11.03.2026
ЄУН 389/4844/25
Провадження № 2/389/1717/25
11 березня 2026 року Знам'янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Українського В.В.,
за участю секретаря судового засідання Гой І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у місті Знам'янка у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Національна служби здоров'я України, до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Знам'янська міська лікарня ім. А.В.Лисенка» Знам'янської міської ради, про стягнення витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину,
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить стягнути із відповідача витрати на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 9705,98 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ухвалою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.07.2025 в справі ЄУН 389/2411/25 ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за ч.1 ст. 286 КК України у зв'язку з примиренням з потерпілим на підставі ст. 46 КК України. Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025121020000431 від 18.05.2025 стосовно ОСОБА_1 закрито. Однак, вказаним кримінальним правопорушенням заподіяно шкоду державі у зв'язку з лікуванням потерпілого від вказаного кримінального правопорушення ОСОБА_2 , проте позов про стягнення з відповідача витрат на лікування потерпілого в межах кримінального провадження не заявлявся.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник надав клопотання про розгляд справи без його участі, підтримав вимоги позову та просить його задовольнити.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі, підтримав вимоги позову та просить його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої вимоги позову визнав, просить проводити розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Ухвалою Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.07.2025 в справі ЄУН 389/2411/25 встановлено, що 08.05.2024 приблизно о 10.00 год. ОСОБА_1 , керуючи власним технічно справним автомобілем "Nissan Qashgai", державний реєстраційний номер (надалі д.р.н.) НОМЕР_1 , рухався в світлу пору доби в межах населеного пункту по проїжджій частині вул.Віктора Голого у м.Знам'янка Кіровоградської області з приблизною швидкістю 45 км/год. у напрямку центру м. Знам'янка.
Рухаючись по вказаній проїжджій частині та наближаючись до перехрестя з пров. 1-ий Поперечний у м.Знам'янка Кіровоградської області, ОСОБА_1 , зменшив свою швидкість з метою виконання повороту ліворуч та рухаючись з приблизною швидкістю 5 км/год. чекав на можливість виконання вказаного повороту при чому надавав перевазі у русі зустрічному транспортному засобу. В момент коли зустрічний транспортний засіб проїхав ОСОБА_1 проявивши безпечність до забезпечення елементарних вимог безпеки дорожнього руху, в порушення вимог п.2.3 (б, д) Правил дорожнього руху України (надалі - ПДР України) (2.3 б. для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну… і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі, д. не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху), відволікся від керування транспортного засобу, а саме дивився ліворуч, приділяючи увагу пішоходам, які рухались по тротуару та підходили до проїжджої частини пров. 1-ий Поперечний з ліва, почав рух направлений на виконання повороту ліворуч, тим самим створив загрозу безпеці дорожнього руху, що у свою чергу призвело до порушення ОСОБА_1 вимог п. 10.1 ПДР України (10.1 перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху), а саме ОСОБА_1 не помічаючи рух зустрічного транспортного засобу у вигляді мотоциклу "SPARK" д.р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався прямо, створив небезпеку для подальшого руху ОСОБА_2 чим порушив вимоги п. 16.13 ПДР України (16.13 перед поворотом ліворуч і розворотом водій нерейкового транспортного засобу зобов'язаний дати дорогу … транспортним засобам, що рухаються по рівнозначній дорозі в зустрічному напрямку прямо …), унаслідок чого між автомобілем "Nissan Qashgai" д.р.н. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та мотоциклом "SPARK" д.р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 в межах перехрестя вул. Віктора Голого та пров. 1-ий Поперечний у м. Знамянка Кіровоградської області відбулось зіткнення.
Внаслідок даної дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритого внутрішньо-суглоьбового перелому верхньої третини лівої великогомілкової кістки зі зміщенням, рани мередньої третини правої гомілки, садна середньої третини лівої гомілки, рани нижної третини лівого стегна, які, згідно висновку судово-медичної експертизи №83 від 24.06.2024, відносяться до категорії середнього ступеню тяжкості.
Згідно висновку судової інженерно-транспортної експертиз по дослідженню обставин дорожньо-транспортної пригоди №СЕ-19/112-25/8727-ІТ від 25.06.2025 в причинному зв'язку із виникненням дорожньо-транспортної пригоди знаходяться саме невідповідні дії водія ОСОБА_1 вимогам п.п.2.3 (б,д), 10.1 та 16.13 ПДР України.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 скоїв порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження, тобто злочин, передбачений ч.1 ст.286 КК України.
Потерпілий ОСОБА_2 внаслідок злочинних дій ОСОБА_1 в період з 18.05.2025 по 04.06.2025 (17 ліжко днів) перебував на стаціонарному лікуванні у травматологічному відділенні КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В. Лисенка» Знам'янської міської ради та на його лікування закладом витрачено кошти на загальну суму 9705,98 грн, а тому саме така сума повинна бути стягнута з відповідача. Вказаний розрахунок підтверджено листом КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В. Лисенка» Знам'янської міської ради від 09.09.2025 № 03/2250.
Так, згідно проведеного розрахунку КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В. Лисенка» Знам'янської міської ради вбачається наступне:
- витрати на 1 ліжко-день в травматологічному відділенні у період з 18.05.2025 по 04.06.2025 становили 570,94 грн, що включають в себе (видатки на продукти харчування, видатки на послуги (крім комунальних), а саме видатки на обслуговування медичної і технічної апаратури, повірка апаратури, ремонт медтехніки, видатки на комунальні послуги, а саме видатки на водопостачання та водовідведення, електроенергію, природний газ, інші енергоносії, видатки на оплату праці) у вказаному відділенні потерпілий від злочину ОСОБА_2 лікувався 17 днів, таким чином загальна вартість лікування у вказаному відділенні становить 17 х 570,94 грн, дорівнює 9705,98 грн.
У вартість ліжко-дня включені витрати здійснені за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) в сумі 9705,98 грн.
Цивільний позов про стягнення коштів на користь держави в особі Національної служби здоров'я України витрачених на лікування потерпілого, в межах даного кримінального провадження не заявлявся.
При цьому ОСОБА_1 кошти на лікування потерпілого в добровільному порядку не відшкодовано.
Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 статті 3 ЦК України).
Статтею 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних бо оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Із змісту ст. 12 ЦПК України вбачається, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона покликається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 Цивільного процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 2 ст. 1191 ЦК держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Згідно зі ст. 1206 ЦК України, особа, що вчинила злочин зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину. Частиною 3 цієї статті визначено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи може бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Пункт 1 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання (далі - Порядок) вказує, що згідно із статтею 1206 Цивільного кодексу України кошти, витрачені закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування особи потерпілої від злочину, за винятком випадку завдання такої шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або в стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства чи тяжкої образи з боку потерпілого, підлягають відшкодуванню особою, яка вчинила злочин, у розмірі фактичних витрат.
Також п.3 Порядку зазначає, визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
Пункт 2 Порядку передбачає, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонарного лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
У фактичні витрати лікарні входять такі видатки:
-заробітна плата працівників;
-нарахування на оплату праці;
-видатки на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, медикаментів та перев'язувальних матеріалів, продуктів харчування;
-оплата всіх послуг, в тому числі і комунальних;
-інші поточні витрати лікарні.
Кожен місяць фактичні витрати лікарні - різні, кількість ліжко-днів різна, тому і сума вартості за один ліжко-день кожного місяця змінюється.
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
На час розгляду судом кримінального провадження відносно ОСОБА_3 цивільний позов у порядку ст.128 КПК України прокурором не заявлявся.
Виходячи з викладеного, відповідач зобов'язаний у відповідності до вимог ст.1206 ЦК України відшкодувати 9705,98 грн. - витрат, понесених закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, які надані з державного бюджету України Національною службою здоров'я України.
Відсутність відшкодування коштів, витрачених закладом охорони здоров'я з вини відповідача на стаціонарне лікування потерпілого від злочину негативно впливають на фінансування витрат на лікування інших хворих, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина в галузі охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з ними державних гарантій, що і є підставою для звернення прокурора в межах своєї компетенції до суду на захист державних інтересів.
Суд вважає, що прокурор є уповноваженою особою на звернення до суду із цим позовом, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 56 ЦПК України передбачено, що прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 вказано, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, тому прокурор у кожному конкретному випадку з посиланням на законодавство самостійно визначає, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Правовідносини, пов'язані із використанням бюджетних коштів та наповнюваністю бюджетів становлять суспільний інтерес, а несвоєчасність і неповнота повернення коштів до бюджету цьому суспільному інтересу не відповідає.
Відповідно до Статуту КНП «Знам'янська міська лікарня ім.А.В. Лисенка», затвердженого рішенням Знам'янської міської ради № 1029 від 23.06.2022 є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом, також вживає заходів із профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров'я. Підприємство належить до об'єктів комунальної власності та користується майном, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Знам'янка. Засновником та власником підприємства є Знам'янська міська територіальна громада в особі Знам'янської міської ради. Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Джерелами формування майна та коштів Підприємства є у тому числі кошти державного бюджету (цільові кошти), кошти державної медичної субвенції.
НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми.
Знам'янською окружною прокуратурою листом від 13.11.2024 №52-9047 Вих-24 повідомлено Національну службу здоров'я України про виявлені порушення та тим самим надано можливість відреагувати на порушення інтересів держави.
Однак, Національна служба здоров'я України, згідно листа від 10.09.2025 за № 43779/2-16-25, зазначає, що відповідно до норм Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у даних категоріях справ. Разом з тим, НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
Вказане свідчить про бездіяльність Національної служби здоров'я України та відсутність наміру звернення до суду, оскільки окружною прокуратурою листом фактично повідомлено про виявленні порушення.
Компетентний орган - Національна служба здоров'я України, протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, тому це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.
Також, суд вважає, що відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача по справі необхідно стягнути судовий збір на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 259, 263, 265, 273, 353 ЦПК України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 витрати на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 в сумі 9705 гривень 98 коп., які зарахувати в дохід державного бюджету на рахунок: UА 978999980313080115000026011; отримувач ГУК у м.Києві./Шевченківський р-н/24060300; код отримувача 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кіровоградської обласної прокуратури (отримувач коштів: Кіровоградська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UA848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 3028 грн 00 коп.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Орган, якому законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб: Знам'янська окружна прокуратура, місце знаходження вул. Братів Лисенків, 5, м. Знам'янка Кіровоградської області, 27400, код ЄДРПОУ 02910025.
Позивач - Національна служба здоров'я України, місцезнаходження: просп. Степана Бандери, 19, місто Київ, 04073, код ЄДРПОУ 42032422.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача КНП Знам'янська міська лікарня ім. А.В.Лисенка» Знам'янської міської ради, місцезнаходження: вул. М.Грушевського,15 м. Знам'янка Кропивницький район Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 01111227.
Відповідач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Суддя В.В. Український