Ухвала від 11.03.2026 по справі 523/4807/26

Справа №523/4807/26

Провадження №1-кс/523/2963/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року Пересипський районний суд міста Одеси в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря - ОСОБА_2 ,

за участю прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №22026160000000032 від 15.01.2026 року про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Усть-Каменогорськ, Казахстан, який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області капітан юстиції ОСОБА_6 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №№22026160000000032 від 15.01.2026, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114, ч. 2 ст. 111 КК України та за підозрою громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, звернувся до Пересипського районного суду міста Одеси з клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні ОСОБА_5 .

Відповідно до клопотання Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до статті 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оборону України» (Закон № 1932-XII від 06.12.1991 в редакції від 01.01.2023) визначено поняття обороноздатність держави - це здатність держави до захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Вона складається з матеріальних і духовних елементів та є сукупністю воєнного, економічного, соціального та морально-політичного потенціалу у сфері оборони та належних умов для його реалізації.

Також, частиною 1 статті 1 Закон України «Про національну безпеку України» (Закон № 2469-XII від 06.12.1991 в редакції від 15.06.2022) визначено поняття державна безпека - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від реальних і потенційних загроз невоєнного характеру.

22.02.2022 президент Російської Федерації ОСОБА_7 , реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення «Про використання збройних сил Російської Федерації за межами території Російської Федерації», яке постановою ради федерації федерального збору Російської Федерації від 22.02.2022 № 35-СФ задоволено.

У подальшому, а саме 24.02.2022 о 05 годині президент Російської Федерації ОСОБА_7 оголосив рішення про проведення так званої «спеціальної військової операції» на території України.

На виконання незаконних наказів вищого державного керівництва Російської Федерації та командування Міністерства оборони Російської Федерації, військовими формування збройних сил Російської Федерації здійснено запуски крилатих та балістичних ракет по військових об'єктах інфраструктури, об'єктах цивільної та критичної інфраструктури, та у подальшому збройними силами Російської Федерації з іншими незаконними збройними формуваннями, які фінансуються Російською Федерацією, здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

Того ж дня, а саме 24.02.2022 указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб.

Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (Закон № 389-VIII від 12.05.1995 в редакції від 29.09.2022) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку із військовою агресією рф проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. В подальшому, термін дії воєнного стану був неодноразово продовжений.

У громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після повномасштабного збройного вторгнення Російської Федерації на територію України виник злочинний умисел направлений на вчинення умисних дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України шляхом надання іноземній державі - Російській Федерації, її державним органам, організаціям і представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, в умовах воєнного стану.

Так ОСОБА_5 приступив до реалізації свого злочинного умислу, а саме за невстановлених слідством обставин та у невстановлений слідством час та місці, але не раніше 01.09.2025 ОСОБА_5 почав підшукувати представників спецслужб іноземної держави - Російської Федерації або осіб, які співпрацюють з такими спецслужбами, з метою надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, шляхом збору, систематизації та подальшої передачі інформації, що може завдати шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України в умовах військової агресії Російської Федерації проти України.

Надалі, 01.09.2025 о 21:29 год., перебуваючи у невстановленому місці ОСОБА_5 , на виконання свого злочинного умислу спрямованого на надання допомоги представникам спецслужб іноземної держави - Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи настання шкідливих наслідків на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України в умовах воєнного стану і військової агресії Російської Федерації, використовуючи власний мобільний телефон марки «Redmi», з IMEI1: НОМЕР_1 , IMEI2: НОМЕР_2 , за допомогою месенджеру «Telegram» в якому з власного облікового запису який авторизований номером телефону НОМЕР_3 , встановив зв'язок з невстановленим на даний час органу досудового розслідування представником спецслужби іноземної держави - Російської Федерації який представляється ім'ям « ОСОБА_8 », який знаходився у невстановленому місці на території Російської Федерації або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України (точне місце не встановлене) та з метою дотримання конфіденційності використовує обліковий запис який авторизований номером телефону НОМЕР_4 .

В ході листування з невстановленим представником спецслужби іноземної держави - Російської Федерації який представляється ім'ям « ОСОБА_8 » (абонентський номером телефону НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 висловив намір про співпрацю у проведенні підривної діяльності проти України за грошову винагороду.

У подальшому, 13.09.2025 о 19:53 год. ОСОБА_5 продовжуючи використовувати власний мобільний телефон вказаний вище у месенджері «Telegram» отримав завдання від абонента який представляється ім'ям « ОСОБА_8 » (абонентський номером телефону НОМЕР_4 ), який діє в інтересах спецслужб іноземної держави - Російської Федерації, а саме встановити розташування військовослужбовців, військової техніки та місця їх дислокації в АДРЕСА_2 , шляхом надання географічних координат.

На вказану пропозицію ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що Російська Федерація здійснює широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад на Україну, у зв'язку з чим в Україні у встановленому законом порядку введено воєнний стан, відповів згодою.

На виконання свого злочинного умислу спрямованого на надання допомоги представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України, виконуючи вказівки невстановленого представника спецслужби іноземної держави - Російської Федерації, який представляється ім'ям « ОСОБА_8 », 13.09.2025 о 22:26 год. ОСОБА_5 використовуючи належний йому вищезазначений мобільний телефон за допомогою месенджера «Telegram» здійснив передачу представнику спецслужби іноземної держави - Російської Федерації який представляється ім'ям « ОСОБА_8 » (абонентський номером телефону НОМЕР_4 ), текстових повідомлень в яких проінформував останнього про наявність військової техніки та військового об'єкту розташованого за географічними координатами (НОМЕР_10 північної широти, НОМЕР_9 східної довготи) також відправив скріншот мапи у додатку «Google Maps» з прив'язкою вищевказаних географічних координат.

Згідно відповіді на запит з ІНФОРМАЦІЯ_2 за географічними координатами (НОМЕР_10 північної широти, НОМЕР_9 східної довготи) розташовується парк автомобільної техніки військової частини НОМЕР_5 ( НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Надалі, 13.09.2025 о 22:32 год. ОСОБА_5 продовжуючи використовувати належний власний мобільний телефон вказаний вище у месенджері «Telegram» отримав завдання від абонента який представляється ім'ям « ОСОБА_8 » (абонентський номером телефону НОМЕР_4 ), який діє в інтересах спецслужб іноземної держави - Російської Федерації, а саме встановити розташування підрозділів Національної гвардії України, які розташовані на території м. Ізмаїл, Ізмаїльського району, Одеської області, шляхом надання географічних координат.

На виконання свого злочинного умислу спрямованого на надання допомоги представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України, 13.09.2025 о 22:39 год. ОСОБА_5 використовуючи належний йому вищезазначений мобільний телефон за допомогою месенджера «Telegram» здійснив передачу представнику спецслужби іноземної держави - Російської Федерації який представляється ім'ям « ОСОБА_8 » (абонентський номером телефону НОМЕР_4 ) текстових повідомлень в яких проінформував останнього про розташування підрозділу Національної гвардії України та відправив скріншот мапи з додатку «Google Maps» з прив'язкою географічних координат (НОМЕР_12 північної широти, НОМЕР_11 східної довготи).

Згідно відповіді на запит з ІНФОРМАЦІЯ_2 за географічними координатами (НОМЕР_12 північної широти, НОМЕР_11 східної довготи) розташовується пункт постійної дислокації військової частини НОМЕР_7 ( НОМЕР_8 окремий батальйон Національної гвардії України).

Зазначена інформація щодо розміщення підрозділів Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх вогнених/укріплень позицій, що розташовуються за географічними координатами (НОМЕР_10 північної широти, НОМЕР_9 східної довготи, НОМЕР_12 північної широти, НОМЕР_11 східної довготи), прив'язування до місцевості, тощо у відкритому доступі не поширювалась та не розміщувалась не є загальнодоступною та підлягає захисту від розповсюдження.

Інформація передана ОСОБА_5 за вищевказаними координатами громадянам Російської Федерації чи іншим, які діють в інтересах російських спецслужб, військових формувань, військовослужбовців РФ, може завдати шкоди обороноздатності, державній безпеці України.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 вчинив умисні дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, шляхом надання представникам спецслужб іноземної держави - Російської Федерації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану.

У зв'язку з викладеними фактичними обставинами, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

В подальшому, 13.01.2026 о 09 год. 30 хв. громадянина України ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 615 КПК України.

У зв'язку з наведеними фактичними обставинами, 13.01.2026 ОСОБА_5 оголошено про підозру та вручено повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Підозра ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення обґрунтовується наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:

- відповідями на доручення з ПВБ в Одеській області (з дислокацією в м. Одеса) 2 управління ГУ ВБ СБ України;

- відповіддю на запит з ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- протоколом обшуку від 13.01.2026;

- протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину від 13.01.2026;

- повідомленням про підозру від 13.01.2026;

- протоколом за результатами проведення НСРД від 06.10.2025 (розсекречено);

- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Відповідно до клопотання, для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вищевказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне:

- встановити та допитати в якості свідків осіб, яким відомі обставини, що мають відношення до обставин, що з'ясовуються під час проведення досудового слідства у зазначеному кримінальному провадженні;

- провести одночасні допити для з'ясування причин розбіжностей їхніх показань;

отримати висновок призначеної амбулаторної судової психіатричної експертизи, проведення якої доручено експертам Одеської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України»;

- завершити процедуру розсекречування матеріалів, що отримані за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

- провести інші слідчі/процесуальні дії за участю підозрюваного, в проведенні яких виникне необхідність;

- у разі встановлення причетності інших невстановлених осіб до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, вирішити питання про повідомлення їм про підозру;

- з урахуванням одержаних слідством даних, вирішити питання про можливість повідомлення підозрюваному про зміну раніше повідомленої підозри та нову;

- виконати вимоги ст. 290 КПК України;

- виконати вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а саме скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.

У зв'язку з вищевикладеним ухвалою слідчого судді Пересипського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 від 11.03.2026 року було продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026160000000032 від 15.01.2026, за підозрою громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, до чотирьох місяців.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання в повному обсязі, просив задовольнити, зазначив, що більш м'який запобіжний захід не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Захисник в судовому засіданні просила задовольнити частково, визначити підозрюваному альтернативу у виді застави.

Підозрюваний підтримав захисника.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, а зібрані в ході досудового розслідування докази є вагомими, та у разі визнання його винним, йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічне позбавлення волі, з конфіскацією майна, що, згідно ст. 183 ч. 2 п. 4 КПК України, дозволяє обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

На даний час не встановлено можливих свідків, вказаного кримінального правопорушення, однак досудове розслідування відносно ОСОБА_5 лише розпочато та проводиться збір доказової бази, у зв'язку з чим він має виконувати процесуальні обов'язки, які мають забезпечити об'єктивне та всебічне досудове розслідування в найкоротші строки.

У ОСОБА_5 в м. Одесі відсутні міцні родинні зв'язки та враховуючи, що кримінальне правопорушення вчинене в умовах російського військового вторгнення в Україну та ведення РФ війни проти України, що у свою чергу свідчить про обґрунтовані підстави вважати, що у розмірі застосування щодо ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу чи внесення ним визначеного слідчим суддею розміру застави, з метою уникнення від кримінальної відповідальності, він може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, в якому підозрюється.

Також, вказані обставини не дозволяють застосувати відносно ОСОБА_5 запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання та особистої поруки.

Крім цього, у разі визнання ОСОБА_5 винним, йому загрожує суворе покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі, що надає підстави вважати, що він, перебуваючи на свободі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити здійснювати злочинну діяльність, чим може зашкодити виконанню покладених на нього процесуальних обов'язків.

Підозрюваний ОСОБА_5 , усвідомлюючи тяжкість злочину у вчиненні якого він на цей час підозрюється, а саме у вчиненні особливо тяжкого злочину за який Кримінальним кодексом України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або довічного позбавлення волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від притягнення до кримінальної відповідальності та подальшого засудження.

Зазначені обставини, відповідно до ст. 177 КПК України, є підставою для обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Запобігти ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, окрім тримання під вартою, неможливо у зв'язку з наявністю вищевказаних обставин, зазначених у ст. 178 КПК України.

Відповідно до положень ст.ст. 5, 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи, здійснене з метою допровадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або, якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення. Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей ніж ті, для яких вони встановлені.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного (обвинуваченого), а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Обрання будь-якого іншого запобіжного заходу не пов'язаного з фактичною ізоляцією підозрюваного від суспільства, становитиме безпосередню загрозу безпеці інших людей та суспільства, оскільки відповідно до зібраних матеріалів кримінального провадження є підстави вважати, що підозрюваний демонструє зневажливе до встановленого правового порядку у державі, вважає, і як наслідок може у подальшому продовжити вчиняти кримінальні правопорушення. Іншим чином нівелювати вказані ризики, забезпечити охорону загальносуспільних прав та інтересів ніж шляхом обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, на думку органів досудового розслідування, не вбачається за можливе.

Таким чином, на підставі наданих слідчому судді матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, особу підозрюваного, слідчий суддя вважає, що на даний час більш м'які запобіжні заходи можуть не забезпечити належної поведінки підозрюваної ОСОБА_5 .

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-2, 258 - 258-6, 260, 261, 437 - 442-1 КК України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті - тримання під вартою.

Згідно з ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109 - 114-2, 258 - 258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437 - 442-1 КК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 181, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 205, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області капітана юстиції ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №22026160000000032 від 15.01.2026 року за підозрою громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні ОСОБА_5 - задовольнити.

Продовжити у відношенні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» строком до 09.05.2026 року включно.

Ухвала слідчого судді про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 09.05.2026 року.

Ухвала слідчого судді щодо продовження запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_1