цьому суд констатує, що ОСОБА_1 не виявляв ознак будь-якого сп'яніння. На наявність ознак сп'яніння, про які вказано у протоколі про адміністративне правопорушення його не перевіряли. В приміщення наркологічного диспансеру ОСОБА_1 спілкувався з лікарем, проте, на наявність зовнішніх ознак наркотичного сп'яніння його також перевірено не було. Йому було запропоновано здати сечу на аналіз. ОСОБА_1 отримав контейнер для сечі і прослідував до туалету, куди його супроповоджував працівник поліції та залишився поруч з ним і фільмував та додатково на власний мобільний телефон знімав маніпуляції, які ОСОБА_1 проводив біля унітазу.
Останній не зміг здати зразок сечі для аналізу, що працівниками поліції було розцінено, як відмова від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Також суд зазначає, що представлений суду відеоматеріал, отриманий працівниками патрульної поліції про події, які відбувалися у туалетній кімнаті Чернівецького обласного наркологічного диспансеру за участю ОСОБА_1 , містить інформацію, яка зібрана з порушенням статті 8 Європейської Конвенції з прав людини, яка гарантує кожному право на повагу до свого приватного життя.
Наявність сторонньої особи, яка фільмує такі дії «бодікамерою» має ознаки психологічного тиску та, на переконання суду, може створити психологічний бар'єр, заблокувавши фізіологічну можливість здійснити сечепускання.
Жоден з лікарів не пропонував ОСОБА_1 замість сечі здати для аналізу зразок слини або крові.
Відповідно до ст.266 КУпАП, «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі Порядок) та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння бо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. № 1452/735 далі Інструкція), особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу а швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст.266 КУпАП, та висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними.
З наявного в матеріалах справи відеозапису із портативного відеореєстратора працівника патрульної поліції щодо складання адміністративних матеріалів за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 вбачається, що під час спілкування з поліцейськими, водій поводив себе адекватно, в силу своїх фізичних вад відповідав на їх запитання, висловлював свої заперечення, його поведінка цілком відповідала обстановці. На наявність будь-якого з ознак наркотичного сп'яніння, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 працівники поліції не перевіряли.
Крім цього, як встановлено матеріалами справи про адміністративне правопорушення, працівниками поліції не було задокументовано та не доведено належними та допустимими доказами факту порушення водієм ОСОБА_1 , таких положень ПДР, які б відповідно до ст.35 Закону України «Про Національну поліцію» давали право працівникам поліції здійснити законну зупинку транспортного засобу під керуванням останнього.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом без використання засобів пасивної безпеки жодним з матеріалів справи і відеоматеріалом не підтверджується.
Тобто, на думку суду, із матеріалів справи і зокрема з відеоматеріалів, доданих до справи про адміністративне правопорушення не вбачається, що водій ОСОБА_2 допустив будь-які порушення правил дорожнього руху, за які його слід було зупинити, у зв'язку із чим, всі наступні вимоги працівників поліції водій не був зобов'язаний виконувати, а всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП.
Такі висновки суду повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.03.2019 року у справі №686/11314/17.
Окрім того, у відповідності до вимог ст.265-2 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху. При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Однак ОСОБА_1 не було відсторонено від керування транспортним засобом, про що свідчить відсутність в матеріалах справи відповідного документу встановленої форми-акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12,2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.cт.283, 284КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-р 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до ст. 251 КУПАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Враховуючи наведені вище висновки судів вищих інстанцій, а також те що суду не надано доказів тому, що ОСОБА_1 18.10.2025 був відсторонений від керування транспортним засобом, порушив правила дорожнього руху, що давало би підстави зупинити транспортний засіб під його керуванням, мав ознаки наркотичного сп'яніння і ці ознаки були перевірені працівником поліції і факт перевірки зафіксовано портативною відеокамерою поліцейського, відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, суд не вбачає в його діях ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУПАП.
Відповідно до статті 280 КУПАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи норму ст.62 Конституції України, щодо того, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь , доказів вини ОСОБА_1 суду надано не було.
На підставі наведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 247, 251, 283, 284 ч. 1 п. 3 КУПАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУПАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Галичанський О. І.