Справа № 404/10557/25
Номер провадження 2/404/3879/25
20 лютого 2026 року Фортечний районний суд міста Кропивницького
в складі: головуючого судді - Мохонько В.В.,
за участі секретаря - Суркової А.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ «Кіровоградобленерго» про скасування рішення комісії та відновлення електропостачання,-
ОСОБА_1 звернулась до Фортечного районного суду м. Кропивницького з позовом до приватного акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», яким просила скасувати рішення засідання комісії Кропивницьких Міських Електричних Мереж ПрАТ «Кіровоградобленерго» з розгляду акту про порушення споживачем ПРРЕЕ, по протоколу №144 від 21 серпня 2025 року та відновити постачання електричної енергії у житловому будинку на побутові потреби по фіксованим цінам, за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .
В обґрунтування позову зазначила, що з 21 листопада 2024 року є власницею житлового будинку АДРЕСА_1 . Належний позивачці будинок електрифікований. Вказує, що завжди вчасно та в повному обсязі здійснювала оплату за спожиту електроенергію.
Позивачка стверджує, що не є фізичною особою-підприємцем та не займається підприємницькою діяльністю, електричну енергію використовує виключно на побутові потреби. У житлі, яке їй належить на постійній основі, безкоштовно, проживає родина вимушено переміщених осіб з Харківської області.
Зазначає, що 11 липня 2025 року технічними працівниками ПрАТ «Кіровоградобленерго», без її участі, було складено акт №003958 від 11 липня 2025 року, про порушення споживачем ПРРЕЕ, яким нібито встановлено, що споживач на об'єкті: АДРЕСА_1 , о/р НОМЕР_1 , код ЕІС 6224747741513166, порушив п.2.3.12 та пп. 20 п.5.5.5 ПРРЕЕ, шляхом споживання побутовим споживачем електричної енергії на не побутові потреби.
21 серпня 2025 року було складено протокол №144 засідання комісії по розгляду актів про порушення споживачем ПРРЕЕ, розглянуто акт про порушення № 003958 від 11 липня 2025 року та прийнято рішення про зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення порушення.
Листом №2303/12 від 27 серпня 2025 року ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК» надало позивачу інформацію наступного змісту: 26 серпня 2025 року Товариство отримало від ПрАТ «Кіровоградобленерго» повідомлення про порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року за №312 в частині споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на не побутові потреби (п.2.3.12 ПРРЕЕ) на об'єкті індивідуального побутового споживача за адресою АДРЕСА_1 , договір 100511185, від 01 січня 2019 року. При цьому, ОСР надав копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ та інформацію необхідну для здійснення перерахунку вартості спожитої електричної енергії, а саме, дату останнього контрольного огляду та обсяг помісячно, що підлягає перерахунку. Відповідно до наданої ОСР інформації, перерахунку підлягає 2015 кВт. год. спожиті за період з 20 березня 2025 року по 21 серпня 2025 року.
Позивачкою вказано, що згідно роздруківки ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК», електропостачання по її особовому рахунку НОМЕР_1 за липень 2025 року склало 0 кВТ*год., а за попередній місяць 1 кВТ*год, ці обставини вона вважає підставою для сумнівів у об'єктивності, достовірності та законності акту № 003958 від 11.07.2025 року. Позивач стверджує, що технічні працівники ПрАТ «Кіровоградобленерго» відмовились оглянути її електроустановки, що у відповідача відсутня інформація, фото, відео фіксація споживання електричної енергії на не побутові потреби. Позивачка вважає даний акт про порушення фальсифікацією з метою змусити її оплачувати електричну енергію на комерційній основі, тобто на не побутові потреби.
У позовній заяві вказано, що позивач не була ознайомлена з правовими наслідками, що виникають у результаті зафіксованих в акті порушень, що є порушенням вимог п. 6.5.11, 6.5.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, що затверджений Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (ККОЕЕ).
Вважаючи вказане рішення комісії відповідача незаконним та таким, що прийняте з порушенням вимог законодавства, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Фортечного районного суду міста Кропивницького від 10 жовтня 2025 року відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві зазначено, що ОСОБА_1 споживає електричну енергію за фіксованою ціною для побутових споживачів на об'єкті за адресою АДРЕСА_1 ,згідно особового рахунку НОМЕР_1 . Оператору системи розподілу (ОСР), яким є відповідач ПрАТ «Кіровоградобленерго», з рекламної інформації, що оприлюднена на сайтах мережі Internet, стало відомо про те, що за адресою знаходження електроустановки позивача ( АДРЕСА_1 ) здійснюється надання платних послуг з користування басейном, сауною та кімнатами для відпочинку комплексу для відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Зокрема, на сайтах Instagram, Facebook, Bani.ua, top20.ua, kamon.ua, ratelist.top, Mixsport, Booking та інших представлена рекламна інформація про функціонування даного комплексу відпочинку за адресою АДРЕСА_1 , ( АДРЕСА_2 . На зазначених сайтах наявні також відгуки осіб, що отримали послуги комплексу «Еко-релакс», про їх враження від отриманих послуг у період з березня 2016 року по теперішній час. Зазначений факт споживання електричної енергії на об'єкті побутового споживача за фіксованою ціною для побутових споживачів на не побутові потреби є порушенням вимог пунктів 2.3.12 та 2.3.18глави 2.3 розділу ІІ, а також підпункту 20 п. 5.5.5 глави 5.5 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (ПРРЕЕ).
За вимогами абзацу 8 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ та відповідно до пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ, з наведених вище підстав, представниками ПрАТ «Кіровоградобленерго» було складено ряд актів про порушення ПРРЕЕ на даному об'єкті: акт № 003045 від 10.06.2024, акт № 003218 від 29.08.2024, акт № 003383 від 20.03.2025 року, акт № 003958 від 11.07.2025 року. При цьому споживач не визнавала факту припущення нею порушень ПРРЕЕ, стверджувала, що споживає електричну енергію на своєму об'єкті для власних побутових потреб, але не надавала представникам ОСР доступу для обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів на об'єкті.
При складанні акту про порушення № 003383 від 20.03.2025 року представникам ОСР споживачем було надано можливість обстежити його внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на вказаному об'єкті. Під час даного обстеження представниками ОСР було встановлено та зафіксовано відеозйомкою факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на не побутові потреби на даному об'єкті, а також встановлено відсутність споживання електричної енергії у даному будинку для власних побутових потреб споживача.
Акт про порушення № 003958 від 11.07.2025 року, про який йдеться у позовній заяві, був складений трьома представниками ОСР в присутності ОСОБА_2 , яка знаходилась за даною адресою та допустила представників ОСР на об'єкт (територію) споживача (до вузла обліку, що знаходиться на опорній конструкції у дворі домоволодіння) для проведення перевірки. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення повідомили особу, яка їх допустила на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, про мету перевірки та про право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Особа, яка допустила представників ОСР на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки відмовила представникам ОСР у наданні доступу для обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на не побутові потреби в даному будинку, а також відмовилась від підпису акту про порушення. Зазначене зафіксовано відеозйомкою, яка є додатком до акту. Примірник акту про порушення разом із запрошенням на засідання комісії ОСР з розгляду даного акту було направлено ОСОБА_1 рекомендованим листом № 625/05/56 від 18.07.2025 року.
У порядку передбаченому розділом VIII ПРРЕЕ, засідання комісії ОСР з розгляду даного акту про порушення відбулось 21.08.2025, у Сервісному центрі ПрАТ «Кіровоградобленерго». ОСОБА_1 на зазначене засідання комісії у призначену дату та час не прибула, свого уповноваженого представника не направила, з заявами щодо можливості перенесення дати та часу розгляду даного акту про порушення не зверталась. У зв'язку з зазначеним засідання комісії з розгляду акту про порушення № 003958 від 11.07.2025 відбулось без присутності споживача/представника споживача. Рішення комісії було зафіксовано протоколом № 144 від 21.08.2025 року.
У відзиві зазначається, що Комісією було враховано, що факт споживання електричної енергії на не побутові потреби на об'єкті ОСОБА_1 був підтверджений в порядку, що передбачений пунктом 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ - рекламною інформацією з надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, а також результатами обстеження внутрішніх електричних мереж, яке відбулось 20.03.2025 року (при складанні акту про порушення № 003383 від 20.03.2025). Заходів з усунення порушення, передбачених Правилами, споживачем здійснено не було.
На виконання вимог положень пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ у протоколі засідання комісії з розгляду акта про порушення № 003958 від 11.07.2025 року було зазначено зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення та ухвалене рішення про надання відповідному електропостачальнику інформації щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки,дати складання акту, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку - для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником.
Копію даного протоколу комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ було направлено споживачу рекомендованим листом вих. № 787/05/56 від 28.08.2025 року.
В порядку, що визначений абз. 23 пункту 2.3.12 глави 2.3 Розділу ІІ ПРРЕЕ, відповідному електропостачальнику (ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК») листом № 771/05/56 від 25.08.2025 року було направлено копію протоколу № 144 засідання комісії з розгляду акту про порушення № 003958 від 11.07.2025 року та інформацію щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати складання акту, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку.
Відповідачем зазначено, що з метою належного вирішення спірного питання, позивачу було рекомендовано врегулювати договірні відносини щодо розподілу та постачання електричної енергії на вказаний вище об'єкт, шляхом організації окремого обліку споживання електричної енергії на не побутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом або шляхом припинення споживання електричної енергії на зазначеному об'єкті на не побутові потреби. Проте позивач даних рекомендацій не виконав.
Виходячи з наведеного у відзиві, відповідач вважає, що ним було повністю додержано законодавчих вимог при складанні та розгляді акту про порушення ПРРЕЕ № 003958 від 11.07.2025 року, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню з підстав їх необґрунтованості та недоведеності.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що, на думку позивача, рішення, зафіксоване протоколом № 144 від 21.08.2025 року підлягає скасуванню, оскільки його винесено без присутності споживача, відсутні фото-, відео-, актові або технічні докази, не зафіксовано обладнання, що підтверджує комерційне використання, не встановлено окремих приладів обліку, порушення не входить до переліку п. 8.4.2. ПРРЕЕ, тому не є таким, що тягне визначення необлікованої електроенергії, а також зазначено про порушення положень ЦПК України при проведенні засідання комісії відповідача в частині порушення змагальності та рівності сторін.
Відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначається про незгоду з доводами відповіді на відзив. Відповідач зазначає у своїх запереченнях, що є оператором системи розподілу електричної енергії, тому під час засідання комісії з розгляду актів про порушення має керуватись у своїй діяльності спеціальним законодавством у сфері електроенергетики, а не цивільним процесуальним законодавством. Відповідачем зазначено, що відповідно положенням п. 8.2.6 ПРРЕЕ, до обов'язків ОСР входить повідомлення споживача про засідання комісії з розгляду актів про порушення, що має бути надіслане рекомендованим листом разом з примірником акту про порушення. Дані вимоги відповідачем були виконані, зокрема - ПрАТ «Кіровоградобленерго» рекомендованим листом від 21.07.2025 ОСОБА_1 було направлене запрошення № 625/05/56 від 18.07.2025 на засідання комісії ОСР з розгляду акту про порушення № 003958 від 11.07.2025 року, що мало відбутись о 14.00 21.08.2025 року, разом із примірником акту про порушення. Обов'язкової участі споживача у засіданні комісії не передбачено чинним законодавством. Відповідачем зазначено, що, дійсно, при здійснені споживачем такого виду порушення ПРРЕЕ, як споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на не побутові потреби не йдеться про споживання необлікованої електричної енергії. Даний вид порушення передбачений пунктом 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ, а не пунктом 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ. При виявленні порушення, передбаченого п. 2.3.12 ПРРЕЕ, обсяг спожитої електричної енергії облікований засобом комерційного обліку, але оплата за спожиту електричну енергію здійснена споживачем за неналежним тарифом. Саме тому у комісії ОСР з розгляду актів про порушення не було підстав для визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії в порядку, передбаченому главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ. Комісією були здійснені заходи, що передбачені положеннями п. 2.3.12 глави 2.3 розділу ІІ ПРРЕЕ, а саме - у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначено зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення негайно, а також оператором системи було надано копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати складання акту про порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку. Крім того, Відповідачем зазначено, що підпунктом 2 пункту 7.5 ПРРЕЕ передбачено, що припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення, в тому числі, у разі не сплати коригуючого платіжного документу у тридцятиденний строк, у разі споживання електричної енергії на не побутові потреби побутовим споживачем електричної енергії або споживачем, що купує електричну енергію у постачальників універсальних послуг за фіксованою ціною, на не побутові потреби (на потреби, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) за об'єктом, за яким виявлено порушення. Відповідно до пункту7.10 ПРРЕЕ - припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу. У разі нездійснення оператором системи припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення купівля-продаж електричної енергії за договором про постачання зупиняється, а обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати. Відповідачем зазначено, що електропостачальник ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК» звернувся до нього в порядку, що визначений п. 7.5, 7.10 ПРРЕЕ та п.11.5.12 Кодексу систем розподілу,що затверджений Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, щодо припинення електроживлення об'єкту позивача за адресою АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 . Положеннями п. 7.5. ПРРЕЕ та 11.5.12 КСР визначено, що ОСР не має права вимагати від електропостачальника обґрунтування причини (підстави) припинення електроживлення, ОСР не розглядає заперечення щодо припинення електроживлення або звернення щодо неправомірності дій електропостачальника від споживачів електричної енергії. Відповідачем у справі, як ОСР, на вимогу електропостачальника 11.11.2025 року було проведено відключення зазначеного об'єкту позивача, яке позивач вважає незаконним. Відповідач зауважує на тому, що він, як оператор системи розподілу, не є ініціатором даного відключення, оскільки припинення електроживлення здійснювалося на вимогу електропостачальника ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК». Отже, саме цим учасником ринку має бути ініційоване і відновлення електроживлення. У випадку, якщо ОСР здійснить підключення електроустановок споживача без ініціативи учасника ринку, на вимогу якого було здійснене відключення, обсяги електричної енергії використані споживачем після цього, будуть покладені адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати, що передбачено положеннями п. 7.10 ПРРЕЕ.Крім того, відповідач звертає увагу на те що, відповідно до абзацу 2 п. 7.12 ПРРЕЕ - витрати оператора системи на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) покриваються за рахунок коштів ініціатора здійснення цих робіт, які відшкодовуються йому споживачем. Відповідачем підсумовано, що, задоволення вимог позивача шляхом зобов'язання ПрАТ «Кіровоградобленерго» відновити електропостачання на об'єкт позивача спричинить порушення його прав та законних інтересів, оскільки на нього буде покладено втрати у вигляді обсягів електричної енергії, що будуть спожиті споживачем після такого підключення, а також відповідачеві не буде компенсовано витрати на здійснення цих робіт. Крім того, питання щодо застосування фіксованих цін для побутових споживачів покладено на постачальника універсальних послуг, яким є ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК».
15 грудня 2025 року ОСОБА_1 подала до суду заяву про забезпечення позову, в якій просила забезпечити позов шляхом відновлення постачання електричної енергії у житловому будинку на побутові потреби по фіксованим цінам за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .
Ухвалою Фортечного районного суду міста Кропивницького від 16 грудня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі №404/10557/25, провадження 2/404/3879/25 за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ «Кіровоградобленерго» про скасування рішення комісії та відновлення електропостачання. Постановою Кропивницького апеляційного суду від 09 лютого 2026 року ухвалу Фортечного районного суду міста Кропивницького від 16 грудня 2025 року у справі №404/10557/25, провадження 2/404/3879/25залишено без змін.
В судовому засіданні позивач та її представник, адвокат Гольфіндер С. К., позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просили позов задовольнити.
Позивач додатково пояснила, що володіє 13/25 частинами будинку за адресою АДРЕСА_1 .
12/25 частин будинку вона подарувала ОСОБА_3 , який є її чоловіком. Також позивач зазначила, що за домовленістю між нею та ОСОБА_4 , частина будинку, в якій знаходиться басейн та сауна (перший поверх будинку), перебуває у використанні ОСОБА_4 за їх спільною згодою, а в її використанні перебувають кімнати на другому поверсі, які призначені для проживання, де зараз перебувають тимчасово переміщені особи. Крім того, позивач надала у судовому засіданні і просила залучити до матеріалів справи свої додаткові письмові пояснення,письмові пояснення ОСОБА_2 , довідки Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради № 3525-5000848964 від 08.04.2022 та № 3525-5000725458 від 04.04.2022 року, акт про проживання б/н від 15.08.2025,а також витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Представники відповідача ПрАТ «Кіровоградобленерго» Попова О.О. та адвокат Савченко Я. В. в судовому засіданні позов не визнали, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив, просили у задоволенні позову відмовити. Представники відповідача на додаткові пояснення позивача зазначили, що з наданих позивачем документів вбачається, що будинок за адресою АДРЕСА_1 перебуває у спільній частковій власності позивача та її чоловіка ОСОБА_3 , частини будинку не виділені в натурі кожному із співвласників, тому вважають, що весь будинок використовується для надання платних послуг, як комплекс для відпочинку «Еко-релакс».
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали цивільної справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до договору дарування № 977 від 17.10.2024 року, позивачу ОСОБА_1 належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, 03.12.2024 року позивач подарувала 12/25 частини будинку ОСОБА_3 , що підтверджується договором дарування № 1098 від 03.12.2024 року. Тобто. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 даний будинок належить на праві спільної часткової власності.
Встановлено і не заперечується сторонами по справі, що ОСОБА_1 приєдналась до публічних договорів - до договору споживача про постачання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу електричної енергії ПрАТ «Кіровоградобленерго», та до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з електропостачальником (постачальником універсальних послуг) ТОВ «Кіровоградська обласна Електропостачальна компанія» («КОЕК», «Ондо»), як споживач електричної енергії за адресою АДРЕСА_1 , на її ім'я було оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 .Позивач ОСОБА_1 споживала електричну енергію у будинку за адресою АДРЕСА_1 ,проводила розрахунки за спожиту електричну енергію за фіксованою ціною для побутових споживачів, не зверталась до оператора системи розподілу або до електропостачальника/постачальника універсальних послуг з заявами щодо оформлення споживання електричної енергії у вказаному будинку для не побутових потреб.
Правовідносини сторін у справі регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (ПРРЕЕ), Кодексом системи розподілу, що затверджений Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (КСР) та Кодексом комерційного обліку електричної енергії, що затверджений Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (ККОЕЕ).
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні акти.
Цивільні права, згідно з ст. 13 ЦК України, здійснюються особою у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Положеннями статей 15, 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою ст. 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» - індивідуальний побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність.
Згідно п. 42ч. 1ст. 1 цього Закону малий непобутовий споживач -споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.
У частині 4ст. 46 вказаного Закону передбачено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором. Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики.
Відповідно до частин 1, 2ст.56Закону України «Про ринок електричної енергії» - постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з положеннями ч. 2, 3 ст. 58 вказаного Закону побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг.
Згідно з п. 3.1.1ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 3.3.1 ПРРЕЕ постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі, оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку відповідно до укладених договорів про надання відповідн их послуг. У разі споживання електричної енергії побутовим споживачем або споживачем, що купує електричну енергію у постачальників універсальних послуг за фіксованою ціною, на непобутові потреби (на потреби, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) постачальник універсальних послуг може виставляти єдиний рахунок за відповідними тарифами (цінами) за складовими: за фіксованою ціною для побутових споживачів; тарифами (цінами) для непобутових споживачів. Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Споживач електричної енергії зобов'язаний, відповідно до пп. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); відповідно до пп. 5 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; відповідно до пп. 12 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; відповідно до пп. 13 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; відповідно до пп. 19 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; відповідно до пп. 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії; відповідно до пп. 33 п. 5.5.5 ПРРЕЕ - не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.
У п. 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:акт про порушення документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;
відмова в доступі до об'єкта споживача дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про не допуск; договір про постачання електричної енергії споживачу домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;об'єкт побутового споживача квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об'єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, а також земельна ділянка, призначена для індивідуального житлового будівництва зазначених об'єктів житлової нерухомості;побутові потреби споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об'єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію) у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об'єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної,підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо;побутовий споживач індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Як визначено положеннями п. 2.3.12 ПРРЕЕ - споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.
Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.
Вид об'єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, у тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.
У разі зміни потреб споживання (використання) на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.
Електрична енергія, яка споживається (використовується) на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідний розрахунковий місяць (незалежно від потужності електроустановки об'єкта такого індивідуального побутового споживача).
У разі споживання (використання) електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби індивідуальний побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на побутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом у межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року N 409 (далі - постанова КМУ N 409). Споживач зобов'язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії. Оператор системи розглядає таку заяву протягом п'яти робочих днів.
У разі виявлення оператором системи фактів споживання (використання) побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби (цілі), для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено законодавством) оператор системи складає акт про порушення цих Правил, у якому зазначаються виявлені факти споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення. Підтвердженням факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби можуть слугувати отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби, рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах, зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою, рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet тощо.
При складенні такого акта про порушення оператор системи має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби.
Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.
Порушення у вигляді споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби може бути усунуто шляхом:
припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби, що підтверджується актом перевірки (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на побутові потреби), врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на непобутові потреби), врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби після оформлення акта розподіленої електричної енергії або встановлення додаткового засобу обліку (у разі споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби).
У разі отримання від споживача повідомлення про припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення здійснити перевірку та зафіксувати припинення споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті побутового споживача, про що складає акт обстеження.
У разі усунення порушення споживачем шляхом припинення ним споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби оператор системи повідомляє електропостачальника протягом одного робочого дня з дня проведення перевірки із зазначенням дати усунення порушення, показів засобу обліку на дату усунення порушення.
У разі наявності підтверджених фактів споживання (використання) споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та недопуску споживачем представників оператора системи на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.
У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання (використання) електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення негайно.
Оператор системи надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку не пізніше наступного робочого дня після розгляду акта про порушення цих Правил на засіданні комісії.
Електропостачальник протягом чотирнадцяти календарних днів на підставі отриманої копії протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію на об'єкті споживача за період, який складається з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше шести місяців, та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії) за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів за відповідні розрахункові місяці.
У разі визнання споживачем факту споживання (використання) ним електричної енергії на непобутові потреби, він складає відповідну письмову заяву та подає її оператору системи та електропостачальнику. У такому випадку за його заявою коригуючий платіжний документ для оплати виставляється за період, який складається з дня, зазначеного споживачем у заяві, але не більше ніж за три роки до дня виявлення порушення цих Правил та з дня виявлення порушення до дня проведення засідання комісії або усунення порушення (якщо порушення усунуто до дня засідання комісії), за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідні розрахункові місяці.
У разі несплати коригуючого платіжного документа у тридцятиденний строк з дня його отримання постачання електричної енергії такому споживачу припиняється за ініціативою електропостачальника в установленому цими Правилами порядку.
З дня розгляду акта на засіданні комісії до дня усунення споживачем порушення (зокрема врегулювання договірних відносин у порядку, передбаченому цим пунктом Правил) нарахування вартості фактично спожитої електричної енергії споживачем здійснюється електропостачальником за цінами на універсальні послуги для малих непобутових споживачів, що сформувалися у відповідному розрахунковому місяці.
Відповідно до положень п. 2.3.18 ПРРЕЕ - у разі споживання індивідуальним побутовим споживачем на об'єкті побутового споживача електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби індивідуальний побутовий споживач надає оператору системи необхідні дані для оформлення акта розподіленої електричної енергії за формою, визначеною у додатку 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії. Споживач відповідає за достовірність наданих даних.
Оператор системи складає акт розподіленої електричної енергії у двох примірниках, які підписуються оператором системи та споживачем. Один з примірників підписаного акта повертається споживачу разом з паспортом точки розподілу/передачі електричної енергії.
Оператор системи здійснює розподіл обсягів спожитої (використаної) електричної енергії відповідно до акта розподіленої електричної енергії з першого дня календарного місяця, наступного за місяцем, у якому підписано акт розподіленої електричної енергії:
на побутові потреби в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ N 409;
на непобутові потреби у розмірі перевищення обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою КМУ N 409.
Споживач звертається до електропостачальника із заявою про оформлення договірних відносин щодо споживання електричної енергії на непобутові потреби шляхом обрання відповідної комерційної пропозиції з урахуванням пункту 3.2.9 глави 3.2 розділу III цих Правил. У такому випадку дата врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо споживання електричної енергії на побутові та непобутові потреби вважається датою усунення порушення.
Відповідно до вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ - у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил, необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності).
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно з положеннями п. 8.2.6 ПРРЕЕ - акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).
У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.
Отже, у відповідності до вимог законодавства позивач, як споживач електроенергії, зобов'язана була використовувати електричну енергію, відповідно до умов договорів укладених з ПрАТ «Кіровоградобленерго» та ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК», а в разі порушення нею даного обов'язку нести відповідальність згідно із законом.
Згідно з положеннями ст. 76 ЦПК України доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Відповідно до ст.77ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
У ст. 78 ЦПК України закріплено, що суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно приписів ст.79ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Згідно зі ст.80ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. У ст. 89 ЦПК України закріплено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на положення даної норми представниками відповідача ПрАТ «Кіровоградобленерго» було складено ряд актів про порушення ПРРЕЕ стосовно домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 ,особовий рахунок НОМЕР_1 ,належного позивачу ОСОБА_1 : акт № 003045 від 10.06.2024року, акт № 003218 від 29.08.2024 року, акт № 003383 від 20.03.2025, акт № 003958 від 11.07.2025 року. Зазначеними актами про порушення ПРРЕЕ було зафіксоване порушення, передбачене п. 2.3.12 ПРРЕЕ - споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби. При цьому споживач не надавав представникам ПрАТ «Кіровоградобленерго» доступу для обстеження своїх внутрішніх мереж та, разом з цим, не визнавав факту припущення ним порушень ПРРЕЕ, зазначаючи при цьому, що споживає електричну енергію на своєму об'єкті для власних побутових потреб.
При складанні акту про порушення № 003383 від 20.03.2025 року представникам ОСР було надано можливість обстежити внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на вказаному об'єкті. Під час даного обстеження представниками ОСР було встановлено та зафіксовано відеозйомкою факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби на даному об'єкті, а також встановлено відсутність споживання електричної енергії у даному будинку для власних побутових потреб споживача в розумінні норм ПРРЕЕ, наведених вище.
Акт про порушення № 003958 від 11.07.2025 підписано трьома представниками оператора системи, у відповідній графі зроблено позначку про відмову від підпису акту особою, яка допустила представників ОСР на об'єкт (територію) споживача, зазначено, що факт відмови від підпису зафіксовано відеозйомкою. Актпро порушення № 003958 від 11.07.2025року містить повну інформацію щодо об'єкту споживача, виду порушення, всі графи та рядки заповнені без пропусків,текст є однозначним, без можливості подвійного тлумачення, в графах та рядках акта про порушення, що не стосуються виявленого порушення, проставлено прочерки, зазначено заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. В даному акті про порушення зазначено, що його складено у двох примірниках, відмова від його отримання зафіксована відеозйомкою. Примірник акту про порушення разом із запрошенням на засідання комісії ОСР з розгляду даного акту про порушення було направлене ОСОБА_1 рекомендованим листом 21.07.2025року разом із супровідним листом № 625/05/56 від 18.07.2025. Відповідні супровідний лист та поштове повідомлення наявні в матеріалах справи(а.с. 51, 53). Копію даного акту та запрошення на засідання комісії з його розгляду направлено відповідачем енергопостачальнику ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК». Такий порядок складання акту про порушення та його направлення споживачеві разом з повідомленням про місце, час та дату засідання комісії з розгляду даного акту повністю узгоджується з вимогами п. 8.2.5, п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
З протоколу № 144 від 21.08.2025 року засідання комісії ПрАТ «Кіровоградобленерго»(а.с. 50) з розгляду актів про порушення вбачається, що засідання комісії відбулось без участі споживача, по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу відповідного повідомлення. Комісією було враховано, що факт споживання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті ОСОБА_1 був підтверджений в порядку, що передбачений пунктом 2.3.12 ПРРЕЕ - рекламною інформацією з надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, а також результатами обстеження внутрішніх електричних мереж, яке відбулось 20.03.2025 (при складанні акту про порушення № 003383 від 20.03.2025). В матеріалах справи відсутні докази усунення позивачем порушення у спосіб визначений імперативною нормою, а саме п. 2.3.12 ПРРЕЕ, зокрема відсутні відомості про припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби, що підтверджується актом перевірки (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на побутові потреби); відсутні відомості про врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на непобутові потреби (у разі споживання (використання) електричної енергії виключно на непобутові потреби); відсутні відомості про врегулювання договірних відносин з електропостачальником щодо розрахунків за споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби після оформлення акта розподіленої електричної енергії або встановлення додаткового засобу обліку (у разі споживання (використання) електричної енергії на побутові та непобутові потреби).
У протоколі № 144 від 21.08.2025року засідання комісії з розгляду акта про порушення № 003958 від 11.07.2025 року зазначено зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення та зафіксоване рішення про надання відповідному електропостачальнику інформації щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати складання акту/усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку - для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником. Копію даного протоколу комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ було направлено споживачу рекомендованим листом вих. № 249/05/56 від 25.08.2025 року. Також копію протоколу № 144 засідання комісії з розгляду акту про порушення № 003958 від 11.07.2025 року було направлено відповідному електропостачальнику (ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК») листом № 771/05/56 від 25.08.2025 разом з інформацією щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати складання акту, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку. Зазначене підтверджується листами та поштовим повідомленням, які наявні в матеріалах справи (а.с. 52, 54). З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що дії відповідача ПрАТ «Кіровоградобленерго» під час розгляду акта про порушення № 003958 від 11.07.2025 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, а також дії з направлення споживачу та енергопостачальнику рішення даної комісії, що оформлене протоколом № 144 від 21.08.2025року повністю узгоджується з вимогами п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
Суд бере до уваги заяву-повідомлення про припинення електроживлення постачальника ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК» на 11 листопада 2025 року оператору системи розподілу ПрАТ «Кіровоградобленерго», скориговану заяву-повідомлення про припинення електроживлення постачальника ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК» на 11 листопада 2025 року оператору системи розподілу ПрАТ «Кіровоградобленерго»,а також лист ТОВ «КОЕК» № 2303 від 27.08.2025 та лист ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК» № 25/14 від 09.02.2026, з яких вбачається, що ініціатором відключення об'єкту позивача за адресою АДРЕСА_1 є енергопостачальник ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК».
Відповідно до пункту7.10 ПРРЕЕ - припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу. У разі нездійснення оператором системи припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення купівля-продаж електричної енергії за договором про постачання зупиняється, а обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати.
Відповідно до пункту 11.5.12 Кодексу систем розподілу - електропостачальник має право звернутися до ОСР щодо припинення електроживлення Користувача (споживача електричної енергії), з яким електропостачальником укладено договір про постачання електричної енергії. У зверненні електропостачальник повинен, зокрема, зазначити дані, що ідентифікують відповідного споживача електричної енергії (EIC-код), та причину (підставу) припинення електроживлення такого споживача електричної енергії.
ОСР не має права вимагати від електропостачальника обґрунтування причини (підстави) припинення електроживлення, якщо вона відповідає випадкам, визначеним Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
ОСР не розглядає заперечення щодо припинення електроживлення або звернення щодо неправомірності дій електропостачальника від споживачів електричної енергії.
Після усунення причин (підстав) припинення електроживлення споживача електричної енергії електропостачальник надає ОСР звернення щодо відновлення електроживлення такого споживача електричної енергії.
В порядку, визначеному ч. 3 п. 2 п. 7.5 ПРРЕЕ та п. 11.5.12 КСР 11.11.2025 року оператором системи розподілу, який є відповідачем у справі на вимогу електропостачальника було проведено відключення об'єкту позивача за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 7.12. ПРРЕЕ - відновлення електроживлення електроустановок споживача, електроживлення яких було припинено з підстав, зазначених у пунктах 7.5 та/або 7.6 ПРРЕЕ, здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу, протягом 3 робочих днів у містах та 5 робочих днів у сільській місцевості після отримання від ініціатора відключення інформації про усунення споживачем порушень, що підтверджується відповідним документом учасника ринку, на вимогу якого здійснювалося припинення електроживлення. Про усунення причин відключення ініціатор такого відключення повідомляє оператора системи в день отримання такої інформації.
Зважаючи на наведені норми, при розгляді вимог позивача, пред'явлених до ПрАТ «Кіровоградобленерго», щодо відновлення постачання електричної енергії у будинку по АДРЕСА_1 , на побутові потреби по фіксованим цінам для побутових споживачів, необхідно враховувати, що ПрАТ «Кіровоградобленерго», як оператор системи розподілу, не є ініціатором даного відключення, оскільки припинення електроживлення здійснювалося на вимогу електропостачальника ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК», що підтверджено відповідними заявками-повідомленнями. Отже, саме цим учасником ринку має бути ініційоване і відновлення електроживлення. У випадку, якщо ОСР здійснить підключення електроустановок споживача без ініціативи учасника ринку, на вимогу якого було здійснене відключення, обсяги електричної енергії використані споживачем після цього, будуть покладені адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати.
Крім того, слід брати до уваги, що, відповідно до абзацу 2 пункту 7.12 ПРРЕЕ - витрати оператора системи на здійснення робіт з припинення та відновлення електроживлення електроустановки споживача (повторне підключення електроустановки) покриваються за рахунок коштів ініціатора здійснення цих робіт, які відшкодовуються йому споживачем (крім випадків, визначених цим пунктом), якщо припинення постачання (розподілу або передачі) електричної енергії споживачу здійснювалося у встановленому цими Правилами порядку.
Отже, задоволення вимог позивача про зобов'язання ПрАТ «Кіровоградобленерго» відновити електропостачання спричинить порушення прав та законних інтересів відповідача, оскільки на нього буде покладено втрати у вигляді обсягів електричної енергії, що будуть спожиті споживачем після такого підключення, а також відповідачеві не буде компенсовано витрати на здійснення цих робіт, в той час як останній не мав права не здійснити даного відключення на вимогу іншого учасника ринку електричної енергії (енергопостачальника).
Також судом досліджено та взято до уваги акт № 122 від 02.06.2025 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та розпорядження НКРЕКП № 99-р від 30.06.2025,з яких вбачається, що споживачем ОСОБА_1 , за особовим рахунок НОМЕР_1 на об'єкті за адресою АДРЕСА_1 відбувається споживання електричної енергії за фіксованими цінами для побутових споживачів на непобутові потреби, у зв'язку з чим Регулятором зобов'язано оператора системи ПрАТ «Кіровоградобленерго» привести свої дії у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом припинення постачання електричної енергії у разі неукладення споживачем договору з електропостачальником за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів.
Дослідивши докази, суд приходить до висновку, що факти та обставини, на які посилається позивач та її представник, як на підстави недійсності рішення відповідача, не знайшли свого підтвердження. Зважаючи на встановлені судом обставини, не вбачається підстав для визнання незаконним та скасування рішення комісії ПрАТ «Кіровоградобленерго'з розгляду актів про порушення, що оформлене протоколом № 144 від 21.08.2025 року, оскільки є доведеним, що позивач всупереч вимогам ПРРЕЕ та умовам договорів, споживала електричну енергію за фіксованими цінами для побутових споживачів на непобутові потреби на своєму об'єкті за адресою АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову в частині визнання незаконним та скасування рішення комісії ПрАТ «Кіровоградобленерго» з розгляду актів про порушення, що оформлене протоколом № 144 від 21.08.2025року відсутні.
Суд враховує, що ПрАТ «Кіровоградобленерго», як оператор системи розподілу, не є ініціатором відключення від енергоживлення будинку за адресою АДРЕСА_1 , оскільки припинення електроживлення здійснювалося на вимогу електропостачальника ТОВ «Кіровоградська обласна ЕК». Отже, саме енергопостачальником може бути ініційоване і відновлення електроживлення.
За таких обставин, підстав для задоволення позовних вимог, пред'явлених до ПрАТ «Кіровоградобленерго»,в частині відновлення постачання електричної енергії у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 на побутові потреби по фіксованим цінам для побутових споживачів суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 12, 89, 141, 259, 263-265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд, -
У задоволенні вимог ОСОБА_1 до ПрАТ «Кіровоградобленерго» про скасування рішення засідання комісії Кропивницьких Міських Електричних Мереж ПрАТ «Кіровоградобленерго» розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, по протоколу № 144, від 21 серпня 2026 року, відновлення постачання електричної енергії у житловому будинку на побутові потреби по фіксованим цінам, за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
відповідач: ПрАТ «Кіровоградобленерго», місцезнаходження: Студентський бульвар, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 23226362.
Повне судове рішення складено 16.03.2026 року
Суддя
Фортечного районного суду
міста Кропивницького Віталіна МОХОНЬКО