Справа № 539/651/26
Провадження № 3/539/185/2026
03.03.2026
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Гуменюк Г.М., за участі особи що притягується до відповідальності, розглянувши матеріали, які надійшли з УПП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.4 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
13 лютого 2026 року близько о 16 год 29 хв дорога М-03 Київ-Харків-Довжанський 280 км, водій ОСОБА_1 керував т.з. DAF XF 105.460, д.н.з. НОМЕР_2 , який підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов. Правопорушення вчинено повторно протягом року, притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП 14.03.2025 року, чим порушив п. 31.3.б ПДР - експлуатація ТЗ, які не пройшли обов'язковий технічний контроль, за що відповідальність передбачена ч.4 ст.121 КупАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину в інкримінованому правопорушенні визнав, пояснивши, що обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення відповідають дійсності, згідно ст.63 Конституції України відмовився від дачі показань, справу просив розглядати за відсутності захисника ОСОБА_2 , при призначені міри покарання просив врахувати, що у нього четверо дітей, двоє з яких неповнолітні, просив призначити покарання не пов'язане з позбавленням права керування транспортними засобами, у виді адміністративного арешту.
Розглянувши матеріали справи, приходжу до таких висновків.
Частиною 4 ст.121 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів вчинене повторно протягом року будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.
Відповідно до п. 31.3.б Правил дорожнього руху України забороняється експлуатація транспортних, якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ч.1ст.251КУпАП).
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.31.3.б Правил дорожнього руху, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
- даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №590629 від 13.02.2026 року, в якому процесуально зафіксовано конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення, протокол складений із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписаний особою яка склала протоколта ОСОБА_1 ;
- реєстраційною карткою транспортного засобу, відповідно до якої транспортний засіб DAF XF 105.460 д.н.з. НОМЕР_2 відноситься до вантажного типу ТЗ, категорія «С», повною масою 20500кг;
- постановою серії ЕНА №4271157 від 14.03.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП;
- довідкою №00868-00048 від 13.01.2025 року про перевірку стану ТЗ DAF XF 105.460 д.н.з. НОМЕР_2 , дата чергового проходження обов'язкового технічного контролю, не пізніше 13.01.2026 року;
- довідкою УПП в Полтавській області від 16.02.2026 року, відповідно до якої станом на складання адміністративного матеріалу відносно гр. ОСОБА_1 за ч.4 ст.121 КУпАП інформація щодо проходження обов'язкового технічного контролю транспортним засобом DAF XF 105.460 д.н.з. НОМЕР_2 згідно інформації, яка міститься в ЄДР ТЗ - відсутня.
- довідкою УПП в Полтавській області від 16.02.2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП 14.03.2025 року, постанова ЕНА №4271157 від 14.03.2025 року, штраф 340 грн (сплачено);
- довідкою УПП в Полтавській області від 16.02.2026 року видана, що гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно ЄДР МВС, отримав посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 20.03.2018 року категорії В, С1, С, СЕ;
- дослідженими матеріалами відео фіксаціїз боді камери №469267, на яких чітко зафіксовано обставини, що інкримінуютьсяОСОБА_1 .
У п.3 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 08.05.93 № 340 передбачено, що транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення поділяються на певні категорії, серед яких категорії: В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми; С1 - призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких становить від 3500 до 7500 кілограмів (від 7700 до 16500 фунтів); С - призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена максимальна маса яких перевищує 7500 кілограмів (16500 фунтів).
За визначеннями, наведеними у Законі України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III: автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Пунктом 1 частини 1 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, що затверджений постановою КМУ від 30.01.2012 р. № 137 визначено, що підлягають проведенню обов'язкового технічного контролю: легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП, тобто - керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів вчинене повторно протягом року будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті. З цих підстав ОСОБА_1 , слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, беру до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, ступінь вини, особу порушника, його майновий стан та вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді арешту, що буде необхідним та достатнім для його виховання та запобігання вчиненню притягуваним нових правопорушень.
Відповідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір.
Згідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розміру 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 121 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком на п'ять діб.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят )копійок
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у десятиденний строк з дня її проголошення, в порядку, визначеному ст. 294 КУпАП.
Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня винесення постанови чи набрання законної сили постановою.
Суддя Лубенського міськрайонного суду Г.М. Гуменюк