Рішення від 16.03.2026 по справі 718/3028/25

Справа № 718/3028/25

Провадження 2-а/718/9/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2026 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області в особі судді Нагорного В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2026 року скасовано ухвалу Кіцманського районного суду Чернівецької області від 10 листопада 2025 року про повернення позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення скасовано та направлено справу до Кіцманського районного суду Чернівецької області для продовження розгляду.

У позовній заяві представник позивача - адвокат Андроник Б.В. просив визнати протиправною та скасувати постанову №3638 від 14.05.2025 року винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КупАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КупАП - закрити.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в оскаржуваній постанові не розкрито склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210 КУпАП, яка ставиться у вину позивачу, а відповідач в оскаржуваній постанові невірно кваліфікував дії позивача за ч.3 ст.210 КУпАП, що тягне за собою її скасування.

Представник позивача у позовній заяві стверджує, що оскаржувану постанову було винесено відповідачем 14.05.2025 року за відсутності позивача, тоді як докази про належне повідомлення останнього про дату, час та місце розгляду адміністративних матеріалів у матеріалах даної справи відсутні, відсутній підпис про її отримання позивачем, відтак позивач був позбавлений права на захист та можливості отримання правової допомоги.

Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 09 березня 2026 року постановлено визнати поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку для звернення до суду, прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, визначено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

11 березня 2026 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не визнав позовних вимог, заперечив проти них, просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

У відзиві відповідач зазначив, зокрема, що за приписами п.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідач у відзиві стверджує, що відповідно до підпункту 10-1 пункту 1 Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану, військовозобов'язаний ОСОБА_1 зобов'язаний, зокрема, уточнити протягом 60 днів (з 18.05.2024 по 16.07.2024) з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, однак вищевказані приписи ОСОБА_1 були проігноровані, він не з'являвся вчасно до ІНФОРМАЦІЯ_3 , персональні дані не уточнив, що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП, то його було притягнуто до адміністративної відповідальності оскаржуваною постановою у виді штрафу.

За змістом відзиву на позовну заяву, 06.05.2025 ОСОБА_1 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де посадовою особою було складено адміністративний протокол №3/356,під час складання якого ОСОБА_1 було роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП з повідомленням часу, дати та адреси розгляду протоколу, а також вручено примірник протоколу під підпис,на розгляд протоколу ОСОБА_1 не з'явився.

Відповідач у відзиві стверджує, що ОСОБА_1 брав участь при складанні протоколу №3/356 від 06 травня 2025 року, належним чином був повідомлений про дату розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього за ч.3 ст. 210 КУпАП, не цікавився її розглядом та результатом справи, з урахуванням чого строк звернення до суду з позовом щодо оскарження вищевказаної постанови закінчився 25.05.2025 року.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Як вбачається з паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 15травня 2008 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований в с. Киселів Чернівецького району Чернівецької області.

06 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 складено протокол № 3/356 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_1 всупереч встановленим чинним законодавством вимогам правил військового обліку, в період з 18.05.2024 по 17.07.2024 порушував правила військового обліку, а саме не уточнив протягом 60 днів, з дня набрання чинності указу Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у Р(М)ТЦК та СП, своїми протиправними, винними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 7 ч.3 ст.1, абзацу 5 ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та вимоги абз.3 п.10-1 ч.1 Додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, з 25.01.2025 року є порушником військового обліку.

У протоколі наявний підпис ОСОБА_1 про те, що йому повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 15 год. 30 хв. 14 травня 2025 р. в приміщенні прийому громадян ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 .

Доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 для уточнення даних 06.05.2025 підтверджується рапортом поліцейського Нагинчука Івана.

Таким чином, ОСОБА_1 06 травня 2025 року був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду відносно нього справи про адміністративне правопорушення, а відтак суд відхиляє доводи позовної заяви про відсутність доказів про належне повідомлення позивача про розгляд адміністративних матеріалів як необґрунтовані.

Постановою № 3638 від 14травня 2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП на підставі вищевказаного протоколу 3 № 356від 06.05.2025 р. про адміністративне правопорушення, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 за те, що ОСОБА_1 не уточнив свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, накладено на громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Постановою від 07.10.2025 відкрито виконавче провадження ВП № 79268584 з виконання постанови № 3638 виданої 14.05.2025 про стягнення 34000 грн штрафу.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ч.3 ст.210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ), Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок).

Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відтак, особливий період в Україні розпочався 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 №303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває дотепер.

Закон №3543-XII встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За приписами частини 3 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Таким чином, ураховуючи вимоги абзацу сьомого частини 3 статті 22 Закону №3543-XII, усі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абзаців другого шостого, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до частини 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац другий); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац шостий).

Згідно з частиною 11 статті 38 Закону №2232-ХІІ у редакції Закону №3633-IX від 11.04.2024, який набрав чинності 18.05.2024, призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Такий обов'язок визначено також пунктом 23 Порядку, відповідно до якого призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.

За правилами, встановленими статтею 42 Закону №2232-ХІІ та пункту 19 Порядку, громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною 10 статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

За приписами абзацу четвертого пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону№3633-ІХ громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Таким чином, вищезазначені норми визначають три способи, у які громадяни України, що перебувають на території України і є військовозобов'язаними повинні були уточнити свої персональні даніз 18.05.2024 по 16.07.2024, а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Оскаржувана постанова містить належне обґрунтування порушення ОСОБА_1 вимог Закону №2232-ХІІ, в частині обов'язку особисто та своєчасно оновити свої персональні дані, а тому у суду відсутні підстави для її скасування.

При цьому, суд відхиляє доводи представника позивача, що ОСОБА_1 не був належно повідомлений про розгляд відносно нього адміністративних матеріалів 14.05.2025, оскільки вказане твердження спростовується наявними у справі доказами.

Решта доводів представника позивача не спростовує висновків суду.

Про обґрунтованість притягнення позивача до відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП також вказує те, що матеріали справи не містять даних, які б спростовували обставини, викладені в оскаржуваній постанові. При розгляді справи та винесенні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності позивача були належним чином оцінені всі зібрані по справі докази, правильно визначено статтю, якою передбачено відповідальність за вчинення даного правопорушення та застосовано стягнення в межах санкції ч.3 ст.210 КУпАП.

Оскільки оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 90, 241-243, 246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його складення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: Театральна площа, 6, м. Чернівці.

Суддя В.В. Нагорний